چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۵۸ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۱۷۱۸
سیاست خارجی

رابطه با ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا چه دردی از مردم ایران دوا می‌کند؟/ ضدیت با اسرائیل درب‌های دنیا را به روی ایران بسته است

سفر ابراهیم رئیسی به ونزوئلا,دستارودهای سفر ابراهیم رئیسی به ونزوئلا،
فریدون مجلسی گفت: تنها دستاوردِ رابطه با کشورهایی مثل ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا می تواند این باشد که برویم از بیت المال برایشان خرج کنیم و خودی نشان بدهیم و برگردیم!

سایت اقتصاد ۲۴ نوشت:  «رئیسی به ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا می‌رود»؛ این خبر در حالی مخابره شد که ایران، این روز‌ها زیر فشار تهدید و تهدید‌های بین المللی است. در واقع اینکه برجام مغفول مانده است، اینکه نظام حکمرانی در ایران معاهده‌های بین المللی را قبول ندارد و ... موجب شده است، نتوانیم با کشور‌هایی که در اقتصاد دنیا و البته در بازار‌های جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، وارد فضای داد و ستد اقتصادی شویم.

به همین دلیل سوالی که درباره سفر ابراهیم رئیسی به ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا مطرح می‌شود، چیزی جز این نمی‌تواند باشد که تعامل و همنشینی با کشور‌هایی که پتانسیل اقتصادی قابل توجهی ندارند، چه دستاوردی می‌تواند برای اقتصاد پر از مانع ایران داشته باشد؟

فریدون مجلسی در گفتگو با اقتصاد ۲۴ در این رابطه اظهار داشت: تنها دستاوردِ رابطه با کشور‌هایی مثل ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا می‌تواند این باشد که برویم از بیت المال برایشان خرج کنیم و خودی نشان بدهیم و برگردیم! به هرحال سال‌های پیش هم در این رابطه هزینه‌های زیادی داده ایم که ظاهراً احمدی نژاد همه مبالغ صرف شده را بذل و بخشش کرده بود.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در ادامه گفت: اینکه کشور‌ها در سرتاسر جهان نفوذ و ارتباط داشته باشند، مهم است، اما به شرطی که اول به یک وزن و اقتداری برسند تا بتوانند در تعامل با کشور‌ها برای منافع ملی شان سود داشته باشند. وگرنه این سفر‌ها به دلیل اینکه در آمریکای لاتین رنجیدگی‌هایی از آمریکا وجود دارد و همچنین از قدیم کمونیست در آنجا نفوذ کرده است تا فقر خودشان را به گردن آمریکا می‌اندازند، چندان موثر نیست. دولت ایران به آنجا می‌رود تا با سوته دلان گردهم آیند و چند فحش اسپانیایی نثار آمریکایی‌ها کنند!

وی درباره چرایی استقبال کشورهای آمریکای جنوبی از ایران نیز گفت: درباره اینکه چرا آنها از ایران استقبال می‌کنند باید گفت، همه کشور‌ها کمک ساختاری را می‌پذیرند. مگر ما برای جیبوتی وسط بیابان ساختمان پارلمان نساختیم؟ خب! در ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا می‌توانیم کمک رسانی را ادامه بدهیم! این کار‌ها چه خاصیتی برای ایران و مردم ایران دارد؟

به قدری در دیپلماسی بد عمل کرده ایم که همسایه‌ها هم می‌دانند می‌توانند به ایران ضربه بزنند

مجلسی توضیح داد: مراوده با همسایه‌ها به دلیل هزینه پایین حمل و نقل که بحث مهمی در تجارت جهانی است، می‌تواند اثرگذارتر باشد، اما واقعیت این است، به قدری در دیپلماسی بد عمل کرده ایم که همسایه‌ها هم می‌دانند می‌توانند به ایران ضربه بزنند. برای ایران همسایه‌ای نزدیکتر از عراق وجود ندارد که تحت نفوذ گروه‌های مختلف مسلح و غیرمسلح، حشدالشعبی و ... است و همچنین با ما مذهب مشترک دارند. اما عملاً آن‌ها هم نمی‌توانند پول نفت و گاز خریداری شده از ایران را بپردازند و پیشنهاد می‌دهند با دینار تسویه حساب کنند. البته می‌خواهند طلب ایران را بدهند، اما مخالفت ما با اف‌ ای تی اف مانع می‌شود. من مانده ام، چطور مسئولان ما به معاهده‌های بین المللی بی توجهی می‌کنند و دم از توسعه می‌زنند. با این توضیح که اقدام‌های نظام سیاسی ایران موید خودخواسته بودن تحریم‌ها است و راه نجات ساده‌ای وجود ندارد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان گفت: پس برای ورود به تجارت جهانی باید «امتیاز» داده شود، با این توضیح که آن امتیاز علت اصلی تنازع ایران با اروپا و البته با آمریکا است؛ یعنی تا زمانی که فروپاشی اسرائیل مقدس شمارده شود، نظام بین الملل هیچ همکاری و همراهی‌ای با ایران نخواهد شود، به عبارت دیگر ضدیت با اسرائیل درب‌های دنیا را به روی ایران بسته است.

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
براى اينکه قرار نيست مشگلى از هزار مسئله مردم ايران حل بشود زمان رضا خان هم وقتى قواى بيگانه از مرز وارد خاک ايران شدند يک سرى از مقامات در دولت و ارتش و مجلس با بيگانه ها همصدا شدند و کارى کردند که سربازان وظيفه را از پادگان ها بيرون کردند گفتند قراره ما کادر استخدام کنيم و نياز به سرباز وظيفه نداريم.
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش