دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲
۱۲:۲۱ - ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۶۱۳۴۷
لیگ برتر و جام حذفی

سهیل مهدی: دربی قطعا قبل از پایان نیم فصل برگزار می‌شود

ممکن است دربی ۱۰۲ امسال برگزار نشود/ عدم موافقت با برگزاری دربی این بازی را آواره کرد!

دربی تهران,دیدار پرسپولیس و استقلال
مقامات فدراسیون و سازمان لیگ می خواستند اواخر شهریور دربی ۱۰۲ را برگزار کنند، اما با مخالفت یکی از نهادها مواجه شدند.

روزنامه اعتماد نوشت: خبر آنقدر عجیب بود که بلافاصله تمام فضای رسانه‌ای را درنوردید و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. تا شب که مهدی تاج آمد و ماجرا را تکذیب کرد و آن را گمانه‌زنی رسانه‌ای دانست، بسیاری از کاربران و اهالی فوتبال به این تصمیم واکنش نشان دادند که عمده واکنش‌ها هم منفی بود. با طرح این پرسش ساده که چرا دربی تهران، آن هم از سری رقابت‌های لیگ باید در کشور خارجی برگزار شود؟ یکی از کاربران نوشت بعد از مهاجرت نخبه‌ها نوبت به مهاجرت ایونت‌های مهم رسیده است؟

انتشار خبر بازی در قطر؟ با فدراسیون هماهنگ شده بود

طبق اطلاعاتی که به خبرنگار روزنامه اعتماد رسیده، انتشار خبر برگزاری دیدار استقلال و پرسپولیس در کشور قطر از سوی یک مجری تلویزیون با هماهنگی افرادی در داخل فدراسیون فوتبال بوده است. در واقع آنها خواستند با انتشار خبر به این شکل ابتدا فضای عمومی و واکنش فوتبالی‌ها را بسنجند. برای همین تاج تا آخر شب دست به تکذیب خبر نزد و زمانی پاسخگو شد که موج مخالفت بیش از اندازه بزرگ شده بود. در حالی که اگر به قول رییس فدراسیون این خبر از ابتدا یک گمانه‌زنی رسانه‌ای بود، می‌توانست ده دقیقه بعد از اظهارنظر مجری تلویزیون آن را از طریق روابط عمومی فدراسیون تکذیب کند.

رایزنی ناموفق با نهادهای خاص

چرا فدراسیون به فکر افتاد که بازی دربی را به قطر ببرد؟ یک منبع نزدیک به فدراسیون فوتبال در این زمینه برای خبرنگار اعتماد نقل کرد که مقامات فدراسیون و سازمان لیگ می‌خواستند اواخر شهریور دربی ۱۰۲ را برگزار کنند، اما با مخالفت نهادی خاص مواجه شدند. این نهادها اجازه برگزاری بازی با حضور تماشاچیان و به تبع آن زنان را به فدراسیون در روزهای آخر تابستان و اوایل پاییز ندادند. این درخواست برای اواسط مهر ماه هم مورد ‌پذیرش واقع نشد. فدراسیون یا باید بازی را بدون تماشاچی برگزار می‌کرد که خیلی بد بود یا تصمیم دیگری می‌گرفت. و در نهایت آنها تصمیم گرفتند با انتقال بازی به قطر و دادن جو رسانه‌ای به نوعی تهدید را تبدیل به فرصت کنند. بنابراین خبر انتقال بازی به قطر را منتشر شد و رسانه‌های نزدیک به فدراسیون هم با آب و تاب به این مساله پرداختند و از درآمد ارزی و VAR و کیفیت زمین چمن و... قصه سر هم کردند.

دلیل مخالفت هواداران با ایده برگزاری بازی در قطر

واکنش منفی گسترده هواداران به انجام دربی پایتخت در کشور خارجی فدراسیون را وادار به عقب‌نشینی کرد. اما چرا هواداران با وجود جو رسانه‌ای سنگین و آوردن مثال‌هایی از کشورهای اروپایی که بازی‌های بزرگ‌شان را در عربستان و قطر برگزار می‌کنند تا این حد واکنش منفی نشان دادند؟

اگر اسپانیا و ایتالیا و... بازی‌های بزرگ‌شان را به کشورهای حاشیه خلیج فارس آوردند از سر ناچاری و استیصال نبوده است. آنها با یک برنامه‌ریزی دقیق و با هدف درآمدزایی بیشتر چنین تصمیمی را گرفتند. آنها پیش از این خودشان ثابت کرده بودند که توانایی برگزاری بازی با بالاترین کیفیت را دارند و اگر می‌خواهند بازی را به کشور خارجی ببرند از موضع قدرت این کار را می‌کنند نه ضعف. این وضعیت درست عکس شرایط فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ایران است. در واقع هواداران متوجه شدند متولیان فوتبال ایران نمی‌توانند یک بازی ساده را با کیفیت مناسب در کشور خودمان برگزار کنند و به همین خاطر نام قطر را وسط کشیدند. این برای هوادارانی که این روزها مدام اخبار پیشرفت کشورهای حاشیه خلیج فارس را می‌شنوند خیلی زور داشت و به همین دلیل هم موضع منفی گرفتند.

نکته دوم اینکه هیچ کدام از لیگ‌های معتبر اروپایی یک مسابقه از وسط لیگ را به کشور خارجی نمی‌برند. این ایده بسیار بدی است که در کوران مسابقات دو باشگاه عازم کشور خارجی شوند و یک بازی در آنجا برگزار کنند و دوباره به کشور خودشان برگردند. هیچ باشگاه بزرگی حاضر نیست چنین شرایطی را بپذیرد. برای همین تمام موارد مشابه، یعنی بازی کردن تیم‌های بزرگ در کشورهای دیگر با هدف کسب درآمد در مورد مسابقات پایان فصل یا ابتدای فصل مثل فینال جام حذفی یا سوپرجام صورت می‌گیرد.

برخی مدافعین طرح انتقال دربی به کشور قطر از درآمدزایی دلاری و دریافت حق پخش نوشتند که خیلی زود مشخص شد سرابی بیش نیست. دلیل هم واضح است: چه کسی غیر از مردم ایران یا ایرانی‌های خارج از کشور دربی تهران را تماشا می‌کند؟ معلوم است: صفر نفر! اگر درآمد حق پخش در مورد بازی رئال و بارسلونا و کشور خارجی میزبان الکلاسیکو مطرح می‌شود به این خاطر است که بیش از صد کشور حاضرند برای پخش این بازی پول پرداخت کنند. اما آیا برای سرخابی‌های تهران هم این مساله صدق می‌کند؟ غیر از صداوسیما کدام نهاد می‌تواند دربی تهران را پخش کند؟ و آیا صداوسیما حاضر است برای پخش بازی استقلال و پرسپولیس به یک شبکه قطری پول دلاری بدهد که این دو تیم از آن سهم ببرند؟

از تغییر مکان به تغییر زمان

مشکلی که قرار بود با انتقال مکان بازی به قطر حل شود ولی با واکنش منفی هواداران منتفی شد با انتقال زمان بازی حل شد! به شکل عجیبی جمعه شب سهیل مهدی، رییس کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که به دلیل فشرده بودن بازی‌ها دربی قطعا در مهر برگزار نمی‌شود و این مسابقه در آبان یا حتی آذرماه برگزار می‌شود! مهدی گفت: قطعا تا پایان مهرماه به خاطر فشردگی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا دربی را نخواهیم داشت. او ادامه داد: تمام تلاش ما این است در آبان ماه یا حتی آذر این مسابقه را برگزار کنیم و باید فشردگی بازی‌ها را در نظر گرفت. سهیل مهدی یادآور شد: تیم ملی ایران در شرایطی است که باید از این فضا و فرصت استفاده کند و از سوی دیگر همزمان با فیفادی، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را داریم که فشار زیادی روی ملی‌پوشان داخلی می‌آید. تمام تلاش ما این است تا یک تیم ملی قوی وارد جام ملت‌های آسیا کنیم و از سوی دیگر رقابت‌های هانگژو را پیش رو داریم.

مسوول کمیته مسابقات سازمان لیگ یادآور شد: بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا، جام ملت‌های آسیا و قهرمانی هانگژو را در نیم‌فصل اول لیگ برتر داریم و برنامه‌ریزی خیلی سخت است.

ایران تنها کشور دنیاست که تیم ملی دارد و در لیگ قهرمانان شرکت می‌کند

از اظهارات سهیل مهدی می‌توان برداشت کرد که ایران تنها کشور دنیاست که تیم ملی دارد و تیم ملی‌اش در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کند. همچنین ایران تنها کشوری است که باشگاه‌هایش در لیگ قهرمانان آسیا حضور پیدا می‌کند و تیم ملی امیدش را به مسابقات آسیایی می‌فرستد. به‌طور حتم کشورهای دیگر که می‌توانند مسابقات‌شان را سر وقت برگزار کنند نه تیم ملی دارند نه باشگاه‌های‌شان در مسابقات قاره‌ای شرکت می‌کنند! اگر جملات بالا خنده‌دار به نظر می‌رسند دلیلش شرایطی است که بر فوتبال ایران حاکم شده است. فوتبالی که در آن برگزاری یک مسابقه اینقدر داستان دارد و سردرد درست می‌کند. فوتبالی که استقلالش را به‌طور کامل از دست داده و برای انجام کارهایش منتظر دستور نهادهای خارج از فوتبال می‌ماند. همین می‌شود که ابتدا می‌گویند دربی در هفته پنجم برگزار می‌شود. بعد می‌گویند هفته پنجم به تعویق می‌افتد! بعد اعلام می‌شود هفته پنجم اواخر شهریور تا اواسط مهر برگزار می‌شود. بعد می‌گویند فقط دربی به تعویق می‌افتد. بعد اعلام می‌شود دربی در قطر برگزار می‌شود و در نهایت هم خبر می‌رسد دربی در آذر برگزار می‌شود! یعنی مسابقه‌ای که قرار بود در هفته پنجم و در اواسط شهریور ماه برگزار شود به سه ماه بعد موکول می‌شود. بهانه؟ بازی‌های تیم ملی و لیگ قهرمانان آسیا! این در حالی است که برنامه این مسابقات قبل از قرعه‌کشی لیگ مشخص بود. آنقدر مشخص که همین آقای سهیل مهدی در ابتدای لیگ با صراحت تمام تاکید کرد برنامه بازی‌های تیم ملی و مسابقات آسیایی جوری است که حتما باید دربی قبل از فیفادی اواسط شهریور برگزار شود!

ممکن است دربی امسال برگزار نشود!

خیلی بدبینانه است، اما تجربه نشان داده هر اتفاقی ممکن است در فوتبال ایران رقم بخورد و حال که دربی از شهریور به آذرماه موکول شده است چرا نتواند به اسفند و حتی سال بعد موکول نشود؟ مسابقات جام ملت‌های آسیا از دی ماه شروع می‌شود و با دست فرمان فعلی فدراسیون ممکن است با ادعای موفقیت تیم ملی اردوی طولانی مدتی قبل از بازی‌های جام ملت‌ها در نظر گرفته شود. یعنی ممکن است از اواخر آذر تیم ملی راهی اردو شود. در چنین شرایطی آیا ممکن نیست که کادرفنی بگوید برای محافظت از ستاره‌های ملی‌پوش استقلال و پرسپولیس دربی به بعد از جام ملت‌ها موکول شود؟ چراکه نه! آیا تک مسابقه‌ای که سه ماه عقب افتاده نمی‌تواند بیشتر به تعویق بیفتد؟ چراکه نه!

***

سهیل مهدی: دربی قطعا قبل از پایان نیم فصل برگزار می‌شود

سهیل مهدی نسبت به بی نظمی در برگزاری بازی های لیگ برتر واکنش نشان داد.

طبق اعلام سازمان لیگ برتر بازی تیم های استقلال برابر پرسپولیس و بازی تیم های سپاهان و نساجی با رقبایشان در هفته پنجم لیگ برتر به دلیل حضور در لیگ قهرمانان آسیا لغو و به زمان دیگری موکول شد.

این موضوعی است که باعث شده برخی از رسانه ها سازمان لیگ را به بی برنامگی متهم کنند. سهیل مهدی در گفتگو با طرفداری به این مساله پاسخ داد: ما مقصر تغییر برنامه نیستیم چون قرار است در این تاریخ نماینده های ایران در لیگ قهرمانان آسیا بازی کنند ضمن اینکه برنامه تیم امید در بازی های آسیا هم روی بازی های لیگ سایه انداخته است. ما چاره ای نداشتیم جز اینکه بازی های ۳ تیم را عقب بیندازیم.

او در پاسخ به این سوال که آیا مشخص است این بازی ها چه زمانی برگزار می شود هم گفت: زمان بازی ها مشخص نیست اما ما به طور قطع این بازی ها را تا قبل از پایان نیم فصل برگزار می کنیم تا همه تیم ها با بازی مساوی راهی تعطیلات شوند.

 • 18
 • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱۱ آذر
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  فنیکس سانز - دنور ناگتس
  ۰۶:۳۰
 • جام جهانی نوجوانان
  نوجوانان آلمان - نوجوانان فرانسه
  ۱۵:۳۰
 • چمپیونشیپ انگلیس
  وست برومویچ - لسترسیتی
  ۱۶:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  خیرونا - والنسیا
  ۱۶:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - یونیون برلین
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - ولورهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنتفورد - لوتون
  ۱۸:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برنلی - شفیلد یونایتد
  ۱۸:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاخدود - الاتفاق
  ۱۸:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  لانس - لیون
  ۱۹:۳۰
 • سوپرلیگ ترکیه
  پندیک اسپور - گالاتاسرای
  ۱۹:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  لاتزیو - کالیاری
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - گرانادا
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ناتینگهام فارست - اورتون
  ۲۱:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  اشتوتگارت - وردربرمن
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  فامالیسائو - پورتو
  ۲۱:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الشباب - التعاون
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آث میلان - فروزینونه
  ۲۳:۱۵
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - منچستریونایتد
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  اوساسونا - رئال سوسیداد
  ۲۳:۳۰
 • یکشنبه ۱۲ آذر
  اردیویسه هلند
  فاینورد - آیندهوون
  ۱۴:۴۵
 • لیگ یک فرانسه
  لو آور - پاری سن ژرمن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - برایتون
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  لیورپول - فولام
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - تاتنهام
  ۲۰:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرلورکوزن - دورتموند
  ۲۰:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - اینتر
  ۲۳:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  بارسلونا - اتلتیکومادرید
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش