پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۴۹ - ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۵۸۵
سیاست داخلی

واکنش کارشناس بازارهای مالی به «ایجاد بازار توافقی ارز»

بحران نرخ ارز,افزایش نرخ ارز

 بعد از چندین ماه افزایش بی‌وقفه نرخ ارز، بالاخره دلار به زیر ۶۰ هزار تومان آمد و طبیعتا دولت آن را دستاورد و نتیجه‌  سیاست‌های ارزی خود دانست؛ سیاست‌هایی که به اعتقاد بسیاری، خود بحران نرخ ارز را تشدید می‌کند.

در همین راستا، رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که دولت سیاست‌های تثبیت خود را ادامه می‌دهد. به گزارش تسنیم، دیروز محمدرضا فرزین در دیدار پنج ساعته نمایندگان منتخب دوازدهمین دوره مجلس، با اشاره به اجرای سیاست تثبیت اقتصادی و تلاش برای پیش‌بینی‌پذیر کردن و ایجاد تعادل و پایداری در بازار ارز، از راه‌اندازی تالار ارز اشخاص ( بازار ارز توافقی) با هدف رفع مشکلات صادرکنندگان بخش خصوصی در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

او با اشاره به اینکه حجم صادرات خرد بخش خصوصی به حدود ۸ تا ۹ میلیارد دلار در سال می‌رسد که عمده مشکلات ارزی در زمینه رفع تعهد نیز به این گروه مربوط می‌شود، ادامه داد: با بررسی این موضوع و در راستای اصلاح و کارآمدی بیشتر سیاست تثبیت ارزی، با همکاری وزارت صمت تصمیم گرفته شد تالار ارز اشخاص در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در آینده نزدیک راه‌اندازی شود.

فرزین تصریح کرد: با راه‌اندازی سامانه تبادل ارز اشخاص در مرکز مبادله، صادرکنندگان خرد بخش خصوصی می‌توانند ارز خود را با قیمت توافقی در این بازار رسمی و ضابطه‌مند عرضه کنند.

دولت سیاست‌های مسأله‌‌دار به کار می‌گیرد

یک کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی» درباره ارزیابی خود از سیاست‌های تثبیت بانک مرکزی عنوان کرد: باید دید مسائل اقتصاد و بی‌ثباتی در آن  از چه محلی نشأت می‌گیرد.

میثم رادپور با بیان اینکه مسأله ما ریشه‌ای‌تر از این است که با سیاست‌های مالی و پولی و یا سیاست‌های اینچنین حل شود، تصریح کرد: کار این سیاست‌ها نیست که بتوانند عارضه‌های اقتصادی را که ریسک‌های بالایی را تحمل می‌کند و تورم و رکود بالایی دارد، درمان کنند.

او ادامه داد: وقتی خود دولت اقداماتی انجام می‌دهد که محیط سرمایه‌گذاری ناامن می‌شود و فضای کسب‌وکار تسهیل‌کننده نیست، نمی‌تواند با سیاست‌های پولی آن را جبران کند.

این کارشناس با اشاره به اینکه مسائلی که سیاست‌های پولی و مالی می‌توانند حل کنند، ابعاد و اندازه کوچکتری از مسائلی دارند که اقتصاد ما با آن درگیر است، تاکید کرد: دولت برای جلوگیری از مسائل حاد اقتصادی که در کشور ایجاد شده، سیاست‌هایی به کار گرفته که عموما مسأله‌دار بوده زیرا با فرض غلطی اقدامات آغاز شده و به مشکلات دامن زده است.

رادپور در پاسخ به این پرسش که آیا مشکل افزایش قیمت ارز، به دلیل نابسامانی بازار ارز بوده، افزود:  زمانی بود که مردم قیمت نان را نمی‌دانستند اما قیمت دلار مشخص بود. این کار از طریق کانال‌های تلگرامی انجام می‌شد که این روش ممنوع اعلام شد و گفتند که در جهت شفافیت بازار بوده. خود دولت با این کار شفافیت بازار را از بین برد.

او با تاکید بر اینکه اکنون سیاست خود را تثبیت اقتصادی نامگذاری کرده‌اند، اذعان کرد: بعد از شنیدن این نام‌ها باید نتیجه گرفت که اوضاع تثبیت بسیار نامساعد است، مگر بانک مرکزی می‌تواند تثبیت کند؟ زمانی که نقطه‌ای روی کمربند زلزله قرار گرفته، با هیچ ساختاری نمی‌توان از وقوع زمین‌لرزه در آن جلوگیری کرد. این تحلیلگر بازارهای مالی خاطرنشان کرد: مشکل ریشه‌ای‌تر از این است که با سیاست‌های تثبیت بتوان آن را حل کرد.

کارشناس بازارهای مالی با اشاره به اینکه اصطلاحاتی چون بازار توافقی ارز تنها در ایران وجود دارند و برای آنها نمی‌توان معادل بین‌المللی پیدا کرد، اضافه کرد: وقتی به بانک مرکزی که توان مصاف با بازار آزاد را ندارد، فشار وارد شود که حتما کاری انجام دهد، با امکانات خود به مصاف بازار می‌رود و بحران را عمیق‌تر می‌کند

افزایش ریسک‌های غیرتجاری

رادپور درباره ادعای پیش‌بینی‌پذیر شدن اقتصاد ایران، اظهار کرد: نه تنها پیش‌بینی‌پذیری اقتصاد افزایش نیافته بلکه ریسک‌های غیرتجاری بیشتری بر فضای اقتصادی تحمیل شده است.

او اضافه کرد: این ریسک‌ها از بیرون تحمیل می‌شوند، بالاخره دولت تصمیماتی گرفت که در پی این تصمیمات، ریسک‌های غیرتجاری کسب‌وکارها در کشور افزایش یافت و ریسک‌های غیرتجاری، بسیاری از  کسب‌وکارها و سرمایه‌گذاری‌ها را از صرفه انداخته است.

این کارشناس با تأکید بر اینکه با افزایش تدریجی ریسک‌های غیرتجاری، طرح‌های بیشتری از صرفه می‌افتند، اقتصاد کوچک و درآمد دولت هم کمتر می‌شود، تصریح کرد: وقتی اقدامات دولت کشور را برای سرمایه‌گذاری ناامن کرده و فضا اطمینان‌بخش نیست، چطور می‌توان آن را با سیاست‌های پولی و مالی حل کرد؟ به گفته وی، نمی‌توان اقداماتی کرد که آثاری را به دنبال دارد و در جهت جلوگیری از همین آثار، سیاست‌هایی به کار برد که ربطی به این اقدامات ندارد.

 میثم رادپور در گفت‌وگو با «توسعه ایرانی»: دولت می‌خواهد کنترل بازار را به دست بگیرد و تصور می‌کند با این کنترل می‌تواند مانع افزایش قیمت‌ها شود. مگر بازار آزاد چه مشکلی دارد که می‌خواهند توافق دیگری ایجاد کنند؟ به نظر من نه تنها توافقی در میان نیست، بلکه می‌خواهند به یک توافق اجباری و حاصل فشار برسند

رادپور با اشاره به دیگر ریسک‌های غیرتجاری مانند تنش با اسرائیل؛ ریسک دیگری که به مجموعه ریسک‌ها اضافه شده را مشکل قطعی اینترنت دانست که بسیاری از کسب‌وکارها را متأثر کرده است.

بیشترین توافق در بازار آزاد است

او با اشاره به اظهارات فرزین درباره ایجاد بازار توافقی ارز، گفت که مگر تاکنون بازار ارز، غیرتوافقی بوده است؟

این کارشناس بازارهای مالی تاکید کرد: تمام این بازارهای جدید، با مفروضات غلط درباره مشکل ایجاد می‌شود. برای مثال مشکل بازار ارز را عدم شفافیت یا دلال‌ها معرفی می‌کنند.

رادپور ادامه داد: یکی از این مفروضات غلط این است که دولت باید بر بازار ارز کنترل داشته باشد. سابقا در نظام پولی بین‌المللی جایگاهی داشتیم و حساب بانک مرکزی با درآمدهای حاصل از فروش نفت شارژ می‌شد. آن زمان از شعب خارج کشور خود، حواله می‌فروخت و کنترل نسبی بازار را در دست داشت.

او تصریح کرد: بعد از لغو برجام، دولت به این نتیجه رسید که کنترلی بر بازار ارز ندارد زیرا دیگر نمی‌تواند در بازار دلار جابه‌جا کند و تمام ارزی که جابه‌جا می‌شود توسط صرافان انجام می‌شود. این عدم کنترل بر بازار موجب شد که بانک مرکزی به دست صادرکنندگان  و ارزآوری آنها نگاه و به آنها در این راستا فشار وارد ‌کند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: یکی از ریسک‌های جدید، ارز ناشی از صادرات و سیاست تعهد ارزی است. صادرکنندگان نباید نگران برگرداندن ارز باشند زیرا جزو سرمایه آنهاست و برای تامین سرمایه در گردش آنها لازم است.

رادپور با تاکید بر اینکه دولت می‌خواهد کنترل بازار را به دست بگیرد و تصور می‌کند با این کنترل می‌تواند مانع افزایش قیمت‌ها شود، اظهار کرد: آیا از بازار آزاد، بازاری توافقی‌تر وجود دارد؟ مگر بازار آزاد چه مشکلی دارد که می‌خواهند توافق دیگری ایجاد کنند؟ با این سیاست مشخص است می‌خواهند کنترل بیشتری بر بازار داشته باشند و نه تنها توافقی در میان نیست، بلکه می‌خواهند به یک توافق اجباری و حاصل فشار برسند.

او با عنوان اینکه اصطلاحاتی چون بازار توافقی ارز تنها در ایران وجود دارند و برای آنها نمی‌توان معادل بین‌المللی پیدا کرد، اضافه کرد: این تجویزها یک منشأ دیگر هم دارند زیرا از بانک مرکزی به عنوان یک نهاد ناظر انتظار می‌رود حتما کاری کند و بانک هم ناچار است چنین سیاست‌هایی را اتخاذ کند و این حقیقتا کمدی و مسخره است.

این کارشناس بازارهای مالی درنهایت خاطرنشان کرد: وقتی به بانک مرکزی که توان مصاف با بازار آزاد را ندارد، فشار وارد شود که حتما کاری کند، با امکانات خود به مصاف بازار می‌رود و بحران را عمیق‌تر می‌کند.

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش