سه شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
۱۲:۵۸ - ۰۵ تير ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۴۰۲۰۷
سیاست داخلی

افشاگری فلاحت پیشه: امضای زاکانی پای برجام است

فلاحت پیشه,صحبت های فلاحت پیشه درباره امضای برجام توسط زاکانی
رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: برجام فقط دو امضا دارد. امضای ظریف و زاکانی. آقای ظریف به عنوان نماینده دولت، پاراف یا امضای اولیه را انجام داد. اما امضای نهایی یا مصوبه حاکمیت ایران زمانی است که در مجلس تصویب می‌شود. گزارش کمیسیون ویژه برجام در مجلس با امضای زاکانی به عنوان رئیس کمیسیون ویژه به صحن علنی آمد و در آنجا به تصویب نهایی رسید.

به گزارش ایلنا، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اظهارات علیرضا زاکانی درباره برجام و اینکه دائم به زمان ریاست کمیسیون برجام در مجلس نهم استناد می‌کند، گفت: طبق قانون، مقوله‌های کلان از جمله مذاکرات هسته‌ای و آمریکا که دو بخش اصلی سیاست خارجی هستند مربوط به شورای عالی امنیت ملی است و در آنجا تأیید و تصویب می‌شود. به هرحال تمام روند امور مذاکرات هسته‌ای و برجام در شورای عالی امنیت ملی انجام می‌شد و گزارشات هم در آنجا داده می‌شد. بعد از آن عملا برجام باید به تصویب مجلس می‌رسید. معمولا اگر نمایندگان مجلس تشخیص دهند که یک پرونده‌ای، پرونده خاص به حساب می‌آید و یا به عبارتی آن را فراکسیونی تشخیص دهند، برای آن کمیسیون ویژه تشکیل می‌دهند. برجام یکی از پرونده‌های خاص بود که برای آن کمیسیون ویژه تشکیل شد.

وی افزود: شرایط کمیسیون ویژه اینطور است که در صحن علنی مجلس، عده‌ای از نمایندگان برای عضویت در کمیسیون ویژه کاندیدا می‌شوند و بعد در صحن علنی از میان آنها یک کمیسیون انتخاب می‌کنند. کمیسیون ویژه برجام تشکیل شد و اتفاقا ترکیب هیأت‌رئیسه کمیسیون ویژه برجام کسانی بودند که بعدا خودشان را مخالف برجام نشان می‌دهند. علیرغم آنکه در آن کمیسیون، آقای ابوترابی، نایب رئیس وقت مجلس، آقای بروجردی، رئیس وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عضو عادی کمیسیون برجام بودند، شخص آقای زاکانی، رئیس کمیسیون ویژه برجام بود. بعدها دقیقا از الگوی بررسی برجام در کمیته روابط خارجی آمریکا استفاده شد که در آنجا مستقیم مذاکرات پخش می‌شد، اما در مجلس ایران مذاکرات ضبط و بعد شبکه خبر ریزمذاکرات کمیسیون ویژه برجام را در قالب چند برنامه پخش کرد.

این فعال سیاسی افزود: رئیس این کمیسیون آقای زاکانی بود و این کمیسیون ویژه بود که برجام را تصویب کرد. یعنی به عبارتی گزارشی که در صحن علنی مجلس خوانده شد، گزارش تصویب برجام در کمیسیون ویژه بود که ریاست آن را آقای زاکانی برعهده داشت. این گزارش که در صحن قرائت شد، چون مجلس قبلا نوعی تفویض اختیار به کمیسیون ویژه داده بود، در طول ۲۰ دقیقه مجلس به آن گزارش رأی داد. یعنی عملا بحث زیادی به جز چند تذکر مطرح نشد. لذا برجام اینطور تصویب شد. بعد از آنکه اتفاقاتی برای برجام رخ داد و به ویژه عهدشکنی‌های آمریکا را دیدیم و ترامپ برجام را از دستور خارج کرد، خیلی از کسانی که در تصویب برجام صاحب نقش بودند به مخالف آن تبدیل شدند. یعنی کسانی که در ابتدا آن را به عنوان یک پیروزی تشخیص داده و جزو افتخارات خودشان می‌دانستند، بعد از آنکه برجام با کارشکنی ترامپ دچار وقفه جدی شد، در زمره مخالفان و منتقدان آن قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: لذا اولا برجام بدون تصویب شورای عالی امنیت ملی به امضای ایران نمی‌رسید؛ چون جزو مقوله‌های کلان سیاست خارجی است. در ثانی مسئولیت کمیسیونی که برجام را برگزار می‌کرد بر عهده شخص آقای زاکانی بود. من معتقدم که سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مظلوم‌ترین حوزه سیاسی و مدیریتی در کشور است. حوزه‌ای است که در آنجا هرجا اسمی از پیروزی بیاید افراد مختلفی به عنوان رهبران پیروزی خودشان را نشان می‌دهند، اما وقتی شکست پیش بیاید هیچکس مسئولیت شکست را برعهده نمی‌گیرد. برای همین است که روز به روز شکست‌های سیاست خارجی کشور از پیروزی‌های آن بیشتر می‌شود. مهم‌ترین ضربه به سیاست خارجی ایران این است که سیاست خارجی آن به جای اینکه سودآور باشد، هزینه‌ساز است. یعنی ایران یکی از معدود کشورهایی است که برای سیاست خارجی‌اش هزینه پرداخت می‌کند که در برخی موارد عایدی برای کشور ندارد.

فلاحت‌پیشه در پاسخ به این سوال که آقای زاکانی گفتند حلقه آقایان روحانی، لاریجانی و ظریف به شکلی پیش رفت که آقای ولایتی هم به این موضوع اعتراض داشتند و طبق تصمیم شورای امنیت ملی تیمی ۵ نفره برجام را پیش بردند و اجازه ندادند آقایان شمخانی و ولایتی حضور داشته باشند و به همین دلیل برجام سند ملی نبوده است تحلیل شما نسبت به این موضوع چیست، گفت: در کمیسیون ویژه برجام، بند به بند این قرارداد مورد ارزیابی قرار گرفت. یعنی در مورد همه بندها، مخالفین و موافقین صحبت کردند. حداقل فیلم گزارش جلسه در شبکه خبر موجود است. برجام محصول مجلس نهم، شورای عالی امنیت ملی و دولت وقت آقای روحانی بود. همه این جمع با هم برجام را امضا کردند. اگر خانم کلینتون برابر آقای ترامپ رأی می‌آورد و کماکان دموکرات‌ها برجام را ادامه می‌دادند، خیلی‌ از مخالفان داخلی آن بر سر دستاوردهای برجام به عنوان رهبر این پیروزی رقابت می‌کردند. اما وقتی ترامپ آمد و از برجام خارج شد همگان سعی کردند آن را به گردن طرف مقابل بیندازند و حتی دروغ‌های بزرگی هم گفته شد.

وی تصریح کرد: ما در حال حاضر نماینده‌ای در مجلس داریم که به عنوان نفر اول یک کلانشهر رأی می‌آورد که دقیقا در مورد برجام دروغ گفت و با این دروغ‌ها رأی آورد. یکی از دروغ‌هایش این بود که در یکی از بندهای برجام بیش از ۳۰ سردار سپاه پاسداران باید از سوی ایران به آمریکا تحویل داده می‌شد و دست آمریکا را برای ترور آنها باز می‌گذاشت و نفر هفتم این سرداران، شهید سلیمانی بود که این یک دروغ بزرگ بود. واقعیت این است که مسئولان برجام مشخص هستند، شورای عالی امنیت ملی، دولت آقای روحانی و مجلس نهم و در رأس مجلس نهم کمیسیون ویژه‌ای که آقای زاکانی مسئولیت آن را برعهده داشت، برجام را تصویب کردند. امروز چیزی از برجام باقی نمانده و کسانی که نقش اصلی را داشتند در حال حاضر خودشان را به عنوان منتقد برجام نشان می‌دهند.

این نماینده پیشین مجلس تصریح کرد: در نهایت برجام فقط دو امضا دارد. امضای ظریف و زاکانی. آقای ظریف به عنوان نماینده دولت، پاراف یا امضای اولیه را انجام داد. اما امضای نهایی یا مصوبه حاکمیت ایران زمانی است که در مجلس تصویب می‌شود. گزارش کمیسیون ویژه برجام در مجلس با امضای زاکانی به عنوان رئیس کمیسیون ویژه به صحن علنی آمد و در آنجا به تصویب نهایی رسید.

  • 12
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش