۰۸:۱۴ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۷۴۹۳
لیگ برتر و جام حذفی

پاسخ به ۶ سوال مهم درباره برانکو و جدایی‌اش؛ نخواست یا نخواستند که بماند؟

برانکو ایوانکوویچ,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

حالا که برانکو از پرسپولیس رفته تقریبا همه یا بیشتر هواداران این تیم عصبانی‌اند و سوال‌های بزرگی در ذهن‌‌شان شکل گرفته که چرا سرمربی محبوب‌شان که طی ۴ فصل ۶ جام آورده و پرسپولیس را به دوران اقتدارش برگردانده به این راحتی از تیم محبوب‌شان جدا شده است؟

حالا هواداران پرسپولیس از مدیران این باشگاه به شدت عصبانی‌اند و معتقدند آنها با سوء‌مدیریت‌شان زمینه جدایی این مربی کروات را فراهم کرده‌اند اما وقتی چنین اتفاق بزرگ و عجیبی رخ می‌دهد باید از زوایای مختلف به آن نگاه کرد. در این صورت است که سوالات متعددی در ذهن شکل می‌گیرد که البته برخی از آنها متوجه مدیریت باشگاه پرسپولیس است.

حالا که برانکو به این شکل ساز جدایی کوک کرده یا به عبارتی پرسپولیس را قال گذاشته، پرسش‌هایی با این مضمون شکل گرفته که آیا او خودش نخواست که بماند؟ آیا باشگاه نتوانست او را برای ماندن در پرسپولیس مجاب کند؟ آیا قراردادش محکم بسته نشده بود که حالا راحت دنبال فسخ یکطرفه است؟ آیا الاهلی پیشنهاد بهتری به او داده بود؟ آیا تکرار قهرمانی سخت‌تر از همیشه بود؟ از زندگی در فضای فوتبال ایران خسته شده بود؟

در پاسخ به این سوال‌ها می‌توان نکاتی را مطرح کرد و البته به این نتیجه رسید که مجموع این دلایل یا حتی بخشی از آنها می‌تواند دلیل این نوع جدایی برانکو باشد.

یک) سوال اول خیلی کلی است و سخت بتوان به آن جواب روشنی داد اما می‌توان احتمال داد برانکو از بدحسابی‌های مدیران باشگاه پرسپولیس خسته شده و دیگر طاقت کمبودها را نداشت. شاید عجیب باشد که بعد از رفتن کی‌روش از ایران و پایان جنگ تمام عیار با کارلوس و هواخواهانش پیش‌بینی می‌شد فضای کار در فوتبال ایران برای او بهتر و آرام‌تر باشد. از طرفی همیشه این صحبت درباره برانکو وجود داشت که او مثل مربیان ایرانی خیلی راحت با کمبودها کنار می‌آید، مواجهه با مشکلات عدیده در زیرساخت‌های فوتبال ایران، بی‌نظمی‌ها و ناهنجاری‌های رایج در لیگ برایش عادی است و هر چقدر هم که موعد دریافتی‌هایش عقب بیفتد حرفی نمی‌زند اما شاید صبر او هم اندازه‌ای داشته و پیمانه صبرش لبریز شده که چنین تصمیمی گرفته است. همه اینها را بگذارید یک طرف. طرف دیگر ماجرا این است که او از مدت‌ها قبل قصد جدایی داشته کما اینکه دو هفته قبل با الاهلی توافق کرده بوده و خواسته تا بعد از فسخ با پرسپولیس این خبر رسانه‌ای نشود. برای دانستن جواب دقیق این سوال احتمالا باید از درون برانکو باخبر باشید یا مدت‌ها کنارش زندگی کرده باشید‌.

۲) در پاسخ به سوال دوم باز هم می‌توان نکات متعددی را مطرح کرد. مثلا اینکه مدیریت فعلی باشگاه پرسپولیس به خاطر کمبود تجربه و نداشتن تدبیر لازم نتوانست این مربی باتجربه را با ترفندهای خاص مدیریتی‌اش اینجا نگه دارد آن هم وقتی شنیده شد تمام پولش را فراهم کرده‌اند و مشکل اصلی یعنی پرداخت پول اساسا حل شده بود یا حداقل اینطور به نظر می‌رسید. شاید برخی هواداران پرسپولیس بگویند اگر مثلا مهندس امیر عابدینی مدیرعامل این باشگاه بود الان برانکو در ایران داشت تیمش را برای فصل بعد می‌بست اما واقعیت این است که دست دست کردن مدیرعامل قبلی و فعلی پرسپولیس در پرداخت حقوق معوقه برانکو کار دست پرسپولیس داد و حتی اگر برانکو تصمیم به جدایی و رفتن داشت حمیدرضا گرشاسبی و ایرج عرب به دست خود کاری کردند تا برانکو بهانه خوبی برای جدایی داشته باشد. در عین حال اگر مسوولان فعلی باشگاه پرسپولیس طی یک ماه گذشته تدبیر بهتری در مواجهه با خواسته‌های برانکو داشتند شاید با بحران عظیم فعلی مواجه نمی‌شدند.

۳) از جزییات قرارداد برانکو کسی خبر ندارد اما همه می‌دانند اگر یک بازیکن یا مربی در زمانی خاص، درصدی معین از حقوقش را دریافت نکند قادر به فسخ یکطرفه قرارداد است. هر چند الان برخی از وکلای حقوق ورزشی و فوتبالی معتقدند برانکو همچنان به صورت قانونی سرمربی پرسپولیس به حساب می‌آید اما این مربی کروات خیلی راحت نامه فسخ داده و همزمان برای حضور در تیم جدیدش اقدام کرده است پس حتما خیالش از فسخ قرارداد راحت است و مشکلی در این راه برایش وجود ندارد. در واقع به نظر می‌رسد دست باشگاه در این زمینه خالی است مگر اینکه عرب چیز تازه‌ای رو کند که بعید است توفیقی در این زمینه حاصل شود. بهتر است اینگونه بگوییم که طرح دعوی علیه برانکو در این شرایط تنها وقت تلف کردن و هدر دادن هزینه‌هایی است که چند سال در مواجهه با مانوئل ژوزه اعصاب همه را به هم ریخت. واقعیت این است که برانکو رفته و نزدیک به ۲/۱ میلیون یورو هم از پرسپولیس طلب دارد که می‌تواند با شکایت به این پول هم برسد.

۴) در نگاه اول همه می‌گویند مگر برانکو دیوانه است که از پول کلان سعودی‌ها که حتما به موقع به او پرداخت می‌شود بگذرد و اینجا برای گرفتن مطالبات معوقه‌اش دعوا کند. برخی گفته‌اند قرارداد او برای دو فصل حضور در الاهلی عربستان ۳ میلیون دلار است اما دو نقل قول دیگر هم وجود دارد. از جای دیگری شنیدیم قرارداد سالیانه او ۳/۱ میلیون دلار است از طرفی برخی رسانه‌های عربستانی اعلام کردند رقم قرارداد او فقط ۷۵۰ هزار دلار برای یک فصل است. منابع مطلع می‌گویند رقم قرارداد برانکو با پرسپولیس ۲/۱ میلیون یورو است که در بالاترین حالت با همان ۳ میلیون دلار در دو سال تقریبا برابری می‌کند. یعنی برانکو رقم بالاتری نسبت به پرسپولیس نگرفته و نخواهد گرفت پس این نمی‌تواند انگیزه جدایی‌اش باشد. البته برخی ممکن است بگویند برانکو در الاهلی راحت و بدون دغدغه پولش را به موقع خواهد گرفت اما برای یادآوری بد نیست بگوییم الاهلی یک سال قبل در بحران شدید مالی بود و بعد از اخراج ربروف، حتی بازیکنان خارجی این تیم هم به خاطر تعویق مطالبات‌شان تهدید به اعتصاب و غیبت در تمرینات کرده بودند.

۵) در اینکه هر فصل تکرار قهرمانی در لیگ برتر کار دشوارتری است شکی وجود ندارد. همین فصل قبل دیدید که برانکو با پرسپولیس در هفته آخر قهرمان شد کما اینکه دو قهرمانی قبل‌تر از آن را سه یا چهار هفته قبل از پایان لیگ به دست آورد و در راه کسب جام رقیبی نداشت. از طرفی این شایعه همچنان پررنگ‌تر شنیده می‌شد که دست‌های پشت پرده سال بعد اجازه قهرمانی را به برانکو نمی‌دادند و او هم با درک این مساله از پرسپولیس رفته است. شق دوم این ماجرا به  شدت تخیلی و پلیسی است و حتی اگر چنین مساله‌ای واقعیت داشته باشد به هیچ‌وجه قابل اثبات نیست. در واقع اینطور نیست که بلافاصله بعد از پایان هر فصل یا در شروع هر فصل لیگ برتر اتاق فکر مخوفی متشکل از مدیران ورزش و فوتبال تشکیل شود و در آن اتاق تصمیم بگیرند که فلان مربی با تیمش قهرمان بشود یا نشود یا فلان مربی بعد از سه بار قهرمانی برکنار شود. با این حال می‌توان احتمال داد برانکوی باتجربه با در نظر گرفتن سخت‌تر شدن کارش در راه کسب افتخارات بیشتر، از قبل تصمیم به جدایی داشته و می‌دانسته مثل مقاطع قبلی که حقوقش عقب می‌افتاد بالاخره به پولش می‌رسید.

۶) بعید است این مساله تاثیری در جدایی از پرسپولیس داشته باشد. طبیعی است که برخی مربیان اروپایی حتی در دهه هفتم زندگی‌شان دنبال ماجراجویی و تجربه‌های تازه هستند که برانکو هم از این قماش به حساب می‌آید. به گستره جغرافیایی کارش دقت کنید؛ کرواسی، ایران، چین، امارات، عربستان. مربیان اروپایی بعضا در کهنسالی نیز از چالش‌های تازه استقبال می‌کنند و چمدان‌شان آماده است تا از قاره‌ای به قاره دیگر بروند. آنها همواره دنبال پیشنهاد بهتر و جذاب‌ترند تا هم پول کلانی در بیاورند، هم کارنامه‌شان را پربارتر کنند و هم به تجارب‌شان بیفزایند. برانکو نیز حتما در این دسته قرار می‌گیرد اما برای او تجربه حضور در عربستان با توجه به دوران حضور ناموفقش در الاتفاق اصلا تازه نیست ضمن اینکه هر‌طور حساب کنید زندگی در عربستان راحت‌تر و بهتر از ایران نخواهد بود بخصوص وقتی در اوج محبوبیت به دلار و یورو حقوق بگیرید و با صرف اندکی از حقوق‌تان بهترین امکانات در اختیارتان باشد.

پایان حکومت برانکو در لیگ برتر

برانکو در مدت حضورش در پرسپولیس، به جز نفت مسجدسلیمان همه تیم‌های لیگ برتر را شکست داد و ۷ جام از ۱۲ جام داخلی را هم نصیب پرسپولیس کرد. او از هفته بیست‌ و پنجم لیگ چهاردهم روی نیمکت پرسپولیس نشست و در هر چهار فصل حضورش بیشترین امتیاز را کسب کرد.  پرسپولیس از زمان ورود برانکو مجموعا ۲۵۶ امتیاز در لیگ کسب کرد و این در حالی است که آخرین قهرمان پیش از مرد کروات، از زمان ورود این مربی فقط ۱۸۸ امتیاز به دست آورده است.

دیگر رقیب پرسپولیس یعنی استقلال هم از زمان حضور برانکو روی نیمکت پرسپولیس ۳۰ امتیاز کمتر از این تیم جمع کرده است.

newspaper.i​ran-varzeshi.‎​com
 • 16
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 18 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • سه‌شنبه ۲۵ تیر
  لیگ برتر فوتسال
  گیتی پسند - آذرخش بندرعباس
  ساعت: ۱۸:۰۰
 • چهارشنبه ۲۶ تیر
  رده‌بندی جام ملت‌های آفریقا
  تونس - نیجریه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۲۷ تیر
  جام بین المللی قهرمانان
  آرسنال - بایرن مونیخ
  ساعت: ۰۷:۳۰
 • جمعه ۲۸ تیر
  فینال جام ملت های آفریقا
  سنگال - الجزایر
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید