دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱
۰۸:۳۴ - ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۳۰۹۶
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

یک مدل یادگیری ماشینی برای شناسایی مبتلایان به کرونای بلندمدت ابداع شد

ویروس کرونا,کرونای بلند مدت
دانشمندان آمریکایی، یک مدل یادگیری ماشینی ابداع کرده اند که می تواند به شناسایی افراد مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از نیوز وایز، دانشمندان بالینی از مدل های یادگیری ماشینی برای بررسی داده های "پرونده الکترونیکی سلامتی" (EHR) استفاده کرده اند که یک پایگاه داده بالینی ملی است و با بودجه مؤسسه ملی سلامت آمریکا پشتیبانی می شود. هدف دانشمندان، تشخیص دادن ویژگی های افراد مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت و عواملی بود که امکان دارد به شناسایی چنین بیمارانی با استفاده از داده های سوابق پزشکی آنها کمک کنند.

یافته های این پژوهش میتوانند به بهبود پژوهش های بالینی در مورد کووید- ۱۹ بلندمدت و ارائه یک رژیم مراقبت استانداردتر برای این بیماری کمک کنند.

"امیلی پفاف" (Emily Pfaff)، پژوهشگر "دانشکده پزشکی دانشگاه کارولینای شمالی" (UNC School of Medicine) و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت:تشخیص، درمان و مراقبت از بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت، به دلیل نشانه های بیماری که به طور مداوم در حال تغییر هستند، یک چالش ثابت شده است. ما نیاز داشتیم که درک بهتری از پیچیدگی های کووید- ۱۹ بلندمدت به دست بیاوریم و برای این کار، منطقی بود که از فناوری های جدید تجزیه و تحلیل داده ها و یک منبع بی نظیر و بزرگ از داده استفاده کنیم که بسياري از ویژگی های کووید- ۱۹ بلندمدت در آن نشان داده شده اند.

این مجموعه داده در حال حاضر شامل اطلاعاتی است که به بیش از ۱۳ میلیون نفر در سراسر آمریکا تعلق دارند. این منبع، امکان پژوهش سریع برای پاسخ دادن به پرسش های نوظهور را در مورد واکسن ها، روش های درمانی، عوامل خطر و پیامدهای کووید- ۱۹ فراهم می کند.

محققان، مدل های یادگیری ماشینی موسوم به "XGBoost" را ابداع کردند تا ویژگی های بیمار را بفهمند و بیمارانی را که احتمال ابتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت در آن ها بیشتر است، بهتر شناسایی کنند.

پژوهشگران با استفاده از این مدل ها، میزان استفاده از مراقبت های بهداشتی، تشخیص ها و داروها را برای ۹۷ هزار و ۹۹۵ بیمار بزرگسال مبتلا به کووید- ۱۹ مورد بررسی قرار دادند.

مدل های یادگیری ماشینی، در شناسایی بیماران مبتلا به کووید- ۱۹، توانایی خود را ثابت کردند. استفاده از این مدل در یک گروه بزرگتر میتواند طی آزمایش های بالینی، به هدف شناسایی فوري بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت دست یابد.

همچنین مدل ها، بسیاری از ویژگی های مهم را نشان دادند که بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت را از سایر بیماران متمایز می کند. آن ها روی بیمارانی با نتیجه مثبت کووید- ۱۹ تمرکز کردند که حداقل ۹۰ روز از عفونت حاد خود فاصله داشتند.

"جونی روتر" (Joni Rutter)، از پژوهشگران این پروژه اظهار‌کرد: این نتایج، تأثیر قوی داده های بالینی در دنیای واقعی و قابلیت های بالقوه پایگاه داده را برای کمک به درک بهتر مشکلات مهم سلامت عمومی مانند کووید- ۱۹ بلندمدت و یافتن راه حل هایی برای آنها نشان می دهند.

ویروس کرونا,کرونای بلند مدت

"جاش فسل" (Josh Fessel)، از پژوهشگران این پروژه گفت:هنگامی که در پایگاه داده بزرگی از افراد بتوانید تشخیص دهید چه کسانی مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت هستند، میتوانید سؤالاتی را در مورد آنها بپرسید. آیا نکته متفاوتی در مورد این افراد پیش از ابتلای بلندمدت به کووید- ۱۹ وجود داشته است؟ آیا آن ها عوامل خطر خاصی داشته اند؟ آیا چیزی در مورد نحوه درمان آنها طی کووید- ۱۹ حاد وجود داشته که ممکن است خطر ابتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت آنها را افزایش یا کاهش داده باشد؟

"پفاف" گفت: پرونده الکترونیک سلامت فقط در مورد افرادی که به پزشک مراجعه می کنند، اطلاعاتی دارد. همچنین، اطلاعات بیشتری را در مورد افرادی شامل می شود که زیاد به پزشک مراجعه می کنند. بنابراین، ما اطلاعاتی در مورد افرادی که دسترسی خوبی به مراقبت ندارند یا افرادی که به پزشک مراجعه نمی کنند، در اختیار نداریم. این یک هشدار برای من در مورد هر پژوهشی است که براساس این پایگاه داده انجام می دهم. ما باید تشخیص دهیم که چه کسی در مجموعه داده نیست.

این گروه پژوهشی همچنان به اصلاح مدل های خود با استفاده از داده های دنیای واقعی ادامه می دهند. داده های آن ها در مورد بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ می تواند پایه و اساس جامعی برای توسعه مدل هایی باشد که به شناسایی بیماران مبتلا به کووید- ۱۹ بلندمدت کمک می کنند.

با توجه به این که پژوهش ها به کجا منتهی میشوند، ممکن است متوجه شویم که بیمارانی با نشانه های متفاوت کووید- ۱۹ بلندمدت، آن قدر فرق دارند که به درمان های متفاوتی نیاز پیدا کنند. بنابراین، برای ما مهم است که تعیین کنیم آیا کووید- ۱۹ طولانی، یک بیماری است یا مجموعه ای از بیماری ها به کووید- ۱۹ حاد منجر می شوند.

با این روش جدید، تلاش های کارآمد میتوانند برای درک عمیق تر پیچیدگی های بلندمدت کووید- ۱۹ دردسترس باشند. فراتر از شناسایی گروه ها برای بررسی های پژوهشی، درک و تائید رابطه بین کووید- ۱۹ بلندمدت و عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامتی، سایر بیماری ها و پیامدهای درمان، الگوریتم را در این مدل ها بهبود می بخشد.

این پژوهش در مجله "Lancet Digital Health" به چاپ رسید.

  • 11
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش