شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
۱۸:۳۲ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۰۵۶۰
لیگ برتر و جام حذفی

مرزبان: افتخارات استقلال تا سال‌ها در ذهن می‌ماند/ یورگن کلوپ شاگرد من بود

علیرضا مرزبان,تبریک علیرضا مرزبان به استقلال
مربی شناخته شده فوتبال ایران می‌گوید افتخاراتی که استقلال کسب کرده تا سال‌ها در ذهن مردم ماندگار است.

به گزارش ورزش سه، علیرضا مرزبان سال‌های در فوتبال ایران به‌عنوان مربی فعالیت داشته او در حال حاضر با چهره‌های نام آشنای فوتبال دنیا مثل آرسن ونگر و والکر فینک در کنگره‌ای که درباره بحران در ساختارهای جهانی هوش مصنوعی در رشد بازیکنان ٨ تا ١٢ ساله است و به آسیب شناسی کودکان ۸ تا ۱۲ می‌پردازد؛ حضور دارد.

او که روزی مربی یورگن کلوپ بهترین مربی حال حاضر لیگ برتر انگلیس، در تیم ماینس آلمان بود صحبت جالبی در مورد سرمربی بودن و لیگ برتر ایران دارد.

علیرضا مرزبان در مورد کنگره فیفا گفت: ما در کنگره‌ای جهانی حضور داریم که مربیان حرفه‌ای از تمام دنیا در آن شرکت می‌کنند. بر این اساس ما هر سه سال ۲۰ ساعت در این کلاس‌ها شرکت می‌کنیم. در این دوره‌ها بحث‌های مختلفی چون روانشناسی، فیزیولوژی، تاکتیک، پدالوژی، ساختارهای جدید هوش مصنوعی بررسی می‌شود که مربیان ما بتوانند دانش خودشان را به‌روز کنند. آنها باید بتوانند هدف گذاری درستی‌ داشته باشند که چه مسایلی در فوتبال روز دنیا مطرح هست. در این کلاس‌ها مربیان بزرگی شرکت می‌کنند چون ما بحث فرهنگ‌های مختلف را در پایه‌ها بررسی می‌کنیم. 

او ادامه داد: در همین مورد صحبت‌هایی را با آرسن ونگر داشتم که اگر بازیکنی مثل امباپه در آفریقا متولد شده بود نمی‌توانست به این موقعیت برسد که همه تیم‌ها مدرن دنیا خواهان جذب او باشند؛ بحث امکانات و برخورد با بازیکنان نابغه چطور باید باشد؟ شانسِ برابر در تمام قاره‌ها برای بازیکنان‌های تابعه وجود ندارد، ما باید راهکاری مناسب برای آن پیدا کنیم. چون فوتبال به‌عنوان پدیده‌ای که می‌تواند صلح جهانی در برداشته باشد، در دنیا مطرح هست.

*افتخارات استقلال تا سال‌ها در ذهن می‌ماند 

در صورتی‌که استقلال موفق شود در هفته ۳۰ ام برابر نفت بدون شکست بماند، باید علاوه بر  جام قهرمانی لیگ، به او جام طلا تیم‌های بدون شکست هم داده شود، آرسن ونگر هم اتفاقا این جام را در انگلیس به‌دست آورد، اما مرزبان عقیده دیگری دارد، او می‌گوید :به نظر من بالاتر از هر جامی، قهرمانی استقلال است که بعد از چند سال این تیم موفق شد به آن مهم دست پیدا کند. افتخاری که کادرفنی، مدیریت و بازیکنان استقلال به‌دست آوردند؛ با هیچ جامی نمی‌توان ارزش گذاری کرد و تا سالیان سال هم باقی می‌ماند. این تیم از روز اول رویکرد مثبتی داشت و من فکر می‌کنم قهرمانی این تیم، از همه جامی مهم‌تر باشد. 

*فوتبال ایران را نمی‌توان با اروپا‌ قیاس کرد 

مرزبان در مورد نحوه برخورد با آمار لیگ‌های معتبر دنیا مثل لالیگا، کالچو، بوندس‌لیگا و لیگ برتر انگلیس که آمار گل‌های زده بیشتر آنها بالای ۹۰ بود، معتقد است که اول در ایران باید هدف گذاری، درست شود. او ادامه داد: اگر بخواهیم لیگ خودمان را با اروپا مقایسه کنیم؛ باید بدانیم که در آنجا بهترین بازیکن‌های جهان بازی می‌کنند. از طرفی الان بیشتر کشورها به سمت تفکرات تاکتیکی ایتالیا که پرسینگ هست، حرکت می‌کنند. شما نمی‌توانید کیفیت زمین‌ها و شرایط اروپا را با جای دیگری مقایسه کنید، مربیان اروپایی امکاناتی فنی در اختیار دارند که با لیگ ایران قابل قیاس نیست. بزرگترین مشکل ما در ایران تیم‌های پایه و بحث هدایت آنها است. اینکه ما چطور با بازیکنی که نبوغ ستاره شدن را دارد، برخورد می‌کنیم؟ برا‌ی همین هم هست که می‌بینیم فاصله فوتبال آسیا و اروپا اینقدر زیاد است. این بحث گل‌های زده و خورده در حقیقت یک بخش از جریان فوتبال است و فاکتورهای زیادی در آن نقش دارد.

*در ترکیب منچستر سیتی، فقط سه انگلیسی بود 

در مورد لیگ انگلیس و قهرمان آن صحبت کردیم که یکی از رقبای ایران در جام جهانی قطر است، مرزبان با اشاره به تیم قهرمان لیگ برتر، منچستر سیتی گفت: شما اگر فقط بازی آخر را ملاک قرار بدهید دو گل را ایلکای گوندوغان به ثمر رسانده، یا می‌توانم به کوین دی بروینه اشاره کنم؛ پس اگر بخواهیم فوتبال لیگ برتر انگلیس را موشکافی کنیم؛ می‌بینیم که بسیاری از بازیکنان سرشناس این لیگ را فوتبالیست‌های رده بالای سایر کشورها تشکیل می‌دهند. وقتی بازی را نگاه می‌کنیم می‌بینیم فقط ۳ بازیکن انگلیسی در ترکیب این تیم بازی می‌کنند. سایر بازیکنان لیگ برتر انگلیس را بهترین بازیکن‌های دنیا تشکیل می‌دهند. 

*ستاره‌های پرسپولیس جایگزین نداشتند

مرزبان که سابقه حضور روی نیمکت دو تیم پرسپولیس و سپاهان را دارد؛ در‌ مورد دلیل ناکامی این دو تیم در رسیدن به‌ قهرمانی، عنوان کرد: این دو تیم دو مشکل متفاوت داشتند. مربی سابق قرمزهای پایتخت در مورد این تیم گفت: پرسپولیس بازیکنان اصلی خودش را از دست داد و بازیکنان جانشینی هم در حد و اندازه‌های آنها ظاهر نشدند. آنها برای فهمیدن فلسفه بازی کردن در پرسپولیس به زمان نیاز دارند.

او ادامه داد: شما به تیم ملی نگاه کنید؛ دو دفاع وسط و دفاع راست از پرسپولیس آمدند. یک پله جلوتر اگر امیری مصدوم نباشد، پس از آن یک خط جلوتر از ترابی و طارمی هم می‌توان نام برد؛ پس اگر دقت کنید می‌بينيد حداقل ۶ بازیکن اصلی تیم ملی از پرسپولیس آمدند. آنها همه ستاره‌های این تیم بودند که خیلی از آنها یک‌دفعه از تیم جدا شدند و جایگزینی هم برای آنها وجود نداشت؛ مثل جدایی نورالهی و بیرانوند! البته پنجره بسته نقل و انتقالات پرسپولیس هم مزید بر علت شده است.

*جای نیازمند و حاج‌صفی در سپاهان پر نشد

مربی سابق سپاهان تحلیلی متفاوتی در مورد علت دورماندن سپاهان از قهرمانی دارد، او می‌گوید: سپاهان گلر اصلی‌اش را از دست داد، ولی جانشینی که به سپاهان آمد؛ هم‌رده پیام نیازمند نبود و این یک چالش بزرگ برای سپاهان بود.

او ادامه داد: از طرف دیگر احسان حاج‌صفی کاپیتان تیم ملی ایران و یک مهره با ارزش برای سپاهان بود. او می‌توانست بسیاری از مشکلات را در زمین حل کند. از طرفی جانشینان‌های خوبی که آمدند می‌بایست در تیمی که ساختارهای مشخص دارد، خودشان را ثابت کنند. ولی می‌بينيم انگار تعریف درستی به آنها ارائه نشد و آنها با وجود اینکه بازیکنان فوق العاده خوبی بودند؛ نتوانستند جایگاه را در ترکیب سپاهان به‌دست آوردند؛ مثل مسعود ریگی، حتی شهریار مغانلو که گاهی در ترکیب بود و گاهی هم نیمکت نشین می‌شد. به‌نظر من آنها به جایگاه واقعی‌شان نرسیدند و فقط فرشاد احمدزاده بود که زمان بیشتری در زمین حضور داشت. 

*به فرهاد قهرمانی استقلال را تبریک می‌گویم  

علیرضا مرزبان با اشاره به نتایج استقلال گفت: در شرایطی که سپاهان و پرسپولیس خودشان را پیدا نکردند، استقلال روی نوار پیروزی افتاد. بازیکن‌ها کم‌کم احساس بهتری پیدا کردند. پس از آن هم انگیزه آنها بیشتر شد و متمرکزتر از سایز تیم‌ها عمل کردند.

او ادامه داد: اگر بخواهیم تحلیل درستی داشته باشیم استقلال بسیاری از امتیازها را در نیمه دوم کسب کرد. پس مجموعه از فاکتورها مختلف هست که یک تیمی نتایج خوبی می‌گیرد. حقیقتا باید به فرهاد، کادر فنی، بازیکنان و هوادارانشان، بابت این قهرمانی تبریک گفت. 

*کلوپ یک‌شبه سرمربی شد 

مرزبان در رابطه با اینکه چرا بعضی از مربیان ایرانی حاضر نیستند مدتی را به‌عنوان کمک مربی شروع به کار کنند و دوست دارند همیشه نفر اول و سرمربی باشند، گفت: این تفکر اشتباه است که فکر کنیم یک سرمربی اول باید دستیار باشد، من می‌توانم یکی از مدرن‌ترین مربی‌های جهان که‌ در حال حاضر بهترین مربی لیگ برتر انگلیس است؛ یعنی یورگن کلوپ را برای شما مثال بزنم. او و سیروس دین محمدی شاگرد من در ماینس آلمان بودند. از همان روز اول در لیگ دوم آلمان به‌عنوان سرمربی کار خودش را شروع کرد. مهم‌ترین مساله برای یک سرمربی درک اختلافات فرهنگی میان بازیکنان است. او باید اطلاعات درستی از مسائل فنی روز فوتبال دنیا داشته باشد. پس از آن هم تعامل درستی با بازیکن و عوامل فوتبال داشته باشد. در دنیای امروز شما مربیان با دانش بالای فنی دارید؛ یک بدنساز، همین‌طور یک روانشناسی در کنار تیم نیاز دارید. مربی تمرین‌دهنده و آنالیزوری که لازم است. با این روند می‌بینید که یک سرمربی باید مدیر خوبی باشد و بتواند به‌عنوان یک لیدر از مهره‌ها هم بازی بگیرید. در این روند مهم نیست که شما مربی بودید یا نه؟ اگر هدف شما از سرمربی بودن، شهرت است، قطعا شکست می‌خورید! یک سرمربی باید با عشق کار کند و جلو برود. درک بالایی از فوتبال داشته باشد و بتواند مسائل را تحلیل کند.

علیرضا مرزبان در پایان با آرزوی سلامتی برای مردم ایران گفت: من باید در چند کنگره دیگر هم حاضر شوم. در حال حاضر برنامه‌ای برای بازگشت به لیگ ایران ندارم و امیدوارم مردم ایران همیشه سرفراز باشند.

 • 10
 • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش