۱۸:۳۱ - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۶۹۴۸
لیگ برتر و جام حذفی

اکبریان: ثانیه ۳۰ دیدار با ماشین‌سازی فوتبال پاک بود؟

محمدرضا اکبریان,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

فرهاد مجیدی، سرمربی تیم فوتبال استقلال بعد از تساوی تیمش مقابل نفت آبادان جنجال‌ساز شد. وی بعد از بازی صحبت‌های تندی را مطرح کرد و درباره گلی که استقلالی‌ها به ثمر رسانده بودند و مردود اعلام شد، گفت‌: «این یک اشتباه داوری نیست بلکه حاصل یک فوتبال کثیف است.» مجیدی صبح دیروز (یکشنبه‌) با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود حملات تندی را خطاب به وزیر ورزش و جوانان و جامعه فوتبال مطرح کرد و نوشت: «استقلال قهرمان نشد و به همه‌ آنچه می‌خواستند، رسیدند؛ از فدراسیون گرفته تا وزیر و معاون وزیر که در میانه این همه بحران خارجی و داخلی، گرانی و فروپاشی اقتصادی، اختلاس و فساد، آرزویش این است که پرسپولیس قهرمان شود. پشت به قدرت و رو به طرفداران استقلال حرف می‌زنم، در برابر بی‌عدالتی‌ها هرگز ساکت نخواهم بود. ما قهرمانی را از دست دادیم، اما بازیکنان ما با تمام وجود بازی کردند و این کم از قهرمانی نیست.»

 

این پایان ماجرا نبود و در ادامه مجیدی با انتشار پستی جدید به‌نوعی از اظهارات اولیه‌اش عقب‌نشینی و به سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه اشاره کرد که در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی‌ بر اینکه به‌عنوان یک هوادار پرسپولیس نظرش درباره احتمال قهرمانی این تیم چیست، ابراز امیدواری کرد که پرسپولیس قهرمان شود. البته مشخص نیست مجیدی از ابتدا منظورش از واژه «وزیر و معاون وزیر»، عباس عراقچی بوده یا پس از بازتاب این پست و براساس فشار احتمالی مجبور به تغییر پست خود و اشاره به اظهارات معاون وزارت خارجه شده است. البته مجیدی ساعتی پس از پست دومی، پست سومی گذاشت و به صراحت نوشت که سوءتفاهم شده است و منظورش سلطانی‌فر و داورزنی نبوده است. 

 

این همه ماجراهای دیروز نبود و علی خطیر، معاون باشگاه استقلال نیز در رادیو تهران صحبت‌های عجیبی را مطرح کرد و گفت: «نمی‌دانم باید چه بگویم. زحمت یک‌ساله یک تیم و تیمی که ۴۰ میلیون هوادار دارد با سوت یک فرد از بین رفت. این اشتباه داوری نبود. اتفاقی در بازی سپیدرود و تراکتورسازی رخ داد و مسئولان درحال بررسی آن هستند، خواهش می‌کنم کمیته اخلاق اتفاقات روز گذشته را هم پیگیری کند. مساله شرط‌بندی در فوتبال ایران بیداد می‌کند. این آمار برای سال قبل است که برای هر بازی در لیگ برتر ایران به صورت متوسط ۵ میلیون دلار، در لیگ دسته اول، یک میلیون دلار و در جام حذفی ۳.۵ میلیون دلار شرط‌بندی می‌شود. این عدد کمی نیست.»

 

در همین زمینه سراغ محمدرضا اکبریان، داور دیدار استقلال و نفت آبادان رفتیم تا ناگفته‌های این دیدار را از وی جویا شویم. این داور کرجی که در تهران مشغول به‌کار است و البته کمتر اسم و رسمی از خود در رسانه‌ها در کرده، به‌واسطه دیدار آبی‌پوشان و حریف خوزستانی دوباره نامش سر زبان‌ها افتاده است. گفت‌وگوی «فرهیختگان» را با اکبریان در ادامه می‌خوانید.

 

بازی استقلال و نفت خوزستان چطور بود. برخی نوشتند شما استقلال را از کورس خارج کردید!

بازی خوبی بود. دیدار جاندار، خوب و گردن‌کلفتی را از دو تیم شاهد بودیم. یک‌سری اتفاقات در این دیدار رخ داد که دوباره اسم داوران مسابقه را سر زبان انداخت. صحنه‌های خاصی نبود و این دیدار فقط یک صحنه داشت؛ آن هم صحنه گل استقلال بود و آن هم تصمیم کمک‌داور بود که البته بهترین فردی که می‌توانست در آن صحنه تصمیم‌گیری کند، آقای الوندی کمک‌داور بازی بود.

 

خود شما تشخیص ندادید توپ اوت شده یا خیر؟

من روی خط محوطه بودم، واقعا چیزی ندیدم اما به نظر کمکم احترام گذاشتم. او هم قدیمی است و هم باتجربه و هم اینکه با توجه به شناختم بچه بسیار خوبی است و چند بازی را هم در گذشته با هم قضاوت کردیم که درنهایت تصمیم گرفتیم این گل را مردود اعلام کنیم.

 

داوران پشت خط نمی‌توانستند به شما کمک بهتری بدهند؟

تا جایی که دیدم او هم تصمیم الوندی را تایید کرد. اگر ناقض این تصمیم بود، حتما به من اطلاع می‌داد، پس حتما ایشان هم دید که توپ از خط عبور کرده که این خودش نشانگر تایید نظر کمک‌داور بود.

 

درباره پست جنجالی فرهاد مجیدی و اظهارات علی خطیر صحبت کنید.

این صحبت‌ها از زبان یک مربی و فرد حقوقی در باشگاه اصلا زیبنده و خوب نیست. البته همه ارکان فوتبال موقع صحبت کردن باید جنبه حقیقی خود را کنار گذاشته و جنبه حقوقی‌شان را در نظر بگیرند. مجیدی یک مربی جوان و یک بازیکن محبوب بوده و نباید این‌طور به مسائل دامن بزند. در هر صورت اشتباهات داوری در همه جای دنیا وجود دارد. هرچند در این صحنه مورداشاره، معلوم نیست توپ اوت شده یا خیر اما دو هفته قبل در دیدار استقلال و ماشین‌سازی، بازیکن استقلال در ثانیه ۳۰ باید اخراج می‌شد. آن موقع فوتبال پاک بود، الان کثیف شده است؟! اینها صحبت‌های قشنگی نیست.

 

چطور شد مجیدی را اخراج کردید؟

ایشان از محوطه فنی خودش خارج شده و برای اعتراض به سمت کمک‌داور رفت.

 

در اخراج سرمربی استقلال سختگیری نکردید؟

خیر اصلا؛ عین قانون را اجرا کردم و شک نکنید. قانون می‌گوید مربی‌ای که از محوطه فنی برای اعتراض ۵۰-۴۰ متر را طی کرده و با آن حالت به سمت کمک‌داور می‌رود، باید اخراج شود و اصلا به این موضوع شک نکنید.

 

اعتراض یا بگو مگویی با شخص شما نداشتند؟

با من خیر و اعتراض او به کمک‌داور بود و بنده به استناد آن چیزی که دیدم و مسائلی که دوستان انتقال دادند، آن تصمیم را گرفتم.

 

فکر نمی‌کنید VAR تاثیرگذار‌تر از داوران پشت خط دروازه باشد؟

چرا؛ اگر کمک‌داور ویدئویی را تقویت کنند که بسیار خوب است. حتما این قضیه تاثیرگذارتر و بهتر است که فیفا هم می‌گوید VAR، اما زیرساخت و هزینه‌های کلانی می‌خواهد که اگر دارند و استفاده کنند بسیار خوب است و ما هم استقبال می‌کنیم و فشارها هم از داوران برداشته می‌شود. تا زیرساخت‌ها درست نشود، مشکلات به این شکل ادامه‌دار خواهد بود.

 

در دربی اخیر هم پشت خط دروازه پرسپولیس بودید. در پنالتی‌ای که خورشیدی برای استقلال گرفت، به وی مشورت دادید؟

اولا اینکه دید داوران از پشت دروازه با وسط زمین خیلی فرق دارد، ضمن اینکه در آن لحظه من هم یک نظر داشتم که به داور گفتم، البته تصمیم نهایی را داور می‌گیرد.

 

نظرتان پنالتی بود؟

بله.

 

در این سال‌ها کمتر در رسانه‌ها بوده‌اید و فقط به‌واسطه اینکه با کتانی رانینگ (مخصوص دویدن) و بدون استوک در زمین حاضر می‌شدید، رسانه‌ها به شما توجه می‌کردند.

شاید چون زیاد در فضای مجازی نیستم، توجهی نیست. در این فصل هم خداراشکر قضاوت‌های خوبی در دیدارهای استقلال و پرسپولیس مقابل رقیبان‌شان داشتم و شاید همین موضوع باعث شده کمتر رسانه‌ای شوم. درخصوص مشکلی هم که اشاره کردید، به خاطر پارگی مچ پایم و با تجویز پزشک یک سالی را با کتانی رانینگ به قضاوت پرداختم که الان با حل شدن این مشکل، امسال با استوک دیدارهای لیگ برتر را قضاوت کردم.

 

محمدرضا حاجی‌عبدالرزاق

 

 

newspap​er.fdn.‎​ir
 • 16
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 17 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ سرمربی جدید پرسپولیس

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۵ تیر
  جام ملت های آفریقا
  نیجریه - گینه
  ساعت: ۱۹:۰۰
 • پنجشنبه ۶ تیر
  جام ملت های آفریقا
  مصر - کنگو
  ساعت: ۰۰:۳۰
 • جمعه ۷ تیر
  والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  استرالیا - روسیه
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  ایران - صربستان
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • جام ملت های آفریقا
  مراکش - ساحل عاج
  ساعت: ۲۱:۳۰
 • شنبه ۸ تیر
  والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  بلغارستان - ایران
  ساعت: ۲۲:۱۰
 • یکشنبه ۹ تیر
  والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۱۹
  ایران - آمریکا
  ساعت: ۱۸:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید