شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
۰۹:۳۱ - ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۶۴۳۵
سرپوش فوتبالی

گفتگو با «پرویز برومند»؛

ماجرای تبانی در تيم ۹۸

پرويز برومند,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

شاهزادگان پارسي، ۳۰ روز ديگر نخستين بازي خود را در جام جهاني روسيه و مقابل مراكش برگزار مي‌كنند اما گفت و گوهاي فوتبال‌دوستان ايراني نشان مي‌دهدآن ها بابت شماره يك تيم كي‌روش نگراني‌هايي دارند. رويارويي ايران با بازيكنان آماده و گلزني مانند كاستا و رنالدو همان‌قدر كه هيجان دارد، ترسناك نيز هست.به همين دليل علاقه مندان به فوتبال در كشورمان مطمئن نيستند كه دروازه تيم‌شان استحكام لازم را داشته باشد. اين موضوع باعث شد تا با پرويز برومند، يكي از دروازه‌بانان خوب و با استعداد فوتبال ايران در دهه ۷۰ و ۸۰ صحبت كنيم و موضوع دروازه ايران را به صورت تخصصي مورد بررسي قرار دهيم. اما اين گفت‌وگو به سمت و سوي ديگري رفت كه خواندن آن را به شما توصيه مي كنيم!

 

كمتر از يك ماه به آغاز جام‌جهاني باقي مانده است. ارزيابي شما از وضعيت قفس توري تيم ملي در آستانه اين تورنمنت بزرگ چيست؟

فكر مي‌كنم انتخاب چهار دروازه بان براي حضور در اردوي تيم ملي نشان مي‌دهد كه مقداري شك و ترديد براي انتخاب شماره يك تيم ملي وجود دارد. به نظر مي‌رسد عملكرد هر چهار نفر آن‌ها به گونه اي نبوده كه اعتماد سرمربي را جلب كند. از طرفي معتقدم اين انتخاب بد نبوده تا كادر فني به اين جمع بندي برسد كه چه كسي را بايد به عنوان شماره يك تيم، درون دروازه بگذارد.

 

اگر بخواهيم واقع بينانه و بدون تعارف نگاه كنيم، بيرانوند با توجه به نمايش و عملكردش حداقل در ماه هاي اخير به گمان كارشناسان و اهالي فوتبال، فرد مطمئني براي شماره يك بودن نيست. شما اين موضوع را تاييد مي كنيد؟

همان‌طور كه گفتم، هر چهار نفر دعوت شده مطمئن نيستند و سرمربي هم مطمئن نشده كه بتواند نظر قطعي خودش را اعلام كند. بايد تمرينات و بازي‌هاي تداركاتي برگزار شوند و عملكرد تك تك آن ها مورد بررسي بيشتري قرار بگيرد. دروازه تيم، مهم‌ترين بخش تيم است بنابراين اميدوارم هرچه زودتر سرمربي به اطمينان كامل برسد و انتخاب نهايي او مشخص شود.

 

شما فكر مي كنيد گزينه بهتري بود كه بتواند در جمع اين افراد قرار بگيرد؟

ببينيد، اين گزينه بهتر كه در حال حاضر بهترين درازه‌بان فوتبال ماست، مهدي رحمتي است و انتخاب نشده؛ اين نظر كي روش است و بحث و گفت‌وگو در مورد آن هم به نظرم بيهوده است.

 

او عملكرد بسيار خوبي را در استقلال داشته و همين باعث شده برخي آرزو كنند كه اي كاش كي‌روش او را ببخشد تا دروازه ايران به فرد مطمئني برسد.

عدم دعوت رحمتي، نظر سرمربي است و بايد به آن احترام گذاشت اما به اعتقاد من اشتباه است و اميدوارم چوب اين اشتباه را در جام جهاني نخوريم.

 

صحبتي كه در محافل فوتبالي مي‌شنويم و تبديل به يك آرزو براي هواداران تيم ملي شده، اين است كه اي كاش كي‌روش ازاميرعابدزاده به عنوان شماره يك تيم ملي استفاده كند!

اين « اي كاش» را چه كسي گفته است؟

 

شخص خاصي مد نظرمان نيست؛صحبتي است كه بين فوتبال‌دوستان مطرح مي شود.

از اين افرادي كه مي‌گوييد، چه كسي عملكرد عابدزاده را ديده است؟

 

كار عابدزاده را شايد كمتر كسي ديده باشد اما اين آرزو بيشتر به ‌دليل عملكرد بيرانوند مطرح مي شود!

وقتي كار كسي را نديده ايم، چگونه مي توانيم بگوييم اي‌كاش؟! اگر نمايش او را ديده بوديم، مي توانستيم مقايسه كنيم و بگوييم بهتر است يا نه. بدون شك ملاك انتخاب از بين اين نفرات تمرينات قبل از جام جهاني بوده و اين مقايسه اشتباه است. ما بايد معيار و ملاكي داشته باشيم و بعد با توجه به آن بگوييم اي كاش فلاني باشد يا نباشد.مي توانم بگويم كاش من شماره يك تيم ملي بودم! كسي كه عملكرد من را نديده است؛ پس نمي‌توان اين‌گونه قضاوت كرد.

 

با توجه به سابقه شما، دروازه‌بان جواني كه به جام جهاني مي رود و اولين تورنمنت بزرگ خودش را تجربه مي كند، چه حال و هوايي دارد و چقدر فشار را تحمل مي كند؟

به نظر من فشاري وجود ندارد. حضور در جام‌جهاني سراسر انگيزه است. من خودم زماني كه بهترين عملكرد را داشتم با تيم ملي به جام جهاني رفتم. در آن دوره خيلي اشتياق و انگيزه داشتم اما يك اتفاق باعث شد تا از دروازه تيم‌ملي در جام جهاني دور بمانم.

 

اين اتفاق چه بود؟

اگر ايويچ در تيم ملي باقي مي ماند، مطمئن هستم در جام‌جهاني ۹۸ بازي مي كردم اما متاسفانه ايويچ عوض شد و مربي ديگري آمد. او شناخت كافي از نفرات نداشت و تنها به يك تجربه قديمي اكتفا كرد.

 

يادمان هست كه در آن زمان شما آمادگي بالايي داشتيد و عملكردتان باعث شد اميد زيادي به حضورتان در دروازه ايران وجود داشته باشد.

جلال طالبي اعتقاد داشت كسي كه در يك تيم پرطرفدار بازي كرده و هوادار بيشتري دارد، مي تواند راحت تر بازي كند و عملكرد بهتري داشته باشد. بله، در اوج آمادگي بودم و همه فكر مي كردند كه درون دروازه تيم ملي مي ايستم اما من در تيم فجر سپاسي بازي مي كردم و اين مساله باعث شد تا فرد ديگري تيم ملي را همراهي كند.

 

آيا اين مساله باعث شد تا خاطره بدي براي شما باقي بماند؟

خير؛ اين‌طور نيست. هرچه بود، خوبي و خوشي بود. اين‌طور نبود كه براي مثال به يكديگر حسادت كنيم يا از هم دلخور شويم تا مسائل حاشيه‌اي به وجود بيايد. تمام حواس‌مان به تمرين و آماده شدن بود. تنها تلاش‌مان اين بود كه در آمادگي از يكديگر عقب نمانيم و حتي بهتر از ديگران باشيم. شرايط فوق‌العاده دوستانه و خوبي داشتيم و اين دوستي باعث شد بازي‌هاي خوبي را به نمايش بگذاريم و نتايج قابل قبولي را از نظر مردم به دست بياوريم.

 

نمي‌گويم نتايج درخشاني به دست آورديم اما خوب كار كرديم و توانستيم رضايت مردم را جلب كنيم. اما با اين‌حال معتقدم اگر ايويچ در تيم‌ملي باقي مي‌ماند، ما آن سال مي‌توانستيم در دور بعدي حاضر باشيم. خدا او را بيامرزد و روحش شاد.

 

يعني ما در سال ۹۸ اين پتانسيل را داشتيم كه از گروه‌مان صعود كنيم.

بله. گروه سختي داشتيم اما اين توانايي را در خودمان مي‌‌ديديم. تيم آماده اي بوديم و مي توانستيم صعود كنيم.

 

در مورد ايويچ صحبت كرديد؛ در حالي‌كه همه به حضور او خيلي اميدوار بودند اما به شكل عجيبي بركنار شد. ما آن سال نسل طلايي فوتبال‌مان را داشتيم و در آن زمان شايعه شد كه چون بازيكنان را به داخل سالن برد تا به آن‌ها بغل پا زدن ياد بدهد، عده‌اي از بازيكنان كاري كردند كه او اخراج شود.

به هيچ عنوان اين‌گونه نبود و اين را قبول ندارم.

 

پس چرا ايويچ با اينكه سطح بالايي داشت و مي‌دانستيم كه كمك بسياري به پيشرفت فوتبال ايران مي كند، بركنار شد؟

ببينيد؛ من در مورد مساله تباني صحبت مي كنم. اينكه در آن زمان مطرح شد و اكنون هم گفته مي شود كه بچه ها تباني كردند تا ايويچ اخراج شود؛ اين درست نيست. اما اينكه چرا بركنار شد را نمي دانم. دليل كنار گذاشتن او را نمي دانم اما مي دانم هرچه بود، موضوع تباني نبود.

 

اين را پرسيدم چون باخت سنگين به «آ اس‌رم» چنين شايبه‌اي را به وجود آورد. در حالي‌كه بعد از آن ما توانستيم اينترميلان را با نتيجه چهار بر يك شكست دهيم!

در مورد باخت به رم بايد بگويم ايويچ برنامه و هدفي براي جام جهاني داشت كه اين بازي هم در آن برنامه گنجانده شده بود. نتيجه آن بازي مهم نبود و تيم ما برنامه هاي ديگري را در آن رقابت دنبال مي‌كرد. متاسفانه بعد از آن بازي ايويچ بركنار شد و پس از آن فهميدند چه اشتباهي كرده اند.

 

در جام جهاني ۱۹۹۸، ما با بازيكنان مطرح و نامدار جهان روبه‌رو شديم و امسال نيز شرايطي مشابه به آن را داريم. براي مثال آن سال يورگن كلينزمن مقابل ايران بازي كرد و امسال كريستين رونالدوي آماده و پخته مقابل ما بازي خواهد كرد. روبه‌رو شدن با فوق ستاره ها، چگونه است؟ آيا استرس زا مي‌شود يا اينكه برعكس انگيزه ها را بالا مي برد؟

جام جهاني با همه تورنمنت هاي ورزشي چه در رده ملي و چه در رده باشگاهي، فرق دارد. به نظر من تمام بازيكنان حاضر در اين تورنمنت، چه آن هايي كه بزرگ و مطرح هستند و چه آن هايي كه اسم و رسم زيادي در جهان ندارند از انگيزه بالايي برخوردارند و همين مساله باعث مي شود، تفاوت ها كمتر و كمتر شود. بازيكني كه فوق ستاره جهان نيست ممكن است آن‌قدر از لحاظ انگيزه بالا باشد كه بازيكن فوق ستاره را در بازي محو كند. اما در كل اينكه شما با يك بازيكن بزرگ روبه‌رو مي‌شويد، خوشايند است و حس خوبي دارد. خود اين مساله انگيزه مضاعفي به شما خواهد داد. يعني در واقع روبه‌رو شدن با فوق ستاره ها بر خلاف تصور موجود، نه تنها تاثير منفي ندارد بلكه تاثير مثبت زيادي هم دارد.

 

پيش بيني شما از روبه‌رو شدن ايران با چهره ها و تيم هاي صاحب نام جهان در روسيه ۲۰۱۸ چيست؟

پيش بيني در اين مورد خيلي است اما آرزوي من اين است كه تيم ما در اين تورنمنت موفق باشد و نتايج خوبي كسب كند.

 

محمد سجاد بهی

 

 

ghanoondaily.ir
 • 12
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۲ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  شیکاگو بولز - میلواکی باکس
  ۰۶:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  هادرسفیلد - لیدز
  ۱۶:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  سویا - رئال سوسیداد
  ۱۶:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  ریزه اسپور - کایسری اسپور
  ۱۶:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  یونیون برلین - دورتموند
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - چلسی
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - لیورپول
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  تاتنهام - کریستال پالاس
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - برایتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - ولورهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر امارات
  الوحده امارات - الجزیره امارات
  ۱۹:۴۵
 • سری آ ایتالیا
  مونزا - آاس رم
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاهلی عربستان - الفتح
  ۲۰:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لوتون - استون ویلا
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  ولفسبورگ - اشتوتگارت
  ۲۱:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  تورینو - فیورنتینا
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  کلرمون - مارسی
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  والنسیا - رئال مادرید
  ۲۳:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بروکلین نتس - آتلانتا هاوکس
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ اسفند
  لیگ برتر انگلیس
  برنلی - بورنموث
  ۱۶:۳۰
 • اردیویسه هلند
  آیندهوون - فاینورد
  ۱۷:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  کلن - بایرلورکوزن
  ۱۸:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیکومادرید - رئال بتیس
  ۱۸:۴۵
 • لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - منچستریونایتد
  ۱۹:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - یوونتوس
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - بارسلونا
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش