سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰
۱۶:۳۹ - ۲۲ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۱۸۸
لیگ برتر و جام حذفی

سقوط آزاد بازیکنان پرسپولیس زیر نظر گل محمدی؛ از عیسی آل کثیر تا سعید آقایی

پرسپولیسافت بازیکنان پرسپولیس
آل‌کثیر که سال گذشته نیم‌فصل اول را از دست داده بود، امسال نیم‌فصل دوم را از دست داد! رباط صلیبی عیسی پاره شده و با توجه به سن‌وسال او نمی‌توان درباره آینده‌ ورزشی‌اش با اطمینان حرف زد/ خریدهای درخشانی که پرسپولیس را به فینال آسیا رساندند، به شکل عجیبی دچار افت شده‌اند

عیسی آل‌کثیر به‌دلیل پارگی رباط صلیبی، ادامه فصل لیگ برتر را از دست داد. این خبر کوتاه، دردسر بزرگی را برای پرسپولیس ایجاد می‌کند که باید دید کادر فنی سرخپوشان با چه تدابیری بر این دردسر بزرگ غلبه می‌کنند. آل‌کثیر، مهاجم اصلی قرمزهاست و بیش از هر بازیکن دیگری در این فصل در خط حمله سرخپوشان به میدان رفته است. او با ۴گل زده، برترین گلزن سرخپوشان در لیگ جاری هم هست؛ البته با تعداد گل مساوی با مهدی عبدی که از این به بعد فرصت بیشتری برای حضور در ترکیب ۱۱نفره پیدا خواهد کرد. غیبت ۶ماهه عیسی البته برای نخستین‌بار نیست که رخ می‌دهد و قرمزها پیش از این هم یک‌بار با محرومیت ۶ماهه او روبه‌رو بوده‌اند. زمانی که آل‌کثیر به‌خاطر شادی خاص بعد از گلش دچار محرومیت شد و از قضا در آن زمان هم پرسپولیس به‌جز مهدی عبدی هیچ مهره دیگری برای جانشینی او نداشت و یک نیم‌فصل کامل را با کمبود مهاجم سر کرد.

  با کت‌وشلوار در فینال آسیا

عیسی آل‌کثیر کمی دیر در فوتبال ایران کشف شد و امروز سن‌وسال او آنقدر بالا هست که یک پارگی رباط صلیبی بتواند آینده ورزشی‌اش را تا حدودی به خطر بیندازد. او متولد بهمن‌ماه ۱۳۶۸ است و در آستانه پایان ۳۲سالگی است. آل‌کثیر که سال‌ها در تیم‌های رده پایین بازی کرده و در ۲۶سالگی آقای گل لیگ‌یک شده بود، در ۳۰سالگی تازه به پیراهن پرسپولیس رسید و حالا در ۳۲سالگی دچار یکی از سخت‌ترین مصدومیت‌های فوتبالی شده است. او در روز ۱۱شهریورماه ۱۳۹۹ رسما به پرسپولیس پیوست؛ در پایان لیگ نوزدهم و دقیقا در روزهایی که سرخپوشان راهی مسابقات باقیمانده از لیگ قهرمانان آسیا در فصل۲۰۲۰ بودند و همان مسابقات به محلی برای درخشش این مهاجم تبدیل شد. عیسی در ۳بازی متوالی ۴گل به الشارجه، السد و پاختاکور زد و پرسپولیس را تا نیمه‌نهایی رقابت‌ها پیش برد. او ساعتی قبل از بازی نیمه‌نهایی به‌خاطر شادی گل خاصش در بازی با پاختاکور، دچار محرومیت ۶ماهه شد تا پرسپولیس بدون او و با گل مهدی عبدی مقابل النصر راهی فینال شود. روز فینال، عیسای محروم در استودیوی پخش زنده تلویزیون کنار علی پروین نشسته بود و پرسپولیس بدون او به اولسان هیوندای باخت.

  زننده مهم‌ترین گل‌های فصل۲۰

به‌خاطر همان محرومیت ۶ماهه، پرسپولیس لیگ بیستم را هم بدون آل‌کثیر آغاز کرد و دچار مشکلات فراوانی در خط حمله‌اش بود. در روزهای غیبت عیسی و افول عبدی، کادر فنی پرسپولیس بارها تیم را بدون مهاجم تخصصی ارنج کردند و عالیشاه و امیری در آن روزها مهاجم پرسپولیس می‌شدند. به‌اضافه احمد نوراللهی که یک خط جلو آمده بود و در پایان فصل هم بهترین گلزن تیمش شد. محرومیت آل‌کثیر در فروردین‌ماه۱۴۰۰ تمام شد. او در بازی با پدیده به میدان برگشت، در بازی بعدی مقابل نساجی گل زد و تا پایان لیگ بیستم ۱۱بازی در لیگ انجام داد و ۳گل برای تیمش به ثمر رساند. ازجمله ۲گل بسیار مهم؛ یکی برای پیروزی یک بر صفر در داربی تهران و دیگری در جریان تساوی ۱-۱ با سپاهان در شهر اصفهان. به اینها تک‌گل پیروزی‌بخش مقابل تراکتور در بازی سوپرجام را هم اضافه کنید تا به یاد بیاورید در فصل گذشته چگال‌ترین گل‌های پرسپولیس را همین عیسی آل‌کثیر زده است. اگرچه او فصل را با یک اتفاق تلخ تمام کرد؛ با هدر‌دادن پنالتی در داربی جام‌حذفی که منجر به شکست مقابل استقلال و حذف دوباره از این رقابت‌ها شد.

  بالاخره هم پنالتی نزد و رفت

در فصل جاری لیگ برتر، عیسی آل‌کثیر و مهدی عبدی دقیقا به یک اندازه گل زده‌اند اما دقایق بازی عیسی تقریبا دوبرابر مهدی است. آل‌کثیر در هر ۱۴هفته بازی کرده؛ ۱۲بازی فیکس بوده و ۲بار هم به‌عنوان بازیکن جانشین به زمین رفته و مجموع دقایق بازی‌اش ۱۰۳۳دقیقه است. مهدی عبدی اما فقط ۶بار فیکس بوده و مجموعا ۵۸۱دقیقه بازی کرده است. مهدی یک پاس گل هم داده و عیسی اگرچه پاس گلی در کارنامه ندارد، اما ۲بار برای تیمش پنالتی گرفته است. البته ۲بار هم برای زدن پنالتی تلاش کرد و نتیجه‌ای نگرفت! با وجود آمار مشابه این دو مهاجم، اعتقاد یحیی به عیسی به‌خاطر سختکوشی او در پرس‌کردن مدافعان حریف و دوندگی بالایش در مقایسه با مهدی عبدی است. این هم از نکات جالب در خط حمله پرسپولیس است که مهاجم ۳۲ساله تحرک و دوندگی بیشتری نسبت به مهاجم ۲۳ساله دارد! به هر حال پرسپولیس حالا مهاجم دونده‌اش را از دست داده و دوباره یحیی مانده و مهدی عبدی. البته روی حامد پاکدل هم به شرط رها‌شدن از مصدومیت می‌توان حساب کرد و نزدیک‌بودن به پنجره زمستانی هم این اجازه را به یحیی می‌دهد تا جای عیسی را با یک مهاجم جدید پر کند. هرچند پیداکردن بازیکن باکیفیت و مؤثر در نقل‌وانتقالات نیم‌فصل کار چندان ساده‌ای نیست.

  عیسی برمی‌گردد؟

رزومه عیسی آل‌‌کثیر در پرسپولیس شکل جالبی پیدا کرده است. او ۲فصل در پرسپولیس بوده؛ یک‌بار نیم‌فصل اول را از دست داده و یک‌بار نیم‌فصل دوم را! طی این ۲فصل عیسی مجموعا ۲۵بازی در لیگ انجام داده و ۷گل زده است. آمار او در کلیه رقابت‌های داخلی و آسیایی هم به ۴۳بازی و ۱۵گل طی ۲ فصل می‌رسد. او در زمان رهایی از مصدومیت ۳۲سال و ۶ماه سن خواهد داشت. یعنی دقیقا همان سنی که حسین ماهینی در زمان بازگشت از یک مصدومیت مشابه داشت و هرگز نتوانست جایگاهش را در پرسپولیس پس بگیرد. ماهینی به‌ناچار راهی نساجی و بعدا سایپا شد و حالا در ۳۵سالگی در لیگ‌یک بازی می‌کند. اما شاید عیسی سرنوشت متفاوتی داشته باشد. به هر حال او یک‌بار در ۳۰سالگی خودش را به‌عنوان ستاره پرسپولیس و حتی بازیکن حاضر در لیست تیم‌ملی مطرح کرده است. پس شاید یک‌بار دیگر هم توان معجزه داشته باشد و در سن‌وسالی که همه رو به افول می‌روند، دوباره اوج بگیرد.

سقوط یک لیست

پرسپولیس تابستان۹۹ حضور پررنگی در پنجره نقل‌وانتقالاتی داشت. سرخپوشان در آن زمان باید برای حضور در ادامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از هفته سوم مرحله گروهی آماده می‌شدند. این همان پنجره‌ای است که مهدی رسول‌پناه، مدیرعامل وقت پرسپولیس با زیرکی بازیکنان مورد نیاز را قبل از بسته شدن آن جذب کرد و به همین دلیل شکایت بی‌ثمر باشگاه النصر عربستان پیش آمد. درحالی‌که استقلال به‌دلیل تأخیر در ثبت قرارداد بازیکنان جدید نتوانست از آنها در آسیا استفاده کند و اوت شد، پرسپولیس از تمامی نفرات جدیدش در لیگ قهرمانان سود برد و به فینال رسید. در این میان اما یک نکته عجیب وجود دارد؛ اینکه عمده نفرات حاضر در آن لیست که بلافاصله بعد از پیوستن به پرسپولیس در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین عملکرد را در لیگ قهرمانان داشتند، به‌تدریج دچار افت شدند و کار به جایی رسیده که امروز برخی از آنها به سوژه دائمی اعتراض هواداران تبدیل شده‌اند. جای تامل دارد که چرا و چطور چنین سقوطی رخ داده، اما به هر حال نزول کیفی برخی بازیکنان آن فهرست قابل انکار نیست.

پرسپولیسافت بازیکنان پرسپولیس

آن «لک» درخشان کجاست؟

حامد لک که بعد از سال‌ها ابراز علاقه برای حضور در پرسپولیس به این تیم پیوست، در آسیا فرشته نجات سرخپوشان شد. شاید اگر سیوهای استثنایی او در همان بازی اول برابر التعاون عربستان نبود، پرسپولیس اصلا از مرحله گروهی بالا نمی‌آمد. روند درخشان لک تا آنجا ادامه یافت که او در ضیافت پنالتی‌های نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان ضربه مایکون، بازیکن النصر را گرفت و سرخپوشان را به فینال رساند. روند لک اما به‌تدریج در یک شیب نزولی قرار گرفت. او فصل گذشته هم بد گلری نکرد و حتی در رقابت خوبی برای کسب عنوان بیشترین کلین‌شیت قرار گرفت، اما امسال دیگر از آن لک باکیفیت و کم‌اشتباه خبری نیست. گلر سرخ‌ها حضوری متزلزل درون دروازه دارد، در بازی با پا ضعیف نشان می‌دهد، روی خروج‌ها مطمئن نیست و بعضا اشتباهات عجیبی هم انجام می‌دهد که روزهای اول از او نمی‌دیدیم. لک که حتی در مقطعی نیمکت‌نشین رادوشوویچ شد، یکی از عوامل دریافت ۱۰گل و رقم خوردن یکی از بدترین فصول دفاعی پرسپولیس در این سال‌ها بوده است.

سعید آقایی؛ نیمکت‌نشین همه

سعید آقایی هم یکی از بازیکنانی بود که در روزهای داغ شهریور۹۹ به پرسپولیس پیوست. حضور او روند جدایی محمد نادری را تسریع کرد. آقایی که از سپاهان آمده بود، بلافاصله در سمت چپ خط دفاعی سرخ‌ها فیکس شد و نشانه‌هایی از یک مدافع کناری کلاسیک و مسلط با سانترهای خوب و خطرناک را بروز داد. با این حال بعد از آن تجربه موفق در آسیا، آقایی به‌تدریج دچار افت شد. این شرایط تا جایی ادامه یافت که این اواخر سعید آقایی نیمکت‌نشین همه گزینه‌های بازی در دفاع چپ شده است؛ از وحید امیری بگیرید تا علی شجاعی. تازه یکی دو بازی هم سیستم پرسپولیس به ۳ دفاع تغییر کرد و آقایی از ترکیب بیرون رفت.

پرسپولیسافت بازیکنان پرسپولیس

احسان پهلوان؛ کاملا فراموش‌شده

دیگر خرید سرخ‌ها در آن تابستان داغ، احسان پهلوان بود؛ هافبک جوانی که فصل قبلش به ذوب‌آهن در مسیر بقا کمک کرد و با حضور در جمع سرخپوشان به آرزوی دیرین خود رسید. پهلوان هم شروعی عالی در پرسپولیس داشت و در ترکیب اصلی تیم در لیگ قهرمانان آسیا تثبیت شد. این وضعیت تا جایی ادامه یافت که از محرومیت پهلوان در فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر اولسان هیوندای به‌عنوان یک معضل بزرگ یاد شد. آیا شما با سطح کیفی فعلی پهلوان، باور می‌کنید که روزی پرسپولیسی‌ها بابت غیبت او در فینال آسیا عزا گرفته بودند؟ این بازیکن هم رفته‌رفته به شکل عجیبی دچار افت شد و امروز تا حدود زیادی از معادلات فنی تیم خارج شده است.

عیسی دیگر معجزه نمی‌کند

خرید شگفت‌انگیز پرسپولیس برای خط حمله اما عیسی آل‌کثیر بود؛ بازیکنی که با درخشش غیرمنتظره‌اش و نیز گل‌های بسیار مهمی که برای تیم به‌ثمر رساند، همه را انگشت به دهان گذاشت. عیسی نقش مهمی در پیشروی آسیایی پرسپولیس داشت و مخصوصا خاطره گل او به السد قطر از ذهن هواداران پاک نخواهد شد. بعد هم که غائله محرومیت ۶‌ماهه آل‌کثیر به‌وجود آمد، پرسپولیسی‌ها برای بازگشت او به میادین لحظه‌شماری می‌کردند. با وجود این عیسی در فرم این فصلش اصلا قابل مقایسه با آن مهاجم فرصت‎طلب و شش‌دانگ روزهای اول نبود و در نهایت هم که رباط پاره کرد. او دچار افولی عجیب شد؛ آنقدر که بعد از مصدومیت اخیرش در بازی با پدیده، خیلی از هواداران اصلا موضوع را پیگیری نکردند و نگران طول دوران غیبت این بازیکن نبودند.

میلاد سرلک؛ تنها استثنا

شاید بتوان گفت تنها استثنای آن فهرست که تا حدود زیادی کیفیتش را در گذر زمان حفظ کرده، میلاد سرلک بوده است. هافبک دفاعی پیشین پدیده مشهد از زمان پیوستن به پرسپولیس به ترکیب اصلی رسید و تقریبا در تمام طول این مدت همانجا ماند. در یک‌سال‌ونیم گذشته فقط در مورد انتخاب زوج او بحث وجود داشته و در مقاطع مختلف از احمد نوراللهی تا کمال کامیابی‌نیا، رضا اسدی و محمد شریفی کنار این بازیکن قرار گرفته‌اند. خود میلاد معمولا گزینه قطعی کادر فنی بوده و عملکرد مطلوب و مؤثری هم داشته است.

استعفای صدری از سرپرستی

سرپرست باشگاه پرسپولیس با انتشار پستی در اینستاگرام از استعفای خود خبر داد. مجید صدری که از زمان رفتن جعفر سمیعی سرپرستی موقت این باشگاه را بر عهده داشت ظاهرا از عدم حمایت و همراهی وزارت ورزش گله‌مند است و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم وزیر ورزش کرده است. او که دیروز همراه با مدیرعامل استقلال در مجلس شورای اسلامی حاضر شده بود با انتشار متنی در صفحه شخصی‌اش از هواداران خداحافظی کرد. صدری در نامه خداحافظی‌اش نوشته است: «ادامه این مسیر نیازمند تلاش حداکثری و همراهی جدی مجموعه مدیران ارشد است که در حال حاضر به دلایلی به کندی پیش می‌رود.»

hamshahrionline.ir
  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
حضرت شیث,بیوگرافی حضرت شیث,زندگینامه حضرت شیث بیوگرافی حضرت شیث، فرزند حضرت آدم علیه السلام

پدر:آدم

مادر:حوا

کنیه:هبة الله

سن:بیش از ۹۰۰ سال

محل دفن:کوه ابوقبیس

ادامه
عنصری بلخی,زندگینامه عنصری بلخی,آثار ابوالقاسم حسن عنصری بلخی زندگینامه عنصری بلخی (ملک الشعرا) و آثار او

نام:ابوالقاسم حسن بن احمد عنصری بلخی

لقب:عنصری بلخی

زاده:۳۵۰ هجری قمری

زادگاه:بلخ

سمت:شاعر پارسی گوی بلخ

وفات:۴۳۱ هجری قمری

ادامه
ابومعشر بلخی,بیوگرافی ابومعشر بلخی,زندگینامه ابومعشر بلخی زندگینامه ابو معشر بلخی بهمراه فعالیت هایش

زادگاه:بلخ

سمت:منجم ایرانی

دوره:خلافت المعتز بالله تا خلافت معتمد رییس منجمان بغداد

ملیت:ایرانی

وفات:واسط

ادامه
تریپل اچ,بیوگرافی تریپل اچ,زندگینامه تریپل اچ بیوگرافی تریپل اچ قهرمان کمربند wwe سنگین‌وزن جهان (+ تصاویر)

زاده:۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۶۹

زادگاه:Nashua, New Hampshire

پیشه:کشتی گیر حرفه ای آمریکایی

ملیت:آمریکایی

قد:۱۹۳ سانتیمتر

ادامه
فعالیت های صالح حردانی,صالح حردانی تیم ملی,صالح حردانی و برادرش بیوگرافی صالح حردانی فوتبالیست دفاع راست کشور (+ تصاویر)

زاده:۲۴ شهریور ۱۳۷۷

زادگاه:دیشموک

ملیت:ایرانی

پیشه:فوتبالیست

قد:۱۷۶ سانتی متر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • دوشنبه ۲۷ دی
    مراسم بهترین های فیفا ۲۰۲۱
    ساعت: ۲۱:۳۰ زنده از شبکه ورزش و سایت آنتن
    ساعت: ۲۱:۳۰
ویژه سرپوش