یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۰۸:۵۷ - ۰۳ مهر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۰۱۵۴
لژیونرها

دیپورت ستاره‌های پرسپولیس از لیگ های عربی؛ شجاع و احمد نور در مسیر ترابی؟

احمد نوراللهی و شجاع خلیل زاده,بازگشت پرسپولیسی ها
هفته گذشته شایعاتی درباره احتمال بازگشت زودهنگام نوراللهی از لیگ امارات منتشر شد و گویا این تیم اماراتی خیلی زود به این نتیجه رسیده که خرید جدیدش چندان کارآمد نیست و بهتر است در همین ابتدای فصل قرارداد او را فسخ کند. سرمربی شباب الاهلی خیلی زود به این حواشی واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد تا مشخص شود که قرار است فعلا از نوراللهی در ترکیب تیمش استفاده کند.

به گزارش فرهیختگان، هفته قبل شایعاتی درباره احتمال برگشت زودهنگام نوراللهی از لیگ امارات منتشر شد و گویا این تیم اماراتی خیلی زود به این نتیجه رسیده که خرید جدیدش آنقدر کارآمد نیست و بهتر است در همین ابتدای فصل قرارداد او را فسخ کند. سرمربی شباب الاهلی خیلی زود به این حواشی واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد تا مشخص شود که قرار است فعلا از نوراللهی در ترکیب تیمش استفاده کند.

شجاع و نوراللهی در مسیر ترابی؟

سیامک خاجی، روزنامه نگار:عملکرد دو لژیونر ایرانی شاغل در لیگ های حاشیه خلیج فارس در هفته های اخیر کمی نگران کننده بوده و ممکن است این دو بازیکن که در ترکیب تیم ملی ایران نیز حاضر هستند، به زودی از تیم های خود جدا شوند و شاید دوباره آنها را در لیگ ایران ببینیم. شجاع خلیل زاده، مدافع ایرانی الریان قطر و احمد نوراللهی که به تازگی راهی شباب الاهلی امارات شده در دیدارهای اخیر تیم های خود نتوانسته اند رضایت سرمربیان خود را کسب کنند و با ادامه این روند شاید به زودی دوباره آنها را در لباس پرسپولیس ببینیم؛ اتفاقی که پیش از این برای مهدی ترابی نیز رخ داد و این وینگر تکنیکی پس از مدت کوتاهی حضور در لیگ قطر نتوانست خود را با شرایط فوتبال این کشور وفق دهد و مجبور شد دوباره به تیم سابقش برگردد.

در مسیر نیمکت نشینی

احمد نوراللهی در تابستان به عنوان نخستین بازیکن ایرانی که پس از سال ها توانسته به لیگ امارات منتقل شود با شباب الاهلی قرارداد همکاری امضا کرد. پس از تغییر نام لیگ این کشور به نامی جعلی که حواشی زیادی نیز به دنبال داشت، حضور بازیکنان ایرانی ممنوع شد و این نقل وانتقالات که هرسال با تعداد بالایی انجام می شد برای سال ها متوقف شد. به این ترتیب لیگ امارات که مدت ها به عنوان یکی از مقاصد اصلی بازیکنان مستعد و ملی پوش ایرانی شناخته می شد از این نفرات خالی و تا مدت ها این جابه جایی ها متوقف شد. با تغییر دوباره نام این مسابقات حالا بازیکنان ایرانی این شانس را پیدا کرده اند به لیگ امارات برگردند و در این مسیر نوراللهی که سال ها در خط میانی پرسپولیس بازی کرده و در ماه های اخیر نیز به یکی از ملی پوشان مدنظر دراگان اسکوچیچ بدل شده بود با امضای قراردادی راهی تیم شباب الاهلی امارات شد.

نوراللهی که باید به نوعی مسیر را برای حضور در امارات سایر ستاره های ایران هموار می کرد زیرنظر مهدی علی، سرمربی ایرانی الاصل تیم شباب الاهلی بازی می کرد و از هفته دوم این رقابت ها توانست بازی با لباس تیم جدیدش را تجربه کند. او در دومین بازی تیمش در این فصل برابر عجمان که با برتری یک بر صفر الاهلی همراه بود، از دقیقه ۶۱ راهی زمین شد و عملکرد نسبتا خوبی ارائه داد. در هفته سوم هم همراه با مهدی قایدی که دومین خرید ایرانی این تیم محسوب می شد، از ابتدا در ترکیب الاهلی قرار گرفتند که نوراللهی در دقیقه ۹۰ تعویض شد و بازی با تیم نه چندان مطرح العروبه با تساوی یک- یک به پایان رسید. هافبک سابق پرسپولیس در مصاف تماشایی این تیم برابر شارجه نیز در ترکیب اولیه حضور داشت اما بین دو نیمه جای خود را به قایدی داد که ستاره الاهلی در آن مسابقه لقب گرفت. درحالی که به نظر می رسید نوراللهی پس از جا افتادن در تیم جدیدش می تواند دقایق بیشتری در زمین حضور داشته باشد، اوضاع دقیقا برعکس پیش رفت و رفته رفته دقایق حضورش در زمین کمتر شد. در دیدار پنجشنبه شب الاهلی برابر الوحده سرمربی تیم تصمیم گرفت او را روی نیمکت بنشاند و تعویضش در دقیقه ۳+ ۹۰ نشان داد که مهدی علی ظاهرا چندان از نمایش شاگرد ایرانی خود رضایت ندارد. نوراللهی که در ترکیب پرسپولیس به خوبی در حملات شرکت می کرد و در گلزنی نیز بارها موفق ظاهر شده بود در امارات هنوز نتوانسته توانایی هایش را نشان دهد و شاید به همین دلیل باشد که گفته می شود اماراتی ها به حفظ او تمایل چندانی ندارند.

شایعه عجیب

هفته گذشته شایعاتی درباره احتمال بازگشت زودهنگام نوراللهی از لیگ امارات منتشر شد و گویا این تیم اماراتی خیلی زود به این نتیجه رسیده که خرید جدیدش چندان کارآمد نیست و بهتر است در همین ابتدای فصل قرارداد او را فسخ کند. سرمربی شباب الاهلی خیلی زود به این حواشی واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد تا مشخص شود که قرار است فعلا از نوراللهی در ترکیب تیمش استفاده کند اما اتفاقاتی که در دیدار برابر الوحده رخ داد بار دیگر نشان داد که جایگاه هافبک ملی پوش ایرانی در این تیم تضمین شده نیست.

سایت« امارات الیوم» درباره این دیدار نوشت:« شباب الاهلی در مصاف با الوحده نتوانست از امتیاز میزبانی خود به خوبی استفاده کند و درنهایت به تساوی بدون گل رسید تا ۲ امتیاز حساس را از دست بدهد. این تیم در دیدار هفته پنجم خود چندین فرصت خوب گلزنی ازجمله موقعیتی را از دست داد که در اواخر بازی توسط مهدی قایدی به گل تبدیل نشد تا درنهایت به یک امتیاز این دیدار دست پیدا کند.

در دقایق پایانی بازی مهدی علی، سرمربی الاهلی دو تعویض انجام داد و نوراللهی که در بازی های قبلی در ترکیب اصلی تیمش قرار داشت و همچنین گیرمه بالا مهاجم برزیلی خود را راهی زمین کرد اما در فرصت کوتاهی که از بازی باقی مانده بود این دو بازیکن نتوانستند کار مفیدی برای تیم شان انجام دهند. الوحده که آخرین بار در سپتامبر سال ۲۰۰۹ در این ورزشگاه به برتری رسیده بود، این بار هم نتوانست میزبان خود را شکست دهد و این طلسم همچنان پابرجا ماند. از طرف دیگر شباب الاهلی در این دیدار رکورد جالبی را ثبت کرد و سی امین بازی بدون شکست در رقابت های داخلی امارات را با مربیگری مهدی علی پشت سر گذاشت تا همچنان با این روند خوب خود ادامه دهد.»

هم گروهی تیم ملی ایران با امارات در مرحله سوم انتخابی رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر باعث شده در روزهای اخیر شایعه عجیب دیگری درباره علت رفتارهای اخیر مهدی علی با هافبک ایرانی منتشر شود. عده ای معتقدند که کم بازی کردن نوراللهی و نیمکت نشینی اخیرش بی ارتباط با بازی دو هفته آینده دو تیم در این مرحله نیست و اماراتی ها تصمیم دارند با این رفتارها روحیه نوراللهی را پیش از این مسابقه حساس تضعیف کنند تا او در شرایط مناسبی در این مسابقه به میدان نرود. دو تیم قرار است پنجشنبه آینده در امارات به مصاف هم بروند و با توجه به اینکه نوراللهی در دو دیدار قبلی ایران برابر سوریه و عراق جزء نفرات اصلی اسکوچیچ بوده و ۹۰ دقیقه در زمین حضور داشته، تیم حریف چنین شیوه ای را برای نتیجه گرفتن در آن مسابقه در پیش گرفته؛ اتفاقی که احتمال درست بودن آن بسیار بعید است و چنین تحلیل های برای علل کم شدن تعداد دقایق بازی او در تیم جدیدش چندان منطقی به نظر نمی رسد.

اشتباه های متعدد در بازی بزرگ

دیگر ملی پوش ایرانی که این ایام شرایط چندان مساعدی ندارد و در فرم مطلوبی به سر نمی برد، شجاع خلیل زاده است که بالاخص در آخرین دیدار تیمش دست کم روی دو گلی که تیمش دریافت کرد، تقصیر داشت و نتوانست نمایش خوبی را ارائه کند. او قبل از حضور پرسپولیس در فینال لیگ قهرمانان آسیا (AFC Champions League) در فصل پیش از آن جدا شد تا برای تیم الریان قطر بازی کند. خلیل زاده سال گذشته به همراه این تیم رتبه سوم لیگ را به دست آورد و درحالی که سومین خط دفاعی برتر فصل را در اختیار داشتند، راهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا شدند. در این مسابقات الریان با سرمربی جدید و مشهور خود لوران بلان نتوانست نمایش خوبی را ارائه دهد و در گروهی که تیم پرسپولیس در آن سرگروه شد با ۱۲ گل خورده و تنها ۲ امتیاز در قعر جدول قرار گرفت. همان زمان معلوم بود که این تیم در فاز دفاعی نمایش خوبی ندارد و سرمربی فرانسوی باید تغییراتی در تیمش ایجاد کند. با آغاز فصل جدید رقابت های لیگ ستارگان قطر، الریان با زوج ترائوره و خلیل زاده در قلب خط دفاعی که هر دو بالای ۳۲ سال دارند، به مصاف حریفان رفت که در سه هفته آغازین نتوانست برابر رقبای خود کلین شیت کند و با دو تساوی و یک شکست آغاز ضعیفی داشت. یاران خلیل زاده در بازی ابتدایی فصل برابر ام صلال به تساوی ۲- ۲ رسیدند و در مسابقه دوم هم با الوکره یک- یک مساوی کردند.

در مصاف با تیم فوتبال السد که دیداری مهم و حساس برای هواداران الریان محسوب می شد، خلیل زاده نمایشی ضعیف داشت و اشتباهات او و سایر مدافعان تیم باعث شد این دیدار با نتیجه ۴ بر ۲ به سود یاران ژاوی به پایان برسد. یابت الکوره درباره این مسابقه نوشت:« قطار السد از روی الریان رد شد و توانست این تیم را با ۴ گل شکست دهد. اشتباهات پیاپی بازیکنان الریان در این مسابقه باعث شد آنها برابر حریف قدرتمند خود شکست تلخی را تجربه کنند. علی مال، بازیکن الریان معتقد است شکست برابر السد حاصل اشتباهاتی بود که این تیم در خط دفاعی داشته:« تیم ما آنطور که انتظار داشت نتوانست در این مسابقه ظاهر شود و درنهایت شکستی سنگین را تجربه کردیم. روی سه گل آنها اشتباه های بدی را مرتکب شدیم و به راحتی اجازه دادیم تا دروازه تیم ما را باز کنند. البته در ادامه تلاش کردیم که به بازی برگردیم اما برابر این تیم قدرتمند کار بسیار سختی بود.» هرچند الریان سعی کرد بازی را به تساوی بکشاند، لغزش های نیمه نخست باعث شد فاصله زیادی ایجاد شود که جبران آن ممکن نبود.

به این ترتیب بلان برای بازسازی خط دفاعی پراشتباه خود باید هرچه زودتر فکری کند. ولی او در روزهای گذشته با به خدمت گرفتن خامس رودریگز از باشگاه اورتون بیشتر تلاش کرده تا در فاز هجومی تیمش را در شرایط بهتری قرار دهد و به این ترتیب شاید فشار کمتری روی مدافعان این تیم ازجمله شجاع خلیل زاده قرار گیرد که آخرین فصل قراردادش با این باشگاه را سپری می کند. الریان با اضافه شدن خامس رودریگز حالا هر ۵ سهمیه خارجی خود را پر شده می بیند. این تیم درحال حاضر یاسین براهیمی، شجاع خلیل زاده، خامس رودریگز، یوهان بولی و فرانک کوم را در ترکیب خود دارد و اگر بلان برای تقویت تیمش در خط دفاعی بخواهد سراغ یک لژیونر دیگر برود باید یکی از این نفرات را از تیم کنار بگذارد. در صورت ادامه این روند و عملکرد نه چندان خوبی مدافع ملی پوش ایرانی در الریان بعید نیست قرعه به نام او بیفتد و خلیل زاده در میانه های فصل دوباره به ترکیب پرسپولیس برگردد تا این تیم را همراهی کند؛ اتفاقی که شاید یحیی گل محمدی، سرمربی پرسپولیس با توجه به جدایی محمدحسین کنعانی زادگان در ابتدای فصل و تجربه نه چندان بالای فرجی و علی نعمتی در این پست، تمایل زیادی به رخ دادن آن داشته باشد.

 • 15
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • شنبه ۱ اردیبهشت
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  کلیولند کاوالیرز - اورلاندو مجیک
  ۲۰:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الحزم - الاتحاد
  ۲۱:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  ولورهمپتون - آرسنال
  ۲۲:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  هلاس ورونا - اودینزه
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  خیرونا - کادیز
  ۲۲:۳۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  مینه سوتا تیمبرولوز - فینیکس سانز
  ۲۳:۰۰
 • یکشنبه ۲ اردیبهشت
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  نیویورک نیکس - فیلادلفیا سیکسرز
  ۰۱:۳۰
 • لیگ MLS آمریکا
  اینتر میامی - نشویل
  ۰۳:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  دنور ناگتس - لس آنجلس لیکرز
  ۰۴:۰۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  میانمار - چین
  ۱۴:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تایلند - ویتنام
  ۱۴:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  اورتون - ناتینگهام فارست
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر بسکتبال
  شهرداری گرگان - مهرام
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - آلومینیوم اراک
  ۱۶:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  ملوان - سپاهان
  ۱۷:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  وردربرمن - اشتوتگارت
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  استون ویلا - بورنموث
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - وستهم
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  عراق - استرالیا
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • جام حذفی انگلیس
  کاونتری - منچستریونایتد
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  فولام - لیورپول
  ۱۹:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  دورتموند - بایرلورکوزن
  ۱۹:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  آلاوس - اتلتیکومادرید
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  کاساپیا - پورتو
  ۲۰:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  پاری سن ژرمن - لیون
  ۲۲:۳۰
ویژه سرپوش