چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
۱۸:۳۱ - ۲۴ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۲۳۲۴
سیاست خارجی

جلسه روسای هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و سه کشور اروپایی/ روسیه: پیشرفتی که در مذاکرات وین حاصل شده بسیار زیاد است

مذاکرات وین,توافق ایران و آمریکا
جلسه روسای هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و سه کشور اروپایی با حضور انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌گو‌ها در وین برگزار شد.

به گزارش ایسنا، جلسه روسای هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و سه کشور اروپایی با حضور انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌گوها در وین برگزار شد.

پیش از این دیدار نیز جلسه دوجانبه علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد کشورمان و انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در وین برگزار شد.

مذاکرات وین روز جمعه با برگزاری جلسات مختلف در سطوح سیاسی و کارشناسی همچنان ادامه دارد.

روز پنج‌شنبه نیز مذاکرات وین در دو سطح روسای هیأت‌ها و کارشناسان ادامه پیدا کرد. در همین چارچوب، علی باقری مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در دو دیدار دوجانبه با انریکه مورا هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها و میخائیل اولیانوف رئیس هیأت مذاکره‌کننده روسیه بحث و رایزنی کرد.

همچنین دیداری میان باقری و مذاکره‌کنندگان ارشد سه کشور اروپایی برگزار شد.

علاوه بر این، جلساتی در سطح کارشناسی به صورت دو و چندجانبه برای بررسی موضوعات مختلف برگزار شد.

هم‌چنین نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین، در حساب کاربری خود در توییتر، از گفت‌وگوی برجامی خود با همتایانش از سه کشور اروپایی خبر داد.

میخائیل اولیانوف روز پنجشنبه نوشت: با همتایان تروئیکای اروپایی در مذاکرات وین بر سر برجام دیدار کردم. تروئیکای اروپایی کمک‌های مفیدی به به روند مذاکرات می‌کند. این مرتبه در کنار دیگر مسائل، درخصوص ایده‌های اجرای توافق آتی از جمله ترتیب اقداماتی که باید در این پروسه انجام شوند، صحبت کردیم.

***

اولیانوف: با پیشرفت مذاکرات وین، مخالفان برجام فعال‌تر شده‌اند

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، بار دیگر بر عزم کشورهای حاضر در مذاکرات وین برای حصول نتیجه تاکید کرد.

اولیانوف امروز (جمعه) در صفحه توئیتر خود نوشت: «لازم به ذکر است؛ با پیشرفت در مذاکرات وین، مخالفان برجام هم در فضای عمومی فعال‌تر و تحریک آمیزتر می‌شوند».

وی با تاسف‌انگیز و بی‌معنی خواندن ادعاهای مخالفان برجام، تاکید کرد: «هدف اکثریت مطلق کشورها از جمله ۱+۴، احیای توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها است».

***

وزیر خارجه روسیه: پیشرفتی که در مذاکرات وین حاصل شده بسیار زیاد است

«سرگئی لارووف» وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفت، پکن و مسکو دیدگاه مشترکی درباره احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دارند.

لاوروف در نشست خبری سالانه خود، به تلاش‌های یک سال گذشته روسیه برای حل‌وفصل مشکلات مختلف در جهان از جمله در عراق، سوریه، قره‌باغ، توافق هسته‌ای با ایران، فلسطین و دیگر کشورهای جهان اشاره کرد.

وزیر امور خارجه روسیه درخصوص افزایش تنش و درگیری در سطح بین‌المللی و نقش غربی‌ها در این زمینه هشدار داد و گفت، غربی‌ها معماری روابط بین‌المللی را بر اساس منشور سازمان ملل را برهم زده‌اند.

وی متذکر شد، کشورهای غربی در تلاش هستند به‌صورت مصنوعی اتحاد نظامی ناتو را گسترش داده و اوکراین را به درون آن بکشانند.

او درباره مذاکرات این هفته روسیه با ناتو و آمریکا درباره ارائه تضمین امنیتی به روسیه گفت، آن‌ها باید پاسخ‌های خود به پیشنهادات مسکو را به شکل مکتوب و مورد به مورد ارائه کنند.

لاوروف افزود: «روسیه نمی‌تواند تا ابد منتظر پاسخ غربی‌ها بماند. ما پیشنهادات خود را از مدت‌ها قبل ارائه کردیم و غربی‌ها آن‌ها را مطالعه نکردند و به مذاکرات آمدند. در حالی که ما با مواضعی معین وارد این مذاکرات شدیم».

او در پاسخ به سوال خبرنگار «دیلی تلگراف» درباره گسترش ناتو گفت: «قول‌های ناتو در دهه ۱۹۹۰ میلادی درخصوص عدم گسترش، کنار گذاشته شده و پنج موج گسترش ناتو را شاهد بوده‌ایم. اکنون اعضای جدید ناتو به طور فعالانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و پیشنهاد ما کاهش این رویارویی و افزایش تنش نظامی است».

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «از سوی دیگر غربی‌ها تهدید می‌کنند اگر روسیه به دستورات ما درباره کاری که با نیروهای خود در قلمرو خود انجام می‌دهند عمل نکنند -که بسیار بی‌معنی است- فعالیت‌های آن‌ها نیز در شرق اروپا افزایش می‌یابد».

لاوروف درباره رد پیشنهادات تضمین امنیتی روسیه از سوی آمریکا و ناتو گفت و واکنش نظامی-فنی روسیه به چنین کاری گفت: «[ولادیمیر] پوتین در نشست خبری سالانه خود تصریح کرد که واکنش روسیه به پیشنهاداتی بستگی خواهد داشت که او از کارشناسان نظامی دریافت خواهد کرد. آمریکایی‌ها همواره به استفاده از چماق تحریم علاقه دارند و بخش‌هایی در وزارت امور خارجه این کشور برای تنبیه کسانی که با ایالات متحده مخالفتی داشته باشند تشکیل شده است».

او در ادامه گفت: «اعتقاد ما این است که این مسائل باید بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک حل شوند. هدف از پیشنهاداتی که ارائه کردیم نه فقط امنیت روسیه بلکه تأمین امنیت تمام اروپا از جمله روسیه است. این آمریکا است که به‌دنبال افزایش جای پای نظامی خود در مجاورت مرزهای روسیه است».

وی در پاسخ به سوالی درباره عضویت سوئد و فنلاند در ناتو گفت: «ما به حق حاکمیت هردو کشور احترام می‌گذاریم و بی طرفی این دو کشور یکی از عوامل اصلی امنیت اروپا و جهان است. کسانی که به حق حاکمیت این دو کشور اهمیت نمی‌دهند کسانی هستند که می‌خواهند آن‌ها را به عضویت در ناتو تحریک کنند و مردم اسکاندیناوی از این بابت راضی نیستند».

لاوروف همچنین در پاسخ به سوالی درباره تحولات قزاقستان و نقش پیمان امنیت جمعی در مبارزه متعاقب با هسته‌های تروریستی در آسیا گفت: «معتقدم اوضاع در قزاقستان و درخواست کمک رئیس جمهور این کشور از اعضای پیمان امنیت جمعی نشان داد که تلاش‌ها نیروهای حافظ صلح نشان داد آن‌ها قادر به حل چنین مشکلاتی در جامعه جهانی هستند. این در حالی است که غرب از سرعت تحولات قزاقستان بهت‌زده شد».

او در ادامه گفت: «امیدواریم اتفاقات مشابه رخ ندهد اما در صورت وقوع آن عمل خواهیم کرد و هر اقدامی که در توان داشته باشیم برای جلوگیری از تکرار آن‌ها انجام خواهیم داد زیرا تلاش‌هایی از خارج برای بی‌ثبات کردن اوضاع در آسیا افزایش داشته و در حال خطرناک‌تر شد‌ه‌اند».

وی متذکر شد: «اکنون که آمریکا و متحدانش از افغانستان خارج شده‌اند، این کشور را در وضعیتی قرار داده‌اند و باید وضعیت آن را به ثبات برگرداند. در مورد هسته‌های خاموش تروریستی باید از طریق آژانس‌های اطلاعاتی عمل کرد و راه حل نظامی برای آن وجود ندارد. پیمان امنیت جمعی سازوکارهای مربوطه برای آن را دارد و با توجه به تحولات قزاقستان باید این فعالیت‌ها را بیش از پیش جدی گرفت».

لاوروف در پاسخ به سوالی درباره احتمال تحریم‌های جدید علیه روسیه گفت: «ما برای هر سناریو از جمله اقدامات اقتصادی آمادگی داریم. ما می‌توانیم بر خود اتکا داشته باشیم. ساختارهای اقتصادی غربی همواره ریسک‌هایی داشته‌اند و ما هنگام استفاده از آن‌ها احتیاط کرده‌ایم».

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره تشدید تنش در مرزهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان و ارتباط آن با حضور نیروهای پیمان امنیت جمعی در قزاقستان گفت: «واکنشی عصبی از سوی باکو یا آنکارا در این مورد مشاهده نکرده‌ام. در آنکارا یکی از مشاوران اردوغان اظهاراتی بیان داشت که ما در مقابل، توضیح ترکیه را خواستار شده‌ایم».

لاوروف افزود:‌ «معتقدیم که مشکلات مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان باید هرچه سریع‌تر حل شوند. ظرف یک سال گذشته پیشنهاداتی ارائه کرده‌ایم که از جمله آن‌ها می‌توان تشکیل کمیسیونی برای تعیین حدود مرزی اشاره کرد».

او در پاسخ به سوال یک خبرنگار جمهوری آذربایجان گفت: «در نشست سوچی ابراز امیدواری شد که این کمیسیون در پایان سال ۲۰۲۱ تشکیل شود. روز گذشته با همتای ارمنستانی خود صحبت کردم و او پیشنهادات زیادی ارائه کرد که در حال انتقال آن‌ها به باکو هستیم. برای شروع به کار این کمیسیون اختلافاتی وجود دارد».

لاوروف در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری چینی «شینهوآ» تأیید کرد که پوتین چهارم ماه آینده میلادی به چین سفر می‌کند و با «شی جین‌پینگ» دیدار خواهد داشت تا درباره مسائل بسیار متنوع و گسترده‌ای رایزنی خواهد شد.

او در ادامه گفت: «در مورد مسائل بین‌المللی، چین و روسیه در زمینه توافق هسته‌ای ایران و لزوم بازگشت به برجام که دولت [دونالد] ترامپ از آن خارج شد، دیدگاه مشترکی دارند».

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوال خبرنگار «آناتولی» درباره مذاکرات نمایندگان ارمنستان و ترکیه در مسکو گفت: «ما تلاش‌ها برای بهبود وضعیت جنوب قفقاز حمایت می‌کنیم زیرا به حل مسائل باقی‌مانده سیاسی و همچنین تقویت روابط اقتصادی کشورهای اطراف این حوزه از جمله روسیه، ایران و ترکیه کمک خواهد کرد».

لاوروف افزود: «امیدواریم گرجستان بدون پیش‌شرط وارد گفت‌وگوهای ۳+۳ شود. خوشحالیم که نمایندگان ترکیه و ارمنستان در مسکو دیدار دارند و امیدواریم این گفت‌وگوهای مستقیم ثمربخش باشند».

وزیر امور خارجه روسیه درباره مذاکرات جاری در وین گفت: «در مورد مسئله هسته ای ایران، خوشبینی بیشتری دارم زیرا پیشرفت و تمایلی واقعی از سوی ایران و آمریکا برای درک نگرانی‌های یکدیگر ویافتن راهی برای حل این نگرانی‌ها از طریق یک توافق جامع وجود دارد و برجام نیز یک توافق جامع است».

او در ادامه گفت: «مذاکره‌کنندگان مجربی در وین حضور دارند که جزئیات دقیقی را مورد بررسی قرار داده‌اند و پیشرفتی که حاصل شده بسیار زیاد است و امیدواریم همین روند ادامه یافته و توافق حاصل شود. اما طرف ایرانی باید واقع‌بین باشد و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و طرف‌های غربی مذاکرات نیز نباید تنش روانی ایجاد کنند و دیپلماسی خالص مورد نیاز است».

لاوروف افزود: «خدارا شکر زمانی که غربی‌ها شروطی را برای ادامه یافتن برنامه هسته‌ای ایران گذاشتند توانستیم اوضاع را مدیریت کنیم که از جمله این شروط می‌توان به محدودیت برنامه موشکی ایران اشاره کرد که در برجام به آن اشاره‌ای نشده بود و همچنین شروطی نیز درباره رفتار ایران در منطقه گذاشته شده بود و ما با این شروط مخالف بودیم زیرا بحث ما برجام است که از سوی شورای امنیت تأیید شده است».

او در ادامه گفت: «درباره شرایطی صحبت می‌کنیم که ترامپ از توافق خارج شده بود و باید برجام را همان‌طور که قبلاً بود و بدون افزودن چیزی به آن احیا کنیم. در مورد مسائل موشکی و منطقه‌ای باور داریم تمام کشورهای منطقه و فراتر از آن مشکلاتی با یکدیگر دارند. ایران با همسایگان عرب خود مشکلاتی دارد و بالعکس و غرب از جمله آمریکا و اروپایی‌ها نیز درباره اقدامات ایران نگرانی‌هایی دارند. اما هر کشوری ورای مرزهای خود منافعی داشته و اثرگذاری واقعی بر وقایع دیگر کشورها از جمله سوریه و یمن دارند».

لاوروف گفت: «همانطور که می‌خواهیم طرف‌ها از چارچوب برجام فراتر نروند، این را می‌دانیم که نگرانی‌هایی نیز بین کشورهای منطقه و فراتر از آن وجود دارد که بهتر است در نشست‌های امنیتی از جمله کنفرانس امنیتی خلیج فارس بررسی شوند. این نشست‌ها باعث نزدیک شدن ایران و کشورهای عرب خواهد شد و در این نشست‌ها ایران موضوع نشست نخواهد بود و هر کشوری نگرانی‌های خود را مطرح خواهد کرد. فقط ایران نیست که موشک دارد و کشورهای عربی نیز در حال توسعه برنامه موشکی خود هستند».

وزیر امور خارجه روسیه درباره پیوستن اعضای جدید به پیمان امنیت جمعی گفت:‌ «این نهاد رویه مشخصی در این زمینه دارد و کشورهایی که تمایل به عضویت دارند باید درخواست خود را ارسال کنند».

او درباره سفر  «سید ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران به روسیه گفت: «این یک دیدار مهم است و باید ارتباطات در عالی‌ترین سطح ادامه پیدا کند. البته اخیراً این ارتباطات تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند. روسای جمهور دو کشور تلفنی صحبت داشته‌اند اما دیدار حضوری سازنده‌تر خواهد بود. اهمیت این دیدار در لزوم تطبیق یادداشت‌ها درخصوص تمام مسائل و دستورکارها به‌ویژه با توجه به تغییر ریاست دولت ایران است و باید تضمین تداوم تبادلات اقتصادی و دیگر حوزه‌ها را تحلیل کنیم».

***

بازگشت موقت مذاکره‌کنندگان ارشد به پایتخت‌ها

بر اساس تفاهم انجام‌شده میان روسای هیئت‌ها، مذاکره‌کنندگان ارشد ایران و سه کشور اروپایی عصر امروز برای انجام امور مربوط به سمت‌های سیاسی خود و برخی مشورت‌ها، موقتاً به مدت دو روز به پایتخت‌ها بازخواهند گشت.

با این وجود، مذاکرات کارشناسی همچنان بدون وقفه ادامه خواهد یافت و بازگشت مذاکره‌کنندگان ارشد به معنی توقف دور هشتم مذاکرات نیست.

  • 14
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش