یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
۱۰:۲۹ - ۰۳ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۰۱۴۵
سیاست خارجی

وزیر خارجه عراق: ایران باید از ما عذرخواهی بکند؛ سندی هم درمورد پایگاه موساد در اربیل ارائه کند

فواد حسین,وزیر خارجه عراق
نشریه نشنال امارات نوشت: فواد حسین، وزیر خارجه عراق، روابط کشورش با ایالات متحده را «آسیب دیده» توصیف کرد، اما گفت که در حال «ترمیم» است. ظاهرا رابطه با واشنگتن تنها رابطه ای نیست که نیاز به ترمیم دارد زیرا وزیر خارجه عراق روابط بغداد-تهران را نیز «آسیب دیده» دانست.

به گزارش انتخاب، فواد حسین یک سیاستمدار باتجربه عراقی است که شبکه وسیعی از ارتباطات و دوستی ها از واشنگتن تا تهران دارد و ماموریت این روزهای او شامل مذاکره برای توافق با ایالات متحده در مورد آینده روابط نظامی دو کشور و در نتیجه کل روابط دوجانبه دوکشور  است.

فواد حسین در مصاحبه ای مفصل با The National در کنفرانس امنیتی مونیخ، مواضع دولت عراق را بیان کرد. وی در پاسخ به این سوال که رابطه با آمریکا را چگونه توصیف می کند، گفت: «برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۳ آسیب هایی در این رابطه وجود داشت، اما ما شروع به ترمیم آن کرده ایم» او تصریح کرد که این  آسیب «به دلیل حمله و ضدحمله» ایران و امریکا بوده است.

وی افزود: «من به عنوان وزیر خارجه به لزوم روابط خوب با کشورهای مختلف اعتقاد دارم و می دانم که عراق به آمریکا نیاز دارد. ما ایالات متحده را متحد خود می دانیم. ایالات متحده در مبارزه با داعش با ما بود. با هم انجامش دادیم و آنها مانند ما در داخل عراق فداکاری می کنند. ما باید رابطه بسیار خوبی با ایالات متحده داشته باشیم. من رابطه با آمریکایی‌ها را منفی نمی‌ دانم، اما ما در مورد چگونگی تغییر شکل روابط خود صحبت می‌کنیم.»

فواد حسین درباره شکایت عراق علیه ایران به شورای امنیت گفت: ما نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل فرستادیم، اما درخواست برای جلسه موضوع دیگری است. وی افزود: «نامه هنوز وجود دارد»، به این معنی که اگر چنین جلسه ای نیاز بود، می توان آن را درخواست کرد.

وزیر خارجه عراق در مورد اینکه چگونه می توان عراق را از حملات بیشتر و حملات تلافی جویانه محافظت کرد، گفت: «یک چیز برای ما روشن است، درگیری امریکا و ایران به سال ۱۹۷۹ برمی گردد، اما امروزه تنش بالایی بین دو کشور وجود دارد. آنها گاهی اختلافاتشان را در خاک ما تسویه می کنند و ما به هر دو طرف گفته‌ایم که این قابل قبول نیست.»

رئیس دستگاه دیپلماسی عراق اظهار داشت: «اگر امریکایی‌ها با ایرانی‌ها مشکل دارند، می‌دانند ایران کجاست. و اگر ایرانی‌ها با اسرائیلی‌ها و امریکایی‌ها مشکل دارند، می‌دانند چگونه با آنها ارتباط برقرار کنند.» وی افزود: «خیلی عجیب است. ما روابط بسیار خوبی با هر دو طرف داریم. ما امریکا را متحد می دانیم و در مبارزه با داعش در کتار هم بودیم. ایران نیز همسایه ماست و ما با آنها رابطه بسیار خوبی داریم، حتی با آنها به توافق امنیتی رسیده ایم. و خیلی راضی بودند و از امضای این قرارداد تشکر می کردند. با این حال آنها به ما حمله می کنند. این قابل قبول نیست.»

فواد حسین از حمله موشکی انتقاد کرد و گفت: «ایرانی ها ادعا می کنند که به پایگاه های موساد حمله کرده اند، این اولین بار نیست بلکه دومین بار است که به اربیل حمله می کنند و از راکت استفاده می کنند و می دانند [اتهام حضور موساد] بی اساس است.»

وزیر خارجه عراق گفت: «آنها در مورد تروریست ها و پایگاه موساد صحبت می کنند. البته هیچ کس آنها را باور نمی کند.»

پس از اولین حمله به اربیل، آقای حسین گفت که برای گفت‌وگو درباره این حمله به تهران سفر کرده است و «ما به آنها گفتیم آنچه شما در مورد آن صحبت می‌کنید بی‌اساس است».

وزیر خارجه عراق با یادآوری سفرش به تهران پس از اولین حمله موشکی ایران به اربیل گفت: «راستش را بخواهید، حتی خودشان هم نمی‌دانستند درباره چه چیزی صحبت می‌کنند. هر یک از مقامات در همان جلسه در مورد چیز دیگری صحبت می کردند.»

وی افزود: «ما به یک عذرخواهی نیاز می خواهیم، به مدرک نیاز داریم... آنها در مورد پایگاه موساد صحبت می کنند، به ما مدرک بدهید.»

فواد حسین به تهران هشدار داد که کشورش همچنان می‌تواند برای طرح شکایت رسمی در شورای امنیت سازمان ملل متحد دعوت کند. او گفت: «البته اگر آنها ادامه دهند، داستان متفاوت خواهد بود.»

این دیپلمات ارشد عراقی، وضعیت عراق را با پاکستان مقایسه کرد که ایران ماه گذشته به آنجا نیز حمله کرد و توضیح داد که «آنها به پاکستان حمله کردند. یک روز پس از حمله متقابل پاکستانی ها به آنها، برای عذرخواهی به پاکستان رفتند.»

فواد حسین از همین اصطلاح «آسیب دیده» که برای توصبف روابط با واشنگتن استفاده کرده بود، برای اشاره به روابط با ایران نیز استفاده کرد. وی در پاسخ به این سوال که رابطه با ایران را چگونه توصیف می کند، پاسخ داد: «این رابطه هنوز آسیب دیده است، ما به [یک] ابتکار از جانب ایران نیاز داریم. یک بحث باز و منطقی در مورد روابطمان لازم است. آنها نباید طوری با ما برخورد کنند که گویی ما تابع آنها هستیم.»

وی با اذعان به روابط عمیق با ایران و با اشاره به نفوذ تهران در بسیاری از احزاب سیاسی در عراق، گفت: «ما به آنها احترام می گذاریم اما برابر هستیم. ما یک کشور متفاوت هستیم. ما بخشی از ایران نیستیم»

وزیر خارجه عراق توضیح داد: «اکثریت مردم عراق کاری را که ایرانی‌ها در داخل عراق انجام می‌دهند، نمی‌پذیرند. امروزه ما در مورد آن صحبت می کنیم. ما در گذشته در جلساتی که با آنها داشتیم در مورد این موضوع صحبت می کردیم، اما امروزه به صورت علنی صحبت می کنیم. ما به نوع دیگری از رابطه با ایران نیاز داریم.»

  • 17
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش