پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
۰۸:۵۱ - ۲۳ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۴۲۸
سرپوش فوتبالی

صدور احکام عجیب در فوتبال خوزستان و داوری که مدیر هم است!/ عباس راکی کیست؟

فدراسیون فوتبال,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,حواشی فوتبال

در روزهایی که کرونا (corona) ذهن جامعه فوتبال را به خود مشغول کرده، اتفاقاتی درحال رخ دادن است که کمتر کسی به آن می پردازد و البته فرصت مناسبی است برای دور زدن قانون و تصمیماتی خارج از عرف. برای نمونه این روزها کسی نمی پرسد چرا برخی مسئولان قوانین مصوب فدراسیون فوتبال را نادیده گرفته و احکامی صادر می کنند که منطبق با قوانین نیست و یا افرادی سمت می گیرند که سوابق جالبی ندارند. برای پرداخت به یکی از اتفاقاتی که اخیرا رخ داده لازم است کمی به گذشته برگردیم و سپس به ابهامات موجود خواهیم پرداخت.

اهل درگیری مثل راکی!

سوژه این گزارش فردی است به نام عباس راکی که در آزمون آمادگی جسمانی داوران لیگ دسته اول فوتبال در نیم فصل این رقابت ها در سال ۹۷، با مدرس داوری و همچنین برخی از مسئولان برگزاری این کلاس دچار درگیری شد. ظاهرا او حتی به دنبال رئیس کمیته داوران هم بود تا با او نیز درگیر شود. طبق ادعای رسانه ها در آن مقطع راکی پیش از این نیز در یکی از آزمون های آمادگی جسمانی داوران درگیر شده بود و این برای دومین بار بود که این داور چنین رفتاری از خود نشان می داد. راکی که بعد از این ماجرا ترجیح داد از قضاوت در فوتبال خداحافظی کند، درخصوص این ماجرا گفته بود:« شرایط به گونه ای بود که دو نفر از مسئولان کلاس های داوری قبل از رفتن به تست به نوعی به من اخطار دادند و تهدیدم کردند که اگر دست از پا خطا کنم ممکن است اخراج شوم. درنهایت نیز من را بی دلیل اخراج کردند که باعث به وجود آمدن درگیری شد. به خاطر اتفاقات رخ داده دراین مدت، من از داوری فوتبال خداحافظی می کنم و دیگر در داوری فعالیت نخواهم کرد.» در ادامه رئیس وقت دپارتمان داوران کشور نیز تاکید کرد پرونده داور متخلف به کمیته اخلاق ارسال شده است. راکی آبان ۹۴ طی ابلاغی از سوی طالقانی، رئیس هیات فوتبال خوزستان ابتدا به عنوان سرپرست و سپس رئیس هیأت فوتبال ایذه انتخاب شده بود.

مصوبه ای که بعدها نادیده گرفته شد

اما اصل ماجرا چیست؟ باید در این خصوص به نشست کمیته داوران فدراسیون فوتبال که بهمن سال ۹۷ به میزبانی هیأت فوتبال استان قزوین برگزار شد، اشاره کنیم. نشستی که با حضور فریدون اصفهانیان، رضا غیاثی، زاهد بحرینی، محمدرضا فلاح، علیرضا سهرابی، طاهره کشتیرانی و داود رفعتی برگزار شد و به تصویب اعضا رسید که از اول فروردین ماه ۹۸ داوران فعال به هیچ عنوان نمی توانند به عنوان رئیس هیأت فوتبال و ارکان داوری از قبیل رئیس کمیته داوران، رئیس دپارتمان داوران، اعضای کمیته داوران و کارمند کمیته داوران فعالیت کنند و درصورت انتخاب از داوری مسابقات کنار گذاشته خواهند شد.

این ابلاغ کمیته داوران که از اول فروردین ۹۸ داور فعال نباید رئیس هیأت یا در دپارتمان و کمیته داوران استان ها و شهرستان ها فعالیت کند توسط ابراهیم شکوری، سرپرست وقت دبیر کلی فدراسیون فوتبال به تمامی هیات ها نیز ابلاغ شد تا این مصوبه شکل رسمی به خود بگیرد. این یعنی یک نفر نمی تواند در آن واحد هم به عنوان داور فعال قضاوت کند و هم سمت مدیریتی داشته باشد. حالا باید از مدیران فدراسیون پرسید آیا این مصوبه درخصوص راکی رعایت شده است؟ پاسخ به این سوال، خیر است چراکه ابتدای تیرماه امسال کمیته داوران و دپارتمان داوری به منظور از سرگیری رقابت های لیگ برتر از ۴۲ داور برای کلاس های توجیهی ادامه لیگ دعوت کرد که در این بین نام یک داور که دارای سمت اجرایی در مجموعه فوتبال است نیز دیده می شد؛ عباس راکی! در واقع این داور لیگ یکی که به عنوان داور چهارم در فینال جام حذفی سه سال پیش حاضر شد و به دلیل برخی رفتارها در تست های آمادگی جسمانی سال گذشته نیز پایش به کمیته اخلاق فدراسیون باز شده بود در کلاس های توجیهی ادامه لیگ حضور داشت، حضوری که به دلیل داشتن سمت اجرایی در کمیته داوران استان خوزستان و ریاست بر هیات فوتبال شهرستان ایذه در تضاد با مصوبه هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال بود.

تکذیب بی فایده آقای سرپرست

علیرضا سهرابی، سرپرست دپارتمان داوری در گفت وگویی در این خصوص مدعی شد که چنین چیزی را تائید نمی کند و اگر هم چنین اتفاقی افتاده باشد، ابلاغیه آن به دست شان نرسیده و درنتیجه نمی توانند او را به عنوان رئیس کمیته داوران استان خوزستان منصوب کنند. او همچنین تأکید کرد که راکی هیچ مشکلی برای قضاوت در لیگ نوزدهم ندارد. سهرابی درحالی این موضوع را تکذیب کرد که درست چند هفته قبل یعنی هجدهم خرداد چنین حکمی برای راکی زده شده است و باید دید اکنون موضع آقای سرپرست چیست؟ چرا که رسانه ای نشدن حکم به این معنی نیست که ایشان هم در جریان ماجرا نبوده است!

تهدید مسلحانه راکی ۹

این ماجرا یک نکته بسیار مهم هم دارد که مربوط می شود به انتشار یک پست اینستاگرامی توسط راکی آن‎هم در روزهایی که او درگیری های شدید با کمیته داوران داشت. وی که نام خانوادگی اش با شخصیت مطرح هالیوودی شباهت دارد و احتمالا به فیلم های جنگجویانه و هشت گانه راکی هم علاقه مند است، عکسی منتشر کرد که در آن ۲ تفنگ در دست داشت و زیرش نوشته بود:« فردا انقلاب مشروطه را با این تفنگ ها در تهران و فدراسیون فوتبال تکرار خواهم کرد تا درس عبرتی شود برای سودجویان و دروغگویان»، خیلی ها انتشار چنین عکسی را به نوعی تهدید ارکان اصلی فوتبال کشور آن هم به شکل مسلحانه قلمداد می کنند. به یاد هم نداریم که برخوردی با این اتفاق صورت گرفته باشد!

سوالات بی پاسخ 

با ابلاغ ۱۸ خرداد ۹۹ از سوی طالقانی، رئیس هیات فوتبال خوزستان، راکی بعنوان رئیس کمیته داوران خوزستان انتخاب شد. هرچند طبق شایعات او به صورت غیررسمی تا قبل از این زمان  نیز زمام امور را بر دست داشته و فقط با این حکم کار وی رسمیت پیدا کرد. اما در نهایت اتفاق بعدی یعنی دعوت از وی برای حضور در کلاس های داوری همه چیز را زیر سؤال برد. این در حالی است که نقدهای فراوان و سوالات بی پاسخی درخصوص این ابلاغ به ذهن خطور می کند.

مثلا کسی که سابقه درگیری فیزیکی با اعضای کمیته و دپارتمان داوران فوتبال فدراسیون را دارد و یا فردی که فدراسیون فوتبال را به شکل مسلحانه تهدید کرده است یا اصولا صلاحیت آن را دارد که به عنوان رئیس کمیته داوران استان خوزستان انتخاب شود؟!

سوال مهم بعدی که بعد از دادن حکم در اذهان متبادر می شود این است فردی که ۴ سال است داوری نکرده، قضاوتی در لیگ برتر نداشته، طبق مصوبه کمیته داوران هم نمی تواند قضاوت کند و تست بدنی هم نداده چطور به کلاس داوران لیگ برتر دعوت شده و هفته بعدش در لیگ یک قضاوت می کند؟( راکی از سوی فدراسیون فوتبال برای قضاوت دیدار آلومینیوم اراک و علم و ادب تبریز در هفته بیست وهفتم لیگ دسته اول انتخاب شد) چه مسائلی در پشت پرده وجود دارد که چنین اتفاقاتی رخ داده و چنین احکامی صادر شده است؟ شاید عضو جنوبی هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال بتواند به این سوال ها پاسخ روشنی بدهد.

farhikhtegandaily.com
 • 15
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
استیون جرارد,عکس استیون جرارد,استیون جرارد و همسرش بیوگرافی استیون جرارد از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد: ۳۰ می ۱۹۸۰ انگلیس

پیشه: بازیکن و مربی فوتبال

مدرک تحصیلی: دیپلم

قد: ۱۸۳ سانتیمتر 

همسر: الکس کوران

فرزندان: ۳ دختر

ادامه
پروانه سلحشوری,تصاویر پروانه سلحشوری,بیوگرافی پروانه سلحشوری بیوگرافی پروانه سلحشوری و انتقادات آن به نظام حکومتی ایران

متولد: ۱۳۴۳

محل تولد: مسجدسلیمان، خوزستان

ملیت: ایران

همسر: برات قبادیان

فرزندان: دو پسر و یک دختر

شغل: سیاستمدار

ادامه
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنجشنبه ۲۳ مرداد
  بسکتبال NBA
  هیوستون راکتس - ایندیانا پیسرز
  ساعت: ۰۰:۴۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لایپزیش - اتلتیکومادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • جمعه ۲۴ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  بارسلونا - بایرن مونیخ
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • شنبه ۲۵ مرداد
  لیگ قهرمانان اروپا
  منچسترسیتی - لیون
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش