پنجشنبه ۰۹ تیر ۱۴۰۱
۱۹:۳۹ - ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۰۴۵۸
سیاست خارجی

پیشنهاد کاهش محدود تحریم‌ها به تهران می تواند برجام را نجات دهد

آمریکا: اگر ایران امتیازاتی فراتر از برجام بخواهد توافقی در کار نخواهد بود

رابرت مالی,نماینده آمریکا در امور ایران
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد: دولت آمریکا به دنبال بازگشت به توافق هسته ای با ایران است و همچنان آن را در راستای منافع ایالات متحده آمریکا می‌داند.

به گزارش ایرنا، نماینده ارشد امریکا در امور ایران در اظهارات خود به سنای آمریکا گفت: تلاش‌ها برای احیای توافق ۲۰۱۵ به مشکل برخورد کرده است اما پیشنهاد کاهش «محدود» تحریم‌ها به تهران همچنان می‌تواند این توافق را نجات دهد و زمینه را برای یک توافق گسترده‌تر فراهم کند.

رابرت مالی روز چهارشنبه به وقت محلی در نشست استماع کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با اذعان به شکست سیاست فشار حداکثری علیه ایران گفت که بهترین مسیر در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران بازگشت به برجام است.

وی در عین حال با تکرار ادعاهای واشنگتن درباره پیشرفت های برنامه هسته ای صلح آمیز ایران و هراس از این پیشرفت ها گفت که بازگشت به برجام کمک می کند تا فعالیت هسته ای ایران که پس از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری قبلی آمریکا در سال ۲۰۱۸ برای خروج از آن شتاب گرفت، محدود شود.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بدون اشاره به زیاده خواهی های کشورش در مذاکرات وین افزود: پس از گذشت بیش از یک سال از گفتگوهای در وین که به نظر می رسد شتاب خود را از دست داده ، زمان رو به اتمام است. ما توافقی با ایران نداریم و چشم انداز دستیابی به آن در بهترین حالت، ضعیف است.

رابرت مالی با تکرار ادعاهای واشنگتن ادامه داد: ما و همه شرکای اروپایی خود متقاعد شده ایم که می توانیم در ازای برداشتن گام های مهم ایران برای عقب نشینی و محدود کردن برنامه هسته ای خود، تخفیف محدودی از تحریم ها ارائه کنیم و همچنان از مخزن وسیع تحریم های باقی مانده و  ابزارهای دیگری که در اختیار ما  قرار دارد، برای تحت فشار قرار دادن و هدف قرار دادن سایر فعالیت های خطرناک این کشور استفاده کنیم.

وی  با بیان اینکه خروج از برجام توانایی آمریکا برای مقابله با ایران را محدود کرده است، تاکید کرد: حقیقت ساده این است که برجام به عنوان ابزار محدود کردن فعالیت هسته ای ایران، کار می کرد.این نتیجه ناخوشایند تصمیم دولت قبل برای خروج یکجانبه از برجام است. بدون اتخاذ آن تصمیم می‌توانستیم همه تمرکز و اهرم فشارمان را روی همکاری با متحدان و شریکانمان برای مهار ایران و مقابله با اقدامات این کشور متمرکز کنیم.

نماینده آمریکا در امور ایران با بیان ادعاهایی درباره تهدید های ایران برای آمریکا  از جمله حمایت از گروه های تروریستی، هدایت حملات به نیروهای آمریکایی در خاورمیانه و بازداشت اتباع خارجی و دوتابعیتی برای اهداف سیاسی مدعی شد فروپاشی توافق و  نیاز فوری به احیای آن، به طور فعال  تمرکز مقامات آمریکایی را از سایر فعالیت‌های ایران منحرف کرده است.

وی ادعا کرد: ما شکی نداریم که چه توافق هسته ای باشد یا نباشد، دولت ایران یک تهدید باقی می ماند. اما نتیجه گیری نهایی این است که اگر رهبران ایران به سلاح هسته ای دست یابند، یا مانند امروز نزدیک به دستیابی به مواد هسته ای کافی برای یک سلاح هسته ای باشند، همه مشکلات ما با ایران بسیار افزایش خواهد یافت و آزادی عمل ما برای رسیدگی به آنها کاهش خواهد یافت.

رابرت مالی گفت: اگر توافقی با ایران بدست نیاید، واشنگتن آماده است تحریم های ایران را افزایش داده و آنها را تشدید کند.

این مقام دولت بایدن در عین حال اذعان کرد که دولت جو بایدن حتی یکی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران را هم رفع نکرده است.

وی در عین حال ادامه داد که واشنگتن تا زمانی که تشخیص دهد که مزایای عدم اشاعه ناشی از بازگشت به برجام بیشتر از کاهش تحریم های ایران است، به تلاش برای احیای این توافق ادامه خواهد داد.

نماینده ویژه در امور ایران درحالی که گفت تمام گزینه ها روی میز است تاکید کرد حمله به برنامه هسته ای ایران تنها روند پیشرفت آن را کند کرده و این برنامه را متوقف نمی کند.

در همین حال باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، دموکراتی که با توافق اولیه برجام مخالف بود، گفت که نمی‌داند چرا دولت بایدن همچنان مایل به مذاکره است و در صورت شکست مذاکرات، برنامه آمریکا چه خواهد کرد.

وی گفت: چرا ما هنوز در را باز نگهداشته ایم؟ طرح ب شما چیست؟

رابرت مالی ادامه داد که آمریکا  با اسرائیل و شرکای اروپایی خود برای بازدارندگی و پاسخ به هرگونه اقدام ایران، از جمله حملات به شرکای آمریکایی و همچنین برنامه موشکی و پهپادی این کشور، همکاری می کند.

او از گفتن اینکه آیا آمریکا ممکن است در نشست ژوئن شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از محکوم شدن ایران حمایت کند، اجتناب کرد.

وی همچنین گفت که مطمئن است که نتیجه مذاکرات هسته‌ای هر چه باشد، متحدان اروپایی همگام با واشنگتن عمل خواهند کرد، "خواه این موضوع مربوط به اجرای تحریم‌ها باشد، یا اقدامات شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و تقویت  شرکای خلیج فارس برای مقابله با ایران."

هرگونه توافقی با ایران باید مورد بررسی کنگره قرار گیرد

رابرت منندز رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در جلسه استماع رابرت مالی گفت: هرگونه توافق جدید با ایران باید مورد بررسی کنگره قرار گیرد و ما انتظار داریم دولت جو بایدن از قانون پیروی کند.

سناتور منندز ادامه داد: ایران امروز توسط چین تقویت شده است، طبق گزارش ها، چین فقط در ماه آوریل ۶۵۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده است. نفتی که باید مشمول تحریم های آمریکا شود.  اما چین این نفت را با تخفیف از ایران خریداری می کند، این منجر به روانه شدن سیل پول نقد برای ایران شده است.

سناتور جیم ریش عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نیز گفت فروش مداوم نفت ایران به چین یک مشکل بزرگ است.

رابرت مالی در پاسخ گفت: همه ما باید کار بهتری انجام دهیم. تحریم ها یک راه حل جادویی برای یک مساله پیچیده نیستند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفت اگر توافقی برای بازگشت به برجام حاصل شود، دولت آن را برای بررسی به کنگره ارائه خواهد کرد.

منندز از تعهد دولت آمریکا به ارائه هرگونه توافق جدید به کنگره برای بررسی آن و تصمیم برای حفظ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست موسوم به سازمان های تروریستی تمجید کرد.

وی با بیان اینکه همه اینها اقدامات مثبتی هستند، از دولت آمریکا  به دلیل عدم اجرای تحریم‌ها علیه ایران و فروش نفت این کشور به چین انتقاد کرد.

گزینه نظامی راه حل نیست/ تنها گزینه موجود راه حل دیپلماتیک است

سناتور کریس موفی عضو دموکرات سنای آمریکا گفت: ما گزینه اعمال فشار اقتصادی بر ایران و تشدید آنها را امتحان کرده‌ایم و دیده‌ایم که رفتار ایران بدتر شده است.

مورفی گفت: بمباران دانش در ایران مشکل است. گزینه نظامی علیه ایران محدودیت های قابل توجهی دارد و خطر آغاز یک جنگ بزرگ در منطقه را افزایش می دهد.

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران همچنین اظهار داشت: گزینه نظامی نمی تواند این مساله را حل کند، تنها گزینه موجود یک راه حل دیپلماتیک است.

مالی در پاسخ به سوال سناتور دیگری نیز که درباره گزینه نظامی برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران سوال کرد، گفت: همان‌طور که به سناتور مورفی گفتم، حمله نظامی پاسخ برنامه هسته‌ای ایران نیست.

اطلاعات غلط یک سناتور جمهوریخواه و واکنش رابرت مالی

در این جلسه، سناتور جمهوری خواه یانگ سعی کرد اطلاعات غلط در مورد ایران توافق هسته ای ایران و عدم  پایبندی تهران به این توافق پیش از خروج ترامپ از آن منتشر کند که رابرت مالی پاسخ داد ارزیابی های مقامات اطلاعاتی در دولت ترامپ نیز نشان می دادند که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است. آژانس بین المللی  انرژی اتمی نیز چنین ارزیابی هایی ارائه کرده است.

برای هرگونه امتیاز خارج از هسته ای نیاز به اقدام متقابل داریم

سناتور راند پال از مالی پرسید که آیا مساله اصلی مورد اختلاف قرار داشتن سپاه در فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی است که مالی در پاسخ به وی گفت: ما به ایران صریح گفته ایم که اگر آنها به دنبال هرگونه امتیاز خارج از مساله هسته ای مانند فهرست تروریستی هستند ما نیز به اقدام متقابل از سوی ایران نیاز داریم.

رابرت مالی ادامه داد: فکر می‌کنم این مشکل (قرار داشتن سپاه در فهرست موسوم به سازمان های تروریستی خارجی) از برخی جهات حل شده است، به این معنا که ما به ایران به صراحت  گفته ایم که اگر آنها خواهان هرگونه امتیاز در مورد مساله ای غیرمرتبط با برجام مانند فهرست سازمان های تروریستی هستند، ما به اقدامی متقابل از آنها نیاز داریم که نگرانی های ما را برطرف کند. من فکر می کنم که ایران این تصمیم را گرفته است که این اقدامات متقابل را انجام ندهد. آنها اکنون باید تصمیم بگیرند که می خواهند  بدون درخواست های اضافی به توافق برسند یا خیر.

راند پال با اشاره به محدودیت ظرفیت تحریم‌ها علیه ایران افزود، تحریم‌ها می‌توانند کشوری را تنبیه کنند اما قادر به تغییر رفتار نیستند. تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره نمی‌آورند.

 سناتور دیگری با بیان اینکه ایران نیز آمریکا را خطرناک می‌داند، اقدامات ضدایرانی واشنگتن همچون کودتای ۲۸ مرداد و حمایت از عراق در جنگ تحمیلی را یادآور شد.

توصیه سناتور آمریکایی به دولت بایدن: گفتگو را ادامه دهید و بهترین توافق را بدست آورید

سناتور دموکرات تیم کین در حمایت از مذاکرات وین گفت: گفتگو را ادامه دهید و بهترین توافق را بدست آورید. برخی از اعضای این کمیته به شما می گویند که گفتگو را متوقف کنید. این توصیه را نپذیرید بهترین توافق را بدست آورید، آن را به کنگره بیاورید و اجازه دهید کنگره مسولیت آن را بر عهده گیرد.

وی ادامه داد: توافقی که در سال ۲۰۱۵ به دست آوردید به طرز چشمگیری بهتر از وضعیت قبل از آن بود. من به اسرائیل سفر کردم و تامیر پاردو، مدیر موساد نظر مشابهی داشت. تنها دو سال پس از این توافق، آمریکا آن را تخریب کرد. درحالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران را تایید کرده بود.

این سناتور آمریکایی از مقامات دولت بایدن خواست که به توصیه‌ها در مورد کنار گذاشتن دیپلماسی یا اتکا به اسرائیل و اقدام نظامی برای حل این مساله توجه نکنند.

وی تاکید کرد این توصیه ها را نپذیرید. از دولت آمریکا بخواهید وارد این توافق شوند. توافق را را تحت قانون اینارا به کنگره ارسال کنید و اجازه دهید کنگره تصمیم بگیرد که آیا آمریکا می خواهد طرفدار دیپلماسی باشد یا خیر.

دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، از ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شده بود و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند.

 دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماسی در قبال ایران و نیز تلاش برای بازگشت به برجام بوده، تاکنون گامی در جهت نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است.

آمریکا مدعی است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

ایران می گوید: توافق خوب و قابل اتکا در دسترس است اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
کتاب های ابن حزم,لسان ابن حزم,عکس ابن حزم زندگی نامه ابن حزم فیلسوف، ادیب و شاعر قرن سوم هجری

نام‌های دیگر:  علی بن احمد اندلسی

نام پدر: احمد

متولد : ۳۸۴ق

محل تولد : قرطبه در اندلس

رحلت : ۴۵۶ ‌‎ق

ادامه
هندبالیست های معروف ایران,افتخارات سجاد استکی,تیم های سجاد استکی بیوگرافی و عکس های سجاد استکی هندبالیست معروف ایرانی

متولد: ۲۳ آوریل ۱۹۹۰

محل تولد: اصفهان، ایران

قد: ۱٫۹۰

رشته ورزشی: هندبالیست

پست: بک چپ

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش