پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
۰۸:۵۶ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۵۰۳۰۹۵
سیاست خارجی

پیشنهاد رفراندوم برای مذاکره با آمریکا

دونالد ترامپ,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,سیاست خارجی

با پیشنهاد دونالد ترامپ برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران بار دیگر برگزاری رفراندوم به موضوع پررنگی در محافل مختلف اعم از سیاسی و غیر سیاسی تبدیل شد. اصل ۵۹ قانون اساسی تصریح می‌کند «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد و درخواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد» بی‌تردید مردم کشورمان در تمام روزهای سخت همراهی خود را با مسئولان برای پیشرفت و موفقیت کشور نشان دادند بنابراین پر بیراه نیست اگر مذاکره با کشوری که طی ۴۰ سال اخیر جز کینه‌توزی و دشمنی رفتار دیگری نداشته، در صورت صلاحدید مقامات به انتخاب مردم موکول و تکلیف پیشنهاد اخیر مشخص شود.

 

مذاکره با آمریکا موضوع ساده‌ای نیست به‌ویژه آنکه این کشور با خروج از برجام بر بی‌‌تعهدی و نقض قوانین بین‌المللی صحه گذاشت، اما اگر به تاریخ رجوع شود ایران چنین مذاکراتی را پیش از این هم داشته است، مانند مذاکره با صدام برای قطعنامه وآتش بس! علاوه بر آن در این مدت حداقل دو مورد آشکار از مذاکره بین دو کشور وجود داشته. ابتدا مذاکراتی که تحت عنوان «عراق» و در چند دور در زمان محمود احمدی‌نژاد و ظاهرا به درخواست عبدالعزیز حکیم برگزار شد و دومی مذاکراتی بود که به اسم «برجام» بر سر رفع تحریم‌های بین‌المللی هسته‌ای کشورمان انجام پذیرفت. از ویژگی‌های مشترک این دو مذاکره و مذاکراتی که اخبار آنها به صورت رسمی منتشر نشد محدود بودن دستورکار مذاکرات است. » بنابراین تابوی مذاکره با آمریکا شکسته است و به نظر نمی‌رسد برگزاری رفراندوم با مشکلات جدی مواجه باشد.

 

راهکاری به نام رفراندوم

شاید اکنون به جای شکستن تابوی مذاکره با آمریکا باید تابوی رفراندوم برای مذاکره با آمریکا را شکست که دو نماینده مجلس در این امر پیشقدم شدند. میرزایی‌نیکو و پارسایی، دو نماینده تهران در مجلس در واکنش به پیشنهاد ترامپ گفته‎اند که «رئیس‌جمهور باید با استفاده از اختیارات خود رفراندوم برگزار کند» بهرام پارسایی در حساب توئیتری خود با اشاره به اصل ۵۹ قانون اساسی نوشت: برخی بر این باورند که «مردم» راه‌حل مشکلات را مذاکره و توافق با آمریکا می‌دانند و برخی معتقدند که «مردم» اجازه چنین مذاکره‌ای به مسئولان نمی‌دهند.

 

آنچه مسلم است هر ایرانى عزت و آبادى ایران را می‌خواهد. پس بهتر نیست طبق اصل۵۹ قانون اساسی، نظر مردم را از خود آنها، پای صندوق رأی بشنویم؟ البته برگزاری رفراندوم برای مذاکره با آمریکا به پیشنهاد اخیر ترامپ محدود نمی‌شود و پیش از آن هم برای همین موضوع بحث برگزاری رفراندوم مطرح بود مانند سال ۹۲ که برخی سیاسیون از رئیس‌جمهور خواستند رابطه یا تداوم ‌رابطه نداشتن با آمریکا را به همه‌پرسی بگذارد.

 

نکته قابل تامل آنکه به نظر می‌رسد دلواپسان هم مخالفتی با رفراندوم ندارند چنانکه حمید رسایی در سال ۹۵ در پاسخ به این سوال «تماشاگران امروز» مبنی بر اینکه «الان شما موافق رفراندوم برای رابطه با آمریکا هستید؟» گفته بود:« بله. به شرطی که اول بعضی چیزها را به مردم بگویند. مثلا مسئولانی که بچه‌هایشان در خارج از کشور درس می‌خوانند و زندگی می‌کنند چه کسانی هستند و نظرشان درباره رابطه با آمریکا چیست».

 

دیدگاه رئیس‌جمهور

از سویی باید در نظر داشت رئیس‌جمهور با موضوع رفراندوم غریب نیست چنانکه در سخنرانی مراسم ۲۲ بهمن ۹۶ گفت: «قانون اساسی بن بست‌ها را برداشته؛ اگر جایی بحثی دارد به اصل ۵۹ قانون اساسی مراجعه کنیم. اصل ۵۹ قانونی درباره رفراندوم است؛ یعنی صندوق بیاوریم و هر چه مردم گفتند عمل کنیم». روحانی در سال ۹۳ هم در یک سخنرانی گفته بود: «برای یک‌بار هم که شده، درباره مساله بسیار مهم که ممکن است اختلافی هم باشد(مساله‌ای که) برای همه اهمیت دارد و در زندگی همه تاثیرگذار است، نظر مستقیم مردم پرسیده شود». البته باید در نظر داشت تاکید روحانی برای رجوع به رفراندوم معطوف به مذاکره با آمریکا نبوده است، اما مشخص است که با برگزاری همه‌پرسی در موضوعات مهم مشکلی ندارد.

 

رفراندوم و نگاه حقوقدانان

بهمن کشاورز، رئیس پیشین اتحادیه سراسری کانون‎های وکلای دادگستری ایران در سال ۹۶ به رویداد۲۴ گفت: رفراندوم در یک کشور دموکراتیک باید انجام شود، اما اکنون شرایط آن در جامعه ما فراهم نیست و نمی‌توان این‌همه‌پرسی را برگزار کرد. محمدحسین ساکت، قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور نیز گفت: طبق قانون، همه‌پرسی در دو مورد خاص در نظر گرفته می‌شود. یکی درباره قانون اساسی است و یکی درباره مشکلی است که آنقدر پیچیده شده که دیگر هیچ راه‌حلی غیر از رفراندوم برای آن دیده نمی‌شود.

 

یعنی وقتی همه راه‌ها به بن‌بست رسیده باشد و تنها گره مشکل با همه‌پرسی حل می‌شود باید از این گزینه استفاده کرد. این حقوقدان تاکید کرد: همه‌پرسی یکی از نشانه‌های دموکراسی و مردمسالاری است، اما باید در نظر گرفت وقتی در جناح‌های سیاسی اختلاف باشد، نمی‌توان همه‌پرسی را اجرا کرد. چون افرادی هستند که نمی‌خواهند مسائل حل شود و احساس می‌کنند همه‌پرسی می‌تواند به زیان آنها تمام شود.

 

برای همین هیچ‌گاه تن به رفراندوم نخواهند داد. کامبیز نوروزی هم با تاکید بر قانونی بودن همه‌پرسی گفت: اصل ۵۹ قانون صراحتا مشخص کرده است در صورتی که با تصویب دو سوم نمایندگان مجلس درباره هر موضوعی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و... که مجلس تشخیص بدهد می‌توان رفراندوم برگزار کرد. یعنی در واقع مردم به صورت مستقیم در‌باره آن موضوع تصمیم بگیرند. او گفت: در صورت نیاز با مراجعه به قانون اساسی می‌توان متوجه شد که این یک حق ملی است که هیچ کسی هم براساس قانون با یک موضوع قانونی مخالفتی ندارد.

 

مطهره شفیعی

 

armandaily.ir
  • 84
  • 14
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲۵
غیر قابل انتشار: ۲۴
جدیدترین
قدیمی ترین
همه پرسی یعنی احترام به شعور مردم. فقط کسانی با این کار مخالفند که معتقد به نظام دیکتاتوری هستند. چرا بعد از این همه سال هنوز اندر خم یک کوچه ایم و نه تنها حرکت روبه جلو نداریم بلگه عقب گرد هم کرده ایم. با این اوضاع اسفبار اقتصادی باید از از مذاکره بهترین سود را ببریم. وقتی از مذاکره فرار می کنیم به این معنی است که دستمان خالی ست و چیزی برای گفتن نداریم. اوضاع امروز ایران قطعا پاسدار منافع عده ای رانت خوار و خاین است که جاضرند برای حفظ خود مردم و نظرشان را زیر پا له کنند. رفراندم یا همان همه پرسی یعنی نظام دموکراسی کاری که در همه کشورهای متمدن و پیشرفته انجام می شود. چطور می توانید شاهد فقر و درماندگی مردی باشید که همیشه در کنار شما مسیولان بودند و اکنون ذره ای برای نظرشان ارزش قایل نباشید. مسولان ما را دریابید.
سلام شما خودتان واقعا باید چگونه زندگی کرد شما بیا باماهی یک ملیون تومان واجاره خانه زندگی راه ببر وجایزه دارد اخر چرا حرف بیخود نزنید شما بگویید چکار کنیم راه حل منطقی چیست
گوش به فرمان رهبری باشیم
امریکا الاقابل اعتمادنیست واین ئچیزی است که حتی طرفداران رابطه هم به آن رسیدهاند ودوئرازعقل ومنطق است که بادشمنی رابطه برقرارکنیم که سالهدارد مارا آزارمیدهد وقصد خدمت به مارانداردبلکه قصدنفوذ واستعمارمارادارد ودور ازعقل ومنطق است رابطه باگرگ ستم پیشه
مرگ بر آمریکا
بهترین پاسخ به فشار وتهدید دشمن وحدت ملت واطاعت از رهبرلست ومطالبه جدی مبارزه بافساد
ملت نتیجه فشارها دشمن رابا اطاعت از رهبر بی همتای خود خواعد داد وبا وحدت ومطالبه مبارزه واقعی با مفسدان اقتصادی ونفوذی ها اینبار هم پیروز میدان خواهد بود
هر گونه مذاکره با امریکا یعنی خیانت به انقلاب و شهداء،این وسط تعدادی مرفه بی درد دنبال ارتباط با امریکا هستند اونم ب بهانه مشکلات اقتصادی
حالا که آقازاده ها میلیاردها میلیارد ثروث مردم مظلوم و بدبخت را تبدیل به دلار و یورو کرده و به غارت برده اند ، چرا پیشنهاد رفراندم می دهید ؟ ( حالا چرا فارسی را پاس نمی دارید !؟ )
ما تا آخرین قطره خون پای انقلاب می مانیم عمرا بگذاریم
ما تا آخرین قطره خون...
شما خودتون یا خانواده تان در ایران هستید یا کانادا
شما یک مشت خائن هستید همان برجام براتون کافی نبود
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش