۱۱:۳۲ - ۰۹ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۱۷۶۳
دانشگاه

تنفس مصنوعی به دانشگاه‌ها برای پرکردن صندلی‌های خالی؛

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
وزارت علوم، سال گذشته بازه تکمیل ظرفیت را از دوره های مختلف حذف کرد و همین موضوع امسال بر مصائب دانشگاه های شهریه پرداز که حیاتشان به «جیب» دانشجو است، بیشتر کرده است، به طوری که دانشگاه آزاد در همان روزهای ابتدایی مهر که هنوز کلاس های درس خیلی از دانشگاه ها آغاز نشده بود اقدام به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت کرد که حواشی زیادی را در آن بازه زمانی بوجود آورد.

در سال های اخیر کشمکش بین دانشگاه ها برای جذب دانشجو بالا گرفته است، روزی جمعیت دهه شصتی تمامی صندلی کلاس های درس را پرکرده بود و جمعیت حدود ۵ میلیون نفری را به دانشگاه ها کشاند و حالا رفتن این موج گرفتاری زیادی را برای مراکز آموزش عالی که قارچ گونه تاسیس شده اند ایجاد کرده است؛ فقط کافیست به عدد و رقم های خالی ماندن صندلی امسال دانشگاه ها توجه کرد؛ دانشگاه علمی و کاربردی که در آستانه تعطیل شدن است از خالی ماندن ۷۵ درصد ظرفیت ها گفته، دانشگاه های غیرانتفاعی نیز از خالی بودن ۶۰ درصد صندلی ها خبر داده اند، دانشگاه آزاد نیز از آمار ۵۰ درصدی گفته است و دانشگاه های دولتی نیز به لطف «شیر نفت» دولت انگیزه ای برای اعلام صندلی های خالی ندارند.

از سوی دیگر وزارت علوم، سال گذشته بازه تکمیل ظرفیت را از دوره های مختلف حذف کرد و همین موضوع امسال بر مصائب دانشگاه های شهریه پرداز که حیاتشان به «جیب» دانشجو است، بیشتر کرده است، به طوری که دانشگاه آزاد در همان روزهای ابتدایی مهر که هنوز کلاس های درس خیلی از دانشگاه ها آغاز نشده بود اقدام به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت کرد که حواشی زیادی را در آن بازه زمانی بوجود آورد.

** آغاز ماجرا

ماجرای ممنوعیت تکمیل ظرفیت از دی ماه سال گذشته و با مصاحبه معاون وقت آموزشی وزارت علوم آغاز شد، جایی که مجتبی شریعتی نیاسر در یک نشست خبری با اشاره به حذف تکمیل ظرفیت گفت: از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت نداریم و دانشگاه ها تنها در دو مرحله بهمن و مهرماه دانشجو پذیرش خواهند کرد. بعد از آن بود که ابراهیم خدایی درباره این تصمیم گفت: "براساس مصوبه جلسه دهم شورای سنجش و پذیرش مقرر شد که از سال ۱۳۹۷ به علت برخی مسایل مانند جابجایی دانشجو، خالی ماندن ظرفیت‌ها و بهم ریختن برنامه ریزی آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، تکمیل ظرفیت نداشته باشیم". وی گفت: "همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دولتی و یا غیردولتی برای هرگونه پذیرش باید با دبیرخانه این شورا که در سازمان سنجش آموزش کشور مستقر است، هماهنگی لازم را انجام دهند". 

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

** دانشگاه آزاد راه خودش را رفت

این موضوع بدون توجه دانشگاه ها همراه شد و پس از پایان ثبت نام ورودی های جدید و توزیع دانشجو در دانشگاه ها و خالی ماندن صندلی ها، دانشگاه ها تازه متوجه شدند که دچار چه مسئله ای شده اند، دانشگاه آزاد در همان هفته اول مهرماه با انتشار فراخوانی از تکمیل ظرفیت در «تمامی» دوره ها خبر داد؛ مسئله ای که با ورود شورای سنجش و پذیرش همراه شد و همین موضوع با رفت و آمدهای زیادی از سوی دانشگاه آزاد و این شورا همراه بود و در نهایت شورای سنجش و پذیرش تصمیم گرفت به دوره های پزشکی این دانشگاه مجوز تکمیل ظرفیت دهد.

البته تلاش های این دانشگاه برای اخد مجوز دیگر دوره ها نیز ادامه داشت تا اینکه روزگذشته این دانشگاه در اطلاعیه ای از مجوز پذیرش دانشجو در تمامی دوره ها در تکمیل ظرفیت خبر داد؛ بهروز طهماسب کاظمی گفت: پیرو برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در روز چهارشنبه اول آبان مقرر شد، دانشگاه آزاد اسلامی نیز مشابه سایر زیر نظام‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به پذیرش دانشجو به منظور تکمیل ظرفیت خود در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کند. با هماهنگی سازمان سنجش آموزش کشور، زمان و چگونگی ثبت نام از داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت مقاطع فوق متعاقباً اعلام و اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

** پذیرش در دانشگاه غیرانتفاعی با تغییر واژه!

از سوی دیگر دانشگاه های غیرانتفاعی نیز که در ابتدای مهرماه از انجام هرگونه تکمیل ظرفیت منع شده بودند اما توانستند با واژه سازی مجوز تکمیل ظرفیت بگیرند؛ رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی روز گذشته در مصاحبه ای با رسانه ها  درباره تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتقاعی گفت: تکمیل ظرفیت نداریم بلکه تمدید ظرفیت است به این معنی که دانشجویی که ثبت نام کرده است نمی تواند جابه جا شود اما اگر ظرفیت مشخصی را به دانشگاه ارائه داده اند و نیمی از آن تکمیل شده، دانشگاه می تواند مابقی مانده از ظرفیتش را دانشجو پذیرش کند.

** دانشگاه علم کاربردی هم مجوز گرفت

البته این موضوع به اینجا ختم نشد و دانشگاه علمی کاربردی که مسئولانش از خالی ماندن دو سوم از صندلی های این دانشگاه خبر داده بودند اخیرا در اطلاعیه ای کوتاه اعلام کرد: موافقت شورای سنجش آموزش کشور برای تکمیل ظرفیت پذیرش این دانشگاه اعلام شد و بخشنامه های تکمیلی در این خصوص متعاقباً اعلام خواهد شد.

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

** سنجش و پذیرش دلش سوخت!

 این فضا در نهایت منجر به این شد که شورای سنجش و پذیرش در جلسه آخر خود که اول آبان برگزار شد تکمیل ظرفیت را دوباره برای دانشگاه ها باز کند، در اطلاعیه این شورا آمده است: تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته، آزمون کاردانی به کارشناسی، آزمون فنی و حرفه ای، آزمون جامع علمی- کاربردی و آزمون سراسری ( فقط برای رشته محل های صرفاً براساس سوابق تحصیلی) اجرا می شود. مرحله تکمیل ظرفیت براساس برنامه زمانی هماهنگ شامل زمان ثبت نام، انتخاب رشته، اعلام نتیجه و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان در هر آزمون صورت می پذیرد. برنامه زمانی ثبت نام یا انتخاب رشته و نحوه پذیرش این تکمیل ظرفیت ها در هریک از آزمونها، پس از هماهنگی با زیرنظام های آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور متعاقباً اعلام خواهد شد.

iusnews​.‎​ir
  • 10
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید