جمعه ۰۴ اسفند ۱۴۰۲
۲۳:۱۲ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۱۱۲۱
سیاست خارجی

گروسی: سفر به ایران مهم بود/ به یک درک روشن برای حل‌وفصل مسائل پادمانی رسیدیم

رافائل گروسی,مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سفر به تهران و دیدار با مقامات بلند پایه کشورمان را مهم ارزیابی و تصریح کرد که یک درک روشن درباره ادامه همکاری‌ها برای حل‌وفصل مسائل پادمانی حاصل شده است.

به گزارش ایرنا، رافائل گروسی این مطلب را در جمع خبرنگاران مستقر در وین، پس از بازگشت از سفر دو روزه به تهران و دیدار با مقامات کشورمان مطرح کرد.

وی با اشاره به بیانیه مشترک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت که چارچوب کلی برای حرکت رو به جلو بدست آمده است

مدیرکل آژانس اتمی در پاسخ به سووالی درباره ادعاهای سیاسی پادمانی عنوان کرد در گفت‌وگو با مقامات بلند پایه ایران مسائل فنی جزئی مورد بحث قرار نمی‌گیرد بلکه سطح همکاری و «اینکه اکنون زمان رسیدن به یک نتیجه ملموس است.» وی اضافه کرد: Lاین فضای ملاقات‌ها بود و به نظرم ما در این رابطه به یک درک روشن رسیده‌ایم تا بزودی اقدامات ملموسی را آغاز کنیم.»

او در پاسخ به سووالی درباره غنی‌سازی اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در ایران گفت که جمهوری اسلامی ایران نیازی برای توضیح به اژانس در این باره ندارد. «ما باید اطمینان حاصل کنیم که قابلیت‌های لازم را برای بازرسی فعالیت های هسته ای در اختیار داریم. آن ها در سطحی که اعلام می‌کنند غنی سازی می کنند و سپس ما بازرسی‌های لازم را انجام می‌دهیم.»

گروسی خاطر نشان کرد: «ما درباره انگیزه و دلایل اقدام (ایران) صحبت نمی‌کنیم. برای ما بازرسی و حساب هرگرم غنی‌سازی در آنجا اهمیت دارد و این فضای مذاکراتی بود که صورت گرفت.» وی نتیجه گفت‌وگوهای صورت گرفته در این رابطه را رضایتبخش خواند و گفت که مسائل دیگری در ارتباط با برنامه هسته ای ایران مطرح است اما به این موضوع ارتباطی ندارد.

مدیرکل آژانس در پاسخ به سووالی دیگری درباره تفاوت توافقات صورت گرفته با ایران برای حل وفصل مسائل پادمانی با ادوار گذشته گفت: ما از مدت‌ها پیش به دنبال رسیدن به نتیجه بودیم  وبه همین خاطر لازم بود که این گفت‌وگوها صورت گیرد. ما درباره شماری از اقدامات ملموس به توافق رسیدیم. وی ادامه داد: همانطور که می‌توانید تصور کنید ما در این رابطه با ایران توافق کردیم و در نهایت ارزیابی های خود را گزارش خواهیم کرد.

گروسی اشاره کرد که به زودی جلسات فنی در ایران برگزار خواهد شد تا مسائل پادمانی حل‌وفصل شود؛ مدیرکل آژانس با بیان اینکه جزئیات و دستورکار جلسات را افشا نخواهد کرد افزود: «اما توافق کردیم که در راستای انجام بازرسی‌ها و دسترسی به برخی افراد و مواد مورد علاقه حرکت کنیم. بنابراین این یک تغییر (نسبت به توافقات) گذشته است»

مدیرکل آژانس درباره طولانی شدن روند گفت‌وگوها برای حل‌وفصل مسائل پادمانی گفت: برای من مهم وضعیتی است که امروز در آن قرار داریم. معتقدم که یک پیشرفت واقعی با دولت ایران، دستکم بلحاظ صحبت‌هایی که من مطرح کردم صورت گرفت. تصور می‌کنم که صحبت‌های من مورد توجه قرار گرفت و امیدوارم به زودی شاهد نتیجه باشیم.  

وی به توافقات صورت گرفته درباره ازسرگیری فعالیت دستگاه‌های نظارتی آژانس در ایران هم اشاره کرد و مدعی شد که این موضوع از آن جهت مهم است که او پیشتر درباره ضرورت تداوم دانش آژانس نسبت به فعالیت‌های هسته ای در ایران ابراز نگرانی کرده بود. « ما در حال از دست دادن اطلاعات در برخی حوزه‌ها هستیم که بسیار مهم هستند، به ویژه در زمینه احتمال از سرگیری اجرای برجام. چون اگر اطلاعات درباره جنبه‌های مهم (فعالیت‌های هسته‌ای ایران) مانند تولیدات سانتریفیوژها و سایر مسائل موجود نباشد، کار ما برای اینکه به ایران و سایر طرف‌های برجام در خصوص ایجاد مبنای لازم (به منظور از سرگیری برجام) اطمینان دهیم، دشوار خواهد بود. »

گروسی ادامه داد که تطابق اطلاعات و داده‌ها کاری زمان و پرزحمت است «اما اکنون می‌توانیم دوباره مبنای اطلاعات (مورد نیاز برای برجام) را بسازیم. مدیرکل آژانس خاطر نشان کرد: این‌ها فقط در حد حرف نیست و واقعی است. ما در این زمینه کمبود داشتیم و با ایران توافق کردیم که جبران شود.

وی درباره ادعای کشف ذرات اورانیوم با غلظت ۸۴ درصد در ایران هم گفت که در جریان «مذاکرات عادی صورت گرفته در چارچوب همکاری‌های پادمانی ما به این نتیجه رسیدیم که آن تاسیسات خاص به بازرسی‌های بیشتری نیاز دارد. ما این را به ایران پیشنهاد کردیم و ایران هم پذیرفت. بنابراین ما شدت بازرسی‌ها را (در آنجا) افزایش خواهیم داد.»

گروسی عنوان کرد که طبق توافقات صورت گرفته قرار شد سطح بازرسی‌ها از این مرکز (فردو) ۵۰ درصد افزایش یابد.«بنابراین تصور می‌کنم که یک پیشرفت خوبی بلحاظ شفاف‌سازی در این زمینه حاصل شده است».

مدیرکل آژانس در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تصادفی یا عمدی بودن کشف ادعایی ذرات اورانیوم با غنای ۸۴ درصد گفت: ما درباره انگیزه (غنی‌سازی) قضاوت نمی کنیم. ما با موضوعی مواجه شدیم که نیازمند شفاف‌سازی بود. ما اطلاعاتی را درباره سطحی از غنی‌سازی در یک تاسیسات به‌خصوص داشتیم. بعد از نمونه برداری شاهد یک افزایش بودیم. اما گاهی در این قبیل دستگاه‌ها نوسان بوجود می‌آید که می‌تواند تصادفی یا بلحاظ زمانی محدود باشد.

وی نکته مهم را عدم انباشت مواد اتمی با غنای بالاتر از ۶۰ درصد در ایران دانست و گفت که درنتیجه بررسی‌های به عمل آمده از سوی بازرسان آژانس، غنی سازی و انباشت مواد هسته‌ای با غنای بالاتر از ۶۰ درصد در ایران صورت نگرفته است.

مدیرکل آژانس خاطر نشان کرد: آنچه برای ما مهم است این است که ایران سطح غنی‌سازی مورد انتظار در آن تاسیسات را اعلام کرده و به آن پایبند بوده است.

گروسی در پاسخ به سووالی درباره زمان ادعایی گریز هسته‌ای و دست‌یابی ایران به سلاح هسته ای تصریح کرد که آژانس به این صورت اندازه‌گیری نمی‌کند «البته بر کسی پوشیده نیست که مقادیری از مواد با غلظت ۶۰ درصد انباشت شده که بلحاظ ادبیات پادمانی می‌توان با آن وسیله اتمی ساخت اما به این معنی نیست که ایران چنین کاری را می‌کند. ایران چنین کاری نمی‌کند و ما هم هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداریم»

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها از مواد اتمی با غلظت بالا برخوردار هستند افزود: نکته مهم و کلیدی در حوزه اطمینان‌بخشی (درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران) این است که ما دسترسی‌های لازم را در اختیار داشته‌باشیم. او با اشاره به نقش فنی آژانس برای بازرسی از فعالیت‌های اتمی ایران گفت که میان غنی‌سازی ۶۰ درصدی و ساخت سلاح هسته‌ای منطق چندانی نمی‌بیند.

  • 19
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش