دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۹:۱۸ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۳۶۶
اخبار فلزات، طلا و ارز

 نقشه معافیت مالیاتی طلا

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود برخی نگرانی‌ها، بخش زیادی از جامعه از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف خواهند بود. خبرها حاکی از آن است که نگرانی‌های مالیاتی طلافروشان نیز تقریبا برطرف شده است و به زودی فعالیت آنها از سر گرفته خواهد شد.

پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه,

به دنبال اخبار تصویب اصلاحات مدنظر شورای نگهبان در رابطه با قانون مالیات عایدی بر سرمایه، برخی سردرگمی‌ها در رابطه با این مالیات میان افراد به‌وجود آمد. برای مثال در زمینه طلا برخی تصور می‌کنند هر میزان طلا که داشته باشند باید برای آن مالیات بدهند. این در حالی است که بررسی متن دقیق مصوبات مجلس نشان می‌دهد چنین مسائلی صحت ندارد و این ادعا که بخش زیادی از جامعه از پرداخت این مالیات معاف هستند تا حدودی درست است. طی روزهای گذشته، اخبار مربوط به اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از دارایی‌ها بسیار داغ شد. شفاف نبودن اطلاعات در این زمینه سردرگمی‌هایی را به‌وجود آورده است؛ به‌طوری‌که برخی افراد فکر می‌کنند همین که طلا خریداری کنند و یا در خانه طلا داشته باشند باید برای آن مالیات پرداخت کنند. این در حالی است که بررسی دقیق‌تر مصوبه مجلس نشان می‌دهد چنین موضوعی صحت ندارد و معافیت‌های مالیات بر عایدی سرمایه تقریبا بسیار گسترده‌تر است.

علاوه بر ملک و خودرو یکی دیگر از دارایی‌های مشمول این مالیات طلا و ارز است. با توجه به اینکه تقریبا بخشی زیادی از جامعه مقداری طلا نزد خود دارند، درک نحوه اخذ مالیات از این دارایی را پراهمیت‌تر می‌کند. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که افراد هر میزان طلا داشته باشند تا زمان فروش آن مشمول این مالیات نیستند؛ چون این مالیات روی سود حاصل از فروش دارایی وضع می‌شود. اما به‌طور کلی، هر فرد بالای ۱۸سال برای فروش تا ۱۵۰گرم طلا از مالیات بر عایدی سرمایه معاف است.

نرخ مالیات چقدر است؟

اما اگر طلایی که قصد فروش آن را دارند از این میزان بیشتر شود، مالیات آن چگونه اخذ خواهد شد؟ قبل از اعلام نرخ‌ها باید توجه کرد که مالیات مذکور از سود حاصل از فروش طلا، پس از تعدیل تورم یا به عبارتی کسر تورم از آن اخذ خواهد شد. به این ترتیب زمانی که طلا بیشتر از این میزان باشد، اگر زیر یک‌سال فروخته شود، بر ۳۰درصد، بین یک تا دو سال ۲۰درصد و بیش از دو سال، ۱۰درصد سود آن (پس از کسر تورم)، مالیات وضع می‌شود. یعنی اگر فردی از فروش طلای خود یک‌میلیون تومان سود کند، ابتدا با کسر تورم سود واقعی او را محاسبه خواهند کرد و پس از آن با توجه به زمانی که از تملک آن گذشته باشد، ۳۰ تا ۱۰درصد از سود واقعی آن به‌عنوان مالیات اخذ خواهد شد.

یکی دیگر از معافیت‌هایی که برای خرید و فروش طلا در نظر گرفته شده، این است که اگر فروش طلا از طریق صورت‌حساب الکترونیک به صرافی‌های مجاز یا طلا فروشی‌های دارای پایانه فروشگاهی و ثبت صورت‌حساب‌های الکترونیک انجام شود، اساسا مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نخواهد بود. به گفته سخنگوی سازمان مالیاتی، افراد در زمان فروش طلا باید صورت‌حساب الکترونیک مطالبه کنند. در واقع اصطلاحا طلافروش باید صورت‌حساب الکترونیک مبنی بر خرید این میزان طلا را به فروشنده ارائه دهد؛ اگر چنین اتفاقی بیفتد، معامله مشمول مالیات نخواهد بود.

همچنین معاملات اوراق بهادار طلا نیز از مالیات بر عایدی سرمایه معاف است. طبق تبصره۷ ماده۱۲ این طرح نیز عایدی سرمایه حاصل از انتقال اوراق بهادار یا کالای مورد معامله در بهابازار (بورس)‌ها و بازارهای خارج از بهابازار (بورس) از قبیل صندوق‌های کالایی، صندوق‌های املاک و مستغلات و گواهی سپرده سکه طلا، مشمول مالیات موضوع این فصل نیست.

معافیت طلافروشان از مالیات عایدی

طی روزهای گذشته شاهد اعتراض طلافروشان بودیم که برخی به اشتباه آن را مربوط به حوزه مالیات می‌دانند. البته باید توجه کرد که اعتراض طلافروشان از ابتدای دی‌ماه سال گذشته شروع شده است که مربوط به حوزه مالیات نیست، بلکه آنها به ثبت اطلاعات خود در سامانه جامع تجارت اعتراض دارند. در همین رابطه باید توجه کرد که طلافروشان اگر اطلاعات موجودی طلای خود را ثبت کنند، مشمول مالیات بر عایدی سرمایه نخواهند شد؛ چون اصولا آن قانون مربوط به افراد غیرتجاری است. همچنین نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که مالیات بر عایدی سرمایه ۳سال پس از قانونی شدن اجرایی خواهد شد و به اصصلاح ۳سال تنفس دارد. البته این مالیات هنوز قانونی نشده و ایرادات شورای نگهبان به آن در مجلس اصلاح شده است. حال باید منتظر نظر نهایی شورای نگهبان ماند.

سیاست‌های تسهیل‌گرانه قانون‌گذار جواب داد؟

بازگشایی ۳۰درصدی بازار طلا

پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه,

 مشاهدات به عمل آمده از بازار طلا حاکی از آن است که بخشی از فعالان این صنف دست از اعتصاب کشیده و فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. در هفته گذشته خبر اعتصاب طلافروشان در اعتراض به قانون مالیات بر عایدی سرمایه منتشر شد. در مقابل سازمان امور مالیاتی با هدف جلب رضایت فعالان بازار طلا اقدام به شفاف‌سازی و اعلام برخی سیاست‌های تسهیلگرانه کرد که به نظر می‌رسد بخشی از معامله‌گران فلز زرد به این سیاست‌ها واکنش مثبتی نشان داده‌اند.

فعالان صنف طلا در حال بازگشت به بازار هستند. از ابتدای مراحل تدوین قانون مالیات بر عایدی سرمایه، معامله‌گران بازار طلا از مخالفان جدی آن محسوب می‌شدند. آنها چند باری در اعتراض به قانون مذکور دست به اعتصاب زدند که آخرین آن در دو هفته گذشته بود. از جمله مهم‌ترین مشکلات این افراد اطلاعات خواسته شده توسط سامانه‌های دولتی نظیر حجم دارایی‌های آنها بود.

در روز‌های پایانی هفته گذشته وزارت صمت با هدف شفاف‌سازی و رفع اعتراض معامله‌گران بازار طلا بیانیه جدیدی صادر کرد که در بخشی از آن نوشته شده بود: «در خصوص مالیات بر عایدی سرمایه یا CGT یا مالیات بر سوداگری هر چند هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده و قانون نشده است، ولی لازم است اطلاع‌رسانی شود که طبق متن مصوبات مجلس این مالیات مشمول واحدهای صنفی نمی‌شود و در خصوص نگرانی‌های ایجاد شده در مردم به عنوان مشتریان اصناف نیز باشید توجه کرد که در متن مصوبات علاوه بر معافیت تا ۱۵۰ گرم برای هر گونه فروش طلا به واحدهای صنفی که توسط این واحدها در سامانه مؤدیان ثبت می‌شود معافیت کامل از هرگونه مالیات بر عایدی سرمایه در نظر گرفته شده است و لذا در صورت اطلاع‌رسانی صحیح نه تنها مردم هیچ نگرانی نخواهند داشت، بلکه مشتاق ثبت اطلاعات به جهت بهره‌مندی از معافیت مالیاتی خواهند بود.»

روز گذشته نیز آیت محمدولی، کارشناس و فعال بازار طلا در رابطه با وضعیت فعالیت طلافروشان بازار به «دنیای اقتصاد» گفت: «خوشبختانه امروز حدود ۳۰درصد از طلافروشان بر سرکار برگشته و فعالیت خود را از سرگرفتند. بخشی از آن تعدادی هم که تعطیل هستند، مسائل شخصی مثل مسافرت و‌... داشتند.» او ادامه داد: «پیش‌بینی می‌شود با قول مساعدتی که سازمان امور مالیاتی در رابطه با رفع ابهامات و مشکلات سامانه تجارت داده است؛ فعالیت طلافروشان بازار از فردا به‌طور کامل از سرگرفته شود.» در نتیجه به‌نظر می‌رسد اقدامات و سیاست‌های نهاد قانون‌گذار تا حدی مفید واقع شده و احتمال بازگشت بازار طلا به شرایط عادی خود وجود دارد.

یک تلاش دیگر برای فتح کانال ۶۰

با شروع بازار در هفته کاری جدید نرخ دلار آزاد مجددا به سمت سطوح قیمتی کانال ۶۰ هزار تومانی حرکت کرد. حضور پیشین نرخ این ارز در روز‌های پایانی هفته گذشته با شکست مواجه شده بود، دلار آزاد در روز گذشته برای چهارمین بار در بازه یک ماه اخیر وارد کانال ۶۰ هزار تومانی شد. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در نخستین معاملات صبح روز گذشته فعالیت خود را با حدود ۲۰۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه در رقم ۶۱ هزار تومان آغاز کرد. در ادامه بازار دیروز نرخ این ارز ریزش ۲۰۰ تومانی دیگری را نیز تجربه کرد تا در نهایت با افت قیمتی ۴۰۰ تومانی نسبت به آخرین نرخ نقدی در رقم ۶۰ هزار و ۸۰۰ تومان به فعالیت خود خاتمه دهد. تلاش‌های پیشین دلار جهت حضور در کانال ۶۰ با حمایت معامله‌گران همراه می‌شد.

حال باید دید این افت قیمت نیز در بازار روز یکشنبه جبران خواهد شد یا دلار از هسته سخت کانال ۶۰ هزار تومانی عبور خواهد کرد. علاوه بر دلار نرخ دیگر شاخص‌های ارزی بازار تهران نیز در روز گذشته کاهشی بود. هر برگ یورو و پوند در عصر روز گذشته به ترتیب با افت قیمت‌های ۴۵۰ و ۵۰۰ تومانی خود در ارقام ۶۵هزار و ۴۰۰ تومان و ۷۶ هزار تومان معامله شدند. با کاهشی شدن نرخ ارز در بازار غیررسمی، تابلو‌های بازار سکه قرمز شد. نرخ آزاد ارز از جمله پارامتر‌های اصلی تعیین‌کننده قیمت سکه طلا در بازار کشور است. در نتیجه افت نرخ دلار در روز گذشته تبعات کاهشی برای نرخ سکه به همراه داشت. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در عصر روز گذشته با افت قیمتی ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۴۱میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش رسید. ربع سکه طلا نیز با افتی ۲۰۰ هزار تومانی به رقم ۱۵میلیون و ۱۰۰هزار تومان رسید

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش