دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱
۰۸:۰۵ - ۰۷ تير ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۴۰۷۶۰
ایران

دانشگر اول ۱۲ میلیارد خواست، بعد ۱۸ میلیارد!/ ضد حمله آبی ها به سپاهان

یکی از مدیران استقلال گفت: «وضعیت نگران‌کننده نیست و فقط دانشگر از جمع ما جدا شده که جایگزین این بازیکن را هم به‌زودی معرفی می‌کنیم.»

وضعیت نقل‌وانتقالات استقلال چندان جالب پیش نمی‌رود و هواداران این تیم به‌شدت عصبانی هستند. یکی از مدیران استقلال دراین خصوص به خبرنگار «فرهیختگان» گفت: «وضعیت نگران‌کننده نیست و فقط دانشگر از جمع ما جدا شده که جایگزین این بازیکن را هم به‌زودی معرفی می‌کنیم.» وی درباره عملکرد ناامیدکننده آبی‌ها در فصل نقل‌وانتقالات اظهار داشت: «چه کار باید بکنیم وقتی به هر بازیکنی می‌گوییم بیا پای معامله، ۲۰ میلیارد می‌خواهد؟ واقعا این رقم کمی است؟ کدام تیم‌ها به بازیکنان این اندازه پول می‌دهند که این مقدار از استقلال پول می‌خواهند؟»

این مدیر همچنین درباره علت جدایی دانشگر گفت: «این بازیکن روز اول مبلغ ۱۲ میلیارد درخواست کرد اما یکباره آن را افزایش داد و اعلام کرد ۱۸ میلیارد می‌خواهد که در توان ما نبود.»

نگاهی به جنگ نقل‌وانتقالاتی استقلال و سپاهان از گذشته تا امروز/ضدحمله آبی‌ها با سلمانی و میرزایی؟

تیم تحت هدایت ریکاردو ساپینتو برای رفع نقاط‌ضعف هجومی خود سراغ سجاد شهباززاده رفت که در فصل فوتبالی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ موفق به ثبت آمار ۲۸۲۱ دقیقه حضور در مستطیل سبز، ۹ گل زده و ۶ پاس گل شده بود؛ اما این پایان جنگ‌های نقل‌وانتقالاتی بین دومین و سومین تیم پرافتخار لیگ برتر نبوده است و زردپوشان اصفهانی ابتدا با تمدید قرارداد محمد نژادمهدی یکی از گزینه‌های تقویت خط دفاعی استقلال را در تیم خود حفظ کردند و سپس با جذب مدافع تاثیرگذار فصل گذشته آبی‌پوشان یعنی محمد دانشگر، خود را برای حضوری شایسته‌تر در لیگ بیست‌ودوم تجهیز کردند.

ضدحمله آبی‌ها با سلمانی و میرزایی؟

با مشخص شدن سرمربیان باشگاه‌های استقلال و سپاهان این دو تیم تهرانی و اصفهانی که در دوره بیست‌ویکم لیگ خلیج‌فارس به ترتیب در جایگاه‌های نخست و سوم قرار گرفتند، برای فصل پیش‌رو با برنامه‌های مشخص و واضح‌تری قدم در بازار نقل‌وانتقالاتی گذاشته‌اند. تیم تحت هدایت ریکاردو ساپینتو برای رفع نقاط‌ضعف هجومی خود سراغ سجاد شهباززاده رفت که در فصل فوتبالی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ موفق به ثبت آمار ۲۸۲۱ دقیقه حضور در مستطیل سبز، ۹ گل زده و ۶ پاس گل شده بود؛ اما این پایان جنگ‌های نقل‌وانتقالاتی بین دومین و سومین تیم پرافتخار لیگ برتر نبوده است و زردپوشان اصفهانی ابتدا با تمدید قرارداد محمد نژادمهدی یکی از گزینه‌های تقویت خط دفاعی استقلال را در تیم خود حفظ کردند و سپس با جذب مدافع تاثیرگذار فصل گذشته آبی‌پوشان یعنی محمد دانشگر، خود را برای حضوری شایسته‌تر در لیگ بیست‌ودوم تجهیز کردند.

اخبار نقل و انتقالات استقلال,خریدهای جددی استقلال از سپاهان

این اتفاق در تاریخچه ۷۶ و ۶۸ساله این دو باشگاه بارها اتفاق افتاده است و در ۲۱ دوره برگزارشده لیگ برتر دو تیم اهل اصفهان و تهران با جذب مسعود ریگی، رشید مظاهری، سرور جباروف، یعقوب کریمی، مجتبی جباری، علی حمودی، سیدمهدی سیدصالحی، حسین کاظمی، داوود سیدعباسی، سیاوش یزدانی، علی کریمی، آرمین سهرابیان، وریا غفوری، لئوناردو پادوانی، عارف غلامی، امید ابراهیمی، احمد جمشیدیان، مهدی رحمتی، امید نورافکن، حمید شفیعی، اصغر طالب‌نسب، مرتضی هاشم‌زاده و شاهین خیری، بازیکن تیم رقیب را جذب کردند اما در دو پنجره نقل‌وانتقالاتی این خرید بازیکن و انتقال یک سرمربی از رقیب، سرنوشت تیم خودی و حریف را متحول کرد.

 رمز موفقیت: فراهم کردن ابزارهای فنی ژنرال

تیم سپاهان اصفهان پیش از آغاز لیگ نهم برای کسب دومین قهرمانی تاریخ خود در مسابقات لیگ برتر سراغ امیر قلعه‌نویی رفت که در روزهای پایانی فصل ۱۳۸۷-۱۳۸۶ با بازگشت دوباره خود به استقلال زمینه قهرمانی تیم دو ستاره فوتبال ایران را فراهم کرده بود. حضور ژنرال در اصفهان منجر به حضور صمد مرفاوی روی نیمکت آبی‌پوشان پایتخت در دومین برهه زمانی شد؛ اما با فرارسیدن هفته‌های میانی فصل مشخص شد حضور مرفاوی روی نیمکت آبی‌پوشان حاصلی بهتر از دوران اول حضور این مربی ندارد و تیم تحت هدایت مهاجم اسبق استقلال که از حیث ستاره وضعیت بهتری نسبت به فصل گذشته داشت، در انتهای فصل با تکیه به جایگاه سوم به نظاره جشن قهرمانی سپاهان تحت هدایت امیر قلعه‌نویی نشست.

اما با فرارسیدن روزهای نقل‌وانتقالات تابستانی لیگ دهم ضربه اصلی به پیکره استقلال وارد شد که با انتخاب پرویز مظلومی به‌عنوان سرمربی به‌دنبال کسب قهرمانی در فصل ۱۳۹۰-۱۳۸۹ بود؛ زردپوشان اصفهانی با جذب فابیو جانواریو، هاشم بیگ‌زاده و خسرو حیدری حریف آبی‌پوش را در ۳ پست حساس تضعیف کرد و استقلال تحت هدایت مظلومی که نتوانسته بود مانع پیوستن حسین کاظمی و سیاوش اکبرپور به تیم استیل‌آذین شود، با خرید افرادی همچون فیلیپ آلوز دسوزا، ایمان مبعلی، فرزاد آشوبی، هوار مولامحمد، میلاد میداوودی، اسماعیل شریفات و جواد شیرزاد تلاش کرد افراد شایسته‌ای جایگزین بازیکنان جداشده، کند اما دوباره در پایان این فصل نیز سپاهان با استفاده از مهره‌های استقلالی خود دومین قهرمانی متوالی‌اش را کسب کرد و ارمغان استقلال تحت هدایت مظلومی ایستادن در جایگاه سوم بود. اما این پایان جنگ‌های نقل‌وانتقالاتی دو تیم نبود و پیش از آغاز دوره دوازدهم لیگ برتر امیر قلعه‌نویی که با تراکتور موفق به کسب قهرمانی نشده بود دوباره سکاندار نیمکت آبی‌پوشان شد و مثل همیشه با جذب ابزارهای همیشگی‌اش شرایط قهرمانی تیم تحت هدایتش را فراهم کرد. 

استقلال ناکام لیگ یازدهم با جذب فابیو جانواریو و هاشم بیگ‌زاده دو مهره تاثیرگذار زردپوشان اصفهانی را به جمع خود اضافه کرد تا این افراد در کنار بازیکنانی همچون جواد نکونام، امیرحسین صادقی، رودریگو توسی و سیاوش اکبرپور یک فصل نقل‌وانتقالات رویارویی را برای استقلال در تابستان ۱۳۹۱ رقم بزنند. در سوی مقابل سپاهان تحت هدایت زلاتکو کرانچار ناگهان با خروج رحمان احمدی، سیدجلال حسینی، محسن بنگر، مهدی کریمیان، عماد رضا، مهدی سیدصالحی، فابیو جانواریو و هاشم بیگ‌زاده چندین ستاره مهم خود را از دست داد و با جذب افرادی مثل محمدرضا خلعتبری، محمدعلی احمدی، فرشید طالبی، میلاد زنیدپور، محمد غلامی، رادومیر جالوویچ، اروین بولکو، عادل کلاه‌کج و محمدباقر صادقی نتوانست مانع شکست سنگین سپاهان در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا مقابل الاهلی عربستان شود.

همچنین پوشیدن پیراهن سپاهان توسط میلان سوشاک، شهاب گردان و احسان حاج‌صفی در نیم‌فصل دوم فصل ۱۳۹۲-۱۳۹۱ نتوانست مانع قهرمانی استقلال شود که با جذب دفاع چپ نیم‌فصل نخست سپاهانی‌ها یعنی حسن اشجاری و خرید فرهاد مجیدی، فرزاد حاتمی، عباس محمدرضایی، ایمان موسوی و ویسنته آرزه تیم خود را پرمهره‌تر کرده بود؛ در پایان فصل استقلال تحت هدایت امیر قلعه‌نویی با کسب ۶۷ امتیاز عنوان قهرمانی را کسب کرد و تیم تحت هدایت مربی کروات با کسب ۶۴ امتیاز به جایگاه سوم تکیه زد. البته سپاهان موفق شد در مسابقه نیمه‌نهایی بیست‌وششمین دوره جام‌حذفی استقلال را در ضربات پنالتی شکست دهد، اصفهانی‌ها در فینال مسابقات نیز با پیروزی مقابل پرسپولیس در ضربات پنالتی مقابل بیش از ۱۰۰ هزار هوادار پرسپولیسی جشن قهرمانی خود را برپا کردند و فصل را بدون جام به پایان نرساندند اما قطعا تداوم قهرمانی سپاهان در لیگ برتر و رسیدن به ۴ قهرمانی متوالی می‌توانست شادی بیشتری به اردو و جمع کثیر هوادار سپاهانی منتقل کند.

 جای خالی دانشگر حس می‌شود؟

به نظر می‌رسد پیوستن محمد دانشگر به تیم سپاهان پایان جنگ نقل‌وانتقالاتی بین دو تیم استقلال و سپاهان نیست و در ادامه دوباره نماینده فوتبال اصفهان و تهران برای تقویت سراغ اردوی تیم مقابل خواهند رفت. در بین بازیکنان تاثیرگذار فصل گذشته استقلال افرادی همچون رافائل سیلوا، عارف غلامی، وریا غفوری و روزبه چشمی به‌دلیل اتمام مدت قراردادشان گزینه‌های جذابی برای سپاهان به نظر می‌رسند و در سوی مقابل یاسین سلمانی و رضا میرزایی این وضعیت را دارا هستند.

 اما فارغ از اتفاقات احتمالی روزهای آینده، استقلال با از دست دادن محمد دانشگر با چالشی جدی مواجه شده است. این بازیکن در فصل گذشته ۱۹۹۱ دقیقه برای تیم تحت هدایت فرهاد مجیدی به میدان رفت و با به ثمر رساندن گل برابر پیکان و سپاهان تاثیرگذاری خود را روی ضربات شروع مجدد و کرنرها اثبات کرد.

همچنین سنگر دفاعی آبی‌پوشان در روزهای حضور دانشگر مستحکم‌تر بود و این تیم در بازی‌هایی که از دانشگر استفاده کرد، ارمغانش ثبت ۱۵ کلین‌شیت در لیگ برتر بود. معضل جدایی دانشگر زمانی جدی‌تر خواهد شد که استقلالی‌ها تا این لحظه موفق به تمدید قرارداد با سیلوا و غلامی نشده‌اند و تکلیف برگشت سیاوش یزدانی به اردوی شاگردان ریکاردو ساپینتو مشخص نیست و آنها تنها می‌توانند به برگشت محمدحسین مرادمند تا حدود زیادی امیدوار باشند. با بررسی تمام جوانب به نظر می‌رسد استقلال تحت هدایت سرمربی پرتغالی در فصل فوتبالی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ می‌تواند به‌دلیل ابزارهای محدود دفاعی و علاقه نسبی ساپینتو به سیستم چهاردفاعه از نقشه قهرمانی فصل گذشته که با استفاده از ۳ دفاع به وقوع پیوست، فاصله بگیرد و با سیستم جدید در نقش یک مدافع قهرمان ظاهر شود.

farhikhtegandaily.com
 • 10
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
سها نیاستی,سها نیاستی در فیلم سال دوم دانشکده من,سال دوم دانشکده من بیوگرافی و عکس های سها نیاستی بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۱۳۷۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر 

سال فعالیت: ۱۳۹۷ تا به حال

مدرک تحصیلی: مهندسی معماری از دانشگاه تهران

ادامه
عکس آرامگاه باباافضل کاشانی,بابا افضل الدین کاشانی,زندگی نامه افضل الدین کاشانی زندگی نامه افضل الدین کاشانی؛شاعر، حکیم و فیلسوف بزرگ ایرانی

شهرت: بابا افضل

تاریخ تولد: نیمۀ اول قرن شش

محل تولد: کاشان 

وفات: حدود سال ۶۱۰

محل دفن: کوه ‌های مَرَق از قراء کاشان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش