چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۵۸

معرفی دانشگاه یزد و دانشکده هایش

دانشگاه یزد,دانشکده معماری دانشگاه یزد,رشته حقوق دانشگاه یزددانشگاه یزد با پیگیری‌های سومین شهید محراب حضرت آیت‌الله صدوقی تاسیس شد
دانشگاه یزد یک دانشگاه دولتی در شهر یزد، استان یزد است و در سال ۱۳۶۶ تأسیس شده است. چهار پردیس دیگر و دو دانشکده مستقل وجود دارد که همه در مجاورت شهر یزد یا در مجاورت پردیس مرکزی واقع شده اند.

دانشگاه یزد

دانشگاه یزد در سال ۱۹۸۹ با ادغام چند مؤسسه قدیمی تر تأسیس شد و طی سالها به سرعت رشد کرد. پردیس اصلی آن در صفویه واقع شده است. 

در اوایل انقلاب اسلامی ایران محمد صدوقی و سید روح الله خاتمی تلاش متعددی در پی تأسیس یک مرکز آموزش عالی در شهر یزد می نمودند. عاقبت با پیگیری محمدعلی صدوقی این تلاش ها به ثمر نشست و در دی ماه سال ۶۵ بنا به درخواست حبیب الله بیطرف استاندار وقت، هیأتی از سوی وزارت فرهنگ و آموزش عالی به یزد اعزام شد و بعد از تأکید آن هیئت به لزوم احداث یک واحد دانشگاهی جامع و متمرکز در یزد، شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد یک مرکز دانشگاهی در یزد موافقت کرد و دکتر جلیل شاهی، مسؤولیت راه اندازی دانشگاه یزد را به عهده گرفت. پس از قبول این مسئولیت، جلسه ای در ۱ شهریور ماه ۱۳۶۶ در استانداری یزد تشکیل شد و مهندسان مشاور برای تهیه طرح جامع دانشگاه بزرگ یزد انتخاب شدند.

در اواخر شهریور ماه ۱۳۶۶ طی مسافرت میرحسین موسوی نخست وزیر وقت با حضور هادی وزیر فرهنگ و آموزش عالی وقت نخستین کلنگ دانشگاه یزد توسط محمد صدوقی بر روی قطعه زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بر زمین زده شد.

دانشکده های دانشگاه یزد

دانشگاه یزد اکنون دارای ۵ پردیس و ۲ دانشکده مستقل می باشد. در ادامه اسامی پردیس/ دانشکده ها به تفکیک گروه های آموزشی نمایش داده شده است:

۱- پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد

۲- پردیس علوم دانشگاه یزد

۳- دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد

۴- دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد

۵- پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یزد

۶- پردیس بین‌الملل دانشگاه یزد

۷- پردیس مهریز دانشگاه یزد

رشته های دانشگاه یزد,دانشگاه یزد,گروه فیزیک دانشگاه یزددانشگاه یزد اکنون دارای ۵ پردیس و ۲ دانشکده مستقل می باشد

۱- پردیس فنی و مهندسی دانشگاه یزد

- دانشکده مهندسی برق دانشگاه یزد:

رشته ی مهندسی برق دانشگاه یزد فعالیت آموزشی خویش را از سال ۱۳۷۱ با پذیرش دانشجو در رشته ی مهندسی برق الکترونیک شروع کرده و از آن زمان تا به حال شاهد پیشرفت و موفقیت های متعددی بوده است. گروه مخابرات دانشکده از سال ۱۳۸۵ شروع بکار کرده است و بخش مهمی از فعالیت های خود را بطور خاص در جهت تولید و گسترش آخرین فناوری های روز دنیا در کشور، با هدف ارتقای علمی، فنی و آموزشی ارائه میدهد.

- دانشکده مهندسی عمران دانشگاه یزد:

دانشگاه یزد در سال ۱۳۶۷ با پذیرش دانشجو در رشته ی مهندسی عمران کار خود را شروع کرد. همچنین کارشناسی ارشد سازه جزء نخستین رشته های کارشناسی ارشد در مجموعه رشته های مهندسی بوده است. آزمایشگاه های مورد نیاز این گرایش اکثرا در اوایل راه اندازی دانشگاه از شرکتهای معتبر بین المللی تهیه و مورد استفاده قرار گرفته است.

- دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد:

گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد فعالیت خود را از سال ۱۳۷۰ با هدف آموزش دانشجویان رشته های گوناگون شروع کرده است و اینک در سه رشته در دوره های روزانه و شبانه دانشجو می پذیرد. رشته ی مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار در مقطع کارشناسی در سال ۱۳۷۶ تأسیس و رشته ی مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه های کامپیوتری در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۴ دانشجو پذیرفته است. رشته ی مهندسی کامپیوتر گرایش هوش صناعی و رباتیک در مقطع کارشناسی ارشد از سال ۱۳۸۹ شروع بکار کرده است.

- دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یزد:

گروه مهندسی معدن همزمان با تأسیس دانشگاه یزد در سال ۱۳۶۹ راه اندازی و با پذیرش نخستین گروه از دانشجویان در گرایش استخراج معدن در سال ۱۳۷۰ شروع بکار کرده است.

- دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه یزد:

گروه مهندسی مکانیک دانشگاه یزد از سال ۱۳۷۳ با پذیرش دانشجو در گرایش مکانیک حرارت و سیالات، فعالیت خود را به صورت رسمی آ‎غاز کرد و از سال ۱۳۷۶ در گرایش طراحی جامدات نیز دانشجو پذیرفت. 

- گروه مهندسی صنایع دانشگاه یزد:

گروه مهندسی صنایع دانشگاه یزد، در سال ۱۳۷۰ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی فعالیت خود را شروع نمود و به این ترتیب، نخستین دانش آموختگان این گروه در سال ۱۳۷۴ فارغ التحصیل شدند. در سال ۱۳۷۷ اولین گرایش خود را در مقطع کارشناسی ارشد ایجاد نمود و در ادامه، با جذب دانشجو در مقطع دکتری در سال ۱۳۸۶ و نیز با ایجاد دومین گرایش در مقطع کارشناسی ارشد در سال ۱۳۸۸، رشد و توسعه یافته است. همینطور در سال ۱۳۹۴ گرایش کارشناسی ارشد مدل سازی کلان ایجاد شد.

- گروه مهندسی نساجی دانشگاه یزد:

دانشگاه یزد در سال ۱۳۶۷ با پذیرش دانشجو در رشته ی مهندسی نساجی کار خود را شروع کرد.

- گروه مهندسی شیمی و پلیمر دانشگاه یزد:

گروه مهندسی شیمی و پلیمر دانشگاه یزد در سال ۱۳۹۲ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی و مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع پلیمر به منظور تربیت افراد متخصص، فعالیت خویش را شروع نمود.

۲- پردیس علوم دانشگاه یزد

>> دانشکده علوم ریاضی دانشگاه یزد:

سابقه فعالیت دانشکده ریاضی علی رغم تأسیس دانشگاه یزد در سال ۱۳۶۷ به سال ۱۳۵۶ در دانش سرای عالی یزد باز می گردد که در سال ۱۳۷۱ در دانشگاه یزد ادغام شد. لازم به ذکر است که از سال ۱۳۸۹ دانشکده ریاضی در مقطع کارشناسی در گرایش های ریاضیات و کاربردها، آمار و کاربردها و علوم کامپیوتر دانشجو می پذیرد.

>> دانشکده فیزیک دانشگاه یزد:

دانشکده فیزیک از ابتدای تأسیس دانشگاه یزد در گروه‌های آموزشی فیزیک هسته ای و فیزیک حالت جامد فعالیت های آموزشی خود را آغاز نمود، بعد کم کم گروه های اتمی مولکولی، ذرات بنیادی و هواشناسی به آن اضافه شد.

>> گروه زمین شناسی دانشگاه یزد:

گروه زمین شناسی دانشگاه یزد در سال ۱۳۸۳ راه اندازی و در ابتدا با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد زمین شناسی مهندسی شروع بکار کرد. در سال ۱۳۸۸ نخستین دوره ی کارشناسی زمین شناسی کاربردی و در سال ۱۳۹۰ با انحلال این گرایش از طرف وزارت علوم، این گروه نسبت به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی زمین شناسی محض مبادرت نمود.

>> گروه زیست شناسی دانشگاه یزد:

گروه زیست شناسی دانشگاه یزد فعالیت آموزشی خود را در سال ۱۳۸۴ با گرایش زیست شناسی عمومی شروع نمود. در مهرماه سال ۱۳۹۰ با پذیرش نخستین گروه دانشجویان در دوره ی کارشناسی ارشد زیست شناسی سلولی و مولکولی- ژنتیک، تحصیلات تکمیلی در گروه تأسیس گردید. 

۳- دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد

- گروه معماری دانشگاه یزد:

گروه معماری دانشگاه یزد از سال ۱۳۶۸ فعالیت خویش را با کارشناسی ارشد پیوسته معماری شروع کرده است.

- گروه شهرسازی دانشگاه یزد:

گروه شهرسازی دانشگاه یزد از سال ۱۳۸۰ فعالیت خود را شروع کرده است.

- گروه نقاشی دانشگاه یزد:

گروه نقاشی دانشگاه یزد فعالیت خویش را از سال ۱۳۷۳ آغاز کرده است.

دانشکده منایع طبیعی دانشگاه یزد,وضعیت دانشگاه یزد,دانشگاه یزددانشگاه یزد در سال ۱۳۶۷به عنوان اولین دانشگاه جامع کشور بعد از انقلاب اسلامی فعالیت کرد

۴- دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد

- گروه مدیریت مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد:

گروه محیط زیست دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یزد در سال ۱۳۷۴ در مقطع کارشناسی محیط زیست فعالیت خود را شروع نمود.

- گروه مرتع و آبخیزداری دانشگاه یزد:

گروه مرتع و آبخیزداری دانشکده منابع طبیعی و کویر شناسی دانشگاه یزد، فعالیت آموزشی خویش را از سال ۱۳۷۱ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شروع کرده است.

- گروه محیط زیست دانشگاه یزد:

گروه مدیریت مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد، فعالیت آموزشی خود را از سال ۱۳۸۳ با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی شروع نمود.

۵- پردیس علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه یزد

* دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد:

دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد، فعالیت خود را با ایجاد دوره کارشناسی "تعاون و رفاه اجتماعی" در سال ۱۳۷۵ و راه اندازی دوره کارشناسی "مردم شناسی" در سال ۱۳۷۷ آغاز کرد.

* دانشکده الهیات دانشگاه یزد:

دانشجویان دانشکده الهیات دانشگاه یزد طی دوره کارشناسی علاوه بر آشنایی با مباحث بنیادی و اساسی در زمینه های گوناگون علوم اسلامی، بطور نسبی به کسب دانش و تخصص می پردازند.

* دانشکده اقتصاد مدیریت و حسابداری دانشگاه یزد:

دانشکده ی اقتصاد، مدیریت و حسابداری دانشگاه یزد، از سال ۱۳۶۹ با راه اندازی رشته ی مدیریت صنعتی، فعالیت خود را شروع کرده است.

* دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه یزد:

گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یزد فعالیت آموزشی خود را از سال ۱۳۵۵ ﮬ.ش در دانش سرای عالی یزد با پذیرش دانشجو در رشته دبیری زبان و ادبیات فارسی شروع کرد و در سال ۱۳۷۱ بعد از ادغام در دانشگاه یزد با گسترش فعالیت های آموزشی و پژوهشی، در دوره های تحصیلات تکمیلی نیز پذیرای دانشجویان متعددی از کل کشور گردید.

* گروه حقوق و علوم سیاسی دانشگاه یزد:

گروه علوم سیاسی دانشگاه یزد فعالیت خود را با تعداد ۳۴ نفر دانشجو در رشته علوم سیاسی در مقطع کارشناسی از مهرماه ۱۳۷۸ آغاز کرده است و از سال ۱۳۸۷ در مقطع کارشناسی ارشد علوم سیاسی پذیرش دانشجو دارد.

* گروه جغرافیا دانشگاه یزد:

گروه جغرافیای دانشگاه یزد در سال ۱۳۵۶ با یک رشته ی دبیری جغرافیا در دانش سرای عالی یزد وابسته به دانشگاه تربیت معلم شروع به کار کرد. بعد از وقفه ی چند ساله انقلاب فرهنگی مجدداً در سال ۱۳۶۲ فعالیت خود را از سر گرفت. در سال ۱۳۶۳ نخستین سری دانشجویان بعد از انقلاب وارد این رشته در دانش سرای عالی یزد شده اند. 

۶- پردیس بین الملل دانشگاه یزد

۷- پردیس مهریز دانشگاه یزد

آزمایشگاه های دانشگاه یزد

دانشگاه یزد در جهت رفع نیازهای علمی آزمایشگاهی محققین دانشگاه و کشور و تسهیل در فرایند دستیابی به نتایج آزمایشگاهی مورد نیاز، دو مقوله «آزمایشگاه مرکزی» و «شبکه آزمایشگاه های علمی ایران» را در دستور کار خود قرار داده است.

دانشگاه یزد,پردیس دانشگاه یزد,دانشگاه یزد پزشکیدانشگاه یزد در سال ۱۹۸۹ با ادغام چند مؤسسه قدیمی تر تأسیس شد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه
ویژه سرپوش