شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
۲۰:۱۷ - ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۵۹۳
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ/ از زن معروف به مادر عراق تا اولین زن کوهنورد فاتح قلعه مخوف پرو

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ
جهانگردی واژه‌ای است که برای جهانگردان، سفر را تداعی می‌کند و همانطور که گفته می‌شود «بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی»؛ در واقع سفر کردن علاج بشر برای رهایی از دردهایی است که فرد به آن‌ها مبتلا شده است. همچنین جهانگردی باعث می‌شود تا با سفر کردن به کشورهای مختلف، تجربیات بسیاری را کسب کند و با فرهنگ‌های دیگر ملت‌ها آشنا شود و آن تنوع فرهنگی، اجتماعی، آداب و رسوم، زبان و گویش هر کشوری را لمس و آن را نیز درک کرد.

به گزارش ایسنا، بسیاری از ما تصور می‌کنیم جهانگردی کار سختی است و شاید این ‌موضوع برای خانم‌ها کار دشوارتری هم باشد؛ از این‌رو به مناسبت روز جهانی زنان برترین و معروف‌ترین بانوان جهانگرد داخلی و خارجی را که در زمان‌های مختلف و به صورت‌های گوناگون سفر کردند را معرفی می‌کنیم تا با مطالعه این‌ مطالب متوجه شویم که زنان بسیاری قدم در این‌ راه گذاشته‌اند و تجربه‌های فراوانی را در این زمینه کسب کرده‌اند که ما توانستیم تنها تعدادی از آن‌ها را معرفی کنیم.

آیدا فایفر در زمانه خود به یک سلبریتی تبدیل شد

«آیدا فایفر» در دهه ۱۸۰۰ در وین به دنیا آمد. او دختری بود که رفتار پسرانه داشت، لباس‌های پسرانه می‌پوشید، مانند یک پسر آموزش دیده بود و به همراه پدرش به فلسطین و مصر سفر کرد. اما هنگامی که آیدا ۹ ساله بود، پدرش فوت کرد و او مجبور شد بیشتر شبیه دخترها شود. فایفر از معروف‌ترین جهانگردان زن معلم موسیقی شد و با از دست دادن همسرش با مردی مسن ازدواج کرد و بچه‌دار شد. اما، زمانی که همسرش فوت کرد و پسرانش بزرگ شدند، شانس این را پیدا کرد تا رویاهای خود را دنبال کند و به سفر دور دنیا مشغول شود.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

فایفر سفر را از امتداد رود دانوب شروع و به خاورمیانه رفت و سپس به کاوش در کشورهای اسکاندیناوی مشغول شد. آیدا به تنهایی و ارزان سفر می‌کرد؛ نزد مردم محلی اقامت و از وسایل نقلیه عمومی برای جابجایی استفاده می‌کرد. او همچنین به جمع‌آوری نمونه‌های گیاهی و سنگ‌ها می‌پرداخت تا آن‌ها را در بازگشت به کشورش به فروش برساند و پس از هر سفر کتابی می‌نوشت تا از درآمد آن بتواند هزینه سفر بعدی خود را بپردازد.

در سال ۱۸۴۷ او بزرگترین و مهمترین سفر را انجام داد و در سن ۵۰ سالگی سفر به دور دنیا را آغاز کرد. فایفر از معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ آمریکای جنوبی، چین، هند، خاورمیانه، روسیه و یونان را دید.

فایفر گاهی به خاطر امنیت بیشتر لباس مردانه می‌پوشید و دست به سفرهای سخت و چالش برانگیز مانند شترسواری در صحراهای عراق به طول ۳۸۰ کیلومتر می‌زد. بنابراین این جهانگرد معروف‌ در زمانه خود به یک سلبریتی تبدیل شد و وقتی که قرار بود سفر دوم خود را به دور دنیا آغاز کند، پیشنهادهای متعددی در مورد سفر و اقامت رایگان در بسیاری از نقاط دریافت کرد.

الیزابت کوکران به دنبال چالش‌های بزرگتری بود

روزنامه‌نگار آمریکایی «الیزابت کوکران» که بیشتر با نام مستعار نلی بلای شناخته می‌شود، در سال ۱۸۶۴ متولد شد. این زن نترس یکی از اولین روزنامه‌نگاران تحقیقی جهان بود و دست به عملیات‌های سری می‌زد، به عنوان مثال او مدت ۱۰ روز را در تیمارستان روانی گذرانده بود تا شرایط وحشتناک آن را فاش کند. اما، همیشه به دنبال چالش‌های بزرگتری بود. بنابراین پس از اینکه ژول ورن کتاب خود را به نام دور دنیا در هشتاد روز را چاپ کرد، این ایده به ذهن الیزابت آمد که در زندگی واقعی این کار را نیز انجام دهد.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

کوکران از برترین جهانگردانان زن سفر خود را در سال ۱۸۸۹ از نیوجرسی آغاز و دور دنیا را در مسافت بیش از ۴۰ هزار کیلومتر و تنها با یک لباس طی کرد. نلی بلای در سفر خود به دور دنیا با قایق، قطار، اسب و ریکشا سفر کرد؛ با بیماری ناشی از شناور بودن در دریا مبارزه و ردیفی از خواستگارها را در طول مسیر از سر خود باز کرد. اما مصمم بود که این سفر را به تنهایی انجام دهد و این کار را هم انجام داد. او حتی ۸ روز هم اضافه آورد و یک رکورد جدید به جا گذاشت.

سفر او ۷۲ روز، ۶ ساعت، ۱۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه طول کشید و البته در طول سفر یکبار هم راه خود را تغییر داد تا به ژول ورن سری بزند. مردم عاشق داستان او بودند و زمانی که به کشورش بازگشت، مورد استقبال مردم قرار گرفت. اما بعد از آن تصمیم گرفت چالش دیگری را انتخاب کند و در نهایت، به یک مخترع و صنعتگر تبدیل شد.

ایزابلا اولین شناخته‌شده‌ترین جهانگرد زن در قرن نوزدهم

«ایزابلا بَرِد» با غلبه بر ناتوانی‌های جسمی و همچنین محدودیت‌های زندگی در جامعه‌ای مردسالار، به یکی از شناخته‌شده‌ترین جهانگردان زن در قرن نوزدهم تبدیل شد. او به‌عنوان یک جهانگرد، نویسنده، عکاس و طبیعت‌گرد اولین زنی بود که به‌عنوان عضوی از جامعه جغرافیایی سلطنتی انتخاب شد.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

سفرهای او از سن ۴۱ سالگی آغاز و تا زمان بازگشت او از سفر مراکش در سن ۷۲ سالگی ادامه داشت. او در این مسیر از قاره آمریکا، هند، کردستان، خلیج‌فارس، ایران، تبت، مالزی، کره، ژاپن و چین دیدار کرد. همچنین کوه‌نوردی می‌کرد و هزاران کیلومتر را سوار بر اسب می‌پیمود. ایزابلا گاهی اوقات برای سفرهای خود به فیل‌ها نیز متوسل می‌شد.

گرتود بل، معروف به مادر عراق

«گرتود بل» را می‌توان زنی پیشرو دانست. تجربه، اراده و کنجکاوی بل را نه‌تنها به بلندای قله‌ها، بلکه به موفقیت‌های فراوانی در حرفه‌های گوناگون رساند. بل به‌عنوان یک باستان‌شناس، زبان‌شناس و بزرگ‌ترین زن کوه‌نورد عصر خود، تاثیر به سزایی در تاسیس کشور مدرن عراق در دهه ۱۹۲۰ داشت. به همین دلیل لقب مادر عراق را هم به می‌دادند.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

او اولین زن تاریخ مدرن بود که برای دریافت یک مدرک عالیه از دانشگاه آکسفورد تنها در مدت ۲ سال اقدام می‌کرد. بل علاوه بر این نقش مهمی در پیشبرد علوم باستان‌شناسی، معماری و زبان‌های شرقی داشت و اولین فردی بود که موفق به دریافت مقام ارشدیت از سرویس امنیت نظامی و دیپلماتیک بریتانیا شد. دانش عمیق و ارتباطات گسترده او از طریق سفرهای طولانی در سوریه، بین‌النهرین، آسیای صغیر و عربستان، روند دریافت این مقام توسط او را تسهیل کرد.

آنیا اسمیت اولین زن کوهنوردی که قلعه مخوف کشور پرو را فتح کرد

«آنیا اسمیت پک» یکی از اولین زنان آمریکای شمالی است که موفق به اخذ مدرک دکتری در رشته فلسفه شد. او به همین دلیل علاقه خاصی به تاریخ و فلسفه یونان باستان پیدا کرد و در ۴۰ سالگی عازم این کشور شد.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

آنیا در سن ۴۴ سالگی به کوهنوردی پرداخت و یک سال بعد به عنوان سومین زن جهان، قله ۴۴۷۸ متری «ماترهورن» در رشته کوه‌های آلپ را فتح کرد. او سال‌ها بعد موفق شد قله ۶۷۶۸ متری قلعه مخوف «هواسکاران» در کشور پرو را نیز به عنوان اولین زن کوهنورد فتح کند و پرچمی را به اهتزاز درآورد.

لوئیس بوید اولین زن جهانگرد که به قطب شمال پا گذاشت

این زن ثروتمند آمریکایی، توانست به آرزوی خود که همان ماجراجویی در قطب شمال بود، جامه عمل بپوشاند. «لوئیس بوید» در سال ۱۹۲۶ اولین سفر خطرناک به قطب شمال را انجام داد. او در این سفر بیشتر به اکتشاف و فیلمبرداری از مناطق خطرناک قطب شمال پرداخت.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

همچنین او در تلاش برای یافتن کاشف معروف نروژی روئال آمونسن که سال ۱۹۲۸ در قطب شمال ناپدید شده بود، تلاش فراوانی را از خود نشان داد و با وجود ناموفق بودن تلاش‌های او، موفق به دریافت نشان شجاعت از پادشاه نروژ شد و لقب اولین زن جهانگرد را در دنیا به خود اختصاص داد که پا به قطب شمال گذاشته است.

یازرلو نخستین زن موتورسوار جهانگرد

«مارال یازرلو» نخستین زن موتورسوار جهانگرد است که در سفری یک ‌ساله و نیمه، به ۶۴ کشور دنیا در ۷ قاره جهان سفر کرد. سفر او از هندوستان آغاز و با ۱۱۰‌هزار کیلومتر سفر، توانمندی‌های یک زن ایرانی را به دنیا نشان داد. «تا به رویاهای‌تان نرسیدید، دست از تلاش نکشید» یکی از شعارهای یازرلو بود. او دلیل شروع سفرها را با وجود زندگی خوبی که در هند داشت، علاقه خود به دیدن دنیا عنوان می‌کند.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

لقمانیان سفرهای خود را با پای پیاده می‌رود

«رویا لقمانیان» در سال‌های اخیر با پیام صلح و وحدت به شهرهای بسیاری در ایران و جهان سفر کرده است. او حدود ۵۲ سال دارد و سفرهای خود را پیاده می‌رود. ازجمله فعالیت‌های ایشان می‌توان به سفر او با دوچرخه از تهران به آشوراده اشاره کرد که با هدف حمایت از ستاد مردمی آشوراده انجام شد. او این‌ مسیر را رکاب زد تا برای نجات آشوراده و لغو تفاهم‌نامه بین سازمان‌های میراث‌ فرهنگی و محیط‌ زیست قدم مثبتی بردارد.

زنان جهانگرد,معروف‌ترین زنان جهانگرد تاریخ

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش