۰۸:۱۹ - ۳۰ تير ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۴۰۸۲۴۲
اخبار فلزات، طلا و ارز

اخبار لحظه‌ای از بازار ارز و طلا/ قیمت روز دلار در بازار آزاد ۹۷/۰۴/۳۰

قیمت دلار و قیمت سکه (شنبه ۳۰ تیر۹۷) / سرانجام ارز مسافرتی چه خواهد شد؟

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

بیشتر بخوانید:

 

 

قیمت دلار ۹۷/۰۴/۳۰؛ به گزارش سرپوش  روز پنج‌شنبه، سکه تمام بهار آزادی و دلار روند افزایشی را ادامه دادند تا به مرزهای حساس مقاومتی برسند. در آخرین روز هفته، سکه ۱۱۰ هزار تومان افزایش را به ثبت رساند و روی قیمت ۲ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان قرار گرفت. همسو با روند صعودی سکه، دلار نیز به محدوده ۸ هزار و ۲۵۰ تومان وارد شد. به گفته فعالان، بازار ارز و سکه از اوایل دهه دوم تیرماه به این سطوح قدم نگذاشته بودند و عبور از آنها، می‌تواند به منزله سیگنالی مبنی بر رشد بیشتر قیمت‌ها تعبیر شود. در واقع، معامله‌گران فنی بازار باور دارند عبور از این سطوح قیمتی می‌تواند منجر به ورود تقاضای جدید در بازارها شود. پیش از این سکه و دلار با نزدیک شدن به این سطوح معمولا با افزایش فروش‌ مواجه می‌شدند.

 

بازار طلای جهانی؛ رشد آرام طلا از کف یک‌ساله

دیروز ساعت ۱۶ هر اونس طلای جهانی به قیمت ۱۲۲۲ دلار معامله شد. اظهارات جروم پاول، رئیس فدرال رزرو برای دورنمای افزایش تدریجی نرخ بهره افت طلا از کانال ۱۲۴۰ دلاری (ابتدای هفته) و با رسیدن شاخص دلار به سقف یک‌‌ساله روز پنج‌شنبه، طلای جهانی را به کف یک‌‌ساله (۸/ ۱۲۱۱ دلار) رساند. اما در ادامه اعلام عدم رضایت ترامپ از سیاست پولی فدرال رزرو با افت شاخص دلار روز جمعه طلا را صعودی کرد. همچنان تشدید تنش‌های تجاری و اعلام آمادگی ترامپ در مصاحبه تلویزیونی برای اعمال تعرفه بر ۵۰۰ میلیارد دلار کالای چینی، افت یوآن به کف ۱۳‌‌ماهه را به دنبال داشت. با وجود احتمال کند شدن رشد اقتصادی و پایان چرخه رونق و سیگنال‌های تردید در بازار جهانی با افت قیمت فلزات اساسی، دورنمای کاهش کسری تراز تجاری و کسری بودجه آمریکا مانع از رشد تقاضای محافظه‌کارانه طلا است.

 

۲۲:۳۰ ۳۰ تیر ۹۷

گزارش نهایی بازار :

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۹:۳۰ ۳۰ تیر ۹۷

بانک مرکزی: ارز مسافرتی کماکان ادامه دارد

دیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: همچنان پنج بانک عامل این ارز را در چارچوب بخشنامه بانک مرکزی در اختیار مسافران واجدان شرایط و با نرخ رسمی تا سقف‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ یورویی قرار می‌دهند.

۱۹:۰۰ ۳۰ تیر ۹۷

نرخ سکه و طلا :

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۶:۱۵ ۳۰ تیر ۹۷

نرخ سکه و طلا :

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۶:۰۰ ۳۰ تیر ۹۷

تضاد قانونی در تامین ارز مسافرتی

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این‌که تامین ارز مسافرتی با شرایطی که بانک مرکزی ایجاد کرده دچار تضاد قانونی شده است، اظهار کرد: زمانی که به مسافر ۵۰۰ و یا حداکثر هزار یورو آن هم فقط برای یکبار در سال ارز مسافرتی داده شود، مسافر مجبور است مابه التفاوت نیاز خود را از بازار آزاد تامین‌کند در حالی که این بازار از لحاظ قانونی قاچاق محسوب شده است؛ بنابراین با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی مسافران در تهیه ارز مورد نیاز خود دچار تضاد قانونی شده‌اند.

۱۵:۴۵ ۳۰ تیر ۹۷

افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی در بازار شیر و لبنیات/ روغن ۹ تا ۱۶ درصد گران شد

قیمت انواع محصولات لبنی به ویژه شیر که نرخ مصوب دارد طی روزها و هفته‌های گذشته با افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی مواجه شده است، در حالی که دستگاه‌های متولی مانند سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و حتی صنایع لبنی حاضر به پاسخگویی درباره مجاز یا غیرمجاز بودن آن نشدند. چرا که بازار امروز لبنیات نشان می‌دهد همه محصولات لبنی در اکثر برندهای مطرح با افزایش قیمت ۱۰ تا ۲۰ درصدی مواجه شده‌اند که این افزایش از حدود ۲۰ روز گذشته به تدریج در بازار اعمال شده است. به عنوان مثال هر عدد بطری شیرکاکائوی کوچک تک نفرها از ۱۵۰۰ به ۲۰۰۰ تومان و هر عدد بطری شیر ۱.۵ لیتری پرچرب و کم‌چرب از ۲۷۰۰ تومان به ۳۲۰۰ تومان رسیده است و شیر پر چرب ۱.۵ لیتری ۳۴۰۰ تومان فروخته می شود.اما در این آشفته بازار مشخص نیست که دستگاه‌های نظارتی کجا هستند و چرا حاضر به پاسخگویی نمی‌شوند، چراکه علیرضا رستمی - مدیرکل نظارت بر مواد غذایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان - با وجود پیگیری‌، حاضر نشد که به این ابهامات پاسخ دهد و نهایتا به روابط عمومی ارجاع داد که این بخش هم پاسخگوی این سوالات نشد. ** ر چند روز اخیر اعتراض تولیدکنندگان در افزایش قیمت مواد اولیه باعث شد اتاق اصناف ایران اعلام کند هر واحد صنفی بین ۷ تا ۱۷ درصد می‌تواند برای کالا‌های وارداتی افزایش قیمت دهد و بیشتر از آن تخلف است. اعلام همین مطلب کافی بود تا مجوز گرانی صادر و واحدهای صنفی نسبت به اجرای اقدام کنند. امروز تولیدکنندگان روغن افزایش ۹ تا ۱۶ درصدی محصولات خود را اعمال و نسبت به عرضه محصولات آنهم با قیمت‌های جدید اقدام کرده‌اند. به عنوان نمونه روغن یک لیتری یکی از شرکت های روغن از ۵۳۰۰ تومان به ۵۷۵۰ تغییر کرده است. شرکت دیگری قیمت روغن سرخ کردنی خود را از ۴۳۰۰ تومان به ۴۸۰۰ تومان رسانده است. برخی از شرکت ها هم افزایش ۱۶ درصدی قیمت را اجرا و مطابق با آن روغن یک لیتری خود را از ۵۳۰۰ تومان با قیمت ۶۱۵۰ تومان به فروش می رسانند.

۱۵:۳۰ ۳۰ تیر ۹۷

جهت کنترل بازار ارز و طلا، بازار آتی سکه را متوقف کردند

از روز یکشنبه مورخ ۳۱ تیر ۹۷ تا اطلاع ثانوی، اخذ موقعیت تعهدی خرید و فروش فزاینده در قراردادهای آتی سکه طلا برای فعالان بازار مقدور نمی‌باشد. /

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
۱۴:۴۵ ۳۰ تیر ۹۷

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران : اعطای ارز مسافرتی متوقف شد

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران گفت: با دستور بانک مرکزی از امروز (۳۰ تیرماه) فروش ارز مسافرتی در همه بانک‌های عامل متوقف شد.احمد اصغری در گفت‌وگو با ایرنا در پاسخ به این پرسش که «بانک سامان در اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کرده است»، گفت: این صدور رسمی بانک مرکزی است و به همه بانک‌ها نیز ابلاغ‌ شده است. او با اشاره به اینکه «اگر به دنبال جایگزین کردن صنعت گردشگری به‌جای صنعت نفت هستیم نباید فقط شعار بدهیم»، افزود: بسیاری از طرح‌های گردشگری مانند بوم‌گردی نیمه‌کاره رها شده‌اند و گویا متولیان این امر اعتقادی به پیشرفت این حوزه ندارند. او تأکید کرد: دولتی‌ها باید پای کار باشند هرچند که مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری اقدام‌هایی در این زمینه انجام داده‌اند اما این‌ها کافی نیست و باید از بخش خصوصی هم استفاده کنند. به گفته اصغری، از سه ماه گذشته تاکنون ریاست سازمان، نامه‌های ارسالی بخش خصوصی را برای ملاقات و برگزاری نشست با کمیسیون‌های گردشگری اتاق‌های استان پاسخ نداده‌اند. رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران اظهار داشت: ما به دنبال ارائه راهکار و نقشه راه هستیم و می‌خواهیم فضای کسب‌وکار گردشگری موجود را به اطلاع مسئولان دولتی برسانیم. اصغری از مدیران سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری خواست تا برای توسعه گردشگری از پتانسیل‌ها و توانایی‌های بخش خصوصی کمک بگیرند.

۱۴:۲۵ ۳۰ تیر ۹۷

گزارش میدانی از بازارتهران ۳۰ تیر ۹۷ ساعت ۱۴:۳۰

تعداد فروشندگان ارز بسیار کم و تقاضای اسکناس بالاست. در پی لغو ارز مسافرتی و اخبار مایوس کننده برای بازار، اکثر فروشندگان جهت سود بیشتر، از فروش ارز خودداری می کنند. کف قیمت ۸۴۷۰ بوده و اسکناس دلار در ۸۵۰۰ معامله می گردد. یورو نیز با قیمت ۹۸۵۰ معامله شد.

۱۴:۱۱ ۳۰ تیر ۹۷

حباب سکه به ۷۰۰ هزار تومان رسید

عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر ضمن اعلام اینکه سکه‌های تحویل شده به بازار عرضه نشده است، از افزایش حباب ۲۰۰ هزار تومانی سکه طی یک هفته خبر داد و گفت: در حال حاضر قیمت سکه حدود ۷۰۰ هزار تومان حباب دارد. محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به قیمت‌های امروز بازار طلا و سکه، اظهار کرد: امروز قیمت سکه تمام طرح جدید به بیش از سه میلیون تومان رسید و در بازار سه میلیون و ۱۳۲ هزار تومان معامله شد که نسبت به روز پنج‌شنبه ۱۸۰ افزایش در قیمت آن مشاهده می‌شود. وی افزود: نیم سکه در بازار یک میلیون و ۴۶۱ هزار تومان، ربع سکه ۷۴۱ هزار تومان و سکه‌ یک گرمی ۴۲۲ هزار تومان معامله شد. عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر با بیان اینکه هر مثقال طلای آب‌شده در روز پنج‌شنبه یک میلیون و ۴۰ هزار تومان بوده است، اظهار کرد: این قیمت امروز به یک میلیون و ۶۶ هزار تومان رسید. اما موضوعی که باید درباره طلا گفت این است که قیمت طلا هیچ حبابی ندارد و هرگونه افزایش قیمت آن ناشی از افزایش قیمت ارز است. به گفته کشتی‌آرای، قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز ۲۴۶ هزار و ۱۰۰ تومان است. وی با بیان اینکه در مجموع نسبت به گفته گذشته قیمت جهانی طلا ۱۰ دلار کاهش داشته است، گفت: از روز چهارشنبه تصور می‌شد سکه‌های پیش فروش‌شده که تحویل شدند، وارد بازار شوند، اما این اتفاق نیفتاد و تقاضای پنهانی که برای ورود این سکه‌ها به بازار ایجاد شده بود، سبب شد قیمت سکه دوباره افزایش پیدا کند. در واقع در شرایطی که پیش‌بینی می‌شد حباب سکه در پایان هفته جاری کاهش پیدا کند، با افزایش همراه بود. عضو هیات مدیره اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر حباب ایجادشده روی قیمت سکه را ۶۸۰ هزار تومان اعلام کرد و ادامه داد: قیمت سکه باید دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان باشد که در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان حباب روی سکه ایجاد شده است. کشتی‌آرای اضافه کرد: جالب اینجاست که حباب ایجادشده روی سکه تا هفته گذشته کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بود اما امروز نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان شده است. وی با بیان اینکه بازار سکه حتی تا یک ساعت آینده نیز قابل پیش‌بینی نیست، گفت: پارامترهای تاثیرگذار بر بازار به اندازه‌ای زیاد شده است که حتی بازار را تحلیل هم نمی‌توان کرد، بنابراین هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست.

۱۴:۰۰ ۳۰ تیر ۹۷

روند صعودی دلار و سکه همچنان ادامه دارد

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۳:۴۵ ۳۰ تیر ۹۷

در نشست سران قوا؛ راهکارهای کنترل و مدیریت نقدینگی بررسی و مصوب شد

پیشنهادها و راهکارهایی در خصوص کنترل و مدیریت نقدینگی با جهت‌گیری رونق در بخش تولید و اقتصاد کشور در پنجمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست رییس جمهوری و با حضور سران قوا، بررسی و مصوب شد. *در این جلسه، پس از بررسی گزارش رییس کل بانک مرکزی و رییس سازمان برنامه و بودجه درباره وضع نقدینگی، مقرر شد مطالبات بانک مرکزی از شرکت‌های تعاونی و موسسات غیرمجاز در کوتاه مدت براساس روش‌های مصوب تصفیه شود. *همچنین براساس مصوب جلسه، ‌وزارت امور اقتصادی و دارایی مجاز است تمام یا بخشی از سهام و دارایی‌های تحت مالکیت دولت را در چارچوب روش‌های جاری یا در قالب «صندوق سرمایه‌گذاری معامله‌پذیر» با مکانیزم‌های تشویقی و با رعایت سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در بورس واگذار کند.

۱۲:۵۵ ۳۰ تیر ۹۷

خيز دولت براي گران كردن بنزين

شرفی عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: * دولت بسته پیشنهادی را به مجلس ارائه کرده تا بودجه سال جاری بازنگری شود. *در این پیشنهاد مطرح شده که درباره سهمیه‌بندی بنزین یا دو نرخی شدن نرخ آن در ۶ ماهه دوم سال جاری تصمیم‌گیری شود

۱۲:۴۲ ۳۰ تیر ۹۷

نرخ ارز و سکه در بازار آزاد

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز
قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۱:۵۰ ۳۰ تیر ۹۷

فعالیت بازار دوم ارز چگونه انجام می شود؟

براساس توضیحات بانک مرکزی سازوکار لازم برای انجام معاملات ارز بین صادرکنندگان گروه ۲۰ درصدی و فعالیت بازار دوم ارز آغاز شده است. این معاملات به دو طریق قابل انجام است. *در روش اول که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات به صورت توافقی است، صادرکننده به صورت توافقی، ارز و امتیاز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ایران به واردکننده واگذار می‌کند و واردکننده کالاهای اولویت سوم پس از طی مراحل ثبت‌سفارش، تشکیل پرونده در بانک عامل و اظهار کالا به گمرک، نسبت به واردات اقدام می‌کند. *در روش دوم که خرید و فروش ارز و امتیاز واردات در سامانه نیماست، صادرکننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیما اقدام می‌کند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست‌های خرید ارز موجود بابت واردات ثبت‌سفارش شده با اولویت سوم، به خرید ارز با نرخ اعلام شده اقدام می‌کند.

۱۱:۴۵ ۳۰ تیر ۹۷

دلار ۴نرخی می‌شود

سال‌هاست که بازار ارز به عنوان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دولت‌ها در حوزه اقتصاد مطرح می‌شود. به همین دلیل ساماندهی این بازار.... کلیک کنید.

۱۱:۳۵ ۳۰ تیر ۹۷

قيمت فروش سکه و طلا در بازار ايران

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۱:۲۶ ۳۰ تیر ۹۷

نرخ ارز در بازار آزاد

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۱:۰۵ ۳۰ تیر ۹۷

تغییرات ارزش پول ملی برخی کشورها طی یکسال گذشته

 

قیمت دلار امروز 30 تیر 97,اخبار طلا و ارز,خبرهای طلا و ارز,طلا و ارز

 

۱۰:۵۵ ۳۰ تیر ۹۷

تامين ارز مسافرتی با دو نرخ رسمی و بازار ثانويه

کسرایی‌پور، مديرکل سياست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: * نحوه پرداخت ارز مسافرتی تا چند روز آينده مشخص مي شود. * بانک مرکزی پيشنهادهای جدیدی برای اصلاح نحوه پرداخت ارزمسافرتی مطرح کرده که در ستاد اقتصادی دولت در دست بررسی است.

۱۰:۵۰ ۳۰ تیر ۹۷

تمدید مهلت ثبت‌سفارش بدون انتقال ارز

براساس اعلام سازمان توسعه تجارت مهلت انجام ثبت‌ سفارش‌ بدون انتقال ارز از محل بارنامه‌های پیش از بیست و سوم فروردین ماه سال جاری، تا تاریخ دهم مرداد ماه امسال تمدید شده است. *تاریخ اعتبار این نوع ثبت سفارش‌ها تا ۱۰ مرداد است، بنابراین واردکنندگان باید تا تاریخ مذکور، کالاهای مربوطه را از گمرک ترخیص کنند. بدیهی است مسئولیت عدم ترخیص به موقع, برعهده واردکنندگان است.

۱۰:۰۰ ۳۰ تیر ۹۷

قیمت نفت با افت دلار بالا رفت | کاهش صادرات عربستان

‎با تضعیف دلار و انتظار برای کاهش صادرات نفت خام عربستان در ماه آگوست، قیمت نفت بالا رفت و احتمال کاهش قیمت بدلیل تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین و افزایش عرضه خنثی شد

۰۹:۴۸ ۳۰ تیر ۹۷

نرخ ارز رسمی/ دلار ۴۳۶۵ تومان شد (شنبه ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۷)

ارزش ۳۰ ارز در بازار بین بانکی روند صعودی به خود گرفت و یک ارز بدون تغییر قیمت کار خود را آغاز کردند.

برای دیدن نرخ سایر ارزها کلیک کنید.

۰۹:۰۰ ۳۰ تیر ۹۷

فايده دانستن قيمت دلار و طلا

پويا ناظران اقتصاددان در كانال تلگرامي خود در خصوص مطلبي با عنوان اينكه «فايده تخمين قيمت دلار» نوشته است؛ يكم، يادآوري اينكه قاچاق دونستن يك چيز، و ابلاغ قيمت دولتي براي اون، باعث نمي‌شه قيمت تعادلي نداشته باشه. دوم، مشاهده آشفتگي حاصل از مداخله دولت در يك بازار. سوم، اگه خواستيد مقداري دلار معامله كنيد، حدود قيمت دست‌تون باشه. چرا دلار بر مبناي سكه گرون‌تر از دلار بر مبناي يورو، درهم و طلاي ۱۸ست؟ اگه سكه بهار آزادي متناسب با طلا قيمت‌گذاري مي‌شد، حدود «۲ ميليون و ۴۰۰ هزار تومن» قيمت مي‌خورد. اما الان گرون‌تر معامله مي‌شه چون مردمي كه پس‌اندازهاي خرد دارن، ولي دسترسي به ارز ندارن، از ترس تورم، دارند ريال رو از سر باز مي‌كنند و طلا مي‌خرند. منتها به جاي خريدن طلاي خام، ترجيح ميدن سكه بخرند چون هم تهيه‌اش راحت‌تره، هم خيال‌شون راحت‌تره كه سرشون كلاه نمي‌ره. لذا ده، دوازده درصد بيشتر ميدن ولي سكه مي‌خرند. به نظرشون مطمئن‌تره. اما عده بيشتري هستند كه ٧/٢ ميليون تومن هم ندارند كه سكه بخرند. اونها همچين كه يك ميليون و ۴۰۰ جور مي‌شه، يه نيم سكه مي‌خرند. اينقدر نگران آينده هستند كه ترجيح ميدن نيم‌سكه رو گرون‌تر بخرند ولي صبر نكنند تا پولشون به ٧/٢ ميليون برسه. براي همين، نيم‌سكه بيشتر از نصف يك سكه تمام قيمت مي‌خوره. به همين دليل هم، ربع سكه حتي بيشتر از نصف يك نيم‌سكه قيمت مي‌خوره. اما سرمايه‌‌گذارهاي بزرگ، به جاي سكه، شمش طلا مي‌خرند چراكه در ميان‌مدت، اين سرمايه‌گذاري دست‌كم ۱۱% بيشتر از سكه برگشت داره. مي‌بينيد كه تخمين از قيمت دلار، بر مبناي طلاي ۱۸، نسبت به سكه ۱۱% پايين‌تره. علم اقتصاد مي‌گه كه قيمت يورو و درهم و طلا و سكه و نيم‌سكه و ربع‌سكه همه بايد با هم متناسب باشه. يعني اگه فرآيند‌هاي بازار، سالم كار كنند، قيمت‌هاشون متناسب مي‌شه. وقتي قيمت‌ها از تناسب مي‌افتند، يعني بازار مريض شده. نگاه كردن به اين اختلاف‌ها، مثل دماسنج گذاشتن تو دهن بيمار مي‌مونه. اگه اختلاف قيمت سكه با طلا زياد باشه، مثل اينه كه بازار تب كرده باشه. چند هفته پيش، اختلاف سكه و طلا رسيده بود به ۱۸%. يعني دلار از نظر سكه ۱۸%. بيشتر از دلار از نظر طلا بود. الان اين فاصله رسيده به حدود ۱۱%. يعني بازار هنوز تب داره، اما شدت تبش قدري كم شده.

۰۸:۱۵ ۳۰ تیر ۹۷

واردات بیش از یک گوشی از سوی مسافران ممنوع

گمرک ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد: واردات بیش از یک گوشی تلفن همراه، از سوی مسافران ممنوع است. طبق بخشنامه گمرک مورخ ۲۳ آبان ۹۶ شخص مسافر با رعایت مقررات مسافری و لحاظ شرایط غیرتجاری، تنها مجاز به اظهار اطلاعات یک دستگاه تلفن همراه در سامانه مسافری است. کمیته اطلاع‌رسانی رسمی طرح رجیستری در اطلاعیه‌ای خطاب به مسافران، اصناف و بازرگانان اعلام کرد: سامانه همتا به طور مداوم در حال شناسایی تخلفات (از انواع مختلف) است. بر همین اساس از این پس، گوشی‌های مسافری که بدون رعایت قوانین مندرج در بخشنامه گمرک در سامانه اظهار کالای مسافری ثبت شوند، بسرعت توسط سامانه همتا شناسایی و در لیست کالاهای غیرقانونی قرار خواهند گرفت.

۰۸:۱۰ ۳۰ تیر ۹۷

سرانجام ارز مسافرتی چه خواهد شد؟

براساس دستورالعمل بانک مرکزی تأمین و پرداخت ارز مسافرتی به‌صورت اسکناس برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس به مبلغ ۵۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست؛ سقف این نوع ارز برای سایر کشورها بجز عراق به مبلغ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست و ارز مورد نیاز زائران عتبات عالیات به دینار و به میزان ۲۵۰ هزار دینار عراقی تعیین شده است. اما حالا در ادامه اصلاح سیاست‌های ارزی، خبرها حاکی از تجدید نظر بانک مرکزی در سیاست ارز مسافرتی دارد. چند وقت پیش برای اصلاح سیاست‌های ارزی، کالاهای وارداتی به ۴ گروه تبدیل شدند که براساس آن گروه اول و دوم که شامل کالاهای اساسی، واسطه‌ای و سرمایه‌ای است مشمول ارز رسمی شدند و قرار شد که گروه سوم کالایی ، تقاضای ارز خود را در بازار ثانویه ارزی تأمین کند. بازار ثانویه ارزی نیز در سامانه نیما و از محل ارز ۲۰درصد از صادرات غیرنفتی فعال است که در آن نرخ ارز به‌صورت توافقی و برمبنای منطق بازار، عرضه و تقاضا، تعیین می‌شود. در حال حاضر در حالی که دلار در بازار آزاد حدود ۸هزار تومان است، در بازار ثانویه ارزی معاملات آن با حدود ۷۵۰۰ تومان صورت می‌گیرد. برخی خبرها هم از نامه نگاری برخی از بانک‌ها با شعب خود برای توقف پرداخت ارز مسافرتی حکایت می‌کند. حتی هفته گذشته بخشنامه صادره یکی از بانک‌ها به شعب رسانه‌ای شد که در آن عنوان شده بود باید از روز شنبه ۳۰ تیرماه پرداخت ارز مسافرتی متوقف شود، اگرچه کمی بعد موضوع توقف پرداخت ارز مسافرتی تکذیب شد اما هنوز هم شائبه آن وجود دارد. تمام خبرها حکایت از آن دارد که احتمالاً بزودی پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی به مسافران که عده‌ای از آن به‌عنوان رانت ارزی تعبیر می‌کنند، حذف شود اما هنوز معلوم نیست که مسافران باید ارز مورد نیازشان را از چه محلی تأمین کنند. از سوی دیگر، دولت و بانک مرکزی بازار ارز آزاد را به رسمیت نمی‌شناسند و هر گونه معامله‌ای در آن به‌عنوان قاچاق تلقی می‌شود و صرافی‌ها حق خرید و فروش اسکناس ارز را ندارند. در چنین شرایطی به نظر می‌رسد که تنها راه باقیمانده، تأمین ارز مسافرتی توسط بازار ثانویه ارزی باشد که نرخ ارز در آن رقابتی و توافقی تعیین می‌شود.

۰۸:۰۰ ۳۰ تیر ۹۷

لیست کامل دریافت‌کنندگان ارز دولتی ارسال شد

رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد: بانک مرکزی در فرآیند اطلاع‌رسانی، همواره به‌دنبال شفاف‌سازی بوده است و لیست کامل کلیه ارزهای تامین شده به دادستان کل کشور ارسال شده است. به گزارش «ایبنا» در پی انتشار مصاحبه حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری، دادستان کل کشور مبنی‌بر لزوم ارائه هرچه سریع‌تر اطلاعات مربوط به گیرندگان ارز بانک مرکزی با نرخ رسمی، ولی‌الله سیف ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: بانک مرکزی کلیه اطلاعات را به موقع اطلاع‌رسانی کرده است.رئیس‌کل بانک مرکزی در این مصاحبه کوتاه با تاکید بر این نکته که این بانک در جریان اطلاع‌رسانی با هیچ محدودیت و فشاری روبه‌رو نبوده است، ادامه داد: ما با شفافیت کامل، اطلاعات لازم را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم و اخیرا نیز بنابر تقاضای دادستان محترم تهران، فهرست کامل کلیه ارزهای تامین شده، برای ایشان ارسال شده است. مع الوصف بنا بر ملاقاتی که با دادستان کل کشور داشتم، این لیست برای ایشان نیز ارسال شد.

 

 • 52
 • 42
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
2.8 stars from 94 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۲۶
غیر قابل انتشار: ۲۴
جدیدترین
قدیمی ترین
قرص برنج کجا گیر بیارم?
 • 0
 • 2
خدا پدر احمدی نژاد را بیامرزه
 • 2
 • 8
سلام توروخداوضع اقتصادی رو خوب کنین ارزانی کنین واقعا نمی تونیم
 • 1
 • 8
با یه برجام فاتحه مردمو خوندن
 • 4
 • 7
با یه برجام فاتحه مر...
دقيقاً
 • 3
 • 2
با یه برجام فاتحه مر...
خدا بکشدشون الهی.
 • 3
 • 2
آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کنیم که مردم به این ۴۵هزار تومن احتیاجی نداشته باشن. ما میتونیم با صنعت گردشگری سالی یک میلیون شغل ایجاد کنیم. هسته‌ای کیلو چنده هسته‌ای نمی‌زاره چرخ صنعت بچرخه، ماهواره و موشک و رصدخانه ملی کیلوچنده پولشو بردار ببریم توچال و کیش صفا کنیم بریم کرج ناهارمون بشه ۵۵۰ میلیون تومن. ببینم اصن این مسکن مهر مذخرف ۱۰۰ متری چی‌چی هست؟ من لوستر سالنم ۹۰ میلیون قیمتشه من خونم ۵۰ میلیارد ارزش داره بازم ناراضی‌ام پس بیا اصلا گند بزنیم به مسکن مهر. من از راههای پزشکی و کاملا شرعی و قانونی و بدون رانت در عرض ۲۰ سال ۱۰هزار میلیارد تومن ثروت کسب کردم هیچ الاقی هم نتونسته تا الان چنین ثروتی کسب کنه لذا بیا به اقشار کم درامد ینی اونایی که بین ۱۰ میلیون تا ۵۰ میلیون درماه درامد دارم ی طرح سلامت بزنیم بنده خداها کمی از هزینه‌ی درمانشون کم بشه، حالا بقیه مردم که زیر ۲ میلیون درامد دارد چی؟ هیچی دیگه اونا برن بمیرن هزینه کفن دفنشونو هم خودشون باید بدن.
 • 5
 • 9
خدا پدر احمدی نژاد رو بیامرزه
 • 8
 • 14
نکنه دلار خریدی.هر ننه قمری شده کارشناس ارز.اخه چرا الکی جو میدی.این کار از خیانت بدتره.من کاره ای میبودم تک تک این دلال ها رو دار میزدم.چه بزرگ چه کوچیک این ملت به جز زبان زور چیزی نمیفهمن
 • 8
 • 13
جانم سکه ۳ میلیون مملکت داره نابود میشه ای ول
 • 10
 • 19
اقتصاد خوب نیست
 • 8
 • 19
خدا لعنت کنه باعث و بانیش رو من نمیدونم آمریکا چه ترسی داره که ازش میترسید برید مذاکره کنید مگه شماها کره شمالی رو مثال نمیزدید همیهش چیشد حالا که رفت صلح کرد ساکت شدید
 • 11
 • 14
قطعد دلار بعد ۱۳ مرداد به بالای ۱۲ هزارتومان میرسه و البته از آبان که نفت نیم فروشیم بالی ۲۰ هزارتومان
 • 16
 • 10
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید