شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۰۱

معرفی کامل دانشکده‌ها و رشته‌های دانشگاه بابل

دانشگاه دولتی صنعتی بابل,مجله دانشگاه بابل,دانشگاه بابلدانشگاه صنعتی بابل تنها دانشگاه دولتی صنعتی استان مازندران و شمال ایران است
در استان مازندران و شهر بابل، دانشگاهی دولتی تحت عنوان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل وجود دارد که تأسیس آن به سال ۱۳۵۰ بر می گردد.

دانشگاه بابل

در استان مازندران و شمال ایران، صرفا یک دانشگاه دولتی صنعتی وجود دارد که با نام دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل یا دانشگاه صنعتی بابل شناخته میشود. از امکانات این دانشگاه می توان به شش دانشکده، ۲۰۰ عضو هیئت علمی و حدود ۶ هزار دانشجو اشاره کرد که مقطع تحصیلات تکمیلی این دانشگاه را یک چهارم دانشجویان و مقطع کارشناسی را بقیه دانشجویان تشکیل می دهند.

تاریخچه و معرفی دانشگاه بابل

سید حسین فلاح نوشیروانی در سال ۱۳۴۸ شانزده هکتار زمین و یازده هزار متر مربع فضای اموزشی را اهدا کرد و به این ترتیب تاسیس این دانشگاه شروع شد و این مجموعه در سال ۱۳۵۲ با نام دانشکده فنی نوشیروانی دانشگاه مازندران، دانشجو پذیرفت. دانشکده فنی و مهندسی نوشیروانی دانشگاه مازندران در سال ۱۳۷۱ در استان مازندران بعنوان تنها دانشکده فنی و مهندسی محسوب میشد که اقدام به پذیرش دانشجو در دوره های کارشناسی مهندسی عمران، برق، شیمی و مکانیک و در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کرد و به مجتمع اموزش عالی نوشیروانی در سال ۱۳۸۴ تبدیل شد. این مجموعه در شمال کشور از سال ۱۳۸۷ بعنوان یک دانشگاه صنعتی شناخته می شود.

دانشکده ها و رشته های دانشگاه بابل

دانشکده های اصلی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، شامل شش دانشکده است که از آن ها می توان به دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده مهندسی مواد و صنایع، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، دانشکده مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی عمران، دانشکده علوم پایه اشاره کرد. بیشتر رشته های دانشگاه تا مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و بعضی از رشته ها تا مقطع دکترا ارائه می شوند.

* دانشکده مهندسی شیمی:

در سال ۱۳۷۳ دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در گرایش فرآیندهای نفت و گاز در مقطع کارشناسی، دانشجو پذیرفت. سپس امکان جذب دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۰ و در مقطع دکتری مهندسی شیمی- بیوتکنولوژی از سال ۱۳۸۴ فراهم شد.

* دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر:

در سال ۱۳۵۴ دانشکده مهندسی برق با دو گرایش کارشناسی برق الکترونیک و کارشناسی برق- قدرت، فعالیت خود را شروع کرد. این دانشکده در سال ۱۳۸۵ به دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر تبدیل شد. دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در حال حاضر در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، فعالیت خود را شروع کرده است. 

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل,رشته های دانشگاه بابل,امکانات رفاهی دانشگاه بابلدانشگاه بابل دارای شش دانشکده می‌باشد

* دانشکده مهندسی عمران:

یکی از دانشکده های موفق دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، با نام دانشکده مهندسی عمران شناخته میشود که فعالیت خود را ابتدا با نام گروه مهندسی عمران دانشکده فنی دانشگاه مازندران و از سال ۱۳۸۶ تحت عنوان دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل شروع کرد. از رشته های این دانشکده می توان به مهندسی عمران، مهندسی عمران- نقشه برداری و مهندسی معماری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اشاره کرد. رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد، گرایش هایی نظیر مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی، مهندسی راه و ترابری، مهندسی خاک و پی، مهندسی زلزله، مهندسی سازه های دریایی، مهندسی سازه و مهندسی محیط زیست دارد.

گرایش مهندسی عمران در دوره دکتری شامل رشته های مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی، مهندسی راه و ترابری، مهندسی خاک و پی، مهندسی سازه، مهندسی زلزله و مهندسی محیط زیست می باشد. امکانات این دانشکده در رشته های مهندسی عمران و مهندسی نقشه برداری نظیر ازمایشگاه ها و کارگاه های مجهز می باشد.

* دانشکده مهندسی مواد و صنایع:

رشته های مهندسی مواد و مهندسی صنایع در دانشکده مهندسی مواد و صنایع  تدریس میشود. در سال ۱۳۹۰ گروه مهندسی مواد دانشگاه صنعتی نوشیروانی، تبدیل به یکی از گروه‌های دانشکده ی مهندسی مکانیک شد. این گروه در سال ۱۳۹۶ با گروه مهندسی صنایع، ادغام شد و دانشکده ا ی تحت عنوان مهندسی مواد و صنایع بوجود آمد. هم اکنون این دانشکده از طریق ازمون سراسری، اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی در دوره ی عمومی مهندسی و علم مواد و در مقطع کارشناسی ارشد در دوره های تخصصی شناسایی و انتخاب موادمهندسی، نانومواد و بیومتریال و در مقطع دکترای تخصصی در دوره ی تخصصی مهندسی مواد می نماید.

* دانشکده علوم پایه:

رشته های قابل تدریس در مقطع کارشناسی در این دانشکده شامل رشته ریاضیات و کاربردها و فیزیک مهندسی میباشد درحالیکه رشته های مقطع کارشناسی ارشد، شامل فیزیک( بنیادی و اتمی مولکولی)، شیمی( تجزیه و آلی) و ریاضی محض( جبر و آنالیز و کاربردی) می باشد.

* دانشکده مهندسی مکانیک:

در سال ۱۳۵۲ هجری شمسی، گروه مهندسی مکانیک، همزمان با تأسیس دانشکده فنی نوشیروانی بابل بعنوان یکی از گروه­ های­ اصلی دانشکده فنی، فعالیت خود را شروع کرد. گروه مهندسی مکانیک، هم زمان با استقلال دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در سال ۱۳۸۴ به دانشکده مهندسی مکانیک ارتقاء یافت. از گروه­های اموزشی این دانشکده می توان به ساخت و تولید، طراحی جامدات، حرارت و سیالات و مهندسی دریا اشاره کرد. اینک این دانشکده در گرایش­ های مختلف در مقاطع کارشناسی، کارشناسی­ ارشد و دکتری بطور پیوسته دانشجو می­ پذیرد.

* پردیس دانشگاه:

دانشگاه صنعتی نوشیروانی، پردیس دانشگاهی خود را باتوجه به قابلیت بالای اموزشی و پ‍‍‍ژوهشی اش و به منظور گسترش اموزش عالی بر اساس مجوز  شماره ۲/۲۲/۲۰۳۱۳۵ مورخ ۱۳۹۱/۱۰/۱۹ تأسیس نمود. از نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۲- ۱۳۹۱، پردیس دانشگاهی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، فعالیت خود را شروع کرد و هم اینک اقدام به پذیرش دانشجو از طریق ازمون سراسری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کرد.

رشته های دانشگاه بابل,امکانات رفاهی دانشگاه بابل,ساخت دانشگاه بابلدانشگاه بابل از سال ۱۳۸۷ شروع بکار کرد

امکانات رفاهی دانشگاه بابل

۱. امکانات خوابگاهی:

>> خوابگاه امینیان (پسرانه):

موقعیت خوابگاه امینیان در کنار دانشگاه بابل می باشد. این خوابگاه از ۳ بلوک، تشکیل شده است و امکاناتی از جمله حیاط وسیع و سرسبز، زمین فوتبال و والیبال، سالن پینگ پنگ ، باشگاه بدنسازی، یک اتاق مجهز به ماشین لباسشویی و یک بوفه را دارد. همچنین از امکانات تمامی اتاق ها می توان به اینترنت وای فای ، پنکه، یخچال، شوفاژ، تشک، موکت، میز و حداقل دو صندلی موجود اشاره کرد.

- بلوک ۱:

دانشجویان کارشناسی ورودی سال اول در بلوک یک خوابگاه این دانشگاه می باشند. این بلوک، شامل سه طبقه می باشد؛ به این شرح که نمازخانه، یک مجموعه حمام مشترک، دو اشپزخانه و ۶ سرویس بهداشتی مشترک در هر طبقه، اتاق ها چهارنفره ی فاقد بالکن دارد.

- بلوک ۲:

سایر دانشجویان کارشناسی در بلوک ۲ این خوابگاه هستند که این بلوک از امکاناتی همچون یک مجموعه حمام مشترک و سالن مطالعه و اتاق کامپیوتر( بلا استفاده)، اتاق های ۲ و ۶ نفره، سه طبقه، نمازخانه، دو آشپزخانه و دستشویی های مشترک در هر طبقه، بالکن در اکثر اتاق های طبقات دوم و سوم تشکیل شده است.

- بلوک ۳:

بلوک ۳ این خوابگاه برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، اختصاص داده شده است و امکاناتی همچون یک سالن مطالعه، چهار طبقه، نمازخانه، تمامی اتاق ها ۴ نفره و مجهز به کولر، دو اشپزخانه و حمام و دستشویی اشتراکی در هر طبقه، بالکن در تمامی اتاق ها( حتی طبقه اول) را دارا می باشد.

>> خوابگاه ریحانه (دخترانه): 

در کنار دانشگاه بابل، خوابگاه ریحانه تأسیس شده استکه متشکل ازاز یک بلوک ساختمان می باشد.

>> خوابگاه کوثر( دخترانه): 

از دانشگاه فاصله دارد.

۲. اینترنت :

اینترنت رایگان برای تمامی دانشجویان در دانشگاه بابل ارائه شده که قابل دسترس در محیط خوابگاه و پردیس دانشگاه می باشد. باتوجه به مقطع تحصیلی دانشجویان، حجم و سرعت اینترنت تعيين میشود.

۳. بهداشت و درمان:

مطب پزشک عمومی و دندانپزشک در مرکز بهداشت و درمان دانشگاه بابل راه اندازی شده است و تعدادی روان شناس، در حال خدمت رساني به دانشجویان می باشد.

دانشگاه دولتی صنعتی بابل,مجله دانشگاه بابل,دانشگاه بابلنام دیگر دانشگاه بابل، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل میباشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش