۱۳:۲۱ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۴۷۸۹
فوتبال در جهان

مسی در تعقیب «مارادونا»

مارادونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان
بدون تردید ركوردها برای شكسته شدن هستند اما نورمن وایت‌ساید و لوتار ماتئوس می‌توانند با خیال راحت جام جهانی‌ ۲۰۱۸ را ببینند چراكه نه ركورد جوان‌ترین بازیكن جابه‌جا خواهد شد و نه بازیكنی به ركورد بیشترین بازی ماتئوس خواهد رسید. باسابقه‌های آلمانی كه این شانس را داشتند مثل میروسلاو كلوزه، فیلیپ لام و پر مرتساكر، در پایان جام جهانی‌ ۲۰۱۴ از فوتبال ملی خداحافظی كردند و جان لوئیجی بوفون هم كه می‌توانست در ششمین تورنمنت خودش بازی كند، همراه با ایتالیا نتوانست جواز حضور در روسیه را بگیرد.

به گزارش خبرورزشی، از طرفی ژوست فونتین و دینو زوف هم می‌دانند كه بعید است ركوردهای‌شان جابه‌جا شود. بیشترین گل در یك دوره را مهاجم فرانسوی زده كه ۱۳ گل است و مسن‌ترین كاپیتان قهرمان هم سنگربان سابق آتزوری با ۴۰ سال و ۱۳۳ روز سن بوده كه مدعیان قهرمانی بازیكنی با این سن هم ندارند. با این حال احتمال جابه‌جایی چند ركورد در روسیه می‌رود كه آنها را مرور خواهیم كرد.

 

 مسی و ماركس

۶ گل در جام جهانی‌ با بازوبند كاپیتانی ركوردی بوده كه دیگو مارادونا همراه آرژانتین از خودش به جای گذاشته. لیونل مسی كاپیتان فعلی آلبی‌سلسته موفق شده ۴ گل در جام جهانی‌ ۲۰۱۴ زمانی كه بازوبند بر دستش بوده، بزند و حالا فقط یك گل با ركورد گیورگی ساروسی از مجارستان، اووه زیلر، كارل هاینتس رومنیگه و لوتار ماتئوس از آلمان فاصله دارد. مسی ۲ گل دیگر بزند، با مارادونا برابری خواهد كرد و با ۳ گل از اسطوره آرژانتینی سبقت خواهد گرفت؛

 

اتفاقی كه دور از دسترس نیست. از طرفی دیگو مارادونا یك ركورد دیگر هم دارد كه بیشترین بازی در جام جهانی‌ به عنوان كاپیتان است. ۱۶ مرتبه دُن‌دیگو در جام جهانی‌ بازوبند را بسته و حالا رافائل ماركس می‌تواند او را پشت ‌سر بگذارد. مدافع باسابقه ۳۹ ساله مكزیكی كه برای پنجمین مرتبه در جام جهانی‌ حاضر می‌شود ۱۴ مرتبه كاپیتان تیم ملی كشورش بوده. اگر او در تركیب ثابت هر ۳ بازی مرحله گروهی باشد، ركورد مارادونا را پشت‌ سر خواهد گذاشت.

 

ركورد پیرمردها

اروگوئه در گروه A مدعی صدرنشینی است و پرتغال در گروه B می‌تواند تیم دوم گروه باشد. اگر این ۲ تیم در مرحله یك‌هشتم نهایی به یكدیگر برخورد كنند، ۱۳۵ سال و ۳ ماه مجموع سن اسكار تابارس و فرناندو سانتوس سرمربیان لاسلسته و سلسائوی اروپا خواهد بود كه به این ترتیب ركورد پیرترین مربیانی كه در جام جهانی‌ به مصاف هم رفته‌اند، شكسته خواهد شد. در برزیل ۲۰۱۴ تیم‌های ملی اروگوئه و انگلیس در حالی به مصاف هم رفتند كه مجموع سن تابارس و هاجسون ۱۳۴ سال و ۲ ماه بود. این ركورد دوره قبلی جابه‌جا شد و احتمال دارد باز هم تغییر كند. در آفریقای‌جنوبی ۲۰۱۰ هم در جدال یونان و نیجریه مجموع سن ری‌هاگل و لاگربك سرمربیان ۲ تیم ۱۳۳ سال و ۹ ماه بود.

 

متخصص گلزنی در جام جهانی

بیش از ۵ گل در چند جام جهانی‌ ركوردی بوده كه بازیكن‌های زیادی به آن نرسیده‌اند. پله، رونالدو و حتی گِرد مولر هم كه بزرگترین ستاره‌های تورنمنت بودند به آن نرسیدند چراكه در یك دوره بیش از ۵ گل زده‌اند و در دوره‌ای دیگر فراتر از ۴ گل نرفته‌اند. با این حال ستاره‌هایی هستند كه در ۲ دوره، ۵ گل یا بیشتر به ثمر رسانده‌اند. تئوفیلو كوبیاس در مكزیك ۱۹۷۰ و پس از آن در آرژانتین ۱۹۷۸ موفق شد ۵ گل بزند. او فرصت داشت در جام جهانی‌ ۱۹۸۲ ركورد ۳ دوره گلزنی بیش از ۵ گل را بزند كه موفق نبود.

 

میروسلاو كلوزه در كره و ژاپن ۲۰۰۲ به ۵ گل رسید، پس از آن در آلمان ۲۰۰۶ با ۵ گل زده، هم آقای‌گل شد و هم برای دومین دوره به ۵ گل رسید اما او هم ۲ دوره فرصت داشت ركورد را به تنهایی به نام خودش ثبت كند كه ناكام ماند، اگرچه ركورد بیشترین گل زده در جام جهانی‌ با ۱۶ گل را در اختیار دارد. حالا توماس مولر شانس دارد پس از زدن ۵ گل در آفریقای‌جنوبی و ۵ گل در برزیل در روسیه هم همین تعداد گل را بزند تا به تنهایی كسی باشد كه در ۳ دوره جام جهانی‌ ۵ گل یا بیشتر می‌زند.

 

برای شاگردان یوگی

۵ برد متوالی در جام جهانی‌ (شامل وقت‌های اضافه و پنالتی) ركوردی ا‌ست كه مانشافت با هدایت یواخیم‌ لو در اختیار دارد و آنها می‌توانند در روسیه ۲۰۱۸ ركوردشان را بهبود ببخشند. البته رسیدن به ركورد ایتالیا با ۷ برد در دوره‌های ۱۹۳۴ و ۱۹۳۸ آسان‌تر است اما زدنِ ركورد ۱۱ برد برزیل در دوره‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ سخت به نظر می‌رسد.

 

پیرمردهای درون زمین

وقتی فرید موندراگون دروازه‌بان كلمبیا با ۴۳ سال و ۳ روز سن در جام جهانی‌ ۲۰۱۴ ركورد روژه میلا را شكست، فكر نمی‌كرد فقط یك دوره بعد ركوردش تهدید شود. عصام الحضری دروازه‌بان مصری با تیم ملی كشورش طلسم حضور در جام جهانی‌ را شكست و حالا در روسیه شانس دارد نام خودش را جاودانه كند. سن الحضری در روز دیدار مصر برابر اروگوئه دقیقاً ۴۵ سال و ۵ ماه خواهد بود. جالب است بدانید او از ۳ مربی جام جهانی‌ هم بزرگتر است. آلیو سیسته سرمربی سنگال با ۴۲ سال سن، ملادن كرستاییچ سرمربی صربستان با ۴۴ سال سن و روبرتو مارتینس سرمربی بلژیك با ۴۴ سال سن از سنگربان مصر كوچكتر هستند.

 

شكست‌ناپذیری

مكزیك در آمریكا ۱۹۹۴ و فرانسه ۱۹۹۸ در ۶ بازی متوالی شكست نخورد. حالا كاستاریكا شانس دارد این ركورد را جابه‌جا كند. شگفتی‌ساز جام جهانی‌ ۲۰۱۴ بدون شكست از مسابقات كنار رفت چراكه بعد از نباختن مقابل اروگوئه، ایتالیا، انگلیس و یونان در نهایت در ضربات ‌پنالتی برابر هلند مغلوب شد. در صورتی كه كاستاریكا از صربستان در اولین بازی‌اش شكست نخورد با مكزیك برابری خواهد كرد. سبقت گرفتن از مكزیك سخت خواهد بود چراكه بازی دوم كاستاریكا برابر برزیل است.

 

همیشه با گل

فقط ۳ بازیكن موفق شده‌اند در ۴ جام جهانی‌ گل بزنند. این ركورد خاص را اووه زیلر، پله و میروسلاو كلوزه به نام خودشان ثبت كرده‌اند. حالا ۳ بازیكن باتجربه شانس دارند به این جمع ملحق شوند. تیم كیهیل از استرالیا، رافائل ماركس از مكزیك و كریستیانو رونالدو از پرتغال می‌توانند به آنها برسند اگر در روسیه چهارچوب‌شناس خوبی باشند.

 

آقای همیشه برنده

هلموت شون سرمربی سابق آلمان موفق شد در ۴ دوره ۱۹۶۶، ۱۹۷۰، ۱۹۷۴ و ۱۹۷۸ تیمش را به ۱۶ برد برساند. حالا یواخیم‌ لو با ۱۱ برد كه ۵ پیروزی در سال ۲۰۱۰ و ۶ پیروزی در سال ۲۰۱۴ بوده شانس دارد به ركورد شون برسد. شون ۱۴ سال روی نیمكت آلمان نشست و یوگی ۲ سال دیگر این ركورد را هم خواهد شكست.

 

بمب‌افكن

تنها یك بمب‌افكن توانسته به طور میانگین در هر بازی جام جهانی‌ بیش از یك گل بزند. گرد مولر در ۱۳ حضور در جام جهانی‌ ۱۴ گل برای آلمان غربی زده و یك هافبك كلمبیایی كه از اتفاق آن هم در بایرن‌مونیخ توپ می‌زند شانس دارد همچنان این ركورد را حفظ كند. خامس رودریگس در برزیل ۲۰۱۴ در میان ناباوری بالاتر از مهاجمان بزرگ با ۶ گل آقای‌گل شد در حالی كه تیمش ۵ بازی انجام داد. او حتی اگر از تعداد بازی‌هایش در روسیه هم یك گل كمتر بزند، به ازای هر بازی یك گل به نام خودش ثبت كرده است.

 

 • 16
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
شیدا یوسفی,بیوگرافی شیدا یوسفی,عکس‌های شیدا یوسفی بیوگرافی شیدا یوسفی، بازیگر نقش نگین در 'ممنوعه'

نام کامل: شیدا یوسفی

تاریخ تولد: ۲۰ آذر ۱۳۶۵

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

فعالیت: بازیگر، دستیار کارگردان و منشی صحنه

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
محسن ابراهیم‌ زاده,بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده,عکس‌های محسن ابراهیم‌ زاده بیوگرافی محسن ابراهیم‌ زاده + عکس‌های فوق العاده جذاب از او

نام کامل: محسن ابراهیم‌زاده

تاریخ تولد: ۱۷ شهریور ۱۳۶۶

محل تولد: تربت حیدریه

تحصیلات: دیپلم

پیشه: خواننده و آهنگساز و ترانه سرا

سبک: پاپ

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۳ فروردین
  دوستانه
  برزیل - پاناما
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • یکشنبه ۴ فروردین
  جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰
  اسپانیا - نروژ
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • فوتبال مقدماتی المپیک
  ایران - یمن
  ساعت: ۱۸:۴۵
 • دوشنبه ۵ فروردین
  جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰
  هلند - آلمان
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • ﺳﻪشنبه ۶ فروردین
  جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰
  پرتغال - صربستان
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • هفته ۱۹ لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - سپاهان
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • فوتبال مقدماتی المپیک
  ایران - عراق
  ساعت: ۱۸:۴۵
 • چهارشنبه ۷ فروردین
  دوستانه
  جمهوری چک - برزیل
  ساعت: ۰۰:۱۵
 • جمعه ۹ فروردین
  هفته ۲۳ لیگ برتر ایران
  پدیده - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۷:۰۰
 • شنبه ۱۰ فروردین
  هفته ۲۳ لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - استقلال
  ساعت: ۱۷:۰۰
 • یکشنبه ۱۱ فروردین
  هفته ۳۲ لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - تاتنهام
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته ۲۹ لالیگا اسپانیا
  رئال‌مادرید - اوئسکا
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • چهارشنبه ۱۴ فروردین
  هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  استقلال - سایپا
  ساعت: ۱۷:۴۵
 • پنجشنبه ۱۵ فروردین
  هفته ۲۴ لیگ برتر ایران
  پیکان - پرسپولیس
  ساعت: ۱۷:۴۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید