شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
۰۸:۳۲ - ۲۲ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۵۲۴۳
دانشگاه

۸۷ هزار و ۹۴۸؛ بالاترین رتبه قبولی در پزشکی مشهد!

۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد/آمار پذیرفته‌شدگان بر اساس سهمیه

سهمیه ایثارگران,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می‌یابد و با سهم فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالاتر، فرزندان آزادگان و شهدا که پیش از این ۲۵ درصد از کل ظرفیت بود، می‌توان گفت در حال حاضر ۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد اعتضاد رضوی در نشست خبری با موضوع عوامل مؤثر در اخذ پذیرش در رشته‌های حوزه سلامت و سهمیه‌های موجود که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هر سال جمع کثیری از داوطلبان سهمیه آزاد کنکور، با وجود توانایی علمی بالا، از رسیدن به رشته مطلوب خود باز می‌مانند.

وی اضافه کرد: علت این امر را نیز می‌توان در سهمیه‌هایی دانست که در پذیرش دانشجویان در دانشگاه‌های سراسری و آزاد در نظر گرفته شده است. وجود اینگونه سهمیه‌ها موجب نارضایتی متقاضیان، به خصوص جوانان شده و می‌تواند امید به ادامه تحصیل و داشتن آینده‌ای بهتر را از آنان سلب کند و بیم آن رود تا سطح علمی جامعه در مقیاس کلان دچار مخاطره شود.

بیشتر بخوانید:

اعتضاد رضوی افزود: به طور کلی ۶۰ درصد داوطلبان ورود به رشته‌های پزشکی براساس سهمیه وارد دانشگاه‌ها می‌شوند که ۳۰ درصد آن به داوطلبان بومی اختصاص داده شده است که البته این نوع سهمیه‌ها به عنوان یک نوع شیوه پذیرش از بین داوطلبان آزاد انتخاب می‌شود. در بعضی سهمیه‌ها، بیش از ۹۰ درصد ورودی‌ها رتبه بالای ۵۰۰۰ و در برخی موارد بالای ۱۰۰ هزار دارند و به علت توان کمتر، علی رغم ارفاق‌های قانونی و بعضا فراقانونی، طول تحصیلات‌شان به درازا می‌کشد.

 ۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد

وی در خصوص سهمیه ایثارگران، اظهار کرد: ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی کشور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص می‌یابد و با سهم فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالاتر، فرزندان آزادگان و شهدا که پیش از این ۲۵ درصد از کل ظرفیت بود، می‌توان گفت در حال حاضر ۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه‌ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، خاطرنشان کرد: در صورتی که ظرفیت ۲۵ درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد، آزادگان و شهدا تکمیل نشود، مازاد این ظرفیت را می‌توان به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. حد نصاب نمره داوطلبان با سهمیه ایثارگران ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل است.

وی در مورد ضرورت حفظ کیفیت آموزشی با سطح همترازی دانشجویان، گفت: در شرایط موجود آوردن ۷۰ درصد کف نمره نفر آخر هر رشته محل برای استفاده از سهمیه ایثارگران لازم است. پیشنهاد اخیر مجلس شورای اسلامی ۸۰ درصد و برای رشته‌های پرطرفدار پزشکی و فنی ۸۵ درصد است.

۸۷ هزار و ۹۴۸؛ بالاترین رتبه قبولی در پزشکی مشهد

اعتضاد رضوی اذعان کرد: در بررسی رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌های مختلف منطقه، بیشترین دامنه قبولی مربوط به دانشگاه مشهد است و پس از آن به ترتیب دانشگاه‌های سبزوار و نیشابور قرار دارند. به عنوان مثال در دانشگاه علوم پزشکی مشهد در میان دانشجویان قبول شده در رشته پزشکی بهترین رتبه دو (آزاد منطقه یک) بوده است و بالاترین رتبه قبولی ۸۷ هزار و ۹۴۸ بوده که مربوط به سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد شهریه‌پرداز است. در کل رشته‌ها بالاترین رتبه قبولی در دانشگاه علوم پزشکی هم رتبه ۵۱۲ هزار و ۹۸۱ مربوط به پرستاری بوده است.

وی افزود: با توجه به تقاضای زیاد برای سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحلیلی نیز به طور اختصاصی برای این سه رشته به تفکیک دوره، قبولی انجام شد. بیشترین دامنه قبولی در رشته پزشکی دوره روزانه ۷۴ هزار و ۷۶۰ مربوط به سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد و در دانشگاه سبزوار بوده است. در همین رشته، در دوره شهریه‌پرداز، بیشترین دامنه قبولی مربوط به سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد و دانشگاه مشهد ۱۷ هزار و ۳۴۲ بوده است. در دوره محروم نیز بیشترین دامنه قبولی مربوط به سهمیه منطقه دو و دانشگاه بیرجند سه هزار و ۴۷۴ بوده است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: در حالی که بالاترین رتبه قبولی دانشجویان شرکت کننده در کنکور با استفاده از سهمیه‌های مناطق سه‌گانه، شهریه‌پرداز این مناطق، سهمیه مناطق محروم و حتی ۵درصد ایثارگران در رشته پزشکی در دانشگاه‌های منطقه ۹ حداکثر تا حدود رتبه ۱۰ هزار بوده است، با کمال تعجب در دانشجویانی که از سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد استفاده نموده‌اند رتبه حداکثر قبولی به سطح ۱۰ برابر حدود ۹۹ هزار (ایثارگر شهریه‌پرداز) می‌رسد که مبین بی‌عدالتی در جذب دانشجویان از طریق کنکور سراسری است.

وی گفت: شکاف مذکور در رتبه‌های افراد پذیرفته شده نیز به وضوح قابل مشاهد است. نتایج بررسی اخیر حاکی از آن بود که اختلاف میانگین رتبه آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه ایثارگران با آزاد قریب به ۱۴۰ هزار بوده است. این تفاوت در رشته‌های پر تقاضا(پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) بسیار چشمگیر است. به طوری که نسبت آخرین رتبه پذیرفته شده با سهمیه ایثارگران به آخرین رتبه پذیرفته شده با سهمیه آزاد در رشته پزشکی بیش از ۲۱ برابر، در رشته دندانپزشکی۱۹ برابر و در رشته داروسازی بیش از ۲۰ برابر بوده است. ناگفته نماند که در بعضی موارد این اختلاف منجر به ایجاد فضای نامناسب در دانشجویان یک کلاس درس می‌شود. بررسی شکاف اجتماعی علمی ایجاد شده ناشی از این سهمیه خود مطالعه گسترده دیگری را می‌طلبد ضمن اینکه اختلاف سطح توان علمی دانشجویان پذیرفته شده با سهمیه‌های مربوطه به عدم توازن محیط آموزشی فراگیران منجر شده و زمینه تخلفات مختلف خصوصا در آزمون‌ها را ایجاد می‌کند.

سهمیه‌ها با عدالت آموزشی همخوانی ندارد

اعتضاد رضوی خاطر نشان کرد: در مجموع به نظر می‌رسد با توجه به عدم تناسب جمعیت هدف، اعمال سهمیه‌های مختلف علی الخصوص سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد با عدالت آموزشی همخوانی نداشته و شرایط رقابت را برای سایر خیل عظیم دانش‌آموزان متقاضی و سهمیه‌های آزاد بسیار دشوار می‌کند. امید است با استفاده از یافته‌ها و شواهد علمی بهترین تصمیم‌ها برای فرزندان عزیز آینده ایران اسلامی انجام شود.   

وی گفت: در حال حاضر در کل کشور ۳۰ هزار فارغ التحصیل دندانپزشکی وجود دارد و حدود ۱۴ هزار دانشجو در رشته دندانپزشکی در حال اشتغال به تحصیل هستند. این تعداد دانشجوی محصل تا ۶ سال دیگر فارغ التحصیل می‌شوند و به ۳۰ هزار پتانسیل کنونی دندانپزشکان کشور افزوده خواهند شد که بر این اساس سرانه ما در داندانپزشکی نسبت به منطقه رشد قابل توجهی داشته و بسیار بالا خواهد رفت.

 اعتضاد رضوی افزود: اکنون در داروسازی ۲۵ هزار داروساز فارغ‌التحصیل در کشور وجود دارند که شماره نظام پزشکی خود را دریافت کرده‌اند و حدود ۱۳ هزار دانشجوی داروساز در حال اشتغال به تحصیل داریم که این تعداد تا ۶ سال دیگر به ظرفیت ما در رشته داروسازی افزوده می‌شوند و تعداد نیروهای فعال ما را به حدود ۳۸ هزار نفر خواهند رساند.

 معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد:  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص مخاطرات افزایش ظرفیت رشته‌های علوم پزشکی عنوان کرده‌اند که «در حال حاضر ظرفیت پزشکی ما برای پنج سال آینده شاید فراتر از نیاز نظام ارائه خدمت‌مان باشد. طبق برآورد ما حدود ۴۰ هزار پزشک که اسامی‌شان را در اختیار داریم هیچ ردی از طبابت‌شان در کشور وجود ندارد و این امر نشان می‌دهد که ما در توزیع و ایجاد جاذبه برای پزشکان در نقاط مختلف به خوبی عمل نکرده‌ایم.

برآورد من به عنوان وزیر بهداشت و کارشناس و کارشناس حوزه سلامت این است که در سال‌های آتی حداکثر تا سه سال آینده مسئله‌ای به نام کمبود پزشک حتی در مناطق محروم را نخواهیم داشت. در حال حاضر سرانه پزشک ما نزدیک به دو است و اگر با همین روش پیش برویم این سرانه بیشتر می‌شود و حتی مشکل افزایش نیروی پزشکی خواهیم داشت. اگر تعداد پزشک از نیازمان بیشتر شود، با یک جمعیت بیکار مواجه می‌شویم که متوقع هم هست به هر حال نوع توقع یک دیپلمه بیکار با پزشک بیکار متفاوت است.»

 اعتضاد رضوی گفت: معاون پارلمانی وزارت بهداشت در خصوص امکانات آموزشی بیان کرده که «طرح افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی اصلا به صلاح نیست. در حال حاضر دانشجویان ما به حداقل‌های آموزشی دسترسی ندارند و حتی نمی‌توانند عمل جراحی را از نزدیک مشاهده کنند. می‌گویند بعضی از مطب‌ها شلوغ است اما برخی از مطب‌ها روزی دو الی سه بیمار هم ندارند. در حال حاضر ۲۰۰۰ استاد کمبود داریم و فضاهای آموزشی ما اصلا کافی نیستند. ما ۴۰۰ خوابگاه دانشجویی در سال گذشته داشتیم که قرار بود امسال آن‌ها را بسازیم اما تامین اعتبار نشد و این مسائل باعث دغدغه‌های وزارت بهداشت در حوزه پذیرش دانشجو است. در حال حاضر ظرفیت دانشجویان در اغلب رشته‌ها مازاد بر امکانات، هیأت علمی، تجهیزات و فضای آموزشی، درمانی و ... است».

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: همچنین معاون آموزشی وزارت بهداشت، اظهار کرده‌اند که «در حال حاضر ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در حال تحصیل در کشور داریم. همچنین ۱۰ هزار نفر هم در خارج از کشور در حال تحصیل هستند که اگر فارغ التحصیل شوند و بازگردند مشکلات‌مان هم حل می‌شود. مشکل ما توزیع نامناسب نیروی انسانی است. در بعضی از رشته‌های تخصصی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد ظرفیت داشته‌ایم اما باید توجه کرد که نمی‌توان همه متخصصان را به مناطقی فرستاد که بیمار نداشته باشد و یا امکانات تخصصی در اختیار نباشد. در حال حاضر نقشه راه ما برای پنج سال آینده در رشته‌های تخصصی مشکل است و برخی از رشته‌ها از جمله رشته‌های جراحی با افزایش ظرفیت و به دلیل اشباع بعضی از رشته‌ها با کاهش ظرفیت مواجه می‌شوند.

بعضی از رشته‌های تخصصی نیز وضعیت موجود را ادامه می‌دهند محاسبات نیروی انسانی در مورد رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی انجام شده است. علی‌رغم اینکه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با چالش‌های زیادی مواجه هستند اما ما طی چند روز اخیر نیز مقداری ظرفیت پذیرش در رشته‌های تجربی از جمله سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را افزایش دادیم. واقعیت این است که دانشگاه‌های علوم پزشکی فشار زیادی از ظرفیت‌های افزایش یافته دارند».

وی بیان کرد: قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت، نیز عنوان کرده‌اند که «۵۵ هزار دانشجوی رشته پزشکی تا هفت سال آینده به تعداد ۱۷۵ هزار پزشک اضافه می‌شوند. ما با توجه به مطالعات متعدد در خصوص جبران کمبود نیروی متخصص در برخی رشته‌های تخصصی، حدود ۳۰۰ برابر ظرفیت را طی پنج سال اخیر اضافه کردیم. حدود ۱۰ هزار دانشجوی گروه پزشکی در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به تدریج در حال بازگشت به داخل کشور بوده و به جمعیت قبلی اضافه خواهد شد».

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد:  نماینده مردم مشهد و کلات عنوان کرده‌اند « در خراسان رضوی حدود ۸۰۰۰ پزشک عمومی داریم که تنها ۴۲۰۰ نفر از آنان مشغول طبابت هستند و بقیه طبابت انجام نمی‌دهند. باید ابتدا زیرساخت‌های آموزشی را توسعه دهیم و بعد پزشک تربیت کنیم در غیر این صورت فقط پزشکان بی‌سواد و بی‌انگیزه به جامعه تزریق کرده‌ایم. دولت پول ندارد که سرانه دانشجو را اضافه کند و نتیجه این می‌شود که دانشجوی پولی جذب کنیم که باز تعدادی پولدار پزشک می‌شوند و می‌خواهند پولی را که در طول آموزش خرج کرده‌اند در بیاورند و به جان مردم می‌افتند.

پزشکان ترجیح می‌دهند شهرهای بزرگ بمانند و فعالیت غیر پزشکی انجام دهند، اما به شهرهای کوچک یا روستاها نروند، حتی اگر درآمد بیشتری در این مناطق داشته باشند. ایران پزشکان شاخصی را تربیت کرده و برای حفظ این شاخص، باید اول زیرساخت‌ها را مهیا سازیم. در مناطق مختلف تعداد زیادی پرونده علیه پزشکان تشکیل شده که این پزشک را از طبابت منصرف می‌کند».

اعتضاد رضوی بیان کرد: برای مناطق محروم و در رشته‌های تحصیلی پزشکی و پیراپزشکی حداقل ۳۰ درصد ظرفیت گذاشته شده است و پیش‌بینی می‌شود که تا سه الی چهار سال آینده تقریبا نیروهای تخصصی در این مناطق، از نیروهای بومی خواهند بود. به این نتیجه می‌رسیم که کشور دیگر به افزایش ظرفیت در حوزه علوم پزشکی نیازی ندارد و یا اگر نیاز دارد باید دید چه راهکار مناسبی می‌شود این کمبود را جبران کرد. زیرا در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور امکان پذیرش افزایش ظرفیت را ندارند و کاملا از بعد اجرایی این پیشنهاد غیر کارشناسی و ناپخته ارائه شده است.

بدون هیچ افزایش ظرفیتی تا ۱۴۰۴ سرانه تعداد پزشکمان به استانداردهای جهانی می‌رسد

 معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر حدود ۱۵۰ هزار پزشک عمومی و متخصص فعال و ۵۵ هزار دانشجوی پزشکی در حال تحصیل در کشور وجود دارد که در نهایت می‌توان گفت تا هفت سال دیگر با فارغ التحصیل شدن دانشجویان فعلی بیش از ۲۰۰ هزار پزشک عمومی و متخصص فعال در کشور خواهیم داشت که تا سال ۱۴۰۴ ایران را به استانداردهای جهان در سرانه تعداد پزشک به بیمار بدون هیچ افزایش ظرفیتی می‌رساند.

وی عنوان کرد: برای تربیت نیروی انسانی در بخش سلامت باید به پنج سوال اساسی پاسخ داده شود. در ابتدا موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌های علوم پزشکی با چه الگویی در عرصه سرزمین باید توسعه یابند، چه رشته و مقاطعی برای تامین نیاز کشور و رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز و نقشه جامع علمی کشور باید انجام شوند یا توسعه یابند، چه تعداد دانشجو و در چه رشته و مقاطعی در حوزه سلامت باید تربیت شوند که هم نیاز کشور برآورده شود و هم دچار تورم نیروی انسانی در این بخش نشویم و در نهایت چقدر امکانات، اعتبارات و هیات علمی برای رسیدن به این شاخص‌ها نیاز داریم، چگونه باید کیفیت نیروی انسانی تربیت شده را براساس نیاز کشور و استانداردهای جهانی ارتقا دهیم.

وی افزود: بدین منظور و در راستای حرکت به سمت اجرای این سند مهم کارگروه آمایش سرزمین در کارگروه آمایش سرزمین در دانشگاه علوم پزشکی مشهد شکل گرفت. باید یادآور شد که هدف نهایی آمایش تعادل بین سه عنصر انسان، فضا و فعالیت است.

این آمایش مبتنی بر ظرفیت‌های بومی(بهره‌مندی از امکانات و بسترهای منطقه‌ای و استانی)، ماموریت محور نمودن(دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی) و تمرکززدایی ( فعالیت‌ها از ستاد به سمت مناطق آمایشی) است.

وی تصریح کرد: برای تخمین نیروی انسانی مورد نیاز و همچنین برای برآوردن نیازهای سلامت، اطلاعات دقیقی مانند تحلیل ساختار سنی و جنسی جمعیت، وضعیت تسهیلات آموزشی موجود، تغییرات دانش و فناوری، توزیع جغرافیایی و اپیدمیولوژیک بیماری‌ها، نگرش‌های مردم درباره سلامت، بیماری، روش‌های درمانی و پیشگیری، تغییرات محیط زندگی و .... لازم است.

اعتضاد رضوی بیان کرد: مطالعات گوناگونی مانند برآورد ملی نیروی انسانی بخش سلامت، برآورد نیروی انسانی مورد نیاز در نقشه راه درمان ایران و برآورد پزشک متخصص مورد نیاز در زمینه بررسی نیاز پزشک متخصص انجام شده است که در سند ملی آمایش سرزمینی از این سه مطالعه استفاده شده است. ثابت در نظر گرفتن سهم زمان کاری (FTE) پزشکان متخصص، ثابت در نظر گرفتن مرزبندی حرفه‌ای موجود تخصص‌های مختلف پزشکی برای سال هدف و نیز در نظر نگرفتن نظام ارجاع برای برآورد پزشکان متخصص تا سال هدف، مفروضات مشترک در برآوردهای این سه مطالعه است.

وی در مورد مهم‌ترین اقدامات کارگروه آمایش سرزمین، که ماموریت‌گرایی، تمرکززدایی و ارتقاء توانمندی دانشگاه‌ها است، اضافه کرد: بررسی جامع در خصوص الگوهای مختلف برآورد نیروی انسانی، پیشنهاد رشته‌های مورد نیاز کلان با تاکید بر بومی‌گزینی به شورای گسترش، تهیه پیش‌نویس سند آمایش آموزش عالی سلامت کلان منطقه ۹، محاسبه نیروی انسانی مورد نیاز تا ۱۴۰۴ در کلان منطقه در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، پیشنهاد برنامه آموزشی نظام‌مند کوتاه مدت بر مبنای نیازهای بخش دولتی و غیر دولتی و دیگر اقدامات را نیز شامل می‌شود.

 • 47
 • 20
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۱۸
غیر قابل انتشار: ۲۳
جدیدترین
قدیمی ترین
باید با واقعیت موجود کنار بیایم و مسیر رو کم کم تغییر بدیم...میدونیم که سهمیه ایثارگران حذف نمیشه پیشنهاد من اینه که این سهمیه فقط یکبار مجاز به استفاده باشه ...نه اینکه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و تخصص و یا استخدام و سایر موارد مجاز باشند مجددا استفاده کنند ...حداقل با این شرایط تا حدودی عدالت رعایت میشه و به ایثارگران هم توجه شده است
 • 3
 • 11
اگرنبودند این جانبازان وایثارگران معلوم نبود عربها ودشمنان امروز درکشور ما چه میکردند دادن یک سهمیه به فرزند جانبازیکه فرزندش با معدل ۲۰ و۱۹ در طول دوران تحصیل ودیپلم بوده وفرزند این جانباز با رتبه خوب در پردیس رشته پزشکی پذیرفته شده وترمی ۱۲ میلیون وبیشتر شهریه میپردازد انچنان هم کارمهمی نیست که درحق این جانباز وفرزندش شده که بخواهند هرروز تیتر کنند واشکال بگیرند اگر کوه طلا به جانبازان بدهند حق انان را ادا نکرده اند من نمیدانم چرا اینقدز با سهمیه ایثارگران مخالفند درحالیکه ؟؟؟؟
 • 8
 • 17
نوش جانشان وگوارای وجودشان اینها شیرمردانی بودند که اجازه ندادند یک متر از سرزمین ما غصب شود درود برایثارگران
 • 7
 • 18
بفرماییدسهمیه دارهاتازه وقتیم بهشون میگی ناراحتم میشن. خداریشه کنتون کنه
 • 18
 • 9
ما که راضی نیسیتم این ۳۰ درصد یعنی منی که رتبه ام ۱۸۰۰ شده باعث شد هیچ رشته پزشکی قبول نشم
 • 11
 • 17
ما که راضی نیسیتم ای...
مگر ارث پدرت هست که راضی باشی یانباشی نمایندگان تو درمجلس این قانون را تصویب کرده اند درضمن اگر رتبه تو ۱۸۰۰ بود حتما پزشکی قبول میشدی شاید ۱۸۰۰۰۰ بوده ودوصفر انرا ندیدی؟
 • 8
 • 11
مگر ارث پدرت هست که ...
الان که مملکت ظاهرا ارث پدر شما بوده
 • 2
 • 1
ما که راضی نیسیتم ای...
خداونددست اندرکاران تصویب این سهمیه بندی ایثارگران را نابود کند که باعث شد جوانان ما با رتبه های خوب ومعدل بالانتوانند به دانشگاه راه یابند
 • 21
 • 22
خداونددست اندرکاران ...
اگه اینا نگید پس چی بگید الهی به روز اونا گرفتار بشید
 • 4
 • 16
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش