شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۱:۳۲ - ۰۹ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۱۷۶۳
دانشگاه

تنفس مصنوعی به دانشگاه‌ها برای پرکردن صندلی‌های خالی؛

واژه‌سازی «تمدید ظرفیت» به جای «تکمیل ظرفیت»!

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
وزارت علوم، سال گذشته بازه تکمیل ظرفیت را از دوره های مختلف حذف کرد و همین موضوع امسال بر مصائب دانشگاه های شهریه پرداز که حیاتشان به «جیب» دانشجو است، بیشتر کرده است، به طوری که دانشگاه آزاد در همان روزهای ابتدایی مهر که هنوز کلاس های درس خیلی از دانشگاه ها آغاز نشده بود اقدام به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت کرد که حواشی زیادی را در آن بازه زمانی بوجود آورد.

در سال های اخیر کشمکش بین دانشگاه ها برای جذب دانشجو بالا گرفته است، روزی جمعیت دهه شصتی تمامی صندلی کلاس های درس را پرکرده بود و جمعیت حدود ۵ میلیون نفری را به دانشگاه ها کشاند و حالا رفتن این موج گرفتاری زیادی را برای مراکز آموزش عالی که قارچ گونه تاسیس شده اند ایجاد کرده است؛ فقط کافیست به عدد و رقم های خالی ماندن صندلی امسال دانشگاه ها توجه کرد؛ دانشگاه علمی و کاربردی که در آستانه تعطیل شدن است از خالی ماندن ۷۵ درصد ظرفیت ها گفته، دانشگاه های غیرانتفاعی نیز از خالی بودن ۶۰ درصد صندلی ها خبر داده اند، دانشگاه آزاد نیز از آمار ۵۰ درصدی گفته است و دانشگاه های دولتی نیز به لطف «شیر نفت» دولت انگیزه ای برای اعلام صندلی های خالی ندارند.

از سوی دیگر وزارت علوم، سال گذشته بازه تکمیل ظرفیت را از دوره های مختلف حذف کرد و همین موضوع امسال بر مصائب دانشگاه های شهریه پرداز که حیاتشان به «جیب» دانشجو است، بیشتر کرده است، به طوری که دانشگاه آزاد در همان روزهای ابتدایی مهر که هنوز کلاس های درس خیلی از دانشگاه ها آغاز نشده بود اقدام به جذب دانشجو در تکمیل ظرفیت کرد که حواشی زیادی را در آن بازه زمانی بوجود آورد.

** آغاز ماجرا

ماجرای ممنوعیت تکمیل ظرفیت از دی ماه سال گذشته و با مصاحبه معاون وقت آموزشی وزارت علوم آغاز شد، جایی که مجتبی شریعتی نیاسر در یک نشست خبری با اشاره به حذف تکمیل ظرفیت گفت: از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت نداریم و دانشگاه ها تنها در دو مرحله بهمن و مهرماه دانشجو پذیرش خواهند کرد. بعد از آن بود که ابراهیم خدایی درباره این تصمیم گفت: "براساس مصوبه جلسه دهم شورای سنجش و پذیرش مقرر شد که از سال ۱۳۹۷ به علت برخی مسایل مانند جابجایی دانشجو، خالی ماندن ظرفیت‌ها و بهم ریختن برنامه ریزی آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، تکمیل ظرفیت نداشته باشیم". وی گفت: "همه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، دولتی و یا غیردولتی برای هرگونه پذیرش باید با دبیرخانه این شورا که در سازمان سنجش آموزش کشور مستقر است، هماهنگی لازم را انجام دهند". 

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

** دانشگاه آزاد راه خودش را رفت

این موضوع بدون توجه دانشگاه ها همراه شد و پس از پایان ثبت نام ورودی های جدید و توزیع دانشجو در دانشگاه ها و خالی ماندن صندلی ها، دانشگاه ها تازه متوجه شدند که دچار چه مسئله ای شده اند، دانشگاه آزاد در همان هفته اول مهرماه با انتشار فراخوانی از تکمیل ظرفیت در «تمامی» دوره ها خبر داد؛ مسئله ای که با ورود شورای سنجش و پذیرش همراه شد و همین موضوع با رفت و آمدهای زیادی از سوی دانشگاه آزاد و این شورا همراه بود و در نهایت شورای سنجش و پذیرش تصمیم گرفت به دوره های پزشکی این دانشگاه مجوز تکمیل ظرفیت دهد.

البته تلاش های این دانشگاه برای اخد مجوز دیگر دوره ها نیز ادامه داشت تا اینکه روزگذشته این دانشگاه در اطلاعیه ای از مجوز پذیرش دانشجو در تمامی دوره ها در تکمیل ظرفیت خبر داد؛ بهروز طهماسب کاظمی گفت: پیرو برگزاری جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در روز چهارشنبه اول آبان مقرر شد، دانشگاه آزاد اسلامی نیز مشابه سایر زیر نظام‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به پذیرش دانشجو به منظور تکمیل ظرفیت خود در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد اقدام کند. با هماهنگی سازمان سنجش آموزش کشور، زمان و چگونگی ثبت نام از داوطلبان در مرحله تکمیل ظرفیت مقاطع فوق متعاقباً اعلام و اطلاع‌ رسانی خواهد شد.

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

** پذیرش در دانشگاه غیرانتفاعی با تغییر واژه!

از سوی دیگر دانشگاه های غیرانتفاعی نیز که در ابتدای مهرماه از انجام هرگونه تکمیل ظرفیت منع شده بودند اما توانستند با واژه سازی مجوز تکمیل ظرفیت بگیرند؛ رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیر انتفاعی روز گذشته در مصاحبه ای با رسانه ها  درباره تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های غیرانتقاعی گفت: تکمیل ظرفیت نداریم بلکه تمدید ظرفیت است به این معنی که دانشجویی که ثبت نام کرده است نمی تواند جابه جا شود اما اگر ظرفیت مشخصی را به دانشگاه ارائه داده اند و نیمی از آن تکمیل شده، دانشگاه می تواند مابقی مانده از ظرفیتش را دانشجو پذیرش کند.

** دانشگاه علم کاربردی هم مجوز گرفت

البته این موضوع به اینجا ختم نشد و دانشگاه علمی کاربردی که مسئولانش از خالی ماندن دو سوم از صندلی های این دانشگاه خبر داده بودند اخیرا در اطلاعیه ای کوتاه اعلام کرد: موافقت شورای سنجش آموزش کشور برای تکمیل ظرفیت پذیرش این دانشگاه اعلام شد و بخشنامه های تکمیلی در این خصوص متعاقباً اعلام خواهد شد.

علت خالی ماندن صندلی دانشگاه ها,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

** سنجش و پذیرش دلش سوخت!

 این فضا در نهایت منجر به این شد که شورای سنجش و پذیرش در جلسه آخر خود که اول آبان برگزار شد تکمیل ظرفیت را دوباره برای دانشگاه ها باز کند، در اطلاعیه این شورا آمده است: تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته، آزمون کاردانی به کارشناسی، آزمون فنی و حرفه ای، آزمون جامع علمی- کاربردی و آزمون سراسری ( فقط برای رشته محل های صرفاً براساس سوابق تحصیلی) اجرا می شود. مرحله تکمیل ظرفیت براساس برنامه زمانی هماهنگ شامل زمان ثبت نام، انتخاب رشته، اعلام نتیجه و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان در هر آزمون صورت می پذیرد. برنامه زمانی ثبت نام یا انتخاب رشته و نحوه پذیرش این تکمیل ظرفیت ها در هریک از آزمونها، پس از هماهنگی با زیرنظام های آموزشی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور متعاقباً اعلام خواهد شد.

iusnews​.‎​ir
  • 11
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
ویژه سرپوش