سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۱۴ - ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۲۱۳۳
سیاست داخلی

استعفای جنتی از شايعه تا واقعيت

جنتی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

 «آیت‌ا... جنتی استعفا داد!» در نگاه اول شایعه بودن این جمله عیان است، چرا که این خبر تاکنون به‌طور رسمی مطرح و تایید نشده است. روز گذشته به این دلیل چنین موضوعی مطرح شد که سخنگوی شورای نگهبان به سوالی در این مورد پاسخ داد. عباسعلی کدخدایی در واکنش به این سوال که «آیت‌ا... جنتی اخیرا از امامت نماز جمعه تهران خداحافظی کردند. آیا ایشان صحبتی هم از ترک شورای نگهبان کرده است»، گفت‌: «صحبتی نبوده، خیر.

 

نماز جمعه به هر حال اقتضائات خاص خودش را داشت و ایشان هم داشتند برخی سمت‌های خود را کاهش می‌دادند، بر همین اساس از امامت نماز جمعه و ریاست ستاد امر به معروف باهم کناره‌گیری کردند» و در پاسخ به این سوال که «گفته می‌شود آیت‌ا... جنتی چند مرتبه از عضویت شورای نگهبان استعفا داده اما رهبر انقلاب نپذیرفتند، آیا صحت دارد»، تصریح کرد: ‌«من نشنیده‌ام.» البته نشنیدن خبر استعفای جنتی با عدم تایید آن دو موضوع متفاوت است. نباید از نظر دور داشت که کدخدایی و مواضع او بسیار به آیت‌ا... جنتی نزدیک است و این پاسخ را نمی‌توان رد قطعی استعفای جنتی دانست. البته برخی معتقدند قانون بازنشستگی باید در مورد نهادهایی مانند شورای نگهبان هم اعمال شود، اما ظاهرا این نهاد از استثناهاست.

 

جنتی رکورددار دبیری شورای نگهبان

آیت‌ا... جنتی از سال ۷۱ تا به امروز بر کرسی دبیری شورای نگهبان تکیه زده است. از ابتدای تشکیل شورای نگهبان تاکنون، هر سال دبیر و قائم مقام دبیر با رأی اعضای شورا انتخاب شده‌اند. در فاصله اسفند سال ۵۸ که ۶ فقیه عضو شورای نگهبان از سوی امام خمینی(ره) انتخاب شدند تا سالروز تشکیل این شورا یعنی ۲۶ تیر ۵۹، آیت‌ا... مهدوی کنی به مدت ۴ماه دبیری موقت شورای نگهبان را برعهده داشت. بعد از آن مرحوم، آیت‎ا... صافی گلپایگانی ۴ ماه دبیر موقت بود و بعد از آن تا خرداد ۶۷ مسئولیت دبیری دائم این شورا را در اختیار داشت. از میان ۴ فقیهی که مسئولیت دبیری شورای نگهبان را طی سال‌های گذشته عهده‌دار بودند، آیت‌ا... مهدوی کنی و آیت‌ا... محمدمحمدی گیلانی مرحوم شده‎اند. آیت‎ا... جنتی با ۲۶ سال و مرحوم آیت‎ا... مهدوی کنی با ۴ ماه به ترتیب بیشترین و کمترین دوره حضور را در این مسئولیت داشته‌اند. آیت‌ا... مهدوی کنی در ۴۹ سالگی، آیت‌ا... صافی گلپایگانی از ۶۲ تا ۶۹ سالگی، آیت‌ا... محمد محمدی گیلانی از ۶۰ تا ۶۴ سالگی و آیت‌ا... جنتی از ۶۶ سالگی تا کنون مسئولیت دبیری شورای نگهبان را بر عهده داشته‌اند. بنابراین آیت‎ا... مهدوی کنی را می‎توان جوان‎ترین دبیر و آیت‎ا... جنتی را مسن‎ترین دبیر شورای نگهبان نامید.

 

جنتی آشنا با استعفا

البته آیت‌ا... جنتی با استعفا و کناره‌گیری آشناست چنان که در اسفند ۹۶ پس از ۲۵ سال، از امامت جمعه تهران استعفا داد و سایت مقام معظم رهبری نوشت:‌ «آيت‌ا... احمد جنتي در نامه‌اي به رهبر معظم انقلاب اسلامي با اشاره به ۲۵ سال توفيق خدمت در سنگر امامت جمعه تهران و با تشکر از اعتماد و عنايات حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي در طول اين مدت، درخواست کناره‌گيري از امامت جمعه تهران را مطرح کرد که رهبر معظم انقلاب اسلامي با اين درخواست موافقت کردند.»

 

بازهم تایید ادعای آیت‌ا... هاشمی

کدخدایی دیروز به موضوع قابل تاملی هم اشاره داشت و آن هم تایید دوباره حضور حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد در جلسه بررسی صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری که طی آن صلاحیت آیت‌ا... هاشمی احراز نشد. آیت‌ا... هاشمی پس از آن به حضور افرادی در جلسه بررسی صلاحیت خودش اشاره داشت، اما سال ۹۲ جهان‌نیوز از سایت‌های دلواپس نوشت:‌ «به‌رغم ادعاهایی که آقای هاشمی رفسنجانی درباره حضور وزیر اطلاعات در جلسه شورای نگهبان و رد صلاحیت وی مطرح کرده‌اند، پیگیری‌های «مشرق» نشان می‌دهد آقای مصلحی در جلسه تأیید صلاحیت نامزدها به‌هیچ‌وجه حضور نیافته است.» سال ۹۵ اما کدخدایی این حضور را تایید و در عین حال گفت: «شاید بهتر بود از آقای مصلحی دعوت نمی‌کردیم».

 

دیروز باردیگر کدخدایی در مواجهه با این سوال قرار گرفت که «آیا حضور وزیر اطلاعات دولت دهم در جلسه راست بود؟» و پاسخ داد: ‌«بله؛ آمد ولی این اتفاق عجیب و جدیدی نبود.» سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به اینکه «چرا در اولین واکنش‌ها حضور وزیر اطلاعات تکذیب شد،» توضیح داد: «از اول هرکس پرسید، گفتم این اولین بار نیست چون وزارت اطلاعات یکی از مراجع چهارگانه برای استعلام درباره صلاحیت نامزدهاست.» کدخدایی درباره اینکه به دعوت شورای نگهبان آمده بود یا سرزده آمد تا از تأیید صلاحیت آقای هاشمی، شورای نگهبان را برحذر دارد، تصریح کرد: «خیر، به دعوت آمده بود. معمولا با وجود اخذ اسناد، مدارک و حتی گزارش وزارت اطلاعات، از مسئولان این وزارتخانه نیز دعوت می‌شود. غالبا درباره اشخاص غیرمعروف مدیران کل و کارشناسان همیشه هستند و گزارش‌های خود را اعلام می‌کنند. آقایان ساعت‌ها نسبت به یک پرونده بحث می‌کنند. چون یک امر مرسومی است. به هر حال وزارت اطلاعات یک مرجع رسمی است. در آن جلسه به دلیل اعتباری که داشت از آقای وزیر دعوت شد که تشریف بیاورد و توضیحات دهد.»

 

جنتی فاقد حق وتو

کدخدایی شخصیت صریحی دارد و تلاش می‌کند به موضوعاتی بپردازد که نیاز به پنهان کردن واقعیت نداشته باشد به عنوان نمونه وقتی خبرآنلاین پرسید: «در افکار عمومی ذهنیتی وجود دارد که آیت‌ا... جنتی در شورای نگهبان حق وتو دارند. آیا شده که آیت‌ا... جنتی در مورد مصوبات مجلس یا تایید صلاحیت نامزدی نظر دهد، اما در نهایت جمع‌بندی صحبت‌های شورای نگهبان خلاف نظر آیت‌ا... جنتی باشد؟» کدخدایی پاسخ داد: «بله، ایشان هم به عنوان یک فرد و یک عضو رأی می‌دهند. چه در مصوباتی که از سوی مجلس می‌آید و چه در بررسی صلاحیت‌ها ممکن است نظری داشته باشند، اما اگر اعضا نظری مخالف نظر ایشان دهند رأی‌گیری می‌کنند و هر نظری که رأی بیشتری داشت،

 

انجام می‌شود» و در واکنش به اینکه «یعنی آیت‌ا... جنتی در رأی گیری‌های اعضای شورای نگهبان حق وتو ندارند»، اظهار کرد: «حق وتو ندارند، حق ویژه‌ای هم ندارند. تقریبا هر هفته این مساله را داریم که بالاخره یا ایشان، یا من یا کسی دیگر نظری دارد و نظرش را مطرح می‌کند و نهایتا رأی‌گیری می‌شود و رأی نمی‌آورد، فرقی نمی‌کند. یعنی هر ۱۲ نفر ممکن است هر کدام نظری داشته باشند و بر نظرشان هم اصرار کنند ولی رأی نیاورد.»

 

مطهره شفیعی

 

armandaily.ir
  • 18
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش