یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
۱۹:۱۳ - ۱۷ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۱۲۰۷
سیاست داخلی

«انتصابات فامیلی» ناتمام در دولت رئیسی/ وزیر احمدی نژاد، با فشار چه کسی مدیر نفتی شد؟

پدر همسر مهرداد بذرپاش,انتصاب پدر همسر مهرداد بذرپاش در شرکت ملی نفت
نماینده اصلاح طلب مجلس دهم می گوید: دولت سیزدهم از همان ابتدای کار، چه در انتخاب وزرا و معاونین  آنها و چه در ارتباط با استانداران خوب عمل نکرد.

روز گذشته خبر انتصاب علی احمدی، وزیر آموزش و پرورش دولت محمود احمدی نژاد و پدر همسر مهرداد بذرپاش وزیر راه شهرسازی دولت سیزدهم،در سمت مدیرعاملی شرکت ملی نفتکش ایران منتشر شد. نسبت خویشاوندی و وابستگی فامیلی‌ علی احمدی به وزیر راه و شهرسازی از یک سو و عم تخصص او در حوزه نفت، دوباره نگاه ها را به سمت «انتصابات فامیلی» در دولت رئیسی کشاند.

این اولین انتصاب حاشیه ساز در این شرکت مهم نبود. چند هفته پیش نیز خبر رسید که محمد حسین صیرفی نفیس، مجری شبکه قرآن به‌عنوان عضو هیئت مدیره شرکت ملی نفتکش انتخاب شده است. انتصابات فردی غیرمتخصص در شرکت ملی نفتکش که یکی از حساس‌ترین شرکت‌های نفتی محسوب می‌شود از یک سو و جایگزینی او به جای سردار حسین علایی نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه از سوی دیگر، شوکی برای جامعه نفتی بود و بسیاری این انتصابات را مصداق «رانت سیاسی» در دولت رئیسی ارزیابی کردند.

در همین راستا، جلال میرزایی، نماینده ایلام در مجلس دهم که عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز بود، در گفتگو با خبرآنلاین به رویکرد دولت سیزدهم در انتخاب مدیران اشاره می کند و می گوید که در این دولت بدون توجه به شایستگی و تخصص افراد، مدیران تنها با توجه به اینکه توسط چه کسی سفارش شده یا مورد حمایت کدام فرد خاصی است، انتخاب می شوند.

مشروح گفتگوی با جلال میرزایی را بخوانید؛

*آقای میرزایی ! روز گذشته خبر انتصاب پدر همسر بذرپاش در شرکت ملی نفتکش منتشر منتشر شد. آقای علی احمدی در دولت آقای احمدی نژاد وزیر آموزش و پرورش بودند و امروز سمتی در یک مجموعه نفتی می گیرند. البته این فقط یک مورد از این انتصابات است و چند هفته پیش یک مجری هم در این شرکت مسئولیت گرفت. تحلیل شما از انتصابات سوال برانگیز در دولت فعلی چیست؟

انتصاب هایی که در دولت سیزدهم انجام شده با این رویکرد که مدیران سابق نباشند، صورت گرفت. حتی عده ای که به دنبال پست و منصب بودند، افراد شایسته را با این بهانه که بانیان وضع موجود بودند، تحت فشار گذاشتند تا حذف شوند. عده ای نیز در دولت به دنبال رسیدن خود به منصب و جایگاهی بودند.

با نگاهی به وزارتخانه ها می بینیم که در مقایسه با گذشته افراد ضعیف تری انتخاب شدند. به طوریکه دولت حتی در طیف حامی خود نیز نتوانست افراد متخصص و شایسته را انتخاب کرده و مسئولیت دهد.

مناصب براساس اینکه چه کسی آشناست یا چه کسی سفارش کرده یا اینکه تحت حمایت کدام فرد است، توزیع شد. دولت مستقر یا مدیران اصولگرا، سامانه ای نداشتند که افراد را در زمینه های مختلف شناسایی کنند. البته ما انتظار نداشتیم از افراد معتقد به گفتمان اصلاح طلبی یا اعتدال گرایی استفاده کنند.

موضع این جریان از قبل مشخص بود. می گفتند که با مدیریت جهادی می توانند مشکلات کشور را حل کنند. برای اجرای این مدیریت جهادی نیاز به افرادی داشتند که این گفتمان را قبول داشته باشند.

دولت سیزدهم از همان ابتدای کار، چه در انتخاب وزرا و معاونین چه در ارتباط با استانداران خوب عمل نکرد. بنابراین می بینیم که اولین منتقد استانداران فعلی کشور به غیر از ۴ یا ۵ نفر آنها، خود نیروهای انقلابی هستند که نسبت به عملکرد ضعیفشان انتقاد دارند.

*علت ضعف دولت در انتصابات را چه می دانید؟ فشار بیرونی در انتصابات وجود دارد یا...

برای اینکه شاخصی را مشخص نکردند تا بر اساس آن شاخص ها یک بانک اطلاعاتی از افراد تهیه کنند. برای جایی مثل شرکت ملی نفتکش باید کسی منصوب شود که حداقل در حوزه کشتی رانی و سازمان بنادر و کشتیرانی تجربه ای داشته باشد. یا در حوزه نفت در چند سال اخیر در پست معاونت شرکت نفتکش یا کشتیرانی والفجر بوده باشد.

با توجه به اینکه شرکت ملی نفتکش نقش مهمی در دور زدن تحریم ها دارد، بنابراین باید در این حوزه انتخابشان دقیق تر می بود و فرد با تجربه ای را منصوب می کردند. این نشان می دهد که در دولت سیزدهم توجه به افراد متخصص و متخصصانی که در قید گفتمان انقلابی و جهادی هستند هم جایگاهی ندارد. حداقل باید به سراغ فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه امیر کبیر و هیات علمی این دانشگاهها و کسانی که خود مجموعه نفتی به تفکرشان نزدیک هستند می رفتند.

بحث گفتمان اصلاح طلبی و اصولگرایی در اینجا موضوعی فرعی است، مسئله اصلی این است که دولت خیلی ناکارآمد شده است. دولت سیزدهم اذعان داشت که می خواهد در مقایسه با دولت گذشته، دولت قوی تشکیل دهند، حتی در موضوع برجام اقای رئیسی خود می گفت که اجرای برجام نیاز به یک دولت قوی دارد.

منظور وی این بود که دولت روحانی دولت ضعیفی است. ولی این انتصاب ها نشان می دهد که این دولت نه تنها دولت قوی نیست، بلکه وقتی مدیریت ها و افراد این جایگاه ها و رزمه شان را نگاه می کنیم، مشاهده می کنیم که متاسفانه شایسته گرایی در میان نیروهایی که به گفتمان خودشان هم باور دارند، رعایت نشده است.

*انتصابات فامیلی در زیرمجموعه های دیگر مثل شهرداری از سوی آقای زاکانی هم زیاد تکرار شده است و گویا اهمیتی هم به نقدها حتی در درون جریان خود هم نمی دهند.

مسئله اول این است که بستگان نزدیک انتظار دارند که آقای زاکانی به آنها جایگاه دهد. مورد دیگر بحث بی اعتمادی است. چون اینها به افراد دیگر اعتماد ندارند، سعی می کنند برای جایگاه های حساس از افراد آشنای خود انتخاب کنند.

متاسفانه در مدیریت ها بیش از آنکه نگاه در انتخاب مدیران بر اساس تخصص و تجربه افراد باشد، در بیشتر مواقع اعتماد و عدم اعتماد مبنای تصمیم گیری است بنابراین باید انتصابات فامیلی در این دولت و حتی شهرداری را از این منظر دید.

  • 15
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش