جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۴:۳۰ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۷۱۴
سیاست خارجی

آمادگی ایران برای برگزاری دور دوم مذاکرات با اوکراین

امیرعبداللهیان: اگر طرف آمریکایی واقع‌بین باشد، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت/ گروسی به تهران سفر می کند

حسین امیرعبداللهیان امور خارجه جمهوری اسلامی,سفر گروسی به ایران
حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «العالم» اعلام کرد، اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده واقع‌بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه‌ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند، ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت.

فارس: وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه «العالم» اعلام کرد، اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده واقع‌بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه‌ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند، ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت.

حسین امیرعبداللهیان امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که سه شنبه شب (دوم اسفند ماه ۱۴۰۱) به دعوت رسمی فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، در رأس هیأتی عازم بغداد شده بود، در گفت وگوی اختصاصی با شبکه العالم درباره روابط دو کشور، مسائل منطقه و مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین اظهارنظر کرد.

امیرعبداللهیان اظهار داشت: در این سفر با مقامات عالیرتبه عراق در خصوص مناسبات دوجانبه به تفصیل گفتگو کردیم، روابط دو کشور در سطح ممتازی قرار دارد؛ روابط تهران ـ بغداد به صورت رسمی در سطح راهبردی است و در سطح مردمی نیز رابطه یک ملت واحد و مشترک در دو سرزمین مستقل و متفاوت است.

تقویت اتصال خطوط آهن ایران و عراق برای تبادل کالا و توریسم زیارتی

وی گفت: ما در خصوص همکاری های اقتصادی و تجاری گفتگوهای مفصلی را با مقامات عراق داشتیم برخی زیرساخت ها بین دو کشور در حال تقویت است از جمله اتصال خط آهن بصره - شلمچه و خط آهن کرمانشاه - خسروی – منظریه – بغداد؛ فکر می کنیم این خطوط آهن می تواند برای تبادل کالا و توریسم زیارتی بین دو کشور نقش زیربنایی و مهمی داشته باشد.

امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد، اتفاق نظر داریم که بایستی هر چه زودتر کامیون های در حال تردد بین دو کشور را به گونه ای سازماندهی کنیم که به طور مستقیم بتوانند در استانهای دو کشور کالاهای خودشان را به دست مصرف کنندگان برسانند.

نشست بین‌المللی وزرای محیط زیست با نقش آفرینی سازمان ملل متحد در تهران؛ به زودی

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه خاطرنشان کرد، علاوه بر این در موضوع گردوغبار با هم گفتگو کردیم قرار است بزودی در نیمه اول سال جدید ایرانی یک نشست بین المللی در سطح وزرای محیط زیست با نقش آفرینی و محوریت سازمان ملل متحد و با میزبانی جمهوری اسلامی ایران در یکی از استان های ایران برگزار شود. طبعا" مساله گردوغبار از موضوعاتی است که مردم عراق، مردم ایران و هم مردم منطقه را رنج می دهد ، ما گفتگوهای مفصلی در خصوص مدیریت و مهار گردوغبار داشتیم.

هیچگونه تحرکات گروهک‌های تروریستی و تجزیه طلب را از اقلیم کردستان تحمل نخواهیم کرد

امیرعبداللهیان همچین تصریح کرد، بعد دیگر همکاری ها و گفتگوهای ما به مسائل امنیتی و ضرورت تقویت امنیت مرزی بر می گردد ما این پیام را به مقامات اقلیم کردستان در ماه های اخیر به صراحت داده ایم که جمهوری اسلامی ایران من بعد هرگونه تحرک گروهک های تروریستی و تجزیه طلب را از مبدا اقلیم کردستان علیه جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه تحمل نخواهد کرد. خوشبختانه با تشکیل کمیته عالی همکاری های امنیتی، دو دور گفتگو در تهران و بغداد انجام شد.

پیش نویس سند امنیتی بین ایران و عراق تهیه و آماده امضا است

وی گفت: جناب آقای فؤاد حسین وزیر خارجه عراق و همچنین مشاور محترم امنیت ملی این کشور آقای قاسم الاعرجی نقش مهمی در این رابطه ایفا کردند، مقامات ذیربط اقلیم کردستان هم در گفتگوها حضور داشتند. اکنون یک پیش نویس سندی بین ما آماده شده که امیدوار هستیم هر چه زودتر این سند به امضا برسد. ما معتقدیم وجود گروهک های تروریستی، ارتباط این گروهک ها با رژیم صهیونیستی و برخی از سرویس های امنیتی خارجی، تهدید کننده اولا" امنیت عراق، امنیت ایران و حتی امنیت اقلیم کردستان است و یکبار برای همیشه باید به این موضوع پایان داده شود.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: این چیزی است که مورد درخواست جمهوری اسلامی ایران است و ما به کمتر از این قانع نخواهیم شد، " تعطیلی فعالیت تمامی مقرهای تروریستی در اقلیم کردستان، تعطیلی فعالیت پادگان ها و مراکز آموزشی شان و مجرمین نیز باید به سیستم قضایی تحویل داده شوند، چیزی به نام وجود گروهک های تروریستی و تجزیه طلب در اقلیم کردستان عراق برای جمهوری اسلامی ایران قابل تحمل نخواهد بود. ما در سال های گذشته خویشتن داری کرده و شهدای زیادی را در این رابطه تقدیم کرده ایم اکنون هیچ فرصتی برای تداوم این وضعیت در اقلیم کردستان وجود ندارد.

روابط دوستانه و برادرانه ایران و اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق

امیرعبداللهیان تصریح کرد، ما روابط خوب، دوستانه و برادرانه ای علاوه بر بغداد با اقلیم کردستان در چارچوب قانون اساسی عراق و روابط دیرینه تاریخی جمهوری اسلامی ایران و مقامات کردی در اقلیم کردستان داشته و داریم. خوش بین هستیم که در سایه این روابط قوی که وجود دارد در سایه نقش آفرینی بغداد دیگر شاهد تکرار چنین وضعیتی در آینده نباشیم اما طبعا در صورت تکرار این وضعیت پاسخ جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منشور سازمان ملل متحد، دفاع مشروع، قوی و مؤثر خواهد بود. ما همچنین در خصوص مسائل منطقه ای و بین المللی در موضوعات مختلف با هم گفتگو کردیم.

در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفت وگوها با عربستان با نقش آفرینی عراق هستیم

وی در خصوص روابط تهران و ریاض نیز اظهار داشت: بازگشت روابط ریاض با تهران را به حالت طبیعی هم به نفع دو کشور و هم به نفع منطقه می دانیم. جمهوری اسلامی ایران همواره از گفتگو و تعامل با عربستان سعودی استقبال کرده و با نقش آفرینی عراق پیشرفت خوبی در پنج دور گفتگوهای قبلی داشتیم و اکنون در حال تنظیم مرحله جدیدی از گفتگوها هستیم.

معتقدیم امکان بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور در نتیجه گفت وگوها فراهم خواهد شد

امیرعبداللهیان با اظهار امیدواری به این که در این زمینه ناظر و شاهد اقدامات محسوس و نتایج ملموس و عملی باشیم، تصریح کرد، در برخی از موضوعات توافقات اجرایی و عملیاتی شده اما همچنان موضوعاتی هست که بین ما و طرف سعودی در حال مناقشه است. ما معتقدیم که در نتیجه این گفتگوها فضای مناسب برای بازگشایی سفارتخانه های دو کشور در زمان خودش فراهم خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران همواره از مسیر گفتگو، تعامل و بازگشت روابط به حالت طبیعی استقبال می کند.

پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا برای ایران/ آمادگی طرف آمریکایی برای جمع بندی توافق برجام

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه در باره پیام وزیر خارجه عراق از سوی آمریکا نیز خاطرنشان کرد: آقای فؤاد حسین که از سفر واشنگتن برگشتند حامل این پیام بودند که طرف آمریکایی برای جمع‌بندی توافق آمادگی دارد، ما نیز همواره از مسیر دیپلماسی و مذاکره استقبال کرده ایم و از مذاکره فاصله نگرفته ایم.

اگر طرف آمریکایی واقع بینانه برخورد کند، فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت

امیرعبداللهیان گفت: این آمادگی را داریم در چارچوب مذاکراتی که تا کنون در وین انجام شده و پیام هایی که بین ما و طرف آمریکایی از طریق واسطه به صورت "نان پیپر" (none paper سند غیر رسمی) تبادل شده که متضمن رعایت منافع همه طرف ها و البته خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران هست نسبت به جمع بندی توافق و بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنیم. تصور می کنم اگر طرف آمریکایی در چارچوب پیامی که ارسال کرده واقع بینانه برخورد کند و اظهارات رسانه ای ریاکارانه قبلی را تکرار نکند ما فاصله زیادی با توافق نخواهیم داشت.

برداشت ما از پیام طرف آمریکایی این است که دستیابی به توافق ممکن خواهد بود؛ اگر ریاکارانه برخورد نکنند

وی افزود: برداشت من از آنچه که ایشان از آمریکایی ها نقل کردند این است که دستیابی به توافق ممکن است و اظهارات طرف آمریکایی ناظر بر اعلام آمادگی طرف آمریکایی برای گام برداشتن در مسیر جمع بندی توافق است. اما مشکل اینجاست که آمریکایی ها همواره پیام های متناقض دیپلماتیک و رسانه ای را دنبال می کنند، یعنی در مسیر دیپلماتیک پیام های ایجابی و مثبت و در رسانه حرف دیگری زده می شود. ما امیدوار هستیم که طرف آمریکایی واقع بین بوده و ریاکارانه برخورد نکند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: این طرف آمریکایی است که از تعهدات خودش خارج شده لذا شرط گذاشتن و اظهارات مغالطه آمیز و متناقض کمکی به حل مشکل و کمکی به این که تبعات عدم اجرای برجام به طور کامل متوجه آمریکا است، را رفع نخواهد کرد پس آمریکایی ها به جای اظهارات متناقض، اشتباه خودشان را بپذیرند و در مسیر جبران این اشتباه حرکت کنند. البته سه کشور اروپایی هم بایستی در این مسیر نقش سازنده خودشان را دنبال کنند و دچار خطا در تحلیل و محاسبات نشوند.

امیرعبداللهیان: در سفر اخیر معاون مدیرکل اژانس، برای سفر گروسی به تهران توافق شد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در اولین دیدار دوجانبه در چارچوب سفر به ژنو، صبح امروز با "پکا هاویستو" وزیر خارجه فنلاند دیدار و گفتگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان امور خارجه جمهوری اسلامی,سفر گروسی به ایران

به گزارش «انتخاب»، در این دیدار در خصوص موضوعات مورد علاقه روابط دوجانبه، منطقه ای و بین‌المللی، تحولات اوکراین و بویژه آخرین وضعیت مذاکرات احیای برجام گفتگو و تبادل نظر شد.

امیرعبداللهیان با اظهار خرسندی از دیدارهای خوب قبلی با همتای فنلاندی در نیویورک و نیز تهران و همچنین گفتگوهای تلفنی قبلی با یکدیگر، از استمرار این رایزنی‌های دیپلماتیک استقبال کرد.

وزیر امور خارجه ایران روابط دو کشور ایران و فنلاند را تاریخی و توأم با احترام متقابل توصیف کرد و افزود، دو کشور در مسیر گسترش روابط حرکت می‌کنند.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به تلاش‌های خوب جمهوری اسلامی ایران در خصوص برقراری آتش بس در اوکراین توسط رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، تاکید کرد ما قویا مخالف گسترش ناتو و استمرار جنگ در اوکراین و مخالف تهدید حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به جنجالهای غیرواقعی در مورد ادعای صدور پهبادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، به مفاد گفتگوهای تیم فنی و کارشناسی دو کشور اشاره کرد و افزود، تاکنون سند و مدرکی موثقی درباره این ادعا به طرف ایرانی نشده و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از کانال های مختلف دیپلماتیک به طرف اوکراینی منعکس کرده، آماده برگزاری دور دوم گفتگوهای تیم های فنی و کارشناسی دو کشور است.

امیرعبداللهیان بر حمایت ایران از توقف جنگ در اوکراین و بازگشت به گفتگو تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با اشاره به سفر اخیر معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی‌به تهران و گفتگوهای خوب انجام شده، از توافق برای سفر گروسی به تهران در آینده نزدیک خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در صورت پرهیز از اعمال فشارهای سیاسی بر آژانس، پیشرفت های خوبی در خصوص مسائل فنی حاصل شود.

امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات احیای برجام نیز گفت، ما از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، آماده احیای برجام و بازگشت همه طرفها به توافق بودیم، اما رویکرد دوگانه آمریکا و متعاقبا محاسبات غلط آنها در خصوص اغتشاشات اخیر داخلی در ایران، باعث ایجاد وقفه در توافق شد.

وزیر امور خارجه ایران ، همچنین با اشاره به پیام های تبادل شده و تحرکات دیپلماتیک اخیر، اظهار امیدواری کرد که شاهد بازگشت همه طرفها به توافق منطبق با مفاد توافق امضا شده سال ۲۰۱۵ باشیم.

وزیر امور خارجه ایران همچنین با انتقاد از رویکرد غیرسازنده و محاسبات غلط تعداد معدودی از کشورهای اروپایی در ارتباط با اغتشاشات اخیر در ایران، اقدامات توام با حسن نیت ایران در ارتباط با برخی اتباع اروپائی نقش آفرین در اغتشاشات اخیر ایران را به اطلاع طرف فنلاندی رساند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد برای افراد اروپایی که در چارچوب قوانین در ایران هستند و یا سفر می‌کنند، هیچ مشکلی وجود ندارد.

او همچنین با اشاره به شرایط عادی ایران ، عفو عمومی مقام معظم رهبری در ارتباط با عوامل ذینقش در حوادث اخیر را به اطلاع طرف فنلاندی رساند.

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این دیدار با اشاره روابط خوب سیاسی میان دو کشور، از استمرار تماس ها و گفتگوهای دوجانبه میان مقامات دو کشور و وزیر امور خارجه ایران اظهار خرسندی کرد.

وی با اشاره‌ به اهمیت مسئله اوکراین برای اروپا و امنیت این قاره، مواضع و نیز اطلاعات مطرح شده از سوی وزیر خارجه ایران در خصوص اوکراین و خاصه مسئله پهپادها را مهم دانست و از آن تشکر کرد و افزود من در این زمینه با وزیر خارجه اوکراین صحبت می‌کنم.

وزیر خارجه فنلاند با اظهار خرسندی از نکات و اطلاعات مطرح شده توسط وزیر خارجه ایران در خصوص توافق هسته ای و نیز گفتگوها و همکاری‌های ایران و آژانس، تاکید کرد ما خواستار احیای برجام و اجرا و پایبندی همه طرفها به آن هستیم.

وزیر خارجه فنلاند با اشاره به اهمیت استمرار گفتگوهای دوجانبه، علاقمندی خود را به ادامه این رایزنی‌ها در آینده مورد تاکید قرار داد.

  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش