دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
۰۰:۰۷ - ۱۲ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۱۲۲۶
سیاست خارجی

جلسه غیررسمی شورای امنیت درباره تحولات ایران/ آمریکا خواستار اخراج ایران از کمیسیون سازمان ملل برای جایگاه زن شد

شورای امنیت,جلسه غیررسمی شورای امنیت درباره تحولات ایران
آمریکا به همراه آلبانی و دیگر متحدان غربی اش در تلاشی ضد ایرانی، نشستی غیررسمی یا همان "آریا فرمولا" در سازمان ملل متحد به بهانه حمایت از مردم ایران به ویژه زنان برگزار کردند تا در واقع بار دیگر از تداوم ناآرامی ها و آشوب ها حمایت کرده باشند که چین و روسیه آن را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، این نشست در واقع نشستی غیررسمی در سازمان ملل بود که نمایندگان چین و روسیه اقدام آمریکا و آلبانی در برگزاری این نشست غیر رسمی  درباره تحولات ایران محکوم کردند.

"هارولد ادلای اگیمن"  (Harold Adlai Agyeman ) سفیر و نماینده دائم غنا در سازمان ملل که ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را در ماه جاری میلادی نوامبر برعهده دارد، روز سه شنبه به وقت محلی درباره برگزاری این نشست به ایرنا گفت: نشستی که روز چهارشنبه قرار است برگزار شود، آریافرمولا (نشستی غیررسمی) است.

وی با بیان اینکه شورای امنیت زمینه  را برای اعضا فراهم کرده است که چنین نشست هایی را داشته باشند، در عین حال اظهار داشت: این نشست ها بطور فنی، جلسات شورای امنیت محسوب نمی شود.

این نشست با هیاهو و تبلیغات گسترده رسانه ای به ویژه رسانه های فارسی زبان خارج از کشور همراه بود و آنها به محض شروع این نشست غیررسمی با پخش زنده آن، و البته فقط سخنان افراد همسو با خود، سعی در پیشبرد اهداف پیدا و پنهان  آمریکا در برگزاری چنین نشستی داشتند.

از حضور رابرت مالی تا پیام ضد ایرانی کامالا هریس 

در این نشست علاوه بر لیندا توماس گرینفلید سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل، رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران نیز حضور داشت.

شاید دولت جو بایدن در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره آمریکا با در خطر دیدن جایگاه دموکرات ها، با اعزام راب مالی به این نشست می خواست جایگاه خود را نزد تندروهای آمریکایی ضد ایرانی  تثبیت کند و یا به زعم خود به  غنای این نشست غیررسمی بیفزاید و شاید هم، راب مالی  را  که این روزها از سوی مخالفان جمهوری اسلامی ایران تحت فشار برای استعفا بوده و خواستار برکناری او هستند، تطهیر کند.

از آنجا که نشست های آریا فرمولا، غیررسمی هستند، حضور افراد و نهادهای غیر دولتی نیز در آنها مجاز است که دولت بایدن  برای تحقق خواسته های پیدا و پنهان خود از این نشست، دو زن فعال حقوق بشری و  مخالف جمهوری اسلامی ایران را دعوت کرده بود.

علاوه بر آن، جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر نیز گزارشی ارائه کرد که چند روز قبل از این هم، در یکی از کمیته های داخلی سازمان ملل، این ادعاها را مطرح کرده بود و نماینده ایران در آن نشست ، ادعاهای یکجانبه او را بی اساس خوانده بود.

اما نکته قابل تامل تر در این نمایش ضد ایرانی این بود که  همزمان با شروع این نشست در مقر سازمان ملل در نیویورک، کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که واشنگتن برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل تلاش می‌کند.

 کامالا هریس معاون رئیس جمهور آمریکا که پیش از این، با یکی از فعالان حقوق بشر مخالف جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده بود و مخالفان جمهوری اسلامی ایران نقش او  در حمایت از خود و اهدافشان کمرنگ می دانند،در بیانیه ای در تدام حمایت دولت جو بایدن از آشوب ها و ناآرامی ها در ایران اعلام کرد: امروز ایالات متحده قصد خود را برای همکاری با شرکا برای حذف ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد اعلام می‌ کند.

 معاون رئیس جمهور آمریکا با طرح ادعاهای حقوق بشری و دفاع از حقوق زنان ایرانی مدعی شد: خطاب به همه کسانی که در حال اعتراض هستند می‌گویم ما شما را می‌بینیم و صدای شما را می‌شنویم. شجاعت شما الهام ‌بخش است.

تلاش برای اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل 

لیندا توماس گرینفیلد سفیر و نماینده آمریکا در سازمان ملل همین سخنان را در نشست غیررسمی در سازمان ملل بر زبان آورد و گفت که درباره اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل با شرکای خود در شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل همکاری خواهیم کرد.

 سفیر آمریکا در سازمان ملل، گزارش یکسویه گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درباره ناآرامی های اخیر در ایران مبنی بر تشکیل کمیسیونی مستقل و بین المللی برای پاسخگو کردن مقامات ایران را تایید و از آن حمایت کرد.

گرینفیلید تصریح کرد برای اخراج ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل تلاش خواهیم کرد.

مخالفت چین و روسیه با این نشست غیررسمی

نماینده چین در سازمان ملل در این نشست تصریح کرد هدف نشست‌های آریا فرمولا، گزارش‌دهی غیررسمی به اعضای شورای امنیت درباره مسائل مرتبط با صلح و امنیت است، در حالی که مسائل اخیر ایران در حیطه مسائل داخلی این کشور است و نباید در دستور کار نشست های آریا فرمولا قرار گیرد. 

نماینده روسیه نیز در این نشست  از مرگ «مهسا امینی» دختر ۲۲ ساله ایرانی که در شهریور ماه امسال ابراز تاسف کرد اما برای نشان دادن رفتار و رویکرد دوگانه کشورهای غربی به مرگ «اشلی بابیت» اشاره کرد. بابیت دختری بود که در جریان حمله به ساختمان کنگره آمریکا در روز ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

نماینده روسیه اظهار داشت: برای مرگ مهسا امینی دختر ایرانی متاسف هستیم و اطمینان داریم مقامات ایران درباره آن تحقیق خواهند کرد. اما هدف این نشست چیست؟ ابراز نگرانی از اعتراضات ایران ؟ درباره اعتراضات بروکسل، پاریس و برلین چطور؟ درباره مرگ جورج فلوید و کشتن اشلی بابیت به دست نیروهای امنیتی کنگره چطور؟

نماینده مسکو در این نشست غیررسمی ضد ایرانی افزود: ایده پشت این نشست موضوع دیگری است ، شورای امنیت هیچگونه وظیفه نظارتی بر حقوق بشر ندارد.

گزینش سخنرانان در نشست آمریکایی و عدم اجازه سخنرانی به نماینده گروه دوستان دفاع از منشور سازمان ملل

آمریکا که همواره ادعای دموکراسی و آزادی بیان را دارد، در این نشست غیررسمی که به بهانه دفاع از حقوق بشر و حمایت از زنان ایرانی برگزار شده بود، برخلاف شعارهای دائمی خود اقدام کرد و حاضر به شنیدن صداهای دیگر نشد؛ صداهایی که خلاف اهداف و سیاست های واشنگتن هستند.

در این نشست، سفیر و  معاون نمایندگی ونزوئلا در سازمان ملل متحد به نمایندگی از گروه دوستان منشور سازمان ملل متحد خواستار سخنرانی بود که آمریکا او را برنتابید و از فهرست سخنرانان حذف کرد.

حتی  رسانه های فارسی زبان مخالف جمهوری اسلامی ایران،سخنان نماینده روسیه در این نشست را برنتابیدند و یکی از این رسانه ها که بصورت همزمان این نشست را پوشش خبری می داد، هنگام ترجمه همزمان سخنان نماینده روسیه، سخنان او را سانسور کرد.

در این نشست متحدان آمریکا همچون آلبانی، ایرلند، فرانسه، آلمان، انگلیس، برزیل و نیوزیلند در همسویی  با واشنگتن، ادعاهای او را تکرار و مدعی نگران بودن درباره وضعیت حقوق بشر و قطع اینترنت در ایران شدند.

نماینده آلبانی که کشورش مامن گروهک تروریستی منافقین است، مدعی شد جلوگیری از انتشار اطلاعات و مسدود کردن اینترنت واقعا در جهان آزاد، تنفربرانگیز است. 

او  با حمایت از آشوب ها در ایران به صراحت گفت که از آنان که در خیابان ها هستند، حمایت می کنیم.

نماینده برزیل در این نشست خواستار خویشتنداری مقامات ایران شد و نماینده مکزیک نیز گفت که مواردی مانند مرگ مهسا امینی در هیچ جای جهان نباید اتفاق بیفتدو نماینده کنیا نیز همه اشکال خشونت علیه زنان در جهان را محکوم کرد.

  • 13
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش