پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۳۱ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۱۲۳
اخبار خواندنی ها و دیدنی ها

خنده‌دارترین دایناسور جهان کشف شد؛ هیولایی با دست‌های عروسکی!

خنده‌دارترین دایناسور جهان, خنده‌دارترین دایناسور,کولِکِن ایناکایالی
تصویر بازسازی شده از «کولِکِن ایناکایالی» دایناسوری را نشان می‌دهد که علی‌رغم جثۀ بزرگی که دارد، برای دیدن دست‌هایش باید عینک به چشم بزنید! محققان می‌گویند این دست‌ها که ظاهر مضحکی هم دارند، نمی‌توانستند هیچ فایده‌ای برای شکار داشته باشند و بنابراین کارکرد واقعی آن‌ها هنوز مشخص نیست.

دست‌های کوتاه تی‌رکس را فراموش کنید! این دایناسورِ تازه کشف‌شده دست‌هایی به مراتب کوچک‌تر دارد. همه چیز با یک چنگال شروع شد. در حالی که دیرینه‌شناسان در حال جستجوی فسیل‌های جدید دایناسور در سازند لا کلونیا در آرژانتین بودند، متوجه استخوان انگشت تکی شدند که از سنگ‌های باستانی بیرون زده بود. هنگامی که بیشتر حفاری کردند، دایناسور جدیدی پیدا کردند؛ یک گوشتخوار که چندین میلیون سال قبل از برخورد سیارکی که دوران کرتاسه را به پایان رساند، در پاتاگونیای ماقبل تاریخ پرسه می‌زد.

به گزارش فرادید؛ دیرین‌شناسان این گونۀ جدید را Koleken inakayali نامگذاری کرده‌اند؛ گونه‌ای که قدمت آن به هفتاد میلیون سال قبل می‌رسد.

خنده‌دارترین دایناسور جهان, خنده‌دارترین دایناسور,کولِکِن ایناکایالی

تصویر بازسازی شده از کولکن ایناکایالی که دست‌های عروسکی این شکارچی گوشتخوار را نشان می‌دهد

این گونه جدید با دست‌های بسیار کوچکش تا حدی شبیه دایناسور Carnotaurus است که در فیلم دنیای ژوراسیک به تصویر کشیده شده بود. با این حال، Koleken با داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد در جمجمه و جثه کوچک‌تر و همچنین نداشتن شاخ‌های جلویی که در Carnotaurus دیده می‌شود، متفاوت است.

شباهت این دایناسور با کارنوتاروس در دست‌های کوچک آن‌ها است، که یک ویژگی مشترک در بین ابلیساریدها به شمار می‌رود. Carnotaurus یک شکارچی کارآمد بود که تصور می‌شود از دست‌های کوچک عجیب و کمربند شانه‌ای ویژه‌اش برای به اهتزاز درآوردن لکه‌های آبی رنگ در هنگام جلب توجه جفت استفاده می‌کرده است، اما هنوز نمی‌دانیم Koleken از دست‌هایش برای چه کاری استفاده می‌کرده‌است.

ابلیساریدها از جمله قابل‌توجه‌ترین و جذاب‌ترین گوشتخواران کرتاسه هستند و تنوع منحصربه‌فردی در تزئینات جمجمه مانند تاج، گنبد و شاخ دارند.

در مقایسه با تیرانوسورهای شناخته‌شده‌تر، این گوشتخواران ظاهر تا حدی چاق و کوتاه داشتند. فِدریکو اگنولین، دیرینه‌شناس در موزه آرژانتین که در تحقیقات جدید نیز مشارکت نداشت، می‌گوید که در زندگی واقعی، بازوهای ابلیساریدها به سختی از بدن بیرون می‌زده‌اند.

ابلیساریدها جمجمه‌های کوتاه و عمیق، گردن‌های ضخیم و بازوهای قوی داشتند؛ ترکیبی غیرقابل انکار از ویژگی‌هایی که گوشتخواران را به طور فوری قابل تشخیص می‌کردند.

اگنولین خاطرنشان می‌کند: «ابلیساریدها حتی در مقایسه با تیرانوسورها بازوهای مضحکی داشتند. ابلیساریدها استخوان‌های شانه عظیمی داشتند، اما بازوهای بسیار کوتاهی با چندین انگشت کوچک داشتند که به وضوح در هر شکلی از شکار طعمه بی‌فایده بودند و با این حال تا حدودی انعطاف‌پذیر بودند. بنابراین ما هنوز نمی‌دانیم از اندام‌های جلویی خود برای چه کاری استفاده می‌کردند».

خنده‌دارترین دایناسور جهان, خنده‌دارترین دایناسور,کولِکِن ایناکایالی

بخش‌هایی از اسکلت کشف شدۀ کولِکِن

اسکلت نسبتا کامل Koleken که از سازند لاکلونیا به دست آمده شامل چندین استخوان جمجمه، تقریبا تمام مهره‌های پشت، یک لگن کامل، برخی از استخوان‌های دم و دو پای تقریبا کامل است. از این جهت این یک کشف بسیار قابل توجه است.

نام گونه جدید از زبان مردم تهوئلچه در پاتاگونیای مرکزی گرفته شده است و به معنی «آمده از خاک و آب» است. این دایناسور حدود ۷۰ میلیون سال پیش زندگی می‌کرد، یعنی همزمان با تیتاناسور کوچک Titanoomachya gimenezi که ماه گذشته شناسایی شده بود.

این اکتشافات به عنوان بخشی از پروژه‌ای که با حمایت انجمن ملی جغرافیا انجام می‌شود، در راستای بررسی پایان «عصر دایناسورها» در پاتاگونیا انجام شد. این پروژه بر روی ۱۵ میلیون سال پایانی دوره کرتاسه تمرکز دارد، دوره‌ای از زمین‌شناسی که به طور سنتی در مناطق شمالی بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است.

این پروژه در حال حاضر بینش‌هایی را در مورد منظر کلی دایناسورها در پاتاگونیا در اواخر کرتاسه ارائه می‌دهد و این کشف به این استدلال می‌افزاید که سازند لا کلونیا به عنوان یک منطقۀ حاوی فسیل‌های دایناسور از اهمیت جهانی برخوردار است.

دیگو پول، محقق دیرین‌شناس می‌گوید: «این یافته بر تنوع تروپودهای ابلیسارید در پاتاگونیا درست قبل از رویداد انقراض عظیم تأکید می‌کند. مطالعه ما همچنین تکامل ابلیساریدها و خویشاوندان آن‌ها را در طول زمان تجزیه و تحلیل می‌کند و ضربان‌های سرعت تکامل جمجمه در اوایل کرتاسه را شناسایی می‌کند. این کشف دانش ما را در مورد ابلیساریدهایی که در این منطقه در دوره کرتاسه زندگی می‌کردند گسترش می‌دهد و نشان می‌دهد که آن‌ها از آنچه قبلاً تصور می‌شد، تنوع بیشتری داشتند.»

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش