یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۳:۴۹ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۱۴۹۴
امنیتی و دفاعی

اگر پوتین در فضا بمب هسته‌ای منفجر کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

انفجار بمب هسته‌ای پوتین در فضا,شفق‌های قطبی,استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین
روسیه ممکن است در حال برنامه‌ریزی برای استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین باشد. هرقدر که ریسک این اتفاق پائین باشد، باز هم اضطراب زیادی بین دولت‌های دنیا ایجاد شده است.

به  گزارش خبرآنلاین, شفق‌های قطبی رؤیت‌شده در شب هشتم ژوئن ۱۹۶۲ بر فراز آسمان هاوایی، شباهت چندانی به شفق‌هایی که تا قبل از آن مشاهده شده بود، نداشت. حدود ساعت ۱۱ شب بود که نور فلش‌مانند حیرت‌انگیز و وهم‌آلودی در آسمان درخشید، کم‌کم از سبز به زرد و نارنجی تغییر رنگ داد و درنهایت با رنگ قرمز روشن محو شد.

در آن زمان، آمریکا به‌تازگی بمب گرماهسته‌ای خود را که ۱۰۰ برابر قوی‌تر از بمب هیروشیما بود، آزمایش کرده بود. این بمب سوار بر موشک از منطقه‌ای بین جزایر مارشال و هاوایی به آسمان پرتاب شد و در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری سطح زمین منفجر گردید.

این رویداد که Starfish Prime نام داشت، اولین و آخرین آزمایش آمریکا یا شوروی برای انفجار تسلیحات هسته‌ای‌شان نبود، اما تأثیرگذارترین آن‌ها بود و بین سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۲ بیش از ۱۲ آزمایش مشابه انجام شد.

انفجار بمب هسته‌ای پوتین در فضا,شفق‌های قطبی,استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین

انفجار Starfish Prime، چنان قدرتی داشت که باعث خاموشی حدود ۳۰۰ چراغ روشنایی در خیابان‌های جزیره اوآهو شد و به حدود یک‌سوم از ۲۲ ماهواره‌ای که در مدار بودند، آسیب زد و حتی باعث نابودی برخی از آن‌ها شد.

جاناتان مک‌داول، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک هاروارد و اسمیتسونیان، دراین‌باره گفت: «Starfish Prime نشان می‌دهد که چرا ما بمب‌های هسته‌ای را در فضا دوست نداریم.»

تنها چند سال بعد از آن، در سال ۱۹۶۷ بود که آمریکا و شوروی پیمانی فضایی به امضا رساندند که بر اساس آن، قرار دادن سلاح‌های کشتارجمعی در مدار زمین ممنوع اعلام شد.

روسیه درصدد عهدشکنی

حالا که تقریباً شش دهه از آخرین انفجار هسته‌ای در مدار زمین می‌گذرد، وزارت دفاع آمریکا درباره برنامه احتمالی روسیه برای قرار دادن بمبی هسته‌ای در فضا، هشدار داده است. این در حالی است که اخیراً شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه‌ای را برای تأیید مجدد ممنوعیت چنین تسلیحاتی آماده کرده بود که با وتوی روسیه مواجه شد.

طبق اعلام مقامات آمریکایی، هیچ خطر قریب‌الوقوعی در میان نیست؛ چرا که هنوز هیچ کلاهک هسته‌ای در فضا وجود ندارد. ولی درنهایت این اقدام روسیه، چشم‌انداز نگران‌کننده‌ای را ترسیم می‌کند؛ چرا که انفجار هسته‌ای در مدار زمین در شرایط فعلی، به‌مراتب مخرب‌تر از Starfish Prime خواهد بود.

انفجار بمب هسته‌ای پوتین در فضا,شفق‌های قطبی,استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین

نمایی از اثرات انفجار Starfish Prime در آسمان از نگاه ناظران زمینی

انفجار هسته‌ای روی سطح زمین، از رویدادهای فاجعه‌بار و مستندشده‌ای پیروی می‌کند. در ابتدا گوی آتشینی (آذرگوی) شکل می‌گیرد که می‌تواند همه‌چیز را در شعاع وسیع (بسته به قدرت انفجار) بسوزاند یا بخار کند. بعد از آن در اثر تغییر ناگهانی فشار هوا، موج‌ضربه‌ای ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث فروریختن ساختمان‌ها شود و آتش‌سوزی‌های وسیعی را به راه بیندازد. درنهایت ابر قارچی‌شکلی تشکیل می‌شود و بارش خاکستر پرتوزا (رادیواکتیو) در مناطق اطراف را باعث شود. اثرات چنین انفجاری از چند لحظه تا چند دهه، هزاران نفر را به کام مرگ خواهد کشید.

انفجار هسته‌ای در فضا

انفجار هسته‌ای در فضا کاملاً متفاوت خواهد بود؛ هیچ اثری از گوی آتشین (آذرگوی)، موج‌ضربه یا ابر قارچی در میان نیست؛ در عوض، بمب تمام قدرتش را به‌صورت تابش الکترومغناطیسی، پرتوهای گاما و اشعه ایکس آزاد می‌کند. ویکتوریا سامسون، مدیر ارشد امنیت و ثبات فضایی سازمان پایداری فضایی دراین‌باره توضیح می‌دهد: «این انفجار سه موج تخریب را به همراه خواهد داشت، نور بسیار درخشان و وسیعی که ماهواره‌های درون خط دید (بالای افق انفجار)، بلافاصله توسط تشعشعات از کار خواهند افتاد.»

او ادامه می‌دهد: «در مرحله بعد، تپ الکترومغناطیسی (EMP) ایجاد خواهند شد؛ بدین‌ترتیب که پرتوهای ایکس ناشی از انفجار با اتم‌های اتمسفر فوقانی برخورد می‌کنند و از طریق فرآیندی به نام پراکندگی کامپتون، الکترون‌ها را آزاد می‌کنند. این الکترون‌ها همراه با دیگر ذرات باردار ناشی از انفجار، در امتداد خطوط میدان مغناطیسی زمین به حرکت درمی‌آیند. همین اتفاق باعث ایجاد شفق‌های تماشایی در سراسر اقیانوس آرام در زمان آزمایش Starfish Prime شده بود. بسته به‌اندازه و ارتفاع انفجار هسته‌ای، این پالس الکترومغناطیسی می‌تواند باعث ویرانی‌هایی روی زمین یا در مدار ایجاد کند، به وسایل الکترونیکی محافظت‌نشده در فضاپیماها و سطح زمین آسیب برساند یا حتی عملکردشان را مختل کند».

انفجار بمب هسته‌ای پوتین در فضا,شفق‌های قطبی,استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین

کمربندهای طبیعی وان‌آلن

اما سومین موج تخریب هسته‌ای در فضا، ماندگارترین و مخرب‌ترین اثر خواهد بود. مک داول دراین‌باره می‌گوید: «دوز تشعشع اضافی در طول ماه‌ها و سال‌ها، باعث نابودی تعدادی از ماهواره‌ها می‌شود. انفجارهای هسته‌ای در مدار، کمربند وان‌آلن مصنوعی ایجاد می‌کنند، حلقه‌ای از ذرات باردار که از زمین در امتداد میدان مغناطیسی آن خارج می‌شود. مهندسان تلاش می‌کنند تا ماهواره‌ها را از کمربندهای وان‌آلن دور نگه‌دارند؛ چراکه مقادیر اضافی تشعشع متمرکز در این نواحی از طول‌عمر مفید فضاپیماها می‌کاهد. نکته قابل‌توجه اینجاست که کمربند تشعشعی Starfish Prime سال‌ها پابرجا بود. یک روز پس از این انفجار، ماهواره‌ای به نام تل‌استار به فضا پرتاب شد و ماه‌ها بعد از قرار گرفتن در معرض این تشعشعات که ۱۰۰ برابر بیشتر از حد معمول بود، از کار افتاد».

خطری بزرگ برای ماهواره‌های بی‌شمار

امروزه حدود ۱۰هزار ماهواره در مدار زمین حضور دارند که بعضی از آن‌ها بسیار مهم و گران‌قیمتند و قرار گرفتن آن‌ها در معرض تشعشعات ناشی از انفجار هسته‌ای در فضا، خطرساز خواهد بود. این امکان وجود دارد که حتی ماهواره‌های GPS نیز به خطر بیفتند. باید در نظر داشت که جزئیات زیادی در این رابطه منتشر نمی‌شود؛ اما طبق گفته سامسون، چنین اتفاقی باعث آفلاین شدن بسیاری از فضاپیماهای مستقر در مدار پایین زمین از جمله بخش قابل‌توجهی از شش هزار ماهواره استارلینک اسپیس ایکس خواهد شد.

انفجار بمب هسته‌ای پوتین در فضا,شفق‌های قطبی,استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین

طرحی از پراکندگی حدود ۱۰هزار ماهواره در مدار زمین

بسته به مکان و شدت انفجار، ساکنان ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) و همچنین ایستگاه تیان‌گونگ چین هم ممکن است به خطر بیفتند. تپ الکترومغناطیسی (EMP) ممکن است سیستم‌های الکترونیکی حیاتی را در این پایگاه‌های مداری از بین ببرد. سامسون با استناد به شبیه‌سازی‌های گزارش وزارت دفاع ایالات‌متحده در سال ۲۰۱۰ به این نکته اشاره کرد که حتی اگر هیچ نقص سخت‌افزاری هم رخ ندهد، قرار گرفتن در معرض تشعشعات، ایمنی خدمه را به خطر خواهد انداخت.

اگرچه جو زمین مانع از رسیدن بیشتر تشعشعات مضر به زمین می‌شود و بدین ترتیب وسایل الکترونیکی تا حدودی در امان خواهند بود، اما ساکنان روی زمین همچنان ممکن است در معرض خطرات مختلف انفجار مداری حاصل از تشدید تنش‌ها و آغاز جنگ هسته‌ای جهانی قرار بگیرند.

انفجار بمب هسته‌ای پوتین در فضا,شفق‌های قطبی,استقرار سلاحی هسته‌ای در مدار زمین

چشم‌انداز انفجار هسته‌ای Starfish prime از دید هواپیما

بلوف استراتژیک یا خطر جدی

البته هنوز مشخص نیست که آیا پروژه روسیه، ساختن و استفاده از بمبی هسته‌ای فضاپایه، جدی است یا خیر. مک‌داول دراین‌باره می‌گوید: «مشخص نیست که این موضوع، تنها ایده‌ای پاورپوینتی برای ژنرال‌های نیروهای موشکی استراتژیک روسیه است یا برنامه‌ای کاملاً جدی با بودجه مشخص و مجزا و شاید حتی در حکم تاکتیکی برای ترساندن حریفان، بدون قصد واقعی برای استفاده از چنین تکنولوژی‌ای. من تردید دارم که روسیه برنامه‌ای عملیاتی و جدی برای شلیک سلاح‌های هسته‌ای در فضا داشته باشد.»

بااین‌حال، سامسون بر این باور است که دولت آمریکا این تهدیدات را کاملاً جدی می‌گیرد. باید این را در نظر داشت که پس از جنگ سرد، قدرت روسیه در فضا کاهش یافته و کشورهایی مثل چین و آمریکا با داشتن برنامه‌های فضایی- تجاری قوی، جایگزین روسیه شده‌اند. به گفته سامسون، روسیه دیگر برنامه فضایی مدنی قوی‌ای ندارد و آن‌ها تنها در تسلیحات و عملیات‌های ضدفضایی پیشرو هستند که همین می‌تواند به قابلیت‌های فضایی کشورهای دیگر آسیب بزند.

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش