۱۱:۵۶ - ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۵۵۰۹
فوتبال ملی

توضیحات عبدی درباره دلایل شکست‌های اخیر تیم ملی نوجوانان

حسین عبدی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
سرمربی تیم ملی نوجوانان درباره فرایند آماده‌سازی تیمش و انتخاب بازیکنان توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش ایسنا، حسین عبدی، سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران صبح سه‌شنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود اظهار کرد: ما کار خودمان را ۲۷ اسفند شروع کردیم. در ابتدا با چند باشگاه لابی‌های خاصی انجام دادیم و با مربی‌های زیادی صحبت کردیم. ما این کار را تا ۱۲ فروردین بدون تعطیلی انجام دادیم. بعد از آن اردویی نداشتیم و بیش‌تر سعی کردیم بازیکنان را بشناسیم. ما در این مسیر هم‌چنین از نظر مربیان برای شناخت بازیکنان استفاده کردیم.

او ادامه داد: یکی از این تیم‌ها باشگاه استقلال بود. تیم‌هایی مثل مقاومت، سایپا و پیکان به ما مشاوره دادند. از آقای یاوری هم مشاوره گرفتیم. در سه سری اردوهای انتخابی برگزار کردیم. در اردیبشهت‌ماه در ۲ اردو توانستیم بیش‌ از ۲۰۰ بازیکن را زیر نظر بگیریم؛ بازیکنانی که فدراسیون رصد کرده و بازیکنانی که از باشگاه‌ها به ما معرفی شدند. بازیکنان در اردوهای شبانه روزی مشارکت داشتند. در خردادماه بازیکنان امتحان داشتند. سن آن‌ها ۱۵ سال است و این خیلی مهم است. باید کاری کنیم که از نظر اجتماعی هم روند عادی‌شان را طی کنند.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران ادامه داد: قرار ما این بود که از ۶ تیر ماه تیم ۳۳ نفره‌مان را تشکیل بدهیم. در ۶ تیرماه دو دعوت‌نامه داشتیم. یک تورنومنت در چین و دیگری تورنومنت تاجیکستان. بعضی‌ها تصور کردند که ما در تورنومنتی که شرکت کردیم یک مسابقات اصلی بوده است. در اردوی چین در دو هفته تلاش کردیم شناخت‌مان را از بازیکنان بیش‌تر کنیم. دو تیم شدیم. یک تیم به چین رفتیم و تیم دیگری به "کافا" رفت. فواید این کار این بود که ما توانستیم حدود ۴۰ نفر را در بازی‌های بین‌المللی بسنجیم و به آن‌ها تجربه بازی‌های بین‌المللی بدهیم. این بزرگ‌ترین دستاورد بود.

عبدی اضافه کرد: در تورنومنت چین ما ۳ بازی انجام دادیم. در بازی با مالزی بازیکنان کارهایی که ما می‌خواستیم را انجام دادند و در غافلگیری گل خوردیم. کره شمالی هم یکی از بهترین تیم‌هایی بود که من دیده‌ام. تیم چین با این همه جمعیت از تیم‌هایی است که به آینده نگاه دارد و می‌خواهد خودش را به کره جنوبی و ژاپن برساند. تصوری که از هند و بنگلادش و دیگر تیم‌های ضعیف در بزرگسالان دارید در تیم‌های نوجوانان نیست. این‌ها هر ساله تورنومنت‌های زیادی برگزار می‌کنند تا تجربه بازیکنان‌شان را بالا ببرند. بعد از این که به تاجیکستان رسیدیم در بازی اول خیلی خوب بودیم. دیدگاه من این است که باید در این سن تغییراتی انجام بدهیم که در آینده کارساز باشد. ما ۲۶ موقعیت داشتیم و ۳ گل زدیم. تیم ازبکستان هم یکی از ۸ تیمی است که فکر می‌کنم به دور بعدی راه پیدا کند.

ولی ما دو بر یک برنده شدیم. با تجربه کم بازیکنان اما بازی را خوب اداره کردند. در بازی با افغانستان شاید در ۷۰ دقیقه بازی فکر می‌کنم ۶۰ دقیقه بازی دست ما بود. در بازی فوتبال شاید هر آن چیزی که شما می خواهید رخ ندهد. اتفاقات در هر سطحی از فوتبال می تواند بیفتد. تیم افغانستان با یک شوت توانست ما را ببرد. بازیکنان ما تجربه به دست آوردند. این بازی رسمی نبود و ما در این بازی دوستانه توانستیم تجربه‌هایی به دست بیاوریم.

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان بیان کرد: در بازی با تاجیکستان جمع کردن بازینان از نظر انگیزشی خیلی سخت بود. در نیمه اول خوب نبودیم ولی در نیمه دوم تیم حریف فقط دفاع می‌کرد. در بازی آخر تیمی را که توانسته بود با افغانستان مساوی کند شکست دادیم. ما در همه بازی‌ها موقعیت‌های زیادی به دست آوردیم اما موقعیت‌های کمی به حریف می‌دادیم.

او ادامه داد: سیاست بر این بود که ما تمام بازیکنان را در بازی‌های بین‌المللی ارزیابی کنیم و آن‌ها را انتخاب کنیم. اردوی جدید ما از دیروز شروع شد و تا ۲۷ مرداد ادامه دارد. دوباره از ۳۰ مرداد تا ۶ شهریور اردویی خواهیم داشت و ۳۳ بازیکن را زیر نظر می‌گیریم. در هر صورت احساس من این است هر دو تیم ما می‌توانند به تیم اول بیایند ولی ظرفیت ما برای بازی‌های ابتدایی ۲۳ نفر است. ما می‌خواهیم در بازی‌های رسمی مسابقات بهتری را برگزار کنیم.

عبدی درباره بازی با افغانستان گفت: تصور مردم نسبت به بنگلادش و میانمار و ویتنام چیست؟ این که احساس کنیم که تیمی مثل افغانستان در جای خودش نشسته است و تلاشی نمی کند اشتباه است. چین چه کاری دارد می‌کند؟ همه مربیان نگاه‌شان این است که به آینده نگاه کنند و فقط به نتیجه در رده‌های پایه فکر در بازی‌های دوستانه توجه نکنند.

وی درباره توقعات از تیم ملی نوجوانان گفت: باید هزینه‌ تغییرات را داد. چین با ۱۰ مربی اسپانیایی و هزینه‌های وحشتناک دارد تغییر ایجاد می‌کند تا نوجوانانش در آینده همان فوتبالی را بازی کنند که می‌خواهند. این‌ها برای آینده نقشه می‌کشند تا حداقل یک بازیکن به تیم بالاترشان بدهند. در این سنین باید هزینه پیشرفت را تقبل کرد. آلمان در ۲۰۰ نقطه از کشورش سرمایه‌گذاری می‌کند. ما برای اولین‌بار این کار را انجام دادیم. اعتقاد من این است که در شرایط فعلی اگر ۳ تیم نوجوانان داشته باشیم خوب است. بعضی از این هجمه‌ها کاملا کینه توزانه بود.

سرمربی تیم فوتبال نوجوانان ایران ادامه داد: در بردها همه خوشحال نیستند و در باخت‌ها همه نارحت نیستند. عده قلیلی هستند که فکر می‌کنند باید تیم‌ها را به سلیقه آن‌ها جلو برد. آن‌ها سخت در اشتباهند. ما شبانه‌روزی در حال کاریم تا دو تیم را اداره کنیم که در نهایت یک تیم پر قدرت تشکیل بدهیم.

من می‌توانم این هجمه‌ها را تجزیه و تحلیل کنم ولی بازیکن ۱۵ ساله بعد از خواندن یک سری حرف‌ها انگیزه‌اش را از دست می‌دهد. یک بازیکن ۱۵ ساله اطلاعات درست نیاز دارد. افغانستان تیم خوبی است و نباید به اسامی نگاه کنیم. تاجیکستان سال قبل دوم شد. افغانستان در فوتسال زیر بیست و یک سال دوم شد و ایران سوم. این مسابقات برای این برگزار می‌شود که بازیکنان پایه بالنده شوند. اگر می‌خواهیم بلند مدت فکر کنیم باید هزینه‌اش را بدهیم. بعضی از بازی‌های دوستانه را باید برای تغییرات از دست داد. ژاپن از سال ۱۹۹۰ شروع به تغییرات کرد. آیا این یک شبه اتفاق افتاد. این مسابقات هیچ هزینه‌ای برای ما نداشت و ما دعوت بودیم. اگر ما فقط به برد فکر کنیم امکان کمی وجود دارد که این بازیکنان را به تیم‌های بزرگسال ببریم. بعضی از انتقادات غیر منصفانه بود و از روی کم اطلاعی و شاید آگاهانه و با قصد و غرض بود.

من نه برادری دارم در فوتبال نه چیز دیگری. ما با لابی به جایی نمی‌رسیم. معنی پیشرفت چیست؟ اگر فکر می‌کنیم باید در همه بازی‌ها برنده شویم  این اشتباه است. کاش این مسابقات پخش می‌شد و بعد درباره آن‌ بحث می‌شد.

او ادامه داد: ما سختی‌ها را به جان خریدیم که تیم ملی نوجوان ما دو گروه شود. این دین ما است به کشورمان و باید آن را ادا کنیم. شاید بعضی‌ها فکر می‌کنند باید ۶ دنگ این‌جا به نام‌شان باشد. من باید دینم را به کشورم ادا کنم و تغییرات ایجاد کنم. همه کشورها سورپرایز شده بودند که ما دو تیم داریم. ترکمنستانی‌ها می گفتند شما در تحریم هستید چگونه دو تا تیم دارید و این‌گونه فوتبال بازی می‌کنید؟ من این تجربه را در انگلستان داشتم که ۴ تیم نوجوانان وجود داشت که مجموع آن‌ها در یک تیم قدرتمند جمع می شدند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا گفت: وظیفه تیم ملی بازیکن‌سازی نیست بلکه انتخاب بازیکن است. این باشگاه‌ها هستند که باید بازیکن‌سازی کنند. درهای تیم ملی نباید به روی بازیکنان بسته باشد. بازیکنان در این رده سنی، دو ماه به دو ماه پیشرفت می‌کنند و نباید آن‌ها را رها کرد. بازیکن در ۶ ماه تفاوت‌های زیادی پیدا خواهد  کرد. رشد نوجوان در سنین مختلف فرق می‌کند. مثلا من در پرسپولیس که بودم، تیم خوبی ساخته بودیم و حتی بازکنان را به دو تیم الف و ب تقسیم کرده بودیم اما ناگهان همه چیز تمام شد؛ انگار نه انگار تیمی وجود دارد. بازیکن را نباید در این سن رها کرد. تیم‌هایی مثل ذوب‌آهن، سپاهان و سایپا در رده‌های پایه خیلی خوب کار می‌کردند اما الآن هم در همان سطح کار می‌کنند؟

سرمربی تیم ملی فوتبال نوجوانان ادامه داد: این اعتقاد من است که اگر هر ساله یکی دو بازیکن از تیم امید به بزرگسال بدهیم، رسالت خود را انجام داده‌ایم زیرا آن دو بازیکن می‌توانند بسیاری از هزینه‌ها را جبران کنند. مثلا یک تیم بزرگ برای جذب بازیکن ۲ یا ۳ میلیارد هزینه می‌کند اما مگر چه قدر خرج آکادمی می‌شود که می‌تواند حداقل دو بازیکن خوب تحویل تیم اصلی دهد؟ آیا اصلا به یک میلیارد می‌رسد؟ تازه می‌تواند آن بازیکن را بفروشد و بیش‌تر پول در بیاورد. من با رییس باشگاه ولورهمپتون صحبت کردم و هدفش این بود در عرض ۴ سال یک بازیکن به تیم بزرگسالش بدهد اما با همین رویکرد در عرض ۲ سال، ۴ بازیکن به تیم بزرگسال معرفی کرد. اکنون ما می‌خواهیم این کار را در تیم‌های ملی پایه انجام دهیم؛ آن‌ هم نه فقط به خاطر تیم ملی بزرگسال بلکه به خاطر خود بازیکنان. من اصرار دارم بازی‌های تیم ملی دیده شود و تا پایان دنبال شود. اشتباه در این سنین پیش می‌آید و اصلا عجیب نیست زیرا سن یادگیری است و ما به خاطر اشتباه کسی را از گردونه خارج نمی‌کنیم.

عبدی در پایان گفت: ما از بازیکنان تیم ملی دو بار تست استخوان می‌گیریم که صغر سن نباشند و مشکلی از این بابت نه برای خود بازیکن و نه برای ما به وجود نیاید.

 • 19
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 24 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۷ مرداد
  هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  چلسی - لسترسیتی
  ساعت: ۲۰:۰۰
 • هفته دوم لیگ یک فرانسه
  رن - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • دوشنبه ۲۸ مرداد
  هفته دوم لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۳۱ مرداد
  هفته اول لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - پارس جنوبی جم
  ساعت: ۱۹:۱۰
 • هفته اول لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - سایپا
  ساعت: ۲۰:۱۵
 • جمعه ۱ شهریور
  هفته اول لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌تبریز - استقلال
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • هفته اول لیگ برتر ایران
  شاهین شهرداری بوشهر - سپاهان
  ساعت: ۲۰:۱۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید