پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲
۲۰:۵۰ - ۱۰ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۰۵۶۳
فوتبال ملی

افشاگری داریوش مصطفوی: تیم ۹۸ هم حواله خودرو گرفت

داریوش مصطفوی,افشاگری داریوش مصطفوی از تیم ملی فوتبال سال 98
رئیس سابق فدراسیون فوتبال در واکنش به حرف‌های علی دایی می‌گوید اعضای تیم ۹۸ هم بابت صعود حواله خودرو گرفتند.

به گزارش ورزش سه، داریوش مصطفوی رئیس سابق فدراسیون فوتبال در دوره‌ای که حماسه ملبورن در آذر ۱۳۷۶ رقم خورد در واکنش به اظهارات اخیر علی دایی و صحبت‌هایی که درباره آن تیم مطرح شده حرف‌های جالبی درباره صعود به جام جهانی فرانسه، مسئله پاداش بازیکنان، تغییرات در راس کادر فنی تیم ملی و شرایط کلی فوتبال ملی بعد از آن مطرح می‌کند.

صحبت‌های داریوش مصطفوی را بدون کم و کاست می‌خوانید:

تیم ملی که تحویل ما شد در و پیکر نداشت

من کاری ندارم چه کسانی درباره تیم ۹۸ صحبت می‌کنند. همه آدم‌ها مختار و مخیر هستند نظرات‌شان را بگویند. واقعیت امر اما آن چیزی است که من سعی می‌کنم مطرح کنم. حرف‌های من عین واقعیت است. یک تیمی به فدراسیون ما سپرده شده بود که در بازی‌های آسیایی هیروشما موفق نشده بود. ما این تیم را ۵ آبان ۱۳۷۳ تحویل گرفتیم که نه در و پیکر داشت نه بودجه. روزی که از طرف سازمان تربیت بدنی با من صحبت شد گفتم اجازه بدهید من کار خودم را بکنم، شاید موفق شوم. ما نه بودجه داشتیم نه لیگ درست و حسابی، نه باشگاه به معنای واقعی و هیچ چیز فوتبال‌مان در قواره جام جهانی نبود. ما فقط یکسری فوتبالیست خوب داشتیم اما مثل دانه‌های تسبیح جدا از هم بودند.

سرمربی و بازیکن تیم ملی با هم اختلاف داشتند

من می‌گویم تیم ملی فوتبال ما بدون تعصب اوج اختلاف‌ها را دیده بود. سرمربی و بازیکن با هم اختلاف داشتند کما اینکه کار به جایی کشید که ما رفتیم خانه سرمربی. اختلافات درونی زیاد بود اما با تصمیم مدیریتی ۹۰ درصد این اختلاف‌ها از بین رفت. من نمی‌گویم تقصیر مربی بود یا بازیکن اما اگر شرایط به همان منوال ادامه پیدا می‌کرد تیم ملی به جام جهانی نمی‌رفت.

باور کنید از همین مطبوعاتی‌ها وقتی تیم ملی به جام جهانی رفت شب خواب‌شان نبرده بود و من از خدا طلب مغفرت کردم که چرا کاری کردم تا اینها نخوابند. به خدا قسم واقعیت را می‌گویم. اگر تیم ملی به جام جهانی نمی‌رفت برخی منافع مادی داشتند. آدم‌های بزرگی هم بودند ...

موضوع اخراج مایلی کهن 

من چندان با انتخاب آقای مایلی‌کهن در راس کادر فنی موافق نبودم اما ایشان کار خودش را خوب انجام داد و زحمت بسیار زیادی کشیدند. ایشان تا بازی قطر هم با ما بودند که آن اتفاقات افتاد. آن زمان مسائلی پیش آمد که که نه من بلکه هر رئیس فدراسیون دیگری بود آن تصمیم را می‌گرفت. تیم ما به قطر دو هیچ باخته بود و یک بازی داشت. در واقع تکلیف در آن یک بازی روشن می‌شد. اینجا بود که باید یک کاری انجام می‌دادیم. اینجا تصمیم به سلیقه رئیس فدراسیون بستگی دارد و کمیته فنی. من از قبل کمیته فنی را تشکیل داده بودم اما در این یک مورد خاص این کمیته نمی‌توانست کمک کند. تیم شکست خورده بود و لحظات حساس و سختی به وجود آمده بود. کسی کمکم نکرد و از آقای جهانگیر کوثری مشورت گرفتم. من در هتل شرایتون قطر بودم و جهانگیر کوثری در تهران بود که با هم صحبت کردیم و گفتم چه کار کنم. من خودم مایل به تغییر بودم. البته مربی ما بد نبود اما شرایط طوری بود که باید تغییر می‌دادیم. هر جای دنیا هم که این شرایط حساس پیش می‌آید تغییرات را انجام می‌دهند. در این شرایط یا خود رئیس فدراسیون می‌رود یا قدرت دارد و تیم را ترمیم می‌کند که ما کردیم.

تصمیمم را گرفته بودم، آسمان به زمین آمد و تغییرش ندادم

مدیر باید جایی ریسک کند و اگر تغییر در زمان درست خودش اتفاق نیفتد مدیر به درد لای جرز می‌خورد و آن مدیر دیگر مدیر نیست. به من گفتند چطور آن زمان این کار را کردی و من هم می‌گویم با مغز و فکر خودم و مشاور امینی که داشتم. محمد مایلی‌کهن از جنس و طبقه خودمان بود اما گاهی اوقات مجبوری وقتی بیمار می‌شوی عمل جراحی کنی چون اگر مشکل بماند بزرگتر می‌شود. من هم اجبار داشتم تا عوض کنم  و اگر آسمان به زمین می‌آمد هم عوض می‌کردم. این تغییر همه جور خطر هم داشت اما مردم علاقمند بودند تا تیم به جام جهانی برود.

به من توصیه شده بود جواب نماینده‌ها را ندهم

بعد از این تغییر از ما خیلی سوال کردند. ما را بردند، آوردند و سوال پیچ‌مان کردند. من گفتم شما که نماینده هستی نمی‌توانی از من در این باره سوال کنی. گفتم شما دنبال نمایش برای مردم حوزه انتخابی خودتان هستید و ما یک تصمیم فوتبالی گرفتیم. آنها رفتاری متناسب با رفتارهای خودشان داشتند و با ما برخورد کردند اما همه مایل بودند که این تغییر صورت نگیرد ولی من جواب نمی‌دادم. به من از طرف مغز و فکر و روحم توصیه شده بود جواب آنها را ندهم چون ما سیاسی نیستیم ولی اینها برخوردشان دوگانه است ولی ما مردانه کار می‌کردیم. آن زمان خبرگزاری مجلس و روزنامه‌ها نوشتند مسئولیت نرفتن تیم ملی به جام جهانی برعهده مصطفوی است اما اینقدر مرد نبودند که بنویسند اگر تیم ملی به جام جهانی رفت چه پاداشی نصیبش خواهد شد و راه مدیریتی را در نظر نگرفته بودند.

مجبور بودم ویرا را بیاورم

این تیم به قطر باخته بود و نقطه اوج کار ما مربی آوردن بود. ما ویرا را آوردیم. ویرا را برای تیم المپیک آورده بودند اما بیکار می‌گشت. برایش ماهیانه حقوق ۵ هزار دلار در نظر گرفته بودند که آن را هم شش ماه یک دفعه نمی‌دادند. تنها راه در آن شرایط که نه پول سفر و اردو داشتیم آوردن ویرا بود. تا قبل از جام جهانی ۹۸ پیراهن کرباس تن فوتبال‌مان می‌کردیم اما بعد از جام جهانی همه چیز همه جوره عوض شد و تیم ملی پیراهن اطلس و ابریشم پوشید.

کریم باقری باید حداقل یک سال محروم می‌شد 

ما این کار (تغییرات) را کردیم و موفق شدیم. بچه‌های ما دو هیچ باخته بودند به قطر و همه مردم می‌گفتند این تیم به جام جهانی نخواهد رفت. شما با هر کسی صحبت می‌کردید این را می‌گفت. کریم باقری در بازی با قطر یک مشت زده بود به بازیکن حریف و من خیلی زحمت کشیدم که محرومیت او را  تبدیل کنم به یک جلسه  در حالی که او باید حداقل یک سال محروم می‌شد. من در کنفدراسیون فوتبال آسیا خیلی  نفوذ داشتم .من را قبول داشتند چون هم تحصیلکرده بودم هم بازیکن ملی بودم و سال‌ها زحمت کشیده بودم.

پیشنهاد دبیرکلی ای اف سی را داشتم

یک روز ولاپان از من پرسید اینها از جان تو چه می‌خواهند. جالب اینکه یک بار گفت من می‌خواهم بعد از خودم تو را به عنوان دبیر کلی کنفدارسیون پیشنهاد بدهم. خارجی‌ها دل‌شان برای ما می‌سوخت. هنوز هم می‌سوزد اما خودمان در داخل مملکت نمی‌گذاریم مسئولان فدراسیون و مربیان کار خودشان را انجام دهند. هر کسی قلمی در دست خود دارد دوست دارد دنبال منافع شخصی خودش باشد. شبکه سه یک راه می‌رود، شبکه ۵ یک راه، شبکه ۶ یک راه، روزنامه‌ها و سایت‌ها هم راه خودشان را می‌روند. اینطوری نمی‌شود. شرایط فوتبال جور نمی‌‎شود و به مقصد نمی‌رسد. دوست دارم جوان‌هایی که می‌خواهند در این فوتبال خدمت کنند بیایند مطالعه کنند ببینند ما چه کار کنیم. نباید مطامع درونی خودمان مهم باشد و به فکر فوتبال مملکت نباشیم.

به من می‌گفتند دی استفانوی فوتبال ایران

فوتبال ملی ما به دو زمان تقسیم می‌شود؛ یکی قبل از حماسه ملبورن و یکی هم بعد از آن.البته که بازیکن و مربی زحمت کشیدند، علی دایی آن پاس تو در را داد، خداداد آن گل را زد و ... اما نکتش تغییرات بود  که اگر نبود ما صد سال هم به جام جهانی نمی‌رفتیم. این اولین صعود ما به جام جهانی بعد از انقلاب بود که ۶۰ میلیون نفر را به خیابان‌ها آورد و یک جشن ملی بی‌سابقه در تاریخ کشورمان اتفاق افتاد که قبل و بعد از آن هیچ وقت این تعداد مردم در خیابان‌ها نبودند. من با علم حرف می‌زنم نه احساس. باید علمی فکر کنید نه دیمی. آن انقلاب باعث شد تیم آماده رفتن به جام جهانی شود. من تیم را به ویرا شناساندم. من بازیکن تیم ملی بودم. معمولی هم نبودم. من دی استفانوی فوتبال ایران بودم چون شعور و فهم تاکتیکی‌ام طوری بود که در دفاع راست و چپ، هافبک و گوش چپ بازی می‌کردم.

فوتبال ما دو نقطه روشن داشت

بعد از آن، فوتبال ما یک نقطه روشن هم در دوره عزیزی خادم داشت. فکر می‌کنم در این دوره تیم ملی ۱۳ یا ۱۴ بازی انجام داد که فقط یک بار مساوی کرد و بقیه را برد. گروهی که در تیم ملی کار می‌کرد نقش سرمربی، مربی، سرپرست مشخص بود. من به وحید هاشمیان اعتماد دارم. او فرد تحصیلکرده‌ای است و جایش در فوتبال ملی ما خالی است. من دوران مدیریت عزیزی خادم را روشن‌ترین نقطه بعد از حماسه ملبورن می‌دانم اما او را با حقه بازی کنار گذاشتند. من اصلا ایشان را نمی‌شناسم و رابطه‌ای هم با ایشان ندارم. من مهندس نفت بودم در دانشگاه امریکا که آمدم اینجا دنبال توپ اما با حرف‌هایم می‌توانم ثابت کنم که فوتبال ما دو نقطه روشن داشت. دو تا کانون و دو تا نقطه عطف روشن داشت. یکی جام جهانی ۱۹۹۸ و دیگری ۲۰۲۲ قطر و بقیه بین این دو تا حل می‌شوند.

به همه بازیکنان حواله خودرو دادند

تیم ملی جام جهانی ۱۹۹۸ با ۴۵ میلیون تومان رفت جام جهانی و تیم ۲۰۲۲ با ۸۰۰ میلیارد. در واقع با پاداش‌ها و حواله‌هایی که دادند. آن زمان هم من به خاطر دارم از طرف ریاست جمهوری به بازیکنان تیم ملی حواله خودرو دادند. جزئیات دقیقش را کامل به خاطر ندارم اما حواله‌ها را دادم به دبیر کل تا بین بازیکنان تقسیم کند. حواله‌ها را فقط به اعضای تیم دادند و از فدراسیون کسی چیزی نگرفت. نه خودم گرفتم نه مسئول دیگری. اما هم از آقای افتخاری دبیر کل وقت فدراسیون فوتبال هم بازیکنان آن زمان تیم ملی می‌توانید بپرسید. هر کسی هم که می‌گوید نگرفته اشتباه می‌کند. البته مردم در امارات هم خیلی کمک کردند اما چیزهایی مثل رادیو، ضبط، تلویزیون که قابل این بچه‌ها را نداشت.

 • 15
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۹ اسفند
  لیگ برتر ایران
  تراکتور - استقلال خوزستان
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  شمس آذر قزوین - مس رفسنجان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  پیکان - صنعت نفت آبادان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  سایپا - پاس گرگان
  ۱۵:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  گیتی پسند - ایفاسرام اردکان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  چادرملو اردکان - مس رفسنجان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  شهداب یزد - شهرداری گنبد
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  شهرداری ارومیه - طبیعت
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر والیبال
  نیان الکترونیک - هورسان رامسر
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - پرسپولیس
  ۱۷:۱۵
 • لیگ برتر والیبال
  پیکان تهران - فولاد سیرجان
  ۱۸:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ساسولو - ناپولی
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی ترکیه
  بشیکتاش - قونیه اسپور
  ۲۱:۱۵
 • جام حذفی انگلیس
  چلسی - لیدز
  ۲۳:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - آتالانتا
  ۲۳:۱۵
 • جام حذفی انگلیس
  ناتینگهام فارست - منچستریونایتد
  ۲۳:۱۵
 • جام حذفی انگلیس
  ولورهمپتون - برایتون
  ۲۳:۱۵
 • جام حذفی انگلیس
  لیورپول - ساوتهمپتون
  ۲۳:۳۰
 • پنج شنبه ۱۰ اسفند
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  ایندیانا پیسرز - نیو اورلینز پلیکانز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  لس آنجلس کلیپرز - لس آنجلس لیکرز
  ۰۶:۳۰
 • فینال لیگ برتر بسکتبال زنان
  مهرسان تهران - گروه بهمن تهران
  ۱۶:۴۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الرائد - الفیحا
  ۱۷:۳۰
 • لیگ ستارگان قطر
  شمال - معيذر
  ۱۸:۳۰
 • جام حذفی پرتغال
  سانتا کلارا - پورتو
  ۱۹:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  النصر - الحزم
  ۲۰:۳۰
 • جام حذفی ترکیه
  گالاتاسرای - کاراگومروک
  ۲۱:۱۵
 • جام حذفی هلند
  فاینورد - خرونینگن
  ۲۲:۳۰
 • جمعه ۱۱ اسفند
  جام حذفی اسپانیا
  اتلتیک بیلبائو - اتلتیکومادرید
  ۰۰:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - گلدن استیت واریرز
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دنور ناگتس - میامی هیت
  ۰۶:۳۰
ویژه سرپوش