۰۸:۴۷ - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۷۹۱۲
لیگ برتر و جام حذفی

آیا کالدرون و استراماچونی نماینده دو سبک هستند؟

کالدرون و استراماچونی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

این دو نفر هیجان آغاز لیگ را چند برابر کرده‌اند. دو چهره که هر کدام از دنیای متفاوتی در فوتبال به ایران آمده‌اند، با تاریخی متفاوت و نگاه‌های بی‌شباهت به یکدیگر، یکی از آرژانتین، آن یکی از ایتالیا. بی‌شک دنیای متفاوتی از فوتبال در ذهن دارند، برگرفته از تاریخ فوتبال کشورشان، خواسته‌های فنی متفاوت، آموزش متفاوت و برداشت‌هایی متفاوت در اجرا. آنها برای پرسپولیس و استقلال فوتبال بی‌شباهتی را خواهند ساخت، بی‌شباهت به هم و البته بی‌شباهت با گذشته پرسپولیس و استقلال. همین خود هیجان‌انگیزترین اتفاق در این فصل است، جست‌وجوهای تازه ما در سبک و روش‌های دو مربی و حکایت‌های فنی که در تیم‌های‌شان خواهند ساخت.

گابریل کالدرون و آندره‌آ استراماچونی نه فقط از دو سبک متفاوت آمده‌اند، بلکه تجربه‌های متفاوتی هم در مربیگری دارند. کالدرون سال‌ها کار در فوتبال آسیا را تجربه کرده، سال‌های سال برای تیم‌های عربی مربیگری کرده و آثاری از محیط پذیرفته. استراماچونی در ایتالیا مربیگری کرده و دو فصل به یونان و چک رفته، با تجربه‌هایی محدودتر به مناسبت جوانی‌اش.

واقعیت اما این است که نه گابریل کالدرون تجربه سال‌ها مربیگری در آرژانتین را دارد که او را صاحب سبکی از فوتبال آرژانتین (آنچه در فوتبال ملی آرژانتین رایج است) بشناسیم و نه آندره‌آ استراماچونی با دو فصل مربیگری در کالچو یک مربی ایتالیایی صاحب سبک به معنای عمیقش محسوب می‌شود اما ببینیم بحث درباره سبک مربیان بر اساس ملیت آنها واقعی و لمس‌شدنی در فوتبال ایران است؟

بهمن ماه ۹۶ بود که برانکو ایوانکوویچ، سرمربی وقت پرسپولیس به واسطه‌ موفقیت‌هایش شهامت گفتن این حرف‌ها را در مصاحبه‌اش با «ایران ورزشی» داشت: «نه فقط در ایران، بلکه حضور مربیان خارجی در هر کشوری اهمیت و تأثیر بالایی دارد. خارجی‌هایی که به فوتبال انگلیس رفتند مثل ونگر، مورینیو، گواردیولا، مانچینی و خیلی‌های دیگر، فلسفه فوتبال این کشور را از یک بازی کلاسیک اروپایی که بلند بزن زیرش و ارسال توپ‌های هوایی بود، تغییر دادند و الآن ما زیباترین فوتبال را از تیم‌های انگلیسی می‌بینیم. تبادل ایده‌ها و دانش و تجارب همیشه خوب است و فکر می‌کنم من و همکارانم در این مدت تغییراتی در فوتبال ایران ایجاد کرده‌ایم. برای همین است که الآن می‌بینیم خیلی از باشگاه‌ها دارند فلسفه بازی‌شان را تغییر می‌دهند. فکر می‌کنم حضور و نقش من اتفاق خوبی برای پرسپولیس و فوتبال ایران بوده و از این بابت واقعاً خوشحالم.»

برانکو اگرچه مربی تأثیرگذاری برای پرسپولیس بود و توانست در چند فصل به شکل مورد نظرش در بازی به موفقیت دست پیدا کند اما حرف زدن از تغییر فلسفه بازی در لیگ ایران به یک گزافه‌گویی شباهت دارد. فوتبال ایران هنوز به مرحله‌ای از نمایش فنی نرسیده که اسم تغییراتش در شکل بازی را بتوانیم تغییر در فلسفه بازی بدانیم.

وینفرد شفر نیز در استقلال ردپایی از تغییرات که نامش تغییر فلسفه بازی باشد به جا نگذاشت و رفت. ساده‌انگارانه بود اگر مثلاً وینفرد شفر را مجری سبکی از فوتبال آلمان در ایران بدانیم. چنین ادعاهایی به نشانه‌های پرشمار از اجرای یک سبک در فوتبال نیاز دارد که نه چشم‌ها در فوتبال ایران مسلح برای دیدن این نشانه‌هاست و نه مربیانی که به فوتبال ایران می‌آیند اغلب در اندازه‌ای هستند که در اجرا و نهادینه کردن یک سبک زبردست و حرفه‌ای باشند.

بحث درباره آثار سبک مربیان خارجی در فوتبال ایران آسان نیست. کارلوس کی‌روش بعد از ۸ سال مربیگری نمایش‌هایی را با تیم ملی ارائه می‌کرد که مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان ایرانی بود و فقط با عنوان دفاعی از آن نام برده می‌شد. واقعیت این است که مربیان با توجه به پتانسیل‌های تیم خود و قدرت حریفان روش‌هایی را برای بازی در کوتاه‌مدت و بلندمدت انتخاب می‌کنند اما تعبیر ارائه «سبک فوتبال» به مفهوم اصیلش از طریق این روش‌های کاری به این سادگی نیست.

امروز در آغاز لیگ برتر نمی‌توان کالدرون یا استراماچونی را نماینده‌ای از سبک فوتبال آرژانتین یا ایتالیا دانست اما می‌توان آرام آرام نشانه‌هایی از تغییرات پیدا کرد، نشانه‌هایی شبیه آنچه کریم باقری درباره کالدرون گفته: «مربیان کروات روی توان بدنی و نظم و انضباط خوب کار می‌کنند. نه اینکه کالدرون غیر از این باشد ولی او شکل متفاوتی از فوتبال را مد‌نظر دارد. او بازی با حمله‌ها و تعداد گل‌های بالا می‌خواهد. آمار هم نشان می‌دهد ما از این جهت افت داشتیم. هدف کالدرون این است که پرسپولیس را از نظر نوع بازی یک مرحله بالا ببرد. بازیکنان با این سبک ارتباط برقرار کردند ولی جا افتادن آن مستلزم بازی‌های بیشتر در طول فصل است.»

در استقلال کسی آنچنان به استراماچونی و همکاران خارجی‌اش نزدیک نیست که اظهارنظرهایی از این جنس درباره سرمربی استقلال و نحوه کارش بشنویم.

اما آیا واقعاً حرف زدن درباره سبک مربیان به این سادگی‌هاست؟ برویم سراغ مجید جلالی، مردی که در فوتبال ایران همیشه خواسته در این حوزه‌ها بحث کند اما هرگز نفهمیدیم مفهوم روشن و دقیق و کاربردی حرف‌هایش چیست. او مثلاً درباره مارک ویلموتس این حرف‌های کلی را که معلوم نیست بر اساس چه اطلاعات دقیقی مطرح می‌شود، به زبان آورده: «ویلموتس با توجه به تفکراتی که دارد می‌تواند به فوتبال ایران کمک کند. در فوتبال بلژیک سرعت و قدرت حرف اول را می‌زند و از این نظر سبک و سیاق بازی آنها به فوتبال ما شباهت دارد. همچنین در فوتبال کشوری که ویلموتس از آن می‌آید، تکنیک کمتر مورد توجه است. بنابراین در این خصوص هم شباهت زیادی به فوتبال ما دارد. به نظرم فوتبال بلژیک می‌تواند ادامه سبک فوتبال پرتغالی در تیم ملی باشد. با این تفاوت که بلژیکی‌ها در پاس سرعت عمل بالاتری دارند و خیلی کم روی تکنیک کار می‌کنند.»

این حرف‌ها شباهت بسیاری دارد به حرف‌های کسانی که فوتبال آلمان را ماشینی خطاب می‌کنند یا وقتی حرف از فوتبال ایتالیا می‌شود، کاتاناچیو از زبان‌شان دو دقیقه یک بار تکرار می‌شود یا درباره آمریکای جنوبی فکر می‌کنند که همه تیم‌ها به فکر حمله هستند. زمینه علمی و واقعی این حرف‌ها نامشخص است و بسیاری از این حرف‌های کلی و بی‌مصداق، در گذر زمان بی‌معنا شده‌اند.

فوتبال ایران سواد انتخاب مربی بر اساس سبک و اندیشه مربیان را ندارد. تیم کارشناسی جدی و صاحب‌ ایده و شناخت در هیچ باشگاهی برای انتخاب مربی وجود ندارد. استقلال و پرسپولیس هم چنین حکایتی دارند. در این باشگاه‌ها اشخاص یا تیم‌های کاری آموخته و حرفه‌ای و آگاه به زوایای انتخاب یک مربی خارجی پیدا نمی‌کنید. انتخاب مربیان با دیدگاه‌های مختلفی درباره اجرای بازی، اتفاقی و بر اساس پیشنهاد ایجنت‌هاست و هیچ ایده‌ای در انتخاب مربی هرگز پیدا نشده اما این حرف‌ها به معنای بی‌اهمیت بودن آثار فکری یک مربی در تیمش نیست. کالدرون و استراماچونی پرسپولیس و استقلال متفاوتی را نسبت به فصل قبل ساخته‌اند و تماشای این تفاوت‌ها و البته رویارویی این دو تیم با دو مربی جدید از جذاب‌ترین داستان‌های این فصل است.

فرشاد کاس‌نژاد

 • 9
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.1 stars from 11 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۱ شهریور
  هفته چهارم لیگ برتر ایران
  استقلال - پرسپولیس
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ششم لیگ برتر انگلیس
  چلسی - لیورپول
  ساعت: ۱۹:۰۰
 • هفته پنجم لالیگا اسپانیا
  سویا - رئال مادرید
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • هفته ششم لیگ یک فرانسه
  لیون - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲ مهر
  هفته پنجم سری آ ایتالیا
  برشا - یوونتوس
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۳ مهر
  هفته پنجم لیگ برتر ایران
  سایپا - تراکتور
  ساعت: ۱۶:۱۵
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  نفت‌ مسجدسلیمان - شهر خودرو
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته پنجم سری آ ایتالیا
  آاس رم - آتالانتا
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • هفته پنجم سری آ ایتالیا
  اینتر - لاتزیو
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • پنجشنبه ۴ مهر
  هفته پنجم لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ساعت: ۱۶:۱۵
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌تبریز - شاهین شهرداری‌بوشهر
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  فولاد - پیکان
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - استقلال
  ساعت: ۱۸:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید