چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۱۶:۳۳ - ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۱۵۵۵
لیگ برتر و جام حذفی

مدیرعامل تراکتور: «پاکو خمز» سرمربی تیم، به‌خاطر مسائل سیاسی، درخواست جدایی کرد

هوشنگ نصیرزاده, مدیرعامل باشگاه تراکتور
هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل باشگاه تراکتور در گفتگو با خبرنگار «هم‌میهن»، دلیل اصلی جدایی خمز را مسائل سیاسی عنوان کرد نه‌صرفاً مشکلات سخت‌افزاری در فوتبال ایران یا باشگاه تراکتور: «پاکو خمز به‌خاطر مسائل سیاسی، از باشگاه تراکتور درخواست جدایی کرد. البته که شرایط در کشور امن است و مشکلی نیست، اما بسیاری از افراد با چنین شرایطی آشنایی ندارند».

همشهری آنلاین: بعد از اقدام نظامی ایران در واکنش به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق، دفاتر کنسولگری ایتالیا و هلند در تهران تا اطلاع ثانوی بسته شد. تعداد دیگری از سفارتخانه‌های کشور‌های غربی در تهران نیز به شهروندان خود اعلام کردند فعلاً از سفر به ایران اجتناب کنند. کمتر کسی تصور می‌کرد این موضوع سیاسی - امنیتی به فوتبال هم کشیده شود، اما تنها ۲۴ ساعت بعد از این اتفاق، پاکو خمز، سرمربی اسپانیایی تراکتور در حساس‌ترین مقطع فصل، تصمیم به جدایی گرفت و به‌صورت توافقی با تراکتوری‌ها از این تیم جدا شد و به کشورش بازگشت.

درواقع اوضاع سیاسی منطقه، تاثیر مستقیمی بر فوتبال گذاشته و تراکتور اولین تیمی است که باید با شرایط پیش‌آمده کنار بیاید و مدیریت کند. در این گزارش از بازیکن‌ها و مربیان خارجی‌ای خواهیم گفت که چالش‌های فوتبال ایران برای‌شان عجیب بوده و هر بار در نشست‌های خبری اعتراض‌شان را به برخی مسائل اعلام داشتند.

فریاد مربی یونانی

اعتراض مربیان خارجی در فوتبال ایران، اکثراً به امکانات بسیار محدود فوتبال ایران برمی‌گردد. مشکلات مالی، سوءمدیریت مدیران ورزشی و البته در کنار آن تحریم، باعث شده تا بازیکنان و مربیان خارجی نتوانند حقوق خود را به‌موقع دریافت کنند. علاوه بر همه‌ی این مشکلات، مسائل درون زمین ازجمله نبود VAR، کیفیت پایین ورزشگاه‌های ایران و حواشی زیادی که به درون زمین کشیده می‌شود، باعث شده تا مربیان خارجی با رخداد‌های عجیب و غریبی در فوتبال ایران روبه‌رو شوند که پیش‌تر آشنایی با آن‌ها نداشتند.

در دیدار این‌هفته گل‌گهر سیرجان و هوادار، سوت‌های مشکوک داور مسابقه باعث شد تا هر دو تیم به قضاوت داور معترض باشند، اما در نشست خبری بعد از این مسابقه، سرمربی یونانی گل‌گهر با ادبیاتی نامناسب نسبت به وضعیت فوتبال ایران اعتراض کرد. ماریوس اوزونیدیس، سرمربی یونانی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان که به‌شدت از تصمیمات داور این بازی ناراحت و عصبانی بود، در ابتدای نشست خبری مقابل خبرنگاران گفت: «بهتر است گاهی به ما بگویند که امروز قرار نیست تیم شما پیروز شود و باید ببازید. نه اینکه ما را مسخره کنند. خب چگونه می‌خواهید سطح فوتبال را تغییر بدهید؟!»

اوزونیدیس تصریح کرد: «از اول فصل اشتباهات محرزی علیه ما می‌شود. من همیشه احترام گذاشته‌ام و هیچ اتفاقی نیفتاده است، اما امروز ما را مسخره کردند. من از اول فصل همیشه به بازیکنانم قبل از مسابقه گفته‌ام که حق ندارند به داوران اعتراض کنند، ولی شخصاً حق اعتراض دارم و می‌بینیم که چه اتفاقاتی رخ می‌دهد.»

بعد از این نشست خبری بود که شایعه جدایی این مربی از گل‌گهر قوت گرفت.سرمربی یونانی این تیم، پیش‌تر گفته بود فوتبال ایران به‌لحاظ سخت‌افزاری در بسیاری از زمینه‌ها مشکل جدی دارد و با این وضعیت نمی‌تواند پیشرفت کند. او حالا با حضور در نشست خبری در جمع خبرنگاران، بی‌پرواتر از همیشه اعتراض کرد تا شاید بتواند تاثیر خودش را نسبت به برخی مسائل گذاشته باشد.

چرایی یک جدایی

تراکتور که در این فصل نتایج سینوسی کسب کرده، حواشی زیادی نیز در نشست‌های خبری داشت. ارتباط پاکو خمز با خبرنگاران تبریزی عموماً خوب نبود. در بسیاری از نشست‌ها، خمز با خبرنگاران دچار چالش می‌شد و سوال و جواب به دعوا کشیده می‌شد. مهرماه سال گذشته او پالس‌هایی را فرستاد که از امکانات مناسب فوتبال ایران به‌خصوص زمین چمن ورزشگاه راضی نیست: «روز چهارشنبه در این ورزشگاه تمرین کردیم. هنوز هوا سرد نشده، ولی چمن این ورزشگاه نرم شده و همان مشکل سال گذشته پابرجاست. من خواستار تعویض چمن شده بودم که هیچ تغییری به وجود نیامده و این موضوع من را عصبانی می‌کند. گاهاً فکر می‌کنم آیا ارزش آن را دارد که اینجا کار کنم؟ زمین موضوع ساده‌ای نیست. به این موضوع رسیدم که فوتبال ایران آماتور خواهد ماند و پیشرفت نمی‌کند».

روز گذشته پاکو خمز بدون اطلاع قبلی، از مسئولان باشگاه تراکتور خواست که با استعفای او موافقت کنند. بار‌ها شایعاتی مبنی بر مربیگری خمز در لالیگای اسپانیا مطرح شده بود و حالا با فسخ قرارداد به‌صورت توافقی، سرنوشت خمز در اختیار خودش است تا بتواند تیمش را معرفی کند. باشگاه تراکتور نیز با انتشار اطلاعیه‌ای، جدایی خمز را تایید کرد و برای این مربی آرزوی موفقیت کرد و تاکید داشت که این جدایی به‌صورت توافقی بوده و ضرر و زیانی متوجه باشگاه تراکتور نخواهد بود.

بااین‌حال، اما هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل باشگاه تراکتور در گفتگو با خبرنگار «هم‌میهن»، دلیل اصلی جدایی خمز را مسائل سیاسی عنوان کرد نه‌صرفاً مشکلات سخت‌افزاری در فوتبال ایران یا باشگاه تراکتور: «پاکو خمز به‌خاطر مسائل سیاسی، از باشگاه تراکتور درخواست جدایی کرد. البته که شرایط در کشور امن است و مشکلی نیست، اما بسیاری از افراد با چنین شرایطی آشنایی ندارند».

نصیرزاده از مشکل دیگر پیش‌آمده در تراکتور نیز پرده برداشت و گفت، سفارت برزیل نیز از گوستاو برزیلی، بازیکن تراکتور، درخواست کرده به‌خاطر شرایط پیش‌آمده چند روز اخیر، از ایران برود: «سفارت برزیل نیز از بازیکن برزیلی ما خواسته هرچه زودتر ایران را ترک کند. من نیز نامه‌ای به سفارت برزیل نوشتم و از آن‌ها سوال کردم اگر شرایط مطلوب نیست و ناامنی وجود دارد سفیر این کشور چرا در تهران مانده و از ایران نرفته است؟»

این احتمال نیز وجود دارد که شرایط به‌وجود آمده مزید بر علت شد تا پاکو خمز زودتر از آنچه تصور می‌شد، از تراکتور برود چراکه او از مدت‌ها قبل قصد فسخ قرارداد با تراکتور را داشت و بار‌ها از نارضایتی خود پرده برداشته بود.

چرا برانکو نیامد؟

یکی از معما‌های بزرگ فوتبال ایران در این فصل، مذاکره باشگاه پرسپولیس با برانکو ایوانکوویچ بود که درنهایت بازگشت پروفسور به ایران محقق نشد. هرچند برانکو بار‌ها به‌صورت غیرمستقیم از سوی رضا چلنگر، مترجم ایشان اعلام کرد که خانواده‌اش از او درخواست کرده‌اند که دیگر در تیمی خارج از کرواسی مربیگری نکند، اما این موضوع صحت ندارد. همانطور که مشخص شد برانکو سرمربی تیم‌ملی چین شده، پس دلایلی که از زبان برانکو نقل می‌شد صحت نداشت. شنیده‌های خبرنگار هم‌میهن حاکی از آن است که برانکو به‌دلیل برخی مسائل که در فوتبال ایران هم اثرگذار بوده، تصمیم گرفته دیگر به ایران برنگردد. عدم پرداخت مالیات برانکو، برای او نگرانی‌های بسیاری به‌وجود آورده بود که این موضوع البته به طرق مختلف حل شد، اما دیگر نگرانی برانکو مسائل مالی و البته تحریم بانکی ایران ازسوی دولت‌های غربی است که باعث می‌شد او نتواند حقوق خود را به‌راحتی دریافت کند و باید سر همین مسئله همیشه با مدیران پرسپولیس سر و کله می‌زد. همین مشکلات تحریم و البته سایر حواشی در منطقه نیز باعث شده بود بازیکنان خارجی باکیفیت، به فوتبال ایران نیایند.

باتوجه به فسخ توافقی قرارداد پاکو خمز و البته ابلاغیه سفارت برزیل به بازیکن تراکتور، شاید این اتفاق برای سایر بازیکنان و مربیان شاغل در فوتبال ایران نیز رخ دهد. البته باتوجه به تجارب قبلی، بسیاری از این شرایط به‌دنبال گل‌آلود کردن فضا هستند تا شرایط را بحرانی نشان دهند و نگرانی‌هایی را برای بازیکنان خارجی به‌وجود بیاورند. بااین‌حال باید صبر کرد تا ببینیم چند هفته پایانی چطور به پایان خواهد رسید.

 • 19
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه شنبه ۲ مرداد
  -
  ۱۸:۰۰
 • دوستانه
  اشتورم گراتس - پورتو
  ۲۰:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  دیناموکیف - پارتیزان بلگراد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ قهرمانان اروپا
  لوگانو - فنرباغچه
  ۲۲:۰۰
 • دوستانه
  اسپورتینگ - سویا
  ۲۳:۰۰
 • چهارشنبه ۳ مرداد
  دوستانه
  منچسترسیتی - سلتیک
  ۰۳:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - چین تایپه
  ۱۳:۰۰
 • دوستانه
  کاشیما آنتلرز - برایتون
  ۱۳:۳۰
 • دوستانه
  سرزو اوزاکا - دورتموند
  ۱۳:۴۵
 • دوستانه
  روتاخ اگرن - بایرن مونیخ
  ۱۵:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید آرژانتین - امید مراکش
  ۱۶:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید ازبکستان - امید اسپانیا
  ۱۶:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید گینه - امید نیوزیلند
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید مصر - امید دومینیکن
  ۱۸:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید عراق - امید اوکراین
  ۲۰:۳۰
 • فوتبال المپیک
  امید ژاپن - امید پاراگوئه
  ۲۰:۳۰
 • دوستانه
  گالاتاسرای - لچه
  ۲۱:۰۰
 • فوتبال المپیک
  امید فرانسه - امید آمریکا
  ۲۲:۳۰
 • پنج شنبه ۴ مرداد
  دوستانه
  چلسی - رکسام
  ۰۵:۳۰
 • دوستانه
  آرسنال - بورنموث
  ۰۶:۰۰
 • والیبال قهرمانی زیر ۲۰ سال آسیا ۲۰۲۴
  ایران - قطر
  ۱۳:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  فولاد هرمزگان - ایرالکو اراک
  ۱۹:۰۰
ویژه سرپوش