جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹
۰۸:۵۴ - ۱۲ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۶۰۶
سیاست خارجی

واکنش هماهنگ اعراب به ترور دانشمند ایرانی/ واکنش عادل الجبیر به ترور شهید فخری زاده

واکنش‌های گسترده بین‌المللی به ترور شهید فخری‌زاده

 در ادامه واکنش‌های گسترده بین‌المللی به ترور شهید فخری‌زاده، سه دولت عربستان سعودی، امارات و بحرین نیز این اقدام تروریستی را محکوم کردند. عربستان سعودی با محکومیت این اقدام تروریستی، از دست رفتن یک دانشمند مسلمان را خسارتی برای تمام امت اسلامی دانسته است. امارات نیز از تمامی طرف‌ها خواسته که حداکثر میزان خویشتن‌داری را برای جلوگیری از کشانده شدن منطقه به سطح جدیدی از بی‌ثباتی و تهدید صلح، به‌کار گیرند. در بیانیه دولت بحرین نیز بر لزوم همسو‌سازی تلاش‌ها برای کاهش تنش تاکید شده است. پیش‌تر سایت میدل‌ایست‌ای به نقل از یک منبع سطح بالای اماراتی نوشت که تهران طی تماس با ولیعهد ابوظبی اعلام کرده که امارات را مسوول ترور فخری‌زاده می‌داند. تماسی که باعث شد بیانیه وزارت‌خارجه امارات در محکومیت ترور چند ساعت پس از تماس تهران صادر شود.

واکنش هماهنگ اعراب به ترور دانشمند ایرانی

در همین ارتباط و در تازه‌ترین موضع‌گیری در محکومیت ترور شهید محسن فخری‌زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، عبدالله المعلمی، نماینده دائم عربستان در سازمان ملل در واکنش به این اقدام تروریستی گفت: ما مطلقا سیاست ترور را تایید نمی‌کنیم و از دست رفتن یک دانشمند مسلمان را خسارتی برای تمام امت اسلامی می‌دانیم. ما همزمان خواهان عدم تشدید تنش و واکنش‌های احساسی هستیم زیرا این امور به نتایج مثبت نمی‌انجامد. المعلمی در عین حال مدعی شد: ما همچنین از ایران می‌خواهیم که حسن‌نیت خود در برنامه هسته‌ای را اثبات کند تا دانشمندان و شهروندان ایران در معرض خطر قرار نگیرند. بنابراین ضروری است که ایران اهداف خود از برنامه هسته‌ای را مشخص کند و تسلیم خواسته‌های بین‌المللی در این امر باشد.

نماینده عربستان سعودی در پاسخ به این سوال که با توجه به این مقوله که «بعد از شدید شدن مشکلات فرجی حاصل می‌شود» آیا به نظر شما بعد از ترور محسن فخری‌زاده و سردار سلیمانی و روی کار آمدن جو بایدن در آمریکا که خواهان عادی‌سازی امور است، اختلافات میان کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس و ایران حل خواهد شد، گفت: همه ما خواهان عادی شدن امور هستیم، همه ما خواهان کاهش تنش هستیم، همه ما به‌دنبال ایجاد همکاری و روابط براساس حسن همجواری و احترام متقابل و عدم دخالت در امور دیگران هستیم. این فقط خواسته بایدن نیست این خواسته ما هم هست؛ اما این امر نیازمند این است که همه طرف‌ها رغبت داشته باشند نه اینکه یک‌طرف رغبت داشته باشد و طرف دیگر همچنان تهدید کند، به‌طور مداوم موشک شلیک کند و از سرکش‌ها و تروریست‌ها حمایت کند. من ارتباطی بین این مساله و ترور دانشمند هسته‌ای ایران نمی‌بینم و همان‌طور که اول گفتم ما ترور این دانشمند را محکوم می‌کنیم و به مطلقا سیاست ترور را نمی‌پذیریم.

او در پاسخ به این سوال که برخی‌ می‌گویند این عملیات نتیجه نشست محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در شهر نئوم بوده است، گفت: همان‌طور که وزیرخارجه سعودی گفت این نشست اصلا برگزار نشد و این اخبار صحت ندارد.

هفته گذشته روزنامه «العربی الجدید» به نقل از «منابع ویژه» گزارش داد که «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی در نیمه دوم نوامبر گذشته (اواخر آبان) در شمال غرب عربستان در ساحل دریای سرخ با بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، نشستی برگزار کرده بود. منابع مذکور گفتند که این نشست به درخواست رژیم صهیونیستی بوده و در آن، طرفین صهیونیستی و سعودی، «طرح‌های ویژه مقابله با ایران و تلاش‌های مربوط به تشکیل جبهه برای مواجهه با تهران و کاهش تحرکات آن در منطقه» بررسی کردند. همزمان یک کارشناس امنیتی عراقی درباره ترور رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع ایران گفت که ترور دانشمند ایرانی در نشست سه‌جانبه اخیر نتانیاهو، بن‌سلمان و پمپئو در عربستان طراحی شده بود.

این درحالی است که پیش‌تر یک منبع خبری به نقل از میدل‌ایست‌ای نوشته بود در این جلسه محمدبن‌سلمان با دو مساله حمله به ایران و عادی‌سازی مخالفت کرده است. این منبع در بیان دلیل مخالفت بن‌سلمان برای حمله به ایران مدعی شده که استدلال ولیعهد سعودی این بوده که در صورت حمله به ایران، عربستان به‌عنوان اولین هدف در تیررس ایران قرار خواهد گرفت.

واکنش امارات و بحرین

پیش از اظهارات نماینده عربستان در محکومیت ترور دانشمند ایرانی، وزارت‌خارجه امارات شامگاه یکشنبه در بیانیه‌ای جنایت ترور شهید «محسن فخری‌زاده» را محکوم کرد. در بیانیه وزارت‌خارجه ‌امارات آمده است: «درحالی که منطقه ما با بی‌ثباتی و چالش‌های امنیتی مواجه است، این شرایط ما را به سوی همکاری برای جلوگیری از اقداماتی سوق می‌دهد که باعث افزایش تهدید ثبات کل منطقه می‌شود. در این بیانیه تاکید شده است: «دولت امارات با توجه به اعتقاد راسخ خود درباره ضرورت پایبندی به ثبات در منطقه، جنایت ترور ننگین آقای محسن فخری‌زاده را که می‌تواند به درگیری در منطقه دامن بزند، محکوم می‌کند.» وزارت‌خارجه امارات اضافه کرد: با توجه به شرایطی که منطقه ما در آن قرار دارد، دولت امارات از تمامی طرف‌ها می‌خواهد حداکثر میزان خویشتن‌داری را برای جلوگیری از کشانده شدن منطقه به سطح جدیدی از بی‌ثباتی و تهدید صلح، به‌کار گیرند.

وزارت‌خارجه بحرین نیز در بیانیه‌ای در این خصوص نوشت: «وزارت‌خارجه بحرین ترور آقای محسن فخری‌زاده در تهران را محکوم می‌کند.» در این بیانیه بر «لزوم همسو‌سازی تلاش‌ها برای کاهش تنش و جلوگیری از آن در منطقه و همچنین حفاظت از امنیت و ثبات» تاکید شده است. در ادامه این بیانیه آمده است، با توجه به شرایطی که منطقه در آن قرار دارد، بحرین از تمامی طرف‌ها می‌خواهد حداکثر خویشتن‌داری را داشته باشند و از کشاندن منطقه به سوی سطح جدیدی از بی‌ثباتی و تهدید صلح خودداری کنند.

ادعای «میدل‌ایست‌آی»

پیش از بیانیه دولت امارات در محکومیت اقدام تروریستی عصر روز جمعه در منطقه آبسرد تهران، میدل‌ایست‌آی مدعی شد که ایران به امارات گفته است که در صورت هرگونه حمله آمریکا، این کشور را مورد هدف قرار خواهد داد. میدل‌ایست‌ای در گزارشی که عصر روز یکشنبه منتشر شد به نقل از یک منبع بلندپایه در امارات مدعی شد که تهران مستقیما با محمدبن‌زائد ولیعهد امارات در هفته گذشته تماس گرفته و تهدید به ضربه به این کشور در صورت هرگونه حمله آمریکا به ایران، کرده است. این منبع گفت: این تهدید را بن‌زائد مستقیما از سوی ایران دریافت کرد و پای هیچ واسطه‌ای در میان نبود. به گفته این منبع سطح بالا، ایران به بن‌زائد گفته است: «ما شما را مسوول ترور فخری‌زاده می‌دانیم.» این منبع گفت که تماس ایران با بن‌زائد چند ساعت قبل از بیانیه امارات در محکومیت ترور فخری‌زاده بود.

پیش از واکنش عربستان، امارات و بحرین، وزرای خارجه قطر، عمان و کویت در تماس تلفنی با وزیرخارجه ایران این اقدام تروریستی را محکوم کردند. وزیر امورخارجه عراق نیز روز دوشنبه در تماس تلفنی با وزیرخارجه ایران، ترور شهید فخری‌زاده را به وی، دولت و ملت ایران تسلیت گفت و این اقدام تروریستی را محکوم کرد. وزرای خارجه ترکیه، آذربایجان، سوریه، ونزوئلا، کوبا، آفریقای جنوبی و رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز در اظهاراتی ترور دانشمند برجسته ایرانی را محکوم کردند.

واکنش عادل الجبیر به ترور شهید فخری زادهوزیر مشاور دولت عربستان در امور خارجه در صفحه توییتر خود نوشت:

به نظر می رسد که ناامیدی باعث شد که آقای جواد ظریف، وزیر خارجه ایران عربستان را سرزنش کند و این کشور را به آنچه در ایران اتفاق می افتد متهم کند.

چه بسا خدای ناکرده زلزله و یا سیلی در ایران اتفاق بیفتد و باز هم عربستان را به این حادثه متهم کند.

هر نوع ترور را نمی پذیریم و سیاست ترور سیاست عربستان نیست.

donya-e-eqtesad.com
  • 22
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
سینا حجازی,سینا حجازی بیوگرافی,عکس های سینا حجازی بیوگرافی سینا حجازی بازیگر و خواننده ایرانی سبک پاپ + مصاحبه و تصاویر خانوادگی

تاریخ تولد: ۱۳۶۱/۱۱/۰۳

محل تولد: اصفهان

سبک: پاپ، رگی

ساز: کوبه ای

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ملیت: ایران

ادامه
آقا محمد خان قاجار,زندگینامه آقا محمد خان قاجار,دلیل بیماری آقا محمد خان قاجار زندگی نامه آقا محمد خان قاجار اولین شاه دودمان قاجار در ایران

زادگاه: ۷ محرم ۱۱۵۵ ه‍.ق  

زاده: استرآباد

درگذشته: ۲۱ ذی‌الحجه ۱۲۱۱ ه‍.ق

آرامگاه: نجف

سلطنت: ۱۷۹۶ تا ۱۷۹۷ میلادی

دین: اسلام

ادامه
سیامک نعمتی,بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن پیکان,عکسهای سیامک نعمتی بیوگرافی سیامک نعمتی بازیکن فوتبال اهل ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ماه ۱۳۷۳

محل تولد: سوادکوه

پست: هافبک دفاعی - مهاجم

ملیت: ایرانی

قد: ۱٫۷۸ متر

ادامه
فریبا نادری,فریبا نادری و مسعود رسام,فریبا نادری بازیگر بیوگرافی فریبا نادری و چگونگی بازیگر شدن او (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۳

پیشه: بازیگری و مدلینگ

سالهای فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

همسرها: مسعود رسام (فوت شده)، مهرداد طباطبایی

ملیت: ایرانی

ادامه
کایلی جنر,زندگی نامه کایلی جنر,عکسهای کایلی جنر بیوگرافی کایلی جنر زیباترین دختر ثروتمند جهان + تصاویر خانوادگی

زاده: ۱۰ آگوست ۱۹۹۷

زادگاه: لوس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا 

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

پیشه: شخصیت تلویزیونی، شخص طراز اول جامعه، مانکن

علت شهرت: عضو خانواده کارداشیان و جنر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش