۱۲:۰۶ - ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۲۰۵۳۳۶
اخبار فلزات، طلا و ارز

آخرین جزئیات از تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی

دلار,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

با اجرای سیاست جدید ارزی در یک ماه اول امسال شش‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون دلار ارز از طریق بانک‌مرکزی، نظام بانکی و صرافی‌ها تامین شده است. حدود چهار‌میلیارد دلار برای تامین ارز واردات اختصاص داده شده و یک‌میلیارد و ۲۰۰‌میلیون دلار نیز ازسوی صادرکنندگان ارز وارد صرافی‌ها شده است. افزون بر این، در حالی در روزهای اخیر با خروج آمریکا از برجام تحریم ارزی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در دستور کار قرار خواهد گرفت که می‌تواند شرایط ارزی کشور را تحت تاثیر قرار دهد، با این حال رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده این امر در شرایط بسیار خوبی رخ داده و بانک مرکزی برنامه‌ریزی بهتری خواهد داشت.

 

وضعیت اختصاص دلار ۴۲۰۰ تومانی

در جریان اجرای سیاست جدید ارزی در حدود یک ماه گذشته ظاهرا حدود شش‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تامین نیاز متقاضیان تخصیص داده شده است. به گزارش ایسنا، در مدت گذشته با توجه به اینکه سیاست ارزی دولت عمر کوتاهی داشت و در این میان سازوکارهای لازم برای اجرا فراهم نبود، از سوی واردکنندگان برای تامین ارز مورد نیاز و همچنین صادرکنندگان به منظور فروش ارز ناشی از صادرات مشکلاتی ایجاد شد، چراکه آنها ملزم بودند امور ارزی خود را که تا پیش از این در بازار آزاد عمدتا انجام می‌دادند، به کانالی که بانک مرکزی تعیین کرده بود بیاورند. بنابراین صادرکننده و وارد‌کننده باید از طریق سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) ارز خود را تامین یا به فروش برسانند.

 

در این مدت آنچه که بانک مرکزی گزارش داده نشان می‌دهد که حدود شش‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان تخصیص داده است که این البته به معنای پرداخت نیست. معادل دلاری پنج‌میلیارد و ۴۶۴‌میلیون دلار از منابع تخصیص یافته به‌صورت بانکی و از منابع بانک مرکزی بوده است. در عین حال که حدود ۷۰۰‌میلیون دلار از طریق سامانه نیما برای واردات کالا و خدمات اختصاص پیدا کرده است.۴۴۵‌میلیون دلار نیز ارز اشخاص بوده که به‌صورت واردات و در مقابل صادرات اختصاص پیدا کرده است. از مجموع شش‌میلیارد و ۶۰۰‌میلیون دلاری که تخصیص داده شده حدود سه‌میلیارد و ۷۵۰‌میلیون دلار تامین شده و بانک مرکزی آن را در اختیار بانک‌های عامل قرار داده تا به متقضیان بفروشند. از مجموع ارز تخصیصی یک‌میلیارد و ۱۰۰‌میلیون دلار برای واردات کالاهای اساسی شامل برنج، جو، حبوبات، دام زنده، ذرت، روغن، شکر، کره، کنجاله، سویا، گندم و گوشت اختصاص یافته و حدود ۳۳۰‌میلیون دلار نیز برای واردات دارویی شامل تجهیزات پزشکی، داروی ساخته شده، شیر خشک و مواد اولیه تخصیص پید اکرده است.

 

با توجه به اینکه کالاهای اساسی به‌همراه برخی کالاهای دیگر تا قبل از سیاست جدید ارزی دولت دلار مبادله‌ای یعنی حدود ۳۸۰۰ تومانی دریافت می‌کردند و با افزایش قیمت دلار تک‌نرخی به ۴۲۰۰ تومان هزینه‌های در این بخش افزایش پیدا کرد، دولت تصمیم گرفت تا برای کالاهای اساسی یارانه تخصیص دهد. در این شرایط این قبیل کالاها که باید با نرخ ۴۲۰۰ تومان وارد شوند، یارانه دریافت کرده و با همان نرخ ۳۸۰۰ تومان اختصاص پیدا خواهند کرد. در حالی در روزهای اخیر با خروج آمریکا از برجام تحریم ارزی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا در دستور کار قرار خواهد گرفت که می‌تواند شرایط ارزی کشور را تحت تاثیر قرار دهد. این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی معتقد است در فضای کلی تعادل مناسبی بین عرضه و تقاضا وجود دارد و منابع و مصارف متعادل است. بنابراین اقدام اخیر آمریکا هیچگونه نگرانی ایجاد نمی‌کند و بانک مرکزی با تمهیدات و ترتیبات اتخاذ شده می‌تواند منابع ارزی را با توجه به اولویت‌ها تخصیص دهد. با این وجود برخی کارشناسان معتقدند در شرایط موجود بر تحریم‌های ارزی لازم است تا بانک مرکزی در سیاست اخیر ارزی خود بازنگری کرده و روال مناسب با وضعیت موجود را در پیش بگیرد.

 

ارز تحت تاثیر عوامل روانی

در همین رابطه،‌ رئیس بانک مرکزی گفت: واردات و صادرات باید روند خود را طی کند و تخصیص ارز از طریق بانک مرکزی، صرافی و غیره شش‌میلیارد دلار به این امر بود ‌و چهار‌میلیارد دلار نیز تامین ارز شد. ولی ا... سیف همچنین با اشاره به خروج ترامپ از برجام، افزود: این امر در شرایط بسیار خوبی رخ داد و بانک مرکزی برنامه‌ریزی بهتری خواهد داشت. او با اشاره به اینکه یکی از مراکز شاخص آرامش و ثبات در بازار ارز در دولت یازدهم بود، ادامه داد: شرایط دلار در سال ۱۳۹۲ به‌طور کامل متحول شد و ابتدای شروع کار دولت تدبیر و امید به ۲۹۵۰  تومان نیز رسید. سیف تصریح کرد:‌ نقش ارز بسیار تعیین‌کننده است و با تصمیم بانک مرکزی عوض نمی‌شود و آن چیزی که رسالت بانک مرکزی است جلوگیری از نوسانات مقطعی است.

 

رئیس بانک مرکزی گفت: یکی از نوسانات ارز در پذیرش قطعنامه بود، زمان انتخابات ۱۳۹۲ هم تصمیم جدیدی گرفته نشده بود که ظرف دو ماه به زیر ۳۰۰۰ تومان می‌رسد. او با اشاره به اینکه باید در راستای رشد اقتصاد حرکت کرد، افزود: دلیل اصلی تضعیف نرخ ارز نوسانات اقتصاد است و یکی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید تورم تک‌رقمی بود. او ادامه داد: ما پس از ۲۶ سال تورم تک رقمی را داشتیم که البته در طرف‌های تجاری ما نرخ تورم دو یا سه‌درصد است. از ابتدای دولت سعی کردیم این واقعیت را بپذیریم و اجازه دهیم ارز راه خود را بر مبنای واقعیت طی کند. سیف افزود: عوامل غیراقتصادی و روانی که عدم اطمینان یا امید کاذب ایجاد می‌کند، قیمت ارز را تحت تاثیر قرار داد. او افزود: با اطمینان خاطر در شرایطی هستیم که برنامه‌ها روند خود را طی می‌کند و نواقص جزئی را نیز حل می‌کنیم.

 

 

armandai​ly.‎​ir
  • 15
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.9 stars from 19 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید