۱۱:۵۷ - ۲۸ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۶۶۷۲
فوتبال ملی

وکیل حقوقی: بدترین تصمیم تلافی بی‌احترامی بحرینی‌هاست

تیم ملی فوتبال ایران,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
وکیل و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران معتقد است که پس از بی‌احترامی بحرینی‌ها، بهترین کار این است که در بازی برگشت با نهایت پایبندی به مسائل متعارف، تماشاگران بدون حاشیه مسابقه را دنبال کنند.

به گزارش تسنیم، امیرساعد وکیل، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با برنامه «همیشه با ورزش» رادیو ورزش در خصوص اقداماتی که می‌توانستیم براساس قانون در همان زمین بازی انجام دهیم؛ گفت: مقررات حاکم بر فوتبال دو اصل کلی و بنیادین را در رابطه با این موضوع مطرح می‌کند. اولین نکته این است که به هیچ وجه نباید شائبه‌ای مبنی بر دخالت مسائل سیاسی بر نوع رویکردی که مقامات ورزشی و بازیکنان در مسابقات دارند؛ وجود داشته باشد و این موضوع ریشه در اصل استقلال و بی‌طرفی حوزه ورزش دارد. نکته دوم این است که بین برخورد ورزشکاران کشورها در حیطه فعالیت‌های ورزشی از نظر مسائل ملیتی، نژادی، مذهبی و ... تبعیضی قائل نشویم. رفتاری که از برخی تماشاگران و به تبع آن از بازیکنان تیم بحرین شاهد بودیم؛ نشان‌دهنده تائیدی بر این بی‌احترامی بود. متعاقبا موضع‌گیری سریع وزیر ورزش بحرین سلسله‌ای از رفتارهای زنجیرواری را برای ما مشخص می‌کند که یک سیاست رسمی قابل انتصاب به دولت بحرین در رابطه با دخالت دادن مسائل سیاسی و احتمالا تبعیض علیه ورزشکاران ایرانی با توجه به ملیتشان اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: با این رویکرد ما با دو مقوله مواجه شده‌ایم. یکی اینکه در همان زمان بازی چه باید می‌کردیم؟ نکته دیگر اینکه چطور مدیریت بحران می‌کردیم و موضوع را به داور بازی ارجاع می‌دادیم تا همان زمان اتفاق مناسب رخ می‌داد. براساس کدهای اخلاقی مقررات فیفا، داور این اختیار را دارد که اگر با وضعیتی مواجه شود که نشانه‌ای از نژادپرستی و برخورد تبعیض‌آمیز تماشاچیان برخلاف آبرو و اعتبار فوتبال برای فیفا وجود داشت؛ برخورد نماید.

ساعد وکیل گفت: داور می‌توانست براساس مقررات سه مرحله را انجام بدهد. داور می‌توانست فضای مسابقه را کنترل کند؛ در غیر این‌صورت مسابقه را خاتمه دهد و نتیجه قطعی باخت تیم متخلف بود. نکته حقوقی این است که اگر داور چنین تصمیمی می‌گرفت هیچ یک از نهادهای قضایی فیفا این صلاحیت را نداشتند که این تصمیم داور را برگردانند. به این ترتیب هوشیاری مسئولین ورزشی ما در آن مقطع زمانی می‌توانست فضایی را ایجاد کند که از آن اتفاق جلوگیری کند و حداقل داور را متوجه این موضوع کند که وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: علاوه براین، وظیفه مدیر تیم بود که با مقام رسمی فیفا که به عنوان ناظر در بازی حضور داشت؛ دیدار کند و مسائل را به طور کامل توضیح دهد تا او هم در گزارشات خود همه چیز را مستندسازی کند تا بتوان در چارچوب اقدامات حقوقی و اداری بعدی از این گزارش استفاده کرد. مقوله بعدی فرض بر این است که در حین مسابقه به هر دلیل تصمیم مناسبی از سوی مقامات ناظر و داور اتخاذ نشده است. در اینجا وارد بحث تحلیلی حقوقی می‌شویم. به عبارت روشن، اساسنامه فیفا تاکید می‌کند که نباید تبعیضی را نسبت به یک کشور قائل شد. پس در این مقطع اگر بتوانیم با توجه به شواهد، قصوری از فیفا گزارش کنیم که نسبت به بازیکنان ایران آنگونه که باید به وظایفش عمل نکرده؛ می‌توان وارد یک دعوای حقوقی شد که از سوی دادگاه حکمیت ورزش CAS مورد تعقیب قرار می‌گیرد. این عالی‌ترین سطح دعوای حقوقی است که می‌توان مطرح کرد.

وی افزود: توصیه می‌کنم از این سطح طرح دعوا استفاده نشود زیرا هنوز از دو حوزه موضوع را می‌توانیم بررسی کنیم. حوزه اول؛ کمیته اخلاق فیفا است که هم برای بازیکنان و هم برای مقامات ورزش هر یک از کشورهای عضو تعهداتی در چارچوب دو اصل عدم تبعیض و استقلال و عدم دخالت دولت‌ها در ورزش را در دل خود جا داده است. کمیته اخلاق فیفا این صلاحیت را دارد که افرادی را که خودشان را قربانی رفتار نادرست می‌دانند طی نامه‌ای به کمیته اخلاق، اعتراض خود را ارائه دهند تا براین اساس هر مجازاتی که متناسب با این عمل تشخیص داده می‌شود از اخطار تا جریمه مالی و حتی تعلیق و محرومیت اجرا شود.

وی عنوان کرد: حوزه دوم؛ استفاده از کد انضباطی فیفا است. بر این اساس ماده ۱۷ این کد انضباطی تصریح شده که هر عضو می‌باید امور و فعالیت‌های خودش را طوری مدیریت کند که مستقل باشد و ثالث هیچ تاثیری بر عملکرد اعضا (مشخصا فدراسیون‌های ملی) نداشته باشد. ما وقتی شاهد رفتار توهین‌آمیز تماشاگران هستیم؛ بازیکنانی را می‌بینیم که هم‌راستا با آنها به نشانه تائید و همراهی واکنش نشان می‌دهند و متعاقبا شاهد رفتار مقامات رسمی ورزش بحرین هستیم که به تمجید این کار می‌پردازد؛ بدون تردید با تخلفی مواجه می‌شویم که بحرین نتوانسته به عنوان یک عضو در ساختار فیفا به تعهد خود در این رابطه عمل کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در اینجا کمیته انضباطی فیفا وارد عمل می‌شود و براساس موادی از مقررات فیفا این امکان را داریم که به این کمیته شکایت کنیم تا کلیه فیلم‌ها، اطلاعات و شهود را مورد بررسی قرار دهد و تشخیص دهد چه مجازاتی برای خاطی مناسب است. با در نظر گرفتن اینکه یک کمیته حقیقت‌یاب تشکیل خواهد شد و تمامی مشکلات قبل از مسابقه در مطبوعات و موضع‌گیری‌های مقامات را بررسی می‌کند و زمینه‌های قابل انتصاب به مقامات رسمی که باعث شکل‌گیری این رفتار از سوی تماشاچیان شده و همچنین مقامات چه تکلیفی در ورزشگاه داشته‌اند که با این رفتار مقابله و یا حتی از آن جلوگیری کنند اما کوتاهی و سکوت کرده‌اند را واکاوی کند؛ شدت و ضعف تصمیم‌گیری‌ها متفاوت خواهد شد. اما حداقل ورزشکاران ایرانی به دلیل رفتار غیراصولی و همراه تخطی تماشاگران و همینطور برخی از ورزشکاران بحرینی دارای امنیت روانی و جسمانی نیستند. این رفتار زمینه این تفکرات را فراهم می‌کند که چه بسا زمینه برخوردهای فراتر از این هم وجود دارد. مقامات ما می‌توانند اعلام کنند بحرین صلاحیت میزبانی برای بازی‌های ایرانی را ندارد.

وکیل اظهار داشت: در سال ۲۰۱۹ کد انضباطی فیفا اصلاح شد و به عنوان یکی از سه ویژگی اصلی که در تغییر و تحول و اصلاحیه این کد آمده، یکی از محورهای اصلی تحول این کد انضباطی در ارتباط با همین رفتارهای تبعیض گونه علیه ملیت، جنسیت و نژاد ورزشکاران است. بدون تردید دیپلماسی ورزش ما باید نقش پررنگی داشته باشد. در وهله اول مقامات باید از طریق مکاتبات رسمی و مذاکرات پیگیر موضوع باشند و اگر احساس کردند به هر دلیل دست‌هایی در این ماجرا درگیر شده تا این موضوع نادیده گرفته شده و یا کمرنگ دیده شود؛ نسبت به اقدامات حقوقی و رسمی مبادرت ورزند. اگر فیفا هم در این زمینه کوتاهی کرد باید مراتب به دادگاه حکمیت ورزش ارجاع داده شود. هرگز این شکایت بی پاسخ نخواهد ماند و پیام این پیگیری هشدار محکمی برای تمام کشورها است تا میزبانی درستی را مطابق مقررات از ورزشکاران کشورمان داشته باشند.

وی ادامه داد: فضای حقوق ورزشی در سال‌های اخیر به اندازه‌ای متحول شده که رویکردها نسبت به این قبیل مسائل سختگیرانه‌تر شده تا از گسترش اینگونه مسائل جلوگیری شود. پس دلیلی وجود ندارد که این رفتار بحرین نادیده گرفته شود. حداکثر مجازات برای این رفتار تعلیق فدراسیون فوتبال بحرین از چند ماه تا چند سال و وضع جرایم مالی است. اما این انتظار بعید است.

وکیل در رابطه با رفتار مردم ایران در بازی برگشت با بحرین گفت: در قالب کدهای اخلاقی فیفا بدترین تصمیم و اتفاق ممکن رفتار متقابل تماشاگران ما با بحرینی‌ها برای تلافی است. با این کار برگ برنده ما به لحاظ تخلف و قصور طرف بحرینی از دست‌مان خارج می‌شود. بهترین کار این است که با نهایت پایبندی به مسائل متعارف، مسئولین ورزشی و تماشاچیان بدون حاشیه مسابقه را دنبال کنند تا این فرصت بدست بیاید که با توجه به رفتار متین ایرانیان موضع ما در شکایت قوی‌تر است.

 • 10
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲۲ آبان
  لیگ برتر والیبال
  شهرداری ورامین - شهرداری گنبد
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • پنجشنبه ۲۳ آبان
  مقدماتی جام جهانی
  عراق - ایران
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • جمعه ۲۴ آبان
  مقدماتی یورو ۲۰۲۰
  بوسنی - ایتالیا
  ساعت: ۲۳:۱۵
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید