پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
۱۶:۳۹ - ۲۲ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۱۸۸
لیگ برتر و جام حذفی

سقوط آزاد بازیکنان پرسپولیس زیر نظر گل محمدی؛ از عیسی آل کثیر تا سعید آقایی

پرسپولیسافت بازیکنان پرسپولیس
آل‌کثیر که سال گذشته نیم‌فصل اول را از دست داده بود، امسال نیم‌فصل دوم را از دست داد! رباط صلیبی عیسی پاره شده و با توجه به سن‌وسال او نمی‌توان درباره آینده‌ ورزشی‌اش با اطمینان حرف زد/ خریدهای درخشانی که پرسپولیس را به فینال آسیا رساندند، به شکل عجیبی دچار افت شده‌اند

عیسی آل‌کثیر به‌دلیل پارگی رباط صلیبی، ادامه فصل لیگ برتر را از دست داد. این خبر کوتاه، دردسر بزرگی را برای پرسپولیس ایجاد می‌کند که باید دید کادر فنی سرخپوشان با چه تدابیری بر این دردسر بزرگ غلبه می‌کنند. آل‌کثیر، مهاجم اصلی قرمزهاست و بیش از هر بازیکن دیگری در این فصل در خط حمله سرخپوشان به میدان رفته است. او با ۴گل زده، برترین گلزن سرخپوشان در لیگ جاری هم هست؛ البته با تعداد گل مساوی با مهدی عبدی که از این به بعد فرصت بیشتری برای حضور در ترکیب ۱۱نفره پیدا خواهد کرد. غیبت ۶ماهه عیسی البته برای نخستین‌بار نیست که رخ می‌دهد و قرمزها پیش از این هم یک‌بار با محرومیت ۶ماهه او روبه‌رو بوده‌اند. زمانی که آل‌کثیر به‌خاطر شادی خاص بعد از گلش دچار محرومیت شد و از قضا در آن زمان هم پرسپولیس به‌جز مهدی عبدی هیچ مهره دیگری برای جانشینی او نداشت و یک نیم‌فصل کامل را با کمبود مهاجم سر کرد.

  با کت‌وشلوار در فینال آسیا

عیسی آل‌کثیر کمی دیر در فوتبال ایران کشف شد و امروز سن‌وسال او آنقدر بالا هست که یک پارگی رباط صلیبی بتواند آینده ورزشی‌اش را تا حدودی به خطر بیندازد. او متولد بهمن‌ماه ۱۳۶۸ است و در آستانه پایان ۳۲سالگی است. آل‌کثیر که سال‌ها در تیم‌های رده پایین بازی کرده و در ۲۶سالگی آقای گل لیگ‌یک شده بود، در ۳۰سالگی تازه به پیراهن پرسپولیس رسید و حالا در ۳۲سالگی دچار یکی از سخت‌ترین مصدومیت‌های فوتبالی شده است. او در روز ۱۱شهریورماه ۱۳۹۹ رسما به پرسپولیس پیوست؛ در پایان لیگ نوزدهم و دقیقا در روزهایی که سرخپوشان راهی مسابقات باقیمانده از لیگ قهرمانان آسیا در فصل۲۰۲۰ بودند و همان مسابقات به محلی برای درخشش این مهاجم تبدیل شد. عیسی در ۳بازی متوالی ۴گل به الشارجه، السد و پاختاکور زد و پرسپولیس را تا نیمه‌نهایی رقابت‌ها پیش برد. او ساعتی قبل از بازی نیمه‌نهایی به‌خاطر شادی گل خاصش در بازی با پاختاکور، دچار محرومیت ۶ماهه شد تا پرسپولیس بدون او و با گل مهدی عبدی مقابل النصر راهی فینال شود. روز فینال، عیسای محروم در استودیوی پخش زنده تلویزیون کنار علی پروین نشسته بود و پرسپولیس بدون او به اولسان هیوندای باخت.

  زننده مهم‌ترین گل‌های فصل۲۰

به‌خاطر همان محرومیت ۶ماهه، پرسپولیس لیگ بیستم را هم بدون آل‌کثیر آغاز کرد و دچار مشکلات فراوانی در خط حمله‌اش بود. در روزهای غیبت عیسی و افول عبدی، کادر فنی پرسپولیس بارها تیم را بدون مهاجم تخصصی ارنج کردند و عالیشاه و امیری در آن روزها مهاجم پرسپولیس می‌شدند. به‌اضافه احمد نوراللهی که یک خط جلو آمده بود و در پایان فصل هم بهترین گلزن تیمش شد. محرومیت آل‌کثیر در فروردین‌ماه۱۴۰۰ تمام شد. او در بازی با پدیده به میدان برگشت، در بازی بعدی مقابل نساجی گل زد و تا پایان لیگ بیستم ۱۱بازی در لیگ انجام داد و ۳گل برای تیمش به ثمر رساند. ازجمله ۲گل بسیار مهم؛ یکی برای پیروزی یک بر صفر در داربی تهران و دیگری در جریان تساوی ۱-۱ با سپاهان در شهر اصفهان. به اینها تک‌گل پیروزی‌بخش مقابل تراکتور در بازی سوپرجام را هم اضافه کنید تا به یاد بیاورید در فصل گذشته چگال‌ترین گل‌های پرسپولیس را همین عیسی آل‌کثیر زده است. اگرچه او فصل را با یک اتفاق تلخ تمام کرد؛ با هدر‌دادن پنالتی در داربی جام‌حذفی که منجر به شکست مقابل استقلال و حذف دوباره از این رقابت‌ها شد.

  بالاخره هم پنالتی نزد و رفت

در فصل جاری لیگ برتر، عیسی آل‌کثیر و مهدی عبدی دقیقا به یک اندازه گل زده‌اند اما دقایق بازی عیسی تقریبا دوبرابر مهدی است. آل‌کثیر در هر ۱۴هفته بازی کرده؛ ۱۲بازی فیکس بوده و ۲بار هم به‌عنوان بازیکن جانشین به زمین رفته و مجموع دقایق بازی‌اش ۱۰۳۳دقیقه است. مهدی عبدی اما فقط ۶بار فیکس بوده و مجموعا ۵۸۱دقیقه بازی کرده است. مهدی یک پاس گل هم داده و عیسی اگرچه پاس گلی در کارنامه ندارد، اما ۲بار برای تیمش پنالتی گرفته است. البته ۲بار هم برای زدن پنالتی تلاش کرد و نتیجه‌ای نگرفت! با وجود آمار مشابه این دو مهاجم، اعتقاد یحیی به عیسی به‌خاطر سختکوشی او در پرس‌کردن مدافعان حریف و دوندگی بالایش در مقایسه با مهدی عبدی است. این هم از نکات جالب در خط حمله پرسپولیس است که مهاجم ۳۲ساله تحرک و دوندگی بیشتری نسبت به مهاجم ۲۳ساله دارد! به هر حال پرسپولیس حالا مهاجم دونده‌اش را از دست داده و دوباره یحیی مانده و مهدی عبدی. البته روی حامد پاکدل هم به شرط رها‌شدن از مصدومیت می‌توان حساب کرد و نزدیک‌بودن به پنجره زمستانی هم این اجازه را به یحیی می‌دهد تا جای عیسی را با یک مهاجم جدید پر کند. هرچند پیداکردن بازیکن باکیفیت و مؤثر در نقل‌وانتقالات نیم‌فصل کار چندان ساده‌ای نیست.

  عیسی برمی‌گردد؟

رزومه عیسی آل‌‌کثیر در پرسپولیس شکل جالبی پیدا کرده است. او ۲فصل در پرسپولیس بوده؛ یک‌بار نیم‌فصل اول را از دست داده و یک‌بار نیم‌فصل دوم را! طی این ۲فصل عیسی مجموعا ۲۵بازی در لیگ انجام داده و ۷گل زده است. آمار او در کلیه رقابت‌های داخلی و آسیایی هم به ۴۳بازی و ۱۵گل طی ۲ فصل می‌رسد. او در زمان رهایی از مصدومیت ۳۲سال و ۶ماه سن خواهد داشت. یعنی دقیقا همان سنی که حسین ماهینی در زمان بازگشت از یک مصدومیت مشابه داشت و هرگز نتوانست جایگاهش را در پرسپولیس پس بگیرد. ماهینی به‌ناچار راهی نساجی و بعدا سایپا شد و حالا در ۳۵سالگی در لیگ‌یک بازی می‌کند. اما شاید عیسی سرنوشت متفاوتی داشته باشد. به هر حال او یک‌بار در ۳۰سالگی خودش را به‌عنوان ستاره پرسپولیس و حتی بازیکن حاضر در لیست تیم‌ملی مطرح کرده است. پس شاید یک‌بار دیگر هم توان معجزه داشته باشد و در سن‌وسالی که همه رو به افول می‌روند، دوباره اوج بگیرد.

سقوط یک لیست

پرسپولیس تابستان۹۹ حضور پررنگی در پنجره نقل‌وانتقالاتی داشت. سرخپوشان در آن زمان باید برای حضور در ادامه مسابقات لیگ قهرمانان آسیا از هفته سوم مرحله گروهی آماده می‌شدند. این همان پنجره‌ای است که مهدی رسول‌پناه، مدیرعامل وقت پرسپولیس با زیرکی بازیکنان مورد نیاز را قبل از بسته شدن آن جذب کرد و به همین دلیل شکایت بی‌ثمر باشگاه النصر عربستان پیش آمد. درحالی‌که استقلال به‌دلیل تأخیر در ثبت قرارداد بازیکنان جدید نتوانست از آنها در آسیا استفاده کند و اوت شد، پرسپولیس از تمامی نفرات جدیدش در لیگ قهرمانان سود برد و به فینال رسید. در این میان اما یک نکته عجیب وجود دارد؛ اینکه عمده نفرات حاضر در آن لیست که بلافاصله بعد از پیوستن به پرسپولیس در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین عملکرد را در لیگ قهرمانان داشتند، به‌تدریج دچار افت شدند و کار به جایی رسیده که امروز برخی از آنها به سوژه دائمی اعتراض هواداران تبدیل شده‌اند. جای تامل دارد که چرا و چطور چنین سقوطی رخ داده، اما به هر حال نزول کیفی برخی بازیکنان آن فهرست قابل انکار نیست.

پرسپولیسافت بازیکنان پرسپولیس

آن «لک» درخشان کجاست؟

حامد لک که بعد از سال‌ها ابراز علاقه برای حضور در پرسپولیس به این تیم پیوست، در آسیا فرشته نجات سرخپوشان شد. شاید اگر سیوهای استثنایی او در همان بازی اول برابر التعاون عربستان نبود، پرسپولیس اصلا از مرحله گروهی بالا نمی‌آمد. روند درخشان لک تا آنجا ادامه یافت که او در ضیافت پنالتی‌های نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان ضربه مایکون، بازیکن النصر را گرفت و سرخپوشان را به فینال رساند. روند لک اما به‌تدریج در یک شیب نزولی قرار گرفت. او فصل گذشته هم بد گلری نکرد و حتی در رقابت خوبی برای کسب عنوان بیشترین کلین‌شیت قرار گرفت، اما امسال دیگر از آن لک باکیفیت و کم‌اشتباه خبری نیست. گلر سرخ‌ها حضوری متزلزل درون دروازه دارد، در بازی با پا ضعیف نشان می‌دهد، روی خروج‌ها مطمئن نیست و بعضا اشتباهات عجیبی هم انجام می‌دهد که روزهای اول از او نمی‌دیدیم. لک که حتی در مقطعی نیمکت‌نشین رادوشوویچ شد، یکی از عوامل دریافت ۱۰گل و رقم خوردن یکی از بدترین فصول دفاعی پرسپولیس در این سال‌ها بوده است.

سعید آقایی؛ نیمکت‌نشین همه

سعید آقایی هم یکی از بازیکنانی بود که در روزهای داغ شهریور۹۹ به پرسپولیس پیوست. حضور او روند جدایی محمد نادری را تسریع کرد. آقایی که از سپاهان آمده بود، بلافاصله در سمت چپ خط دفاعی سرخ‌ها فیکس شد و نشانه‌هایی از یک مدافع کناری کلاسیک و مسلط با سانترهای خوب و خطرناک را بروز داد. با این حال بعد از آن تجربه موفق در آسیا، آقایی به‌تدریج دچار افت شد. این شرایط تا جایی ادامه یافت که این اواخر سعید آقایی نیمکت‌نشین همه گزینه‌های بازی در دفاع چپ شده است؛ از وحید امیری بگیرید تا علی شجاعی. تازه یکی دو بازی هم سیستم پرسپولیس به ۳ دفاع تغییر کرد و آقایی از ترکیب بیرون رفت.

پرسپولیسافت بازیکنان پرسپولیس

احسان پهلوان؛ کاملا فراموش‌شده

دیگر خرید سرخ‌ها در آن تابستان داغ، احسان پهلوان بود؛ هافبک جوانی که فصل قبلش به ذوب‌آهن در مسیر بقا کمک کرد و با حضور در جمع سرخپوشان به آرزوی دیرین خود رسید. پهلوان هم شروعی عالی در پرسپولیس داشت و در ترکیب اصلی تیم در لیگ قهرمانان آسیا تثبیت شد. این وضعیت تا جایی ادامه یافت که از محرومیت پهلوان در فینال لیگ قهرمانان آسیا برابر اولسان هیوندای به‌عنوان یک معضل بزرگ یاد شد. آیا شما با سطح کیفی فعلی پهلوان، باور می‌کنید که روزی پرسپولیسی‌ها بابت غیبت او در فینال آسیا عزا گرفته بودند؟ این بازیکن هم رفته‌رفته به شکل عجیبی دچار افت شد و امروز تا حدود زیادی از معادلات فنی تیم خارج شده است.

عیسی دیگر معجزه نمی‌کند

خرید شگفت‌انگیز پرسپولیس برای خط حمله اما عیسی آل‌کثیر بود؛ بازیکنی که با درخشش غیرمنتظره‌اش و نیز گل‌های بسیار مهمی که برای تیم به‌ثمر رساند، همه را انگشت به دهان گذاشت. عیسی نقش مهمی در پیشروی آسیایی پرسپولیس داشت و مخصوصا خاطره گل او به السد قطر از ذهن هواداران پاک نخواهد شد. بعد هم که غائله محرومیت ۶‌ماهه آل‌کثیر به‌وجود آمد، پرسپولیسی‌ها برای بازگشت او به میادین لحظه‌شماری می‌کردند. با وجود این عیسی در فرم این فصلش اصلا قابل مقایسه با آن مهاجم فرصت‎طلب و شش‌دانگ روزهای اول نبود و در نهایت هم که رباط پاره کرد. او دچار افولی عجیب شد؛ آنقدر که بعد از مصدومیت اخیرش در بازی با پدیده، خیلی از هواداران اصلا موضوع را پیگیری نکردند و نگران طول دوران غیبت این بازیکن نبودند.

میلاد سرلک؛ تنها استثنا

شاید بتوان گفت تنها استثنای آن فهرست که تا حدود زیادی کیفیتش را در گذر زمان حفظ کرده، میلاد سرلک بوده است. هافبک دفاعی پیشین پدیده مشهد از زمان پیوستن به پرسپولیس به ترکیب اصلی رسید و تقریبا در تمام طول این مدت همانجا ماند. در یک‌سال‌ونیم گذشته فقط در مورد انتخاب زوج او بحث وجود داشته و در مقاطع مختلف از احمد نوراللهی تا کمال کامیابی‌نیا، رضا اسدی و محمد شریفی کنار این بازیکن قرار گرفته‌اند. خود میلاد معمولا گزینه قطعی کادر فنی بوده و عملکرد مطلوب و مؤثری هم داشته است.

استعفای صدری از سرپرستی

سرپرست باشگاه پرسپولیس با انتشار پستی در اینستاگرام از استعفای خود خبر داد. مجید صدری که از زمان رفتن جعفر سمیعی سرپرستی موقت این باشگاه را بر عهده داشت ظاهرا از عدم حمایت و همراهی وزارت ورزش گله‌مند است و به همین دلیل استعفای خود را تقدیم وزیر ورزش کرده است. او که دیروز همراه با مدیرعامل استقلال در مجلس شورای اسلامی حاضر شده بود با انتشار متنی در صفحه شخصی‌اش از هواداران خداحافظی کرد. صدری در نامه خداحافظی‌اش نوشته است: «ادامه این مسیر نیازمند تلاش حداکثری و همراهی جدی مجموعه مدیران ارشد است که در حال حاضر به دلایلی به کندی پیش می‌رود.»

hamshahrionline.ir
 • 13
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش