شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۴۰ - ۲۸ آذر ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۷۸۰
سرپوش فوتبالی

مشهورترین فوتبالی های ایرانی که به زندان افتادند؛ از نیکبخت تا سوشا

ماهنامه آلبوم ورزش/ علی اکبریان؛ این نام اهالی فوتبال را به یاد حبس ابد می اندازد! ستاره ای که با شعار علی اکبریان، روماریوی ایران تشویق می شد، به اتهام همکاری در تولید و توزیع ماده مخدر روانگردان (شیشه) به اعدام محکوم و با یک درجه تخفیف حکم اولیه اش به حبس ابد تبدیل شد.

 

اکبریان اگرچه همان زمان هم که فوتبال بازی می کرد، به گواه همبازیان و مربیانش رفقای خلافکار و اینده تاری داشت اما کمتر کسی تصور می کرد در دوران بازنشستگی به این درجه از خلاف برسد که محکوم به اعدام یا حبس ابد باشد. بازیکنی که هم پیراهن استقلال را پوشید و هم پیراهن پرسپولیس را حالا لباس زندان را می پوشد و البته هر سال دم عید فطر امیدوار است عفو مقام معظم رهبری شامل حالش شود و از زندان بیرون بیاید.

 

اعتیاد، علی اکبریان را به این روز انداخت که برای تامین هزینه های اعتیادش به خلاف سنگین رو بیاورد و از کسی که می توانست یک استعداد خوبی در مربیگری باشد یک زندانی مشهور فوتبالی ساخت اما علی اکبریان تنها زندانی فوتبال ایران نیست.

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

مدیران بازداشت شده فوتبال

اما این تمام بازداشت های فوتبال ما نیست، در صفوف مدیریتی فوتبال هم سابقه بازداشت و زندان کم نداریم. از برادران شفیعی زاده که خرج استقلال اهواز را می دادند و به خاطر ورشکستگی سر از زندان درآوردند و کریمی، مالک شیرین فرار کرمانشاه که چک های برگشتی اش به دشت شرخرها افتاده و گرفتار میله های زندان شد تا زنوزی، مالک گسترش فولاد به اتهام سواستفاده مالی و بدهی بانکی سر از زندان درآورد و البته خوش شانس تر و صدالبته کم جرم تر(!)

 

از مالک داماش، مه آفرید خسروی بود و کارش به چوبه دار نکشید، حمیدرضا سیاسی که گاف تاریخی داد و با جاسوس رژیم صهیونیستی پای میز مذاکره نشست و بعدها به جای پذیرش اشتباهش با بیان جمله ای عجیب مدعی شد «آن آدمی که من موقع مذاکره با مدیران رئال مادرید دیدم، شاید با نظام مشکل داشته باشد اما با ایران مشکل ندارد!»

 

و سرانجام هم با شکایت اسپانسر روانه زندان شد، عباس انصاری فرد که دو بار سر از زندان درآورد، یک بار سال ها پیش که برای مدیریت پرسپولیس چک کشیده بود و بار دوم همین اواخر که در پرونده معاون خود در زمان مدیریت پرسپولیس (منتظر الموعود) قاضی پرونده برای او حکم بازداشت صادر کرد و سردار محمد رویانیان و سعید شیرینی که متهم شدند بودجه ستاد سوخت کشور را در باشگاه پرسپولیس هزینه کرده اند.

 

از مجاهد تا نیکبخت؛ پارتی بازی!

بعد از آن هر چند سال یک بار داستان دستگیری و بازداشت در فوتبال داشتیم. از مجاهد خذیراوی که او را با دستبند بردند و پاسوز فوتبالیست هایی شد که در پارتی های شبانه دستگیر شد و بازیکنان دیگری که خبر دستگیری ها آنقدر زیاد بود که فقط می توان گذرا به اسم ها و نشانه ها اشاره کرد؛ مهرداد میناوند که فیلم دستگیری اش در ویلایی در شمال کشور به عنوان بلوتوث روی گوشی ها می چرخید، افشین پیروانی که رفته بود نیکبخت را از پارتی بیرون بکشد و خودش هم گیر افتاد، حسن روشن که شایعه شد یک شب قبل از صدرو حکم سرمربیگری استقلال به نامش، با نیکبخت که تا آن زمان بازیکن استقلال بود، در پارتی دستگیر شده و تنها به همین دلیل شانس سرمربیگری استقلال را از دست داد، حامد کاویانپور که گفتند در همان پارتی منجر به دستگیری نیکبخت و گیر کردن پیروانی حضور داشت و...

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

 

زندانیان سیاسی زمان طاغوت

قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، در چند مقطع رژیم ستمشاهی اقدام به دستگیری ستاره های سرشناس فوتبال کرد که یکی از آنها پرویز قلیچ خانی بود و دیگری کاظم رحیمی، دوست و همبازی صمیمی یادگار امام (ره) و همچنین زنده یاد حمید شیرزادگان هم در خاطرات خود به دستگیری اش زمانی که از امریکا به تهران برگشت، اشاره می کرد.

 

شیرزادگان همچنین گواهی می داد یک بار مانوک خدابخشیان، گزارشگر سرشناس آن زمان تنها به این دلیل که در تلویزیون گفته بود حشمت مهاجرانی مربی خصوصی پسر محمدرضا پهلوی است و هر چقدر هم که با تیم ملی بد نتیجه بگیرد، برکنار نمی شود، تحت تعقیب قضایی قرار گرفت و شبانه از ایران گریخت!

 

در مقاطعی هم چند بازیکن تیم ملی تحت تعقیب قرار گرفتند که یک ستاره سرشناس آن زمان به واسطه همکاری اش با ساواک، آنها را از زندان نجات داد. زنده یاد مهراب شاهرخی، علی پروین، محمد ادکان، حسن روشن و ابراهیم قاسمپور بازیکنانی بودند که به دلیل حضور در تظاهرات مردمی و فعالیت های انقلابی در ساواک پرونده داشتند و با وساطت همین شخص از زندان رهایی یافتند.

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

 

ساواکی عفو مشروط گرفت

اولین زندانی سرشناس فوتبال بعد از پیروزی انقلاب همان ستاره ای است که زمان طاغوت با ساواک همکاری می کرد. در اسناد ساواک به راپورت های این ستاره سابق فوتبال اشاره شده بود که چون در قید حیات نیست از افشار نام او خودداری می کنیم. البته این ساواکی تنها یک شب در بازداشت به سر برد که کاظم رحیمی نزد یادگار امام (ره) رفت و با وساطت حاج سید احمدآقا این فوتبالیست سرشناس از زندان آزاد و مقرر شد در میادین ورزشی آفتابی نشود.

 

دستگیری مربع سرخ

ماجرای بازداشت های فوتبال با دستگیری ۴ بازیکن پرسپولیس دنبال شد؛ محمود کلهر، بهزاد داداش زاده، حمید روزبهانی و مجتبی محرمی که همگی هم به جرم رابطه نامشروع چند روزی در زندام اندند و هم چند ماهی از فوتبال محروم شدند. در این جمع مجتبی محرمی سرشناس ترین چهره بازداشت بده بود که همزمان عکسی از او در حال کشیدن سیگار حوالی میدان هفت تیر تهران در نشریه ارزش منتشر شد تا این عکس و تیتر مرتبط با آن حکم میخ به تابوت بهترین دفاع چپ تاریخ فوتبال ایران را داشته باشد!

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

 

شایعه دستگیری سرمربی در خانه مجردی

در این گیر و دار یک بار هم اوایل دهه ۸۰ شایعه شد سرمربی وقت استقلال حوالی میدان هفت تیر در خانه مجردی یکی از افراد کنار دست خود که زد و بندهایش را انجام می داد، گیر افتاد و خبرش را مدیرعامل باشگاه، ناشیانه صبح روز بعد در تلویزیون لو داد. جناب مدیرعامل می خواست بگوید دروغ است، اوضاع را با تکذیب خود بدتر کرد.

 

دستگیری جنجال سازان دربی

به این بازداشت های موقت دستگیری پرویز برومند و حمید استیلی و محمد نوازی در پایان در پی جنجالی اواخر دهه هفتاد را هم اضافه کنید. این سه نفر شبی را در زندان قصر پشت سر گذاشتند تا ادب شوند و دیگر مقابل دوربین های تلویزیونی درگیری درست نکنند! البته عوامل درگیری دربی دی ماه سال هفتاد و سه که نیمه تمام ماند هم چند ساعتی بازداشت بودند و نصرالله عبداللهی سرمربی وقت استقلال و احمد ابهران، داور بازی وساطت کردند تا محرمی و قلعه نویی زندانی نشوند.

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

 

اقدام مسلحانه علیه انقلاب

در سال های ابتدایی دهه ۶۰ یک بازیکن تیم ملی هم به اقدام مسلحانه علیه نظام اعتراف کرد و به دار مجازات آویخته شد. در همان سال ها که چند بازیکن تیم ملی فریب گروهک تروریستی منافقین را خوردند و زیر پرچم ناقص العقلی به نام مسعود رجوی رفتند و یا در دام حزب توده افتادند و غیرقانونی از کشور گریختند که مشهورترین آنها حسن نایب آقا، عباس نوین روزگار، بهرام مودت، پرویز قلیچ خانی و... بودند. حبیب خبیری هم دست به اسلحه برد و به حکم حاکم شرع مجازات شد.

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبالعباس نوین روزگار

 

موج جدید دستگیری

حالا نیز با وجود آزادی مشورط معاون فرهنگی فدراسیون فوتبال اخباری به گوش می رسد مبنی بر دستگیری برخی مسوولان عالی رتبه فوتبال که پرونده سواستفاده مالی شان به جریان افتاده است. این بار قوه قضاییه وارد ماجرا شده است و با توجه به وسواسی که این قوه روی پرونده فساد مالی و سواستفاده از موقعیت اداری افراد دارد، قطعا با آنهایی که پای شان را کج گذاشته یا دست کجی کرده اند، به شکل جدی برخورد می شود.

 

بازداشت پای بساط!

نظیر همین اتفاق برای چهار بازیکن شهرستانی هم افتاد که آنها را پای منقل دستگیر کردند واز تیم ملی وقت کنار گذاشتند. یکی از اسطوره های فقید فوتبال ما هم در این بزم دستگیر شده بود. او بعدها به تیم ملی برگشت اما هرگز نتوانست این لکه را از کارنامه اش پاک کند.

 

ستاره قاچاقچی!

دو دروازه بان فوتبال ایران هم آن روزهایی که همه سرمست حضور تیم ملی در جام جهانی بودند به جرم قاچاق کالا و لو رفتن انبار کالای قاچاق شان در کرج بازداشت شدند. یکی از همین دو نفر در فرودگاه دبی با چهل گرم مواد مخدر گیر افتاد اما یک دلال فوتبال جرم او را گردن گرفت و مدعی شد کیف متعلق به اوست و بعد از ردشدن دروازه بان سرشناس از گیت، زیر حرفش زد و گفت این کیف من نیست، کیف من شبیه این است! این دلال چون به مواد مخدر اعتیاد نداشت، آزمایش داد و بعد از چند هفته بازداشت، آزاد شد و به تهران آمد!

 

تبرئه مایلی کهن و شاهرخ

در سال های میانی دهه ۶۰ هم دو اتفاق تلخ برای دو ستاره فوتبال افتاد. یکی برای محمد مایلی کهن که تصادف کرد و ناخواسته آدم کشت و بعد از سال ها در برنامه دورهمی مهران مدیری از این قتل ناخواسته پرده برداشت و دیگری شاهرخ بیانی بود که متهم شد به رابطه نامشروع و در ورزشگاه ها برای او شعر و شعار ساختند! هر دو تبرئه شدند. اولی دیه داد و رضایت گرفت و دومی رضایت گرفت و محکوم نشد.

 

در همان سال ها محمود فکری بازیکن گیلانی فوتبال (با محمود فکری، کاپیتان سابق استقلال اشتباه گرفته نشود) بر اثر تخلف و پرونده مواد مخدر، حبس ابد گرفت و هنوز هم دوران محکومت خود را پشت سر می گذارد.

 

فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

 

... و سرانجام سوشا

آخرین دستگیری ستاره های فوتبال هم به بازداشت سوشا مکانی بر می گردد که اواسط لیگ پانزدهم با شکایت مدعی العموم و در حالی که گفته شد شاکی شخصی هم داشته، به زندان اوین رفت و با وثیقه ای سنگین آزاد شد. منابع آگاه می گویند پرونده سوشا هنوز باز است.

 

 

 • 35
 • 10
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ اسفند
  لیگ برتر ایران
  هوادار - شمس آذر قزوین
  ۱۵:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  برزیل - ژاپن
  ۱۵:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  -
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  صنعت نفت آبادان - فولاد
  ۱۶:۰۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  بلاروس - پرتغال
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - استقلال
  ۱۷:۱۵
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ایران - امارات
  ۱۹:۰۰
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الاتحاد - نوبهار نمنگان
  ۱۹:۳۰
 • جام جهانی فوتبال ساحلی
  ایتالیا - تاهیتی
  ۲۰:۳۰
 • لیگ اروپا
  رن - آث میلان
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  تولوز - بنفیکا
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  قره باغ - براگا
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  بوده - آژاکس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  دیناموزاگرب - رئال بتیس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ قهرمانان آسیا
  الهلال - سپاهان
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  تورینو - لاتزیو
  ۲۳:۱۵
 • لیگ اروپا
  مارسی - شاختار
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  آاس رم - فاینورد
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  اسپارتا پراگ - گالاتاسرای
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۴ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دالاس ماوریکس - فینیکس سانز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  گلدن استیت واریرز - لس آنجلس لیکرز
  ۰۶:۳۰
 • فینال لیگ برتر والیبال زنان
  مهرسان تهران - سایپا تهران
  ۱۳:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  گیتی پسند - شهرداری ساوه
  ۱۵:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرلورکوزن - ماینتس
  ۲۳:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال سوسیداد - ویارئال
  ۲۳:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  لیدز - لسترسیتی
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۵ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  فیلادلفیا - کلیولند کاوالیرز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  لس آنجلس لیکرز - سن آنتونیو اسپرز
  ۰۷:۰۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  کایسری اسپور - آنکاراگوچو
  ۱۴:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  گرانادا - والنسیا
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - ناتینگهام فارست
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - اورتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - برنلی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچستریونایتد - فولام
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - ختافه
  ۱۸:۴۵
 • سوپرلیگ ترکیه
  فنرباغچه - کاسیم پاشا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  شارجه امارات - الاتحاد کلبا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  بورنموث - منچسترسیتی
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - لایپزیش
  ۲۱:۰۰
 • اردیویسه هلند
  زووله - آیندهوون
  ۲۲:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  جنوا - اودینزه
  ۲۳:۱۵
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - نیوکسل
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلمریا - اتلتیکومادرید
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۶ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - بوستون سلتیکس
  ۰۵:۰۰
ویژه سرپوش