دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
۰۹:۱۵ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۱۱۹۵
اخبار فلزات، طلا و ارز

بازار ارز همچنان منتظر واكنش به خبر گشايش اقتصادی/ وقتی حتی اجاره مغازه طلافروش هم در نمی‌آید!

نرخ دلار روز گذشته در بازار آزاد
روز گذشته و همزمان با انتظار بازار غيررسمي ارز براي خبر «گشايش اقتصادي»، نرخ دلار باز هم ريزش كرد و به كانال ۲۰ هزار توماني وارد شد؛ اما در پايان معاملات با مقاومت‌هاي صورت گرفته در سطح بازار، ‌قيمت‌ها باز هم به كانال‌هاي بالاتر برگشت. فعالان بازار مي‌گويند دليل رفت و برگشت‌هاي نرخ دلار، «برآورده نشدن انتظارها براي خبر گشايش اقتصادي» است.

روز گذشته و در آغاز معاملات بازار ارز، صرافي‌‌هاي بانكي قيمت دلار را با ۹۰۰ تومان و يورو را با ۱۲۰۰ تومان كاهش در تابلوي خود نمايان كردند؛ نرخ دلار براي فروش در اين صرافي به ۲۰۸۵۰ و براي خريد به ۲۰۷۰۰ تومان رسيد، يورو نيز با قيمت ۲۴۵۰۰ تومان فروخته مي‌شود و نرخ خريد آن از فروشنده ۲۴۴۰۰ تومان بود. ساير صرافي‌هاي مجاز بانكي هم قيمت دلار را تا ۲۰۸۵۰ تومان كاهش دادند. پيامد اين قيمت‌گذاري توسط صرافي‌هاي وابسته به بانك مركزي، ريزش ۱۲۰۰ توماني قيمت دلار در بازار آزاد و سقوط قيمت دلار به ۲۱ هزار تومان بود. در آغاز معاملات بازار غيررسمي ارز، زمزمه «پايدار ماندن» روند ريزشي قيمت‌ها شنيده مي‌شد. انتظاري كه فعالان بازار ارز با توجه به روند تحولات جاري داشتند. تحليلگران تكنيكال بازار، نرخ ۲۱ هزار تومان را براي دلار، به عنوان يك «نرخ كف» و در واقع «سطح مقاومتي» در نظر گرفته‌اند. شايد به همين دليل باشد كه نرخ دلار در ساعات پاياني معاملات در بازار غيررسمي بار ديگر در كف قيمتي ۲۲ هزار توماني ايستاد. 

در اين ميان نبايد از اظهارات رييس كل بانك مركزي مبني بر اقدام اساسي براي بازار ارز نيز به سادگي گذشت. همتي در يك برنامه تلويزيوني در واكنش به اينكه دولت خود پشت پرده افزايش نرخ ارز است تا كسري بودجه ۱۵۰ هزار ميليارد توماني را جبران كند تاكيد كرده بود: «همين امروز و فردا قيمت ارز را پايين خواهيم آورد و به مردم نشان خواهيم داد كه دولت هيچ ‌وقت به دنبال گران كردن ارز براي تامين كسري بودجه نبوده است.» او گفته بود: در مدتي كه شاهد نوسان بازار ارز هستيم، اقدامات زيادي انجام شده كه در روزهاي آينده نتايج آن را مشاهده مي‌كنيم. به مردم مي‌گويم كه نرخ ارز اين چيزي كه مي‌بينيد نيست و نرخ ارزي كه در بازار است (دلار ۲۴- ۲۳ هزار توماني) واقعي نيست.

صحبت‌هاي همتي به فاصله ۴۸ ساعت در بازار ارز عملي شد و قيمت‌ها روز يكشنبه به ‌شدت ريزش كرد. در واقع تلاش سياستگذار پولي در بازار ارز تاكنون به اينجا رسيده كه از بازگشت قيمت دلار به كانال ۲۳ هزار توماني جلوگيري شود؛ كاري كه با توجه به وجود تقاضا در بازار كمي سخت است. در حال حاضر بازار ارز در حالت «انتظاري» براي خبر گشايش بزرگ اقتصادي است  تا بر اساس آن واكنش مناسب خود را نشان دهد. 

 روند بازگشت قيمت‌ها در بازار سكه و طلا نيز تكرار شد و با اينكه در روزهاي گذشته، انتظارات براي ريزش قيمت‌ها در بازار سكه نيز قوت گرفته بود و حتي قيمت سكه نيز در ابتداي معاملات ديروز به كانال ۹ ميليون توماني وارد شد؛ اما در نهايت قيمت سكه به بيش از ۱۰ ميليون تومان بازگشت.  رفت و برگشت قيمت دلار در بازار غيررسمي در حالي صورت گرفت كه بازار سرمايه، ‌به عنوان «آلترناتيو» اين روزهاي جذب نقدينگي، روز گذشته به دلايلي با سقوط شاخص‌ها و تشكيل صف‌هاي فروش مواجه شد.

لغو عرضه سهام چهار پالايشگاه مهم كشور در قالب صندوق ETF سهام اين نمادها را به محدوده منفي و صف فروش كشاند. كمي بعد اين خبر تكذيب شد تا با بازگشت اميد به عرضه اين صندوق‌ها دوباره نمادهاي پالايشي به صف خريد برسند اما اين تكذيب هم دوباره تكذيب شد! اين بار روابط عمومي سازمان خصوصي سازي اعلام كرد به دليل «عدم اقدام وزارت نفت در تاسيس صندوق مذكور»، سهام دولت در اين پالايشگاه‌ها به صورت بلوكي عرضه خواهد شد. انتشار اين خبر نه تنها باعث شد نمادهاي گروه پالايشي يك دست صف فروش شود بلكه كل بازار را قرمزپوش كرد. در نهايت، بورس تهران با افت بيش از ۱۳ هزار واحد شاخص كل به كار خود پايان داد. آن هم در زماني كه بازگشايي نماد مخابرات در معاملات ديروز موجب رشد ۷۰ درصدي و تاثير مثبت ۱۸ هزار واحدي بر شاخص كل شده بود. اما اين تاثير مثبت هم نتوانست در برابر ريزش يكپارچه بازار مقاومت كند و با صف فروش‌هاي ميلياردي كه روي نماد دو غول خودروسازي تشكيل شد، افت شاخص كل بيشتر شد.

وقتی حتی اجاره مغازه طلافروش هم در نمی‌آید

رئیس اتحادیه طلافروشان اهواز گفت: وضعیت بازار طلا در چند ماه اخیر اصلا خوب نیست و نوسانات نرخ ارز و اونس جهانی در کنار کرونا شرایط فعالیت طلافروشان را بسیار دشوار کرده است.

نرخ دلار روز گذشته در بازار آزاد

عبدالرحمان ذهبی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص آخرین وضعیت بازار طلا اظهار کرد: بازار طلا ماه‌ها است که نوسان دارد و طلافروشان هم نمی‌دانند که قرار است وضعیت بازار به چه شکلی شود و سردرگم هستند.

وی افزود: اونس جهانی نوسان دارد و نرخ ارز نیز مدام در حال افزایش و یا گاهی کاهش است و این مسائل باعث شده که طلافروشان با مشکلات عمده‌ای در خرید و فروش طلا مواجه شوند و واقعا نمی‌دانند در شرایط فعلی بازار باید چه کاری انجام دهند.

رئیس اتحادیه طلافروشان اهواز تصریح کرد: تا زمانی که وضعیت نرخ ارز و همچنین اونس جهانی به همین شکل در حال نوسان باشد، وضعیت طلافروشان نیز نامشخص است زیرا در این اوضاع اقتصادی هر تصمیمی ممکن است به زیان و یا حتی ورشکستگی منجر شود.

ذهبی بیان کرد: طلافروش در وضعیت کنونی گاهی طلا را با قیمت بالایی خریداری می‌کند و ناگهان قیمت طلا در بازار کاهش می‌یابد و این مساله باعث ضرر و زیان می‌شود. گاهی نیز طلافروش طلا را با قیمتی به مشتری می‌فروشد و سپس قیمت‌ها افزایش می‌یابند و فروشنده برای خرید مجبور است قیمت بالایی را پرداخت کند.

وی افزود: وضعیت بازار طلا در چند ماه اخیر اصلا خوب نیست و نوسانات نرخ ارز و اونس جهانی در کنار کرونا شرایط فعالیت طلافروشان را بسیار دشوار کرده است.

رئیس اتحادیه طلافروشان اهواز گفت: بسیاری از فروشندگان طلا، به ویژه آن‌هایی که در مغازه‌ها اجاره‌نشین هستند بدهی بالا آورده‌اند و واقعا نمی‌دانند باید در این شرایط چه کاری انجام دهند زیرا حتی اجاره بهای مغازه خود را نیز نمی‌توانند از راه فروش طلا تامین کنند.

etemadnewspaper.ir
  • 19
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
از چند سال است که میگویند فروش نداریم با قیمت الان طلا سود زیادی از نفروختن کرده اند.
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش