پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۲۳:۲۵ - ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۲۷۹۷
دانشگاه

افزایش ۱۰ درصدی ظرفیت رشته دندانپزشکی

افزایش ۱۰ درصدی ظرفیت رشته دندانپزشکی,رشته دندانپزشکی
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور، توزیع دندانپزشک در سطح کشور را نامناسب دانست و گفت: براساس بومی گزینی و مناطق محروم، ظرفیت دندانپزشکی در کنکور امسال ۱۰ درصد افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا از شورای عالی انقلاب فرهنگی، منصور کبگانیان روز سه شنبه در حاشیه جلسه ۱۶۳ شورای راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود:مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره افزایش ظرفیت پزشکی نهایی و اکنون این موضوع اجرایی شده اما ظرفیت رشته های دندانپزشکی به جلسه امروز (سه شنبه) موکول شده بود.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور افزود: براساس وضع موجود سرانه دندانپزشکی، به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۵ نفر دندانپزشک وجود دارد؛ در صورتی که در حداقل مطلوب باید ۷۰ نفر دندانپزشک برای ۱۰۰ هزار نفر وجود داشته باشد، به فرض اینکه توزیع دندانپزشک مناسب باشد، که اینطور نیست و اوضاع مناطق محروم از کلانشهرها بدتر است.

کبگانیان اظهار‌کرد: در مقایسه با سایر کشورها نظیر کشورهای گروه ۲۰ در اواخر جدول قرار داریم. در میان کشورهای منطقه جزء پنج کشور آخر هستیم و این در شأن جمهوری اسلامی نیست. البته معیار ما مقایسه با کشورهای دیگر نیست اما اکنون تعداد زیادی از استان ها در وضعیت قرمز و بدی قرار دارند و این هشداری است که عزیزان وزارت بهداشت باید برای آن چاره اندیشی کنند، یکی از فکرها و راه حل ها همین تصمیم امروز است باید گام به گام این مشکل را به کمک مسوولان وزارت بهداشت حل کنیم.

او اضافه کرد: آمارها نشان می دهد که از سن چهل سالگی به بعد میزان پوسیدگی دندان افزایش می یابد به همین دلیل به پزشک بیشتری نیاز داریم زیرا ایران رو به پیری است و اخیراً موضوع جوانی جمعیت در مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده است.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور اظهار‌کرد: تا سال ۸۸ شاهد رشد پذیرش در رشته های دندانپزشکی بودیم ولی این افزایش ظرفیت متوقف شد و از سال ۹۵ به شدت کاهش یافت. این امر سبب شده که بسیاری از دانش آموزان نخبه برای تحصیل در رشته های دندانپزشکی به کشورهای همسایه مراجعه کنند که البته آموزش در آن ها کیفیت خوبی ندارد.

کبگانیان ادامه داد: برای افزایش ظرفیت رشته های دندانپزشکی باید نسبت استاد به دانشجو نیز در نظر گرفته شود، خوشبختانه در جلسه عنوان شد که استاندارد وزارت بهداشت نسبت استاد به دانشجو یک به ۱۰ است، وضع موجود نشان می دهد که نسبت استاد به دانشجو یک به پنج است به همین دلیل میتوان افزایش ظرفیت رشته های دندانپزشکی را در دستور کار قرار داد.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور گفت: اکنون ظرفیت رشته های دندانپزشکی ۱۷۵۰ نفر است البته بحث پيش‌گيري و سلامت دهان و دندان از مواردی هستند که مورد تأکید قرار گرفت، می دانیم که اقدامات پیشگیرانه در ۱۰ سال آینده خود را نشان می دهد. اما مطمئن هستیم که اگر دولت در زمینه پیشگیری به صورت انقلابی عمل کند ظرف مدت کوتاهی نتایج مناسبی به دست خواهد آمد.

او اعلام‌کرد: بر اساس مصوبه امروز که به اتفاق آرا تصویب شد برای افزایش ظرفیت پزشکی باید براساس بومی گزینی و مناطق محروم صورت گیرد. در سالجاری ظرفیت دندانپزشکی به میزان ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند، چون مسوولان وزارت بهداشت عنوان می کنند که زمان کمی دارند به همین دلیل افزایش ظرفیت امسال ۱۰ درصدی خواهد بود.

کبگانیان افزود: در سال ۱۴۰۲ ظرفیت دندانپزشکی ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند و در سال های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ به میزان ۳۰ درصد افزایش ظرفیت خواهیم داشت در سال ۱۴۰۴ این افزایش ظرفیت متوقف می شود و بازنگری های لازم صورت می گیرد و در صورت نیاز تصمیمات جدید اتخاذ خواهد شد.

دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره موافقت وزارت بهداشت با این مصوبه گفت: وزیر بهداشت در ستاد نقشه جامع علمی کشور حق رأی دارد اما امروز حضور نداشت و معاون ایشان حضور داشت و تمامی اعداد با هماهنگی وزارت بهداشت نهایی شده است هرچند که اعضای ستاد نقشه اعداد بالاتری را مد نظر داشتند. تصریح معاون آموزشی وزارت بهداشت این بود که کمبود دندانپزشکی را پذیرفته اند و لازم است که اقدامی صورت گیرد ولی امکاناتی نیاز است که باید فراهم شود خوشبختانه مسوولان سازمان برنامه و بودجه در جلسه امروز حضور داشتند و راهکارهای اجرایی را در این زمینه ارائه دادند.

  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش