چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
۰۸:۱۹ - ۱۹ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۴۶۴۷
اخبار فلزات، طلا و ارز

فلز گرانبهای داخلی ۳ درصد رشد کرد

جدایی راه سکه از بازار دلا‌ر

قیمت سکه و دلار

سکه و دلار در هفته گذشته در دو مسیر متفاوت حرکت کردند. سکه در سومین هفته مردادماه حدود ۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کرد؛ حال آنکه دلار با بازدهی منفی ۷ دهم درصدی مواجه شد. بخش زیادی از دلیل جدا شدن راه سکه از دلار، افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود که زمینه‌ساز افزایش تحرکات معامله‌گران بازار فلز گرانبهای داخلی شد. با وجود این سکه متناسب با رشد ۶ درصدی بهای اونس افزایش پیدا نکرد تا حباب قیمتی منفی آن (با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده) بیشتر شود.

در آخرین روز هفته، سکه تمام‌بهار آزادی و دلار افت قیمت را تجربه کردند، ولی کاهش روز پنج‌شنبه علامت بازدهی هفتگی فلز گرانبهای داخلی را منفی نکرد. روز پنج‌شنبه، دلار ۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار گرفت. با این کاهش، بازدهی هفتگی دلار به حدود منفی ۷ دهم درصد رسید. دلار دو هفته پیش بازدهی مثبت ۶ دهم درصدی را تجربه کرده بود. تحت‌تاثیر افت قیمت دلار، سکه تمام‌بهار آزادی نیز در انتهای هفته افت ۲۰ هزار تومانی را تجربه کرد و به بهای ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسید.

به‌رغم این افت، فلز گرانبهای داخلی در هفته‌ای که گذشت حدود ۳ درصد افزایش قیمت را به ثبت رساند. سکه پنج‌شنبه دو هفته پیش روی عدد ۴ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان به کار خود پایان داده بود و در هفته گذشته مجموعا توانست ۱۲۵ هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند. عامل اصلی که موجب شد سکه هفته گذشته افزایش ارزش حدودا ۳ درصدی را تجربه کند، صعود بهای اونس در بازارهای جهانی و فتح مرز هزار و ۵۰۰ دلاری بود. در واقع این اونس بود که راه سکه و دلار را در طول هفته از هم جدا کرد، ولی نکته مهم‌‌تر این بود که سکه متناسب با افزایش بهای طلای جهانی رشد نکرد و همین موضوع موجب شد که حباب منفی آن، منفی‌تر شود. اونس در هفته‌ای که گذشت حدود ۶۰ دلار (معادل ۶ درصد) افزایش قیمت را تجربه کرد ولی سکه نصف این میزان در بازار داخلی رشدکرد.

ارزش ذاتی سکه با در نظر گرفتن مالیات ارزش افزوده روز پنج‌شنبه در حدود ۴ میلیون و ۵۸۰ هزار تومان بود که اختلاف ۳۵۰ هزار تومانی با قیمت بازار آزاد داشت. برخی فعالان نبود تقاضا در بازار را عاملی دانسته‌اند که موجب می‌شود سکه در بازار داخلی با احتیاط بیشتری نسبت به روند جهانی اونس افزایش یابد. این در حالی است که عده دیگری باور دارند، معامله‌گران از هراس کاهش بیشتر بهای دلار در بازار سکه دست به عصا حرکت می‌کنند. عده دیگری باور دارند، معامله‌گران بزرگ تمایلی برای حضور در بازارهای ارز و سکه ندارند و بیشتر ترجیح می‌دهند در بازارهای مطمئن‌تری سرمایه‌گذاری کنند. البته برخی کارشناسان هشدار می‌دهند؛ در‌صورتی‌که دلار از زندان ماه‌های اخیر خود خارج شود، می‌تواند زمینه‌ساز جهش شدیدتر در بازار سکه و بازگشت معامله‌گران بزرگ به بازار شود.

دلار در ماه‌های اخیر از دو مرز ۱۲ هزار و ۸۰۰ و ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومانی عبور نکرده است و در روزهای اخیر نیز بیشتر در حوالی مرز ۱۲ هزار تومانی نوسانات بسیار محدودی را انجام داده است.  دلار که دو هفته پیش در دامنه ۱۱ هزار و ۹۲۰ تا ۱۲ هزار و ۲۳۰ تومان نوسان کرده بود، در هفته‌ای که گذشت در بازه ۱۱ هزار و ۸۸۰ تا ۱۲ هزار و ۱۰ تومان حرکت کرد. عده‌ای از فعالان باور دارند؛ در‌صورتی‌که نوسانات کم‌دامنه دلار ادامه پیدا کند، احتمال افزایش فروش ارز در بازار بالا می‌رود و این ارز به سمت سطح حمایتی ۱۱ هزار تومانی حرکت خواهد کرد.  این در حالی است که گروهی از معامله‌گران عنوان می‌کنند واردکنندگان با قیمت‌های بالای ۱۱ هزار تومان حاضر به خرید دلار شده‌اند، در نتیجه پایین رفتن بیشتر قیمت تنها زمینه‌ساز حملات سفته‌بازی به بازار خواهد شد، امری که موجب می‌شود دامنه نوسانات افزایش پیدا کند.

قیمت سکه و دلار

انتقاد ترامپ از نرخ بهره هدف فدرال رزرو/ تثبیت طلا در کانال ۱۵۰۰ دلاری؟

دونالد ترامپ پس از نوسان بازارها ظرف هفته اخیر به انتقاد از سیاست پولی فدرال رزرو پرداخت. براساس تصمیم کمیته بازار باز آمریکا نرخ بهره هدف بدون کاهش ۲۵/ ۲ درصد ثبت شد. کاخ سفید انتظار دارد نرخ بهره طی سال‌جاری میلادی در ۳ نوبت افت کند؛ اما فدرال رزرو با این رویه همسو نیست.

تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین، جریان سرمایه‌ را به سمت بازار ذخایر امن سرازیر کرد. قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی همچنان بالاتر از ۱۵۰۰ دلار باقی مانده که از سال ۲۰۱۳ میلادی رکورد محسوب می‌شود. تداوم تنش‌‌های تجاری بین آمریکا و چین می‌تواند قیمت اونس طلا را به سمت قله ۱۶۰۰ دلاری سوق دهد. براساس داده‌های بازارهای جهانی، قیمت نقره رشد بیشتری از طلا داشته است. هر اونس نقره ظرف هفته جاری ۵/ ۴ درصد رشد قیمت داشت و هر اونس طلا نزدیک به ۴ درصد افزایش بها را تجربه کرد.

 به گفته کارشناسان، اوج‌گیری تنش‌‌ها آمریکا و چین و تاثیر آن بر رشد اقتصاد جهانی باعث شده است که سرمایه‌گذ‌اران، سهام خود را در بسیاری از بورس‌ها به فروش برسانند. البته بازار جهانی سهام روز گذشته بخش عمده‌ای از زیان این هفته خود را پوشش داد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز ۱۱ مرداد اعلام کرد که بر ۳۰۰ میلیارد دلار کالای چینی تعرفه ۱۰ درصدی اعمال می‌کند. چین و آمریکا بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان هستند و براساس آمارهای بانک جهانی این دو کشور حدود ۴۰ درصد کل اقتصاد جهان را در اختیار دارند. 


تولید ناخالص داخلی چین در سال گذشته ۶/ ۱۳ تریلیون دلار و آمریکا ۵/ ۲۰ تریلیون دلار بود. حجم اقتصاد جهانی نیز در همین سال حدود ۸/ ۸۵ تریلیون دلار تخمین زده می‌شود. به غیر از سهم چشمگیر این دو کشور در اقتصاد جهانی، تجارت دوجانبه آنها نیز بسیار چشمگیر است. براساس آمارهای گمرکی چین، این کشور سال قبل ۶/ ۴ تریلیون دلار تجارت خارجی کالا داشته است. مرکز آمار آمریکا نیز تجارت خارجی کالای این کشور را در سال ۲۰۱۸ معادل ۲/ ۴ تریلیون دلار اعلام کرده است. البته این آمارها تنها مربوط به تجارت کالا است و خدمات را در بر نمی‌گیرد. براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی، میزان صادرات و واردات کالا در جهان طی سال گذشته نزدیک به ۵/ ۱۹ تریلیون دلار بوده است.

 براساس این برآوردها، سهم چین و آمریکا در کل تجارت جهانی کالا روی‌هم‌رفته حدود ۴۵ درصد ارزیابی می‌شود. به غیر از کالا، حجم تجارت خدمات در جهان نیز سال گذشته به ۵ هزار میلیارد دلار رسید که آمریکا و چین از پیشروهای این تجارت هستند. به گفته کارشناسان، با توجه به اهمیت و قدرت تعیین‌کننده اقتصاد دو کشور، جنگ تجاری میان چین و آمریکا، می‌تواند به اندازه کافی چشم‌انداز رشد اقتصادی جهانی را تحت‌تاثیر قرار دهد. بانک جهانی می‌گوید سهم تجارت خارجی آمریکا از کل اقتصاد این کشور بالای ۲۷ درصد و درباره چین این رقم بالای ۳۸ درصد است. تجارت دوجانبه کالا و خدمات چین و آمریکا پارسال حدود ۷۳۵ میلیارد دلار بود که نزدیک به سه چهارم آن سهم صادرات چین به آمریکا بود. دونالد ترامپ می‌گوید این وضعیت عادلانه نیست و چین باید زمینه افزایش صادرات آمریکا به این کشور و برابر شدن تراز تجاری را فراهم کند. صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصاد چین برای سال‌جاری را ۳/ ۶ درصد و رشد اقتصادی آمریکا را ۳/ ۲ درصد پیش‌بینی کرده‌است. سال گذشته این رقم برای چین ۶/ ۶ درصد و برای آمریکا ۹/ ۲ درصد بود.

do​nya-e-eqtesad.‎​com
  • 20
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش