دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۲:۲۵ - ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۴۷۷
دولت

ربیعی: فایل صوتی آقای ظریف ربوده شد/ دستور رئیس جمهور به وزیر اطلاعات برای شناسایی عوامل این توطئه

علی ربیعی سخنگوی دولت,دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهور
سخنگوی دولت از دستور رییس جمهوری به وزارت اطلاعات برای شناسایی عوامل انتشار فایل صوتی گفت و گوی وزیر امور خارجه خبر داد و گفت: این ربایش اسناد توطئه‌ای علیه دولت، نظام، انسجام داخلی، نهادهای کارآمد و سرافراز ما در میدان‌ها و همچنین توطئه ای علیه منافع ملی ماست.

به گزارش ایرنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با اشاره به انتشار فایل صوتی صحبت‌های وزیر امور خارجه و حواشی آن گفت: این فایل صوتی توسط تلویزیون کینه توز که با دلارهای نفتی اداره می‌شود و از روز تاسیس طرفدار سرسخت رنج و تهدید مردم ایران بوده  است، منتشر شد، این امر نشانگر توطئه آمیز بودن ربایش و پخش گزینشی این مصاحبه است.

وی افزود: رییس جمهور به وزارت اطلاعات دستور دادند عوامل توطئه را شناسایی کنند،  این ربایش اسناد توطئه‌ای علیه دولت، نظام، انسجام داخلی، نهادهای کارآمد و سرافراز ما در میدان‌ها و همچنین توطئه ای علیه منافع ملی ماست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما منتظر خواهیم بود آقای ظریف به ایران بازگردد و ایشان حتما توضیحات لازم در خصوص سوء برداشت‌ها را ارائه می کند، اظهار کرد: این فایل در واقع برش‌های گزینشی از یک گفت وگویی بسیار طولانی است که با جهت‌گیری‌های شیطنت آمیز مختلف منتشر شد.

  دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: این گفت و گو بخشی از برنامه آنسوی دولت با موضوع گزارش و روایت خدمات و اقدامات و چالش‌های و دستاوردهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم بود که زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری مصاحبه هایی را با وزیران و معاونان رییس جمهور در چهارچوب تاریخ شفاهی دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده است.

ربیعی ادامه داد: بنا بود که فایل کامل نسخه صوتی تصویری و مکتوب گفت و گوها در دفتر هیات دولت با درجه طبقه بندی آرشیو شود و یک نسخه گزیده از هر گفت وگو با توافق مصاحبه شونده‌ها در یک نهاد مطالعاتی آرشیو و سپس منتشر و در دسترس عموم قرار گیرد.

وی افزود: در مورد مصاحبه با ظریف، فایل گفت وگو با ایشان به دلیل روشن که همه ابعاد آن روشن نیست، ولی توطئه آمیز بودن آن روشن است، توسط افرادی که هویت آنان در حال بررسی است به سرقت رفت و منتشر شد.

 سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: جمع بندی فعالیت‌ها و اقدامات در پایان همه دولت‌ها امری مرسوم بوده است و این بار با نگاه نوآورانه با دو هدف انتقال تجارب با هدف آسیب‌شناسانه  و سپس مستندساختن فعالیت‌ها و اقدامات دولت هم برای ثبت تاریخی و هم مطالعه علاقه مندان به شکل انتشار عمومی پیش بینی شده بود.

ربیعی در توضیح هدف نخست از تهیه این گفت و گوها گفت: هدف اول‌ آسیب شناسی سیاستگذاری‌های دستگاه‌های مختلف از زبان مسولان عالی دستگاه ها، پرسیدن موانع سیاست گذاری و مشکلات آن مدنظر بوده تا با سندی تاریخی و قابل استفاده از تجربیات مسئولان پیشین برای آیندگان باشد. کاملا قابل انتظار است که در جریان آسیب‌شناسی جنبه نقد بیشتری هم دیده شده است ولی این نافی همکاری و  همدلی بین همه مسئولان دستگاه‌های ایرانی در عرصه عمل نیست.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد:‌ کلیه دستگاه‌ها با نگاه‌های ساختارشناسانه به ساختارهای موجود، اصطکاک‌های بین دستگاهی فرایندهای سیاست گذاری موجود را بحث کردند و طبیعی است جنس آسیب‌شناسی در وزارت خارجه کاملا متفاوت بود. طبیعی است دستگاه دیپلماسی ما مانند همه جهان با توجه به نوع ماموریت‌های محوله و در چارچوب‌های عملیاتی متفاوت از نظر روشی، نگاه متفاوتی نسبت به سیاست‌ها و نحوه پیگیری سیاست‌ها با نهادهای دیگر داشته باشد.

وی ادامه داد: در همه جای جهان اینها جزو اخبار مشهود است و در کشور ما هم به سابقه قدمت انقلاب جمهوری اسلامی دارد و امام خمینی (ره) هم این را اختلاف طلبگی می‌دانستند و این اختلافات محدود به دستگاه وزارت خارجه نیست.

ربیعی با تبریک ولادت امام حسن مجتبی (ع)، ایشان را امام صلح، آزادگی و مدارا که آموزه ای از گذشت برای حفظ و مصالح جامعه مسلمین و نمادی از کرامت و خیر انسانی برای همه انسانها دانست و گفت: هر دو آموزه های شاخص آن امام بزرگوار الگویی برای زیست همه دوران های تاریخی است به‌خصوص ایران امروز، بیش از هر دوره دیگری نیازمند خیرجمعی است.


وی با گرامیداشت روز خیرین و قدردانی از آنان اظهار کرد: دولت نیز در کنار مردم و خیرین بوده و همواره خیر جمعی را یکی از اهداف و برنامه های خود می داند. در همین راستا با پیش بینی اعتبارات لازم در قانون بودجه ۱۴۰۰ برای مستمری بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار مددجوی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)  رشد متوسط ۷۰ درصد را نسبت به سال گذشته عملیاتی کرد تا گام موثری در راستای کاهش فقر و بهبود معیشت خانوارهای دهک های پایین بردارد.

وی افزود: همچنین در راستای گسترش آموزش همگانی و برای تکمیل فضاهای آموزشی که نیمی از اعتبار آنها توسط خیرین تامین شده حدود ۲۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال تامین اعتبار کرد که این میزان نسبت به سال ۱۳۹۳حدود ۵۹ برابر شده است.

به گفته وی، پرداخت وام های ۲۵ و ۳۰ میلیون تومانی بلا عوض و همچنین افزایش مبلغ تسهیلات به ۵۰ میلیون تومان برای تسریع در ساخت مسکن محرومین در سراسر کشور از دیگر اقدامات دولت در این زمینه بوده است.

سخنگوی دولت با برشماری مهمترین مصوبات دو جلسه هیات دولت، تصریح کرد: با توجه به ضرورت اتخاذ سیاست های قضایی افتراقی در قبال کودکان و نوجوانان به دلیل آسیب پذیری این گروه افراد و خصوصیات و ویژگی های روحی و جسمی خاص آنان و نیز تدوین یک فرآیند حمایتی اثربخش برای کودکان در سیستم قضایی و برخورد صحیح، نظام مند، هدفمند و حمایت گرا به جای برخورد انتظامی و قضایی با این گروه دولت «لایحه پلیس ویژه اطفال و نوجوانان» را به تصویب رساند.

وی ادامه داد : در این لایحه به مسائلی همچون نحوه تشکیل پلیس ویژه و شرایط و ویژگی‏های آنان، حدود صلاحیت‏ و تکالیف پلیس ویژه، پیش‏بینی سازوکارهای حمایتی لازم مانند استخدام زنان پلیس، جداسازی از بزرگسالان، تشریفات خاص اعزام نزد مرجع قضایی و منع اقدامات برچسب زننده، استفاده از روش های غیرقضایی در مواجهه با جرایم کودکان و نوجوانان با تکیه بر اصول و مبانی عدالت ترمیمی، پرداخته است.


دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اضافه کرد: همچنین دولت با هدف کمک به مسکن دار شدن ساکنین مناطق کمتر برخوردار مرزی و ایجاد جذابیت برای نوسازی بافت های فرسوده و انبوه سازان، با اصلاح آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار موافقت کرد.

وی افزود: به موجب این تصمیم، میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول طرح ها و برنامه های موضوع این تصویب نامه به ترتیب در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و ۴۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها ۸۰۰ میلیون ریال و ۳۰۰ میلیون ریال تعیین شد.
ربیعی تعیین و درجه بندی مشاغل سخت و زیان آور سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور از دیگر مصوبات هیات وزیران برشمرد و دراین باره گفت: بر این اساس، مشاغل آتش نشان، آتش نشان (راننده)، معاون شیفت، فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، مدیر عملیاتی منطقه، رییس مرکز ستاد عملیاتی و معاون عملیات، با درجه سختی و زیان آور (۳)، به عنوان مشاغل سخت و زیان آور سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری های کشور تعیین شدند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هیات وزیران همچنین با اصلاح لایحه اصلاح قانون استفاده متوازن از امکانات کشور برای ارتقای سطح مناطق کمتر توسعه یافته موافقت کرد، توضیح داد: به موجب این اصلاحیه، دولت مکلف است سه درصد از اعتبارات بودجه عمومی دولت را در قالب ردیف مشخص تحت همین عنوان تعیین کند و طی جدولی که در آن سهم هر استان براساس شاخص های نرخ بیکاری، آب شرب شهری و روستایی، آموزش و پرورش، آموزش فنی و حرفه ای، بهداشت و درمان، آموزش عالی، پژوهش و فناوری، بهسازی روستاها، راه و زیرساخت های جاده ای، سرانه های عمران شهری و درآمد شهرداری ها و فضاهای فرهنگی، مذهبی، ورزشی مشخص می گردد، در قانون بودجه درج کند.

وی با اشاره به امروز هفتم اردیبهشت،‌ روز ملی ایمنی حمل و نقل، گفت:یکی از زیرساختهای مهم برای توسعه جوامع، حمل و نقل می‌باشد. حمل و نقل،‌ چه در بخش توسعه اقتصادی و چه توسعه اجتماعی و حتی تغییرات فرهنگی، نقش ایفا می‌کند. ایمنی نیز از عوامل مهم و تاثیرگذار در حمل و نقل است .

ربیعی گفت: با نوسازی ناوگان، گسترش ناوگان‌ها و بهبود زیرساختهای جاده‌ای، ایمنی در حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی، افزایش می‌یابد. دولت تدبیر و امید در این سالها با وجود تحریم‌های ظالمانه توانسته در گسترش و امینی حمل و نقل ریلی و گسترش جاده‌ها در سرار کشور، به کاهش ناامنی در حمل و نقل،‌کمک کند. بهره برداری بیش از ۱۰،۰۰۰ کیلومتر انواع راه (شامل ۵۶۰ کیلومتر آزادراه، ۵۵۰۰ کیلومتر بزرگراه، ۴۶۰۹ کیلومتر راه اصلی و ۱۳۲۵۱ کیلومتر راه روستایی) و بهره برداری از ۱۷۶۷ کیلومتر پروژه ریلی، نتیجه تعهد دولت به حمل و نقل و ایمنی‌ آن است.
وی افزود: از سویی، بخشی از مرگ ومیرها ناشی از تصادفات جاده‌ای و بعضا هوایی است. همچنین درصد زیادی از معلولیتها در تصادفات جاده‌ای رخ می‌دهد. اما خوشبختانه با اقداماتی که دولت تدبیر و امید در توسعه و ایمنی راهها انجام داده میزان آمار کشته ها در جاده ها در سال ۹۹ به نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده و آمار مربوط به مصدومین نیز با کاهش حدود ۲۴ درصدی مواجه بوده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: به همین علت، ایمنی حمل و نقل، علاوه بر امر  گسترش زیرساختها، به مراعات شهروندان و توجه مردم به قوانین نیز مرتبط است. از این رو، ایمنی حمل و نقل نیازمند عزم ملی و نهادینه شدن فرهنگ آن در جامعه است. این روز به همه دست‌اندرکاران این حوزه به ویژه به کارگران و کارکنانش تبریک گفته و برایشان آرزوی ایمنی همراه با تندرستی و شادکامی داریم.


ربیعی در بخش دیگری از سخنانش با گرامیداشت نهم اردیبهشت روز شوراها، گفت:‌ نهم اردیبهشت، روز شوراها است. بی‌تردید نهادینه شدن مشارکت مردم در اداره کشور،‌شهرها و روستاها در قالب شوراها،‌ یادگار انقلاب اسلامی است که با آموزه قرآنی « و امرهم شورا بینهم» بنیان گذاشته شد. 

وی افزود: شوراها بخشی از تقسیم خدمت ، تمرکززدایی و منطقه و محله‌گرایی در تصمیمات را به جامعه عرضه کرده است. شوراها موجب مشارکت مدنی مردم برای انجام امور توسط خود ‌آنها می‌شود. قانون اساسی نیز بر امر شورا و ضرورت گسترش آن، تاکید داشته است. در دولت تدبیر و امید،‌ در هر کجا که تشکیل شوراها، زمینه قانونی داشته است، با نگاهی حمایتی و تسهیل‌گرانه،‌ به گسترش شوراها اقدام کرده است. 

ربیعی با بیان اینکه بخش مهمی از تشکل‌های شورایی ما،‌ در شهرها و روستاها شکل گرفته‌اند، شوراهای اسلامی را نماد مردم سالاری و مشارکت مردم در مدیریت شهرها و روستاها دانست و گفت: دولت، شوراها را بازوان توانمندی برای مدیران در سطح شهرها و روستاها می‌داند. بر این اساس، دولت اخیرا به منظور استقلال مالی و گسترش اختیارات دهیاری‌ها، لایحه‌ای را تقدیم مجلس کرده است.  

وی ابراز امیدواری کرد نهال شوراها که طی دو دهه فعالیت، با فراز و نشیب ها، موانع و مشکلاتی مواجه بوده، به مرور به درخت تنومندی تبدیل شود تا به عنوان یک سرمایه معنوی ارزشمند برای نظام مقدس جمهوری اسلامی و پشتوانه‌ای برای اجرایی‌شدن سیاست‌ها و برنامه های نظام اسلامی باشند.


سخنگوی دولت با تشریح اهم اطلاعات و اقدامات شوراهای اسلامی در دوره پنجم، اظهار کرد: تعداد ۱۳۶۲ شورای شهر، ۳۸۰۰۰ شورای اسلامی روستا، ۱۰۵۷ شورای بخش، ۴۵۰ شورای شهرستان، ۳۱ شورای استان و شورایعالی استانها به عنوان نمایندگان و حلقه رابط مردم با دولت، بخش مهمی از امور محلی و ناحیه ای را با استفاده از درآمدهای مردم مدیریت می کنند.

به گفته وی، تعداد اعضای شورای اسلامی شهرها ۷۰۵۴ نفر و تعداد اعضای شورای اسلامی روستاها ۱۱۸۹۳۸ نفر هستند که از این تعداد ۴۰۲۹ نفر زن می باشند.


ربیعی افزود: سالانه حدود ۱۵۰ هزار مصوبه (۶۰۰ هزار مصوبه در ۴ سال) در موضوعات مختلف اجتماعی- اقتصادی و فرهنگی و... به تصویب شوراهای اسلامی می رسد که مبنای عمل شهرداریها و دهیاریهای سراسر کشور در زمینه امور مالی و معاملاتی و پروژه های عمرانی، خدماتی و فرهنگی و... قرار می گیرد.

وی ادامه داد: انعقاد ۱۵ تفاهمنامه توسط شورایعالی استانها با دستگاه های اجرایی و قضایی در زمینه آموزش شهروندی و شوراها و بهبود عملکرد دستگاه های اجرایی با همکاری شوراهای شهر و روستا است.

سخنگوی دولت همچنین با گرامیداشت  دوازدهم اردیبهشت، روز شهادت آیت الله مطهری، گفت: شهید مطهری متفکری روشنفکر است که با تیغ جهل و نادانی، تعصب و انحراف ، و به منظور تهی کردن نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران، به تیغ ترور سپرده شد.

وی ادامه داد: این روز ، به سنتی حسنه، به نام معلمان نیز نامیده شده است. مطهری، معلمی آزاداندیش و متعهد به مردم و جامعه‌اش بود. بدون شک، معلمان بخش اعظمی از فرایند هویت‌سازی نسل‌ها را عهده‌دار هستند. همه ما با معلمان و افکار آنان زیسته‌ایم و امروز، پر از خاطرات شیرین از آنها هستیم. 

ربیعی اضافه کرد: دولت با این نگاه که تقویت نظام آموزش، با وجود معلمان با دانش و با انگیزه ، امکان‌پذیر خواهد بود، به رغم شدیدترین تحریم‌های ظالمانه در دوره ۱۸ ماهه اخیر و کاهش چشمگیر منابع درآمدی دولت، درخصوص ارتقای حقوق فرهنگیان از  میانگین ۳۷ میلیون ریال در مهرماه ۹۸ به ۶۱ میلیون ریال در اسفند ۹۹ اقدام کرد. اگر چه باید اذعان داشت که در شرایط فعلی ،حقوق کمی است اما  با در نظر گرفتن جمیع جهات حداکثر تلاشی است که با بهره مندی از ظرفیت‌های موجود طی چهار مرحله این مهم تحقق یافته است.


به گفته وی، از مهرماه ۹۸ نیز ، نسبت به تعیین قراردادها و ساماندهی آنان اقدام شده و حقوق‌ها در سال تحصیلی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ مطابق قانون کار، تعریف و بدهی های گذشته تسویه شد. در سال تحصیلی جاری نیز علیرغم افزایش حقوق در بسیاری ازاستانها تقریبا بدهی باقی نمانده است. اعتبار ابلاغی خرید خدمت در مناطق مورد نیاز در سال ۹۹ نسبت به ۹۸ از رشد ۱۰۷ درصدی( بیش از دو برابری) برخوردار بوده است.

وی افزود: همچنین حقوق کارکنان حق التدریس آزاد از ابتدای سال ۹۹ حدود ۵۰ درصد افزایش یافته برای نخستین بار اعتبار برون سپاری فعالیتهای کاردانش به صورت ۱۰۰ درصدی تحقق پیدا کرد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص اختلاف افکنی و بهره‌برداری شبکه‌های رسانه‌ای معاند از انتشار فایل صوتی گفت و گوی ظریف و اینکه عده‌ای می‌گویند این کار توسط خود دولت با مقاصد انتخاباتی انجام شده است، گفت: هدف از مصاحبه این بود در مسائل مهم مانند سیاست‌های اقتصادی مالی، و پیشگیری‌ها و مسایلی مانند تالاب‌ها، سیل و مدیریت آن و زلزله از هزینه‌ها گرفته تا سیاست‌های رفاهی و اجتماعی با همه پیچیدگی‌هایش و حتی مجموعه ای از حوادث تلخی مانند سانچی و پلاسکو یا حوادث شیرین مانند سیاست‌ گذاری‌های کلان سلامت و بحث‌های توسعه صنعتی و حتی چگونگی مقاومت در دوران تحریم، صادرات در این دوران و ساز و کارهای مقاومت اقتصادی در محور این گفت و گوها قرار داشت.

وی ادامه داد: بخشی هم مربوط به موفقیت‌های وزارت خارجه و موانع و چالش‌های پیش روی آن بود. قطعا حوزه دفاعی و خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است. قرار بود بخشی از مصاحبه‌ها فقط در قالب انتقال تجارب انتشار محدود داشته باشد و بخشی هم قرار بود پخش شود و پخش خواهد شد.

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآور شد: با دستور ریاست جمهوری، نهادهای مسوول در حال بررسی چگونگی انتشار و انتخاب گزینشی آن برای پخش هستند. 

ربیعی با بیان اینکه محتوای مطالب گزینشی پخش شده و برجسته سازی از مطالب فقط در قالب پخش نبود، گفت: تحلیل‌های جانبی این رسانه‌های پترودلاری در مجموع هدف آنها را مشخص می کرد که با یک تیر چند هدف اعتبار سیاست خارجی، تحت تاثیر قرار دادن مذاکرات دیپلماتیک سرنوشت ساز، زایل کردن اعتماد مردم و  ایجاد تفرقه در نظام داخلی را هدف گرفته بودند.

وی افزود: از عده ای که برای هر موضوع حمله‌ای برای دولت پیدا می کنند می‌خواهم تا به این موضوع به عنوان یک موضوع ملی توجه کنند چون از یک فایل گزینش شده و ناقص جنجال‌سازی‌هایی ایجاد کردند و باید به شیوه ای در این زمینه برخورد کنیم تا این توطئه‌ها را خنثی کنیم. 

نیروهای داخل نظام در تله گفتاری رسانه‌های معاند قرار نگیرند

ربیعی شائبه انتخاباتی بودن یا انتشار عمدی دولت را به قدری خنده دار دانست که توضیح دادنش ارزشی ندارد و تاکید کرد: بیشترین لطمه در این خصوص و موارد پیش آمده، شامل دولت شده و اتفاقا هدف دولت که انتخابات پرشور است. بار دیگر تاکید می‌کنم هدف دولت این نیست تا از جریان خاصی حمایت کند تا با این حمایت از مردم رای بگیرد بلکه دولت با هر کسی که از صندوق رای بیرون بیاید با کمال میل همکاری خواهد کرد و برای تداوم دولت خود هیچ برنامه‌ای نداشته است و این ادعای بسیار غلطی است. البته با تلاش‌های نیروهای اطلاعاتی ما مشخص خواهد کرد که توطئه‌ها چه بوده است. 

سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه این کار توطئه آمیز اتحاد ما را هدف قرار گرفته است، گفت: نیروهای داخل نظام با هر گرایش اصلاح طلبی و اصول‌گرایی یا دوستان ما در همه نهادها در تله گفتاری این رسانه ها قرار نگیرند. هدف این کار به انحراف کشاندن فضای سالم و ایجاد بدبینی بین مسئولان و قطبی سازی کاذب بین آنهاست و قطعا آنها را مایوس خواهیم کرد.

دوستی با سردار سلیمانی و تبعیت از رهبری در سخنان ظریف موج می‌زند

سخنگوی دولت درباره اینکه آیا کل این تاریخ شفاهی و همه گفت و گوها به سرقت رفته است یا نه، گفت: همه دولت‌ها در سال‌های آخر عملکرد خود را جمع بندی می‌کنند و به مردم گزارش کاری می‌دهند. در این راستا هشت پروژه طراحی شده بود که اقدامات شاخص یک جلد، عملکرد دولت ۳ جلد، جهش تولید یک جلد، گزارش صد روزه یک جلد و روزشمار دولت که در برنامه "آن سوی دولت" و "تاریخ شفاهی" در مجموع ۳۳ مصاحبه انجام شده است. بحث جنگ اقتصادی هم در این برنامه ها تهیه شده بود. 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با بیان اینکه در این گفت و گوها هر مسئول از پیچیدگی دستگاه خود با نگاه آسیب‌شناسانه می‌پردازد، گفت: خودم در مورد فقدان نظریه رفاهی و اشتغال یا اهمیت شیوه کارآفرینی و آسیب‌شناسی طرح تحول سلامت صحبت کردم و همه مسوولان نگاه آسیب شناسانه داشتند . مشخص است جنس وزارت خارجه متفاوت است. 

وی ادامه داد:‌ این فایل خام بدون ویرایش طوری خارج شد که از روال مدنظر به شکل تفکیک شده و کاملا با هدف عملیات روانی پخش شد بود اگرچه سلسله وار پخش شد اما القائاتی که با مصاحبه‌هایی درکنار هم قرار گرفته و خبرهایی که تولید می‌کنند و خبرسازی می کنند تا گسترش پیدا کند که البته این اقدامات درحال پیگیری اطلاعاتی است. 

ربیعی با اشاره به نشست امروز ستاد اقتصاد مقاومتی دولت و تاکید رییس جمهوری در این جلسه بر پیگیری موضوع سرقت رفتن فایل صوتی دکتر ظریف اظهارکرد: با نگاه کردن به نوع خوانش محتواها درمی‌یابیم این شیطنت‌ها به طور گزینشی انجام شد. وقتی کل متن خوانده می شود بدون سوگیری مساله خاصی به چشم نمی‌خورد. و این نکاتی است که را بارها آقای ظریف بیان کردند و نشان دهنده دشواری‌ها و چالش‌های تصمیم گیری در شرایط جهان پرتلاطم علیه ما و تهدیدهای گسترده ما است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: کسی نمی‌تواند در عمق علاقه و دوستی ظریف به همه سربازان وطن و تبعیت از رهبری شک کند اتفاقا در همین فایل و فایل‌های بعدی که منتشر خواهد شد دوستی با سردار شهید و تبعیت از رهبری در سخنان ظریف کاملا موج می زند. 

 رسانه‌های معاند به دنبال به نتیجه نرسیدن مذاکرات هستند

ربیعی با اشاره به این فضای مسموم وغیرمفید ایجاد شده، گفت: افرادی با مقاصد مختلف این فایل ها را ربودند. این اتفاق توطئه آمیز روی داده که پیگیری می‌شود ضمن اینکه تکلیف رسانه‌های فارسی زبان خارجی به ویژه رسانه های معاند و وابسته به دلارهای نفتی و رسانه جاسوسی در این میان کاملا معلوم است که اختلاف، تفرقه افکنی و ناامیدی مردم در این مقطع زمانی را دنبال می‌کنند.

وی با اشاره به تحلیل محتوای انجام شده نسبت به فایل منتشر شده، گفت: بخشی از این مطالب را تحلیل محتوا کردیم علاوه بر پخش صوت در کنار آن القائاتی ایجاد می‌کنند که کانون این القائات تخریب سیاست خارجی و تلاش سیاست خارجی کشور ما است و القای به سرانجام نرسیدن به برجام کاملا مشخص است وعلاوه بر آن حمله به دیپلماسی موفق که با همکاری نیروی قدس و وزارت خارجه حاصل شده است.

 سخنگوی دولت اضافه کرد: علاوه بر این حمله به انسجام داخلی و خدشه دار کردن محور مقاومت مردم ایران در مقابل تروریست در منطقه هم در این تحلیل محتوای انجام شده کاملا مشهود است.

ربیعی یادآورشد: سردار سلیمانی هم با زندگی پربرکت خود و با شهادت رسواساز قلدر بزرگ  و شریر جهانی بود و هم در عمر پربرکت خود مقوم امنیت و آرامش مردم و سرزمین بوده است و در این تحلیل محتوا نقش سرمایه آفرین شهید سلیمانی را هدف قرار داده‌اند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره درخواست دولت ایران برای آزاد شدن زندانیان ایرانی در آمریکا اظهار کرد: همواره ایده‌هایی درباره تبادل زندانیان با آمریکایی‌ها مطرح بوده است و طرفین در حال بررسی این ایده‌ها از طریق مجاری دیپلماتیک هستند.

وی ادامه داد: ما مایل هستیم همه زندانیان تحریمی که به ناحق بازداشت هستند و در زندان های آمریکا به سر می برند و تعداد آن بیش از زندانیان آمریکایی در ایران است، بنابر ملاحظات انسان‌دوستانه آزاد شوند.

 سخنگوی دولت اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با ملاحظات انسانی و اخلاقی که نهاد قضایی ما بر آن تاکید دارد به دنبال این امر انسانی اعتقاد دارد آمادگی خود را برای این کار اعلام کرده است اما اعلام اسامی این افراد در این مقطع ممکن است به ضرر زندانیان تمام شود.

آمریکا سرعت ما را در مبارزه با کرونا کند کرده است 

سخنگوی دولت درباره نحوه تصمیم‌گیری دولت برای اعمال سختگیرانه قرنطینه، گفت: اعمال هر سطحی از قرنطینه وابسته به نظر کارشناسان ستاد ملی کرونا است. ما بر اساس رنگ بندی های مختلف انواع محدودیت ها  را اعلام می‌کنیم. اقداماتی که انجام می‌دهیم. هم بر اساس نظر متخصصان و هم بر اساس تجارب جهانی بوده است و بر اساس رنگ‌بندی ها تصمیم گرفتیم.

وی ابراز امیدواری کرد با تصمیماتی که در شرایط قرمز گرفته شده در هفته‌های آینده شاهد پایین آمدن منحنی مرگ و میر ناگوار باشیم. 

ربیعی با اشاره به اینکه دشواری‌هایی که آمریکا برای مبارزه با کرونا ایجاد می‌کند فراتر از تحریم است، گفت: امروز شاهدیم آمریکا با وجود داشتن واکسن کافی و مازاد از دسترس قرار دادن آن به دیگر کشورها گاهی جلوگیری می‌کند. مذاکرات ما با ۴ به اضافه یک در برجام ارتباطی با وضعیت واکسن و کرونا ندارد.  ما سیاست مقابله توامان با کرونا و تحریم را پیش بردیم. 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوریافزود: آمریکا نه تنها از قطعنامه ۲۲۳۱ در لغو تحریم ها سرباز زده، بلکه سرعت ما را در مبارزه با کرونا کند کرده است، اما با همه این اتفاقات با نگاهی به همه گیری های جهانی و اقدامات ما مثل ساختن تجهیزات، این مبارزه را ادامه دادیم. این آمریکا است که از اقدامات انسان دوستانه خود در این زمینه شانه خالی کرده است .

برخورد با کولبران در مرز ترکیه را پیگیری می‌کنیم

سخنگوی دولت درباره برخورد با کولبران ایرانی در مرز ترکیه و اقدامات دولت در این زمینه گفت: وزارت امور خارجه و وزارت کشور از لحظه اول وقوع این اتفاق، با جدیت این امر را پیگیری کردند و با مقامات دولت ترکیه و همچنین مقامات در مرزها تماس‌هایی داشته‌اند. پیگیری ها در سطح سفارت و کنسولگری تا امروز دنبال شده است.

وی افزود: بلافاصله بعد از این حادثه چند مرحله اعتراض ملاقات و قرار مرزی بین نیروهای مرزی دو طرف در منطقه چالدران برگزار شد. اظهارات ایرانی عزیز که مورد اذیت و آزار قرار گرفته در مرزبانی ثبت و ضبط شده و وزارت خارجه در تهران همان روز یادداشت خود را تحویل سفیر کشور ترکیه داده است.

ربیعی این اتفاق را برای روابط دیپلماتیک دو کشور نامناسب دانست و گفت: باید ابعاد این حادثه روشن شود. همچنان تحقیقات ادامه دارد و دوستان ما در ترکیه هم با حسن نیت موضوع را پیگیری و  وزارت کشور و خارجه مستندات را مدام برای طرف های مقابل ارسال می کنند.جمهوری اسلامی ایران مطمئنا در پاسداشت حقوق شهروندان خود این موضوع را پیگیری کرده و خواهد کرد.

هر گونه خلل در زمان برگزاری انتخابات بدعتی در دموکراسی است

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درخصوص اظهارات اخیر رییس جمهوری درباره انتخابات و اینکه‌ آیا برای تعویق انتخابات بحثی مطرح شده است یا نه، گفت: برداشت و تعبیر نادرست از سخنان رییس جمهوری شده است. به طور اساسی برگزاری به موقع انتخابات و در زمان مقرر قانون اساسی یکی از اصولی بوده که در این ۴۰ سال به آن خدشه ای وارد نشده است.این یکی از محاسن نظام جمهوری اسلامی است که هم امام خمینی (ره) و هم مقام معظم رهبری به درستی تاکنون بر آن تاکید کرده اند. 

ربیعی اضافه کرد: طرح چنین مسائلی در این سال‌ها برای بار نخست نیست،‌گاهی تجدید دوره، گاهی استمرار یا اجازه دادن به کاندیدا شده بیش از دو دوره برای ریاست جمهوری و یا تعویق انتخابات مطرح می‌شد اما این امر هیچ گاه مورد توافق نبوده است.

وی افزود: این بار هم هر گونه اخلالی در روند زمانی انتخابات بدعتی در دموکراسی مبتنی بر اصول قانون اساسی است که به آن لطمه وارد می‌کند و بنابراین دولت برنامه ای در این زمینه نداشته است و معتقد است انتخابات باید در موعد مقرر، سالم و با فراهم شدن زمینه برای حضور همه سلایق و گرایش ها برگزار شود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه بنیاد نظری دولت بر مشارکت حداکثری و حضور مردم در پای صندوق های رای است، گفت: صندوق رای به مثابه ثبات و امنیت کشور است و از همه مهمتر پاسخ به تنوع دیدگاه‌های نسلی و دیده شدن آرای آنها برای تغییرخواهی‌شان در چارچوب قانون اساسی است که امیدواریم همه ارکان انتخابات به این موضوع توجه و آنچنان زمینه را برای  فعالیت‌ها آماده کنند تا در موعد مقرر شاهد حضور حداکثر ملت در پای صندوق ها باشیم. 

وی همچنین طرح برخی زمزمه‌ها مبنی بر "انتخاب خوب" به جای "انتخابات خوب" این را یک تهدید با دو نوشتار دانست و درباره سخنان رییس جمهوری گفت: ایشان در جمع فعالان سیاسی شائبه رویکرد انتخاباتی دولت را رد می‌کرد و اقدامات دولت را در مذاکره برای رفع تحریم را بی ارتباط مکانی و زمانی با انتخابات دانست که منجر به این اشاره زمانی شد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در پاسخ به سوال دیگری درباره دست بردن در جداول بودجه و تاخیر ارسال آن به دولت گفت: قانون بودجه ۱۴۰۰ در تاریخ ۲۰ اسفند سال گذشته از مجلس به دولت ابلاغ شد و رییس مجلس هم در تاریخ ۲۵ فروردین جداول بودجه ۱۴۰۰ را ابلاغ کرد.

 

ربیعی افزود: در صحبت هایی که با آقایان نوبخت و پورمحمدی داشتم گفتند که در تغییرات اعمال شده هیچ دخالتی نداشتند و حتی کسب نظری هم از آنها نشده است. این روند در سنوات گذشته هم رخ داده است چرا که امکان حضور تمام نمایندگان در تعطیلات وجود نداشته است . این عدم حضور منجر به این اتفاق شده است. 

سخنگوی دولت ادامه داد: هیات رییسه مجلس جداول لایحه بودجه ۱۴۰۰ را ابتدا در نامه ای از سوی معاونت  تقنینی مجلس به معاون پارلمانی دولت فرستاد و معاون پارلمانی رییس جمهور نامه نوشت و اعلام کرد که باید از سوی رییس مجلس به رییس جمهور ابلاغ شود که البته چنین هم شد و مجددا توسط رییس مجلس ابلاغ شد.

وی گفت: در نامه رییس مجلس به رییس جمهور تغییرات جداول به دولت ابلاغ شده است. سازمان برنامه و بودجه کشور و دولت در جریان علت و ماهیت این تغییرات نیست و صرفا به عنوان مجری قانون خودمان را ملزم به اجرای آن می دانیم. همواره هم ارتباط نمایندگان دولت و سازمان برنامه و بودجه تا پایان بررسی لایحه بودجه در صحن علنی است که بعد از آن این ارتباط قطع می شود و در جریان بررسی احکام و ارقام و جداول ۱۴۰۰ هم همین اتفاق رخ داده است. البته در مجلس شنیدم که بیش از ۱۰۰ نماینده به این روند اعتراض کردند و یک مساله درون مجلس است که دنبال می شود.

ربیعی در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه دولت برای ساماندهی ورود بخش خصوصی به مقوله واردات واکسن و جلوگیری از ایجاد هرج و مرج و توزیع مناسب آن در بین مردم گفت:  دولت خود را مکلف می‌داند تا همه ایرانیان بتوانند به صورت رایگان واکسینه شوند و در کنار این تکلیف برای این موضوع برنامه‌ریزی لازم را هم انجام داده است.بنابراین واکسیناسیون رایگان برنامه خدشه ناپذیر دولت است.

وی افزود: در خصوص واردات بخش خصوصی، اولا همه واردات واکسن تحت نظارت سازمان غذا و داروی کشور باید انجام شود و موافقت استاندارد و سازمان غذا و دارو را کسب کند، بدون تایید این معاونت هر گونه اقدام برای واردات واکسن ممنوع است.

سخنگوی دولت درباره اجازه واردات به بخش خصوصی گفت: این تصمیمی هوشمندانه و صحیح برای استفاده از همه ظرفیت‌های کشور است درست مثل تولید واکسن که اجازه ورود به بخش خصوصی هم داده شد. از طرف دیگر اگر مجوز واردات به بخش خصوصی داده نمی‌شد عده ای همواره اظهارنظر می کردند که دولت مانع واردات واکسن شده و هزاران بحث دیگر مطرح می شد. 

ربیعی افزود: مهم شیوه واکسیناسیون و مدیریت دولت در این روند و تصمیمات گرفته شده، است. واردات واکسن در بخش خصوصی دو گروه اصلی وجود دارد گروه اول بخش خصوصی که با ارز ترجیحی می‌توانند واکسن وارد کنند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند که این وزارتخانه مطابق سند واکسیناسیون موجود به صورت رایگان واکسن به مردم ارائه دهد یعنی دولت واکسن وارد شده را از بخش خصوصی خریداری می کند و در اختیار مردم قرار می دهد که به این ترتیب امکان و ابزار بخش خصوصی برای واردات واکسن به کمک دولت خواهد آمد.

وی ادامه داد:‌ گروه دوم از بخش خصوصی که نمونه آن اتاق بازرگانی است، صاحبان صنایع، شرکت ها و موسسات برای واکسیناسیون کارگران و افراد تحت پوشش خود می‌توانند اقدام به واردات واکسن کنند اما واکسیناسیون آن تحت نظارت وزارت بهداشت و به طور رایگان در اختیار کارکنان و کارگران خود قرار می گیرد.

سخنگوی دولت نگرانی اصلی ستاد کرونا و رییس جمهور را در تسریع واردات واکسن عنوان کرد و گفت: دولت همه تلاش خود را معطوف کرده که واکسیناسیون رایگان برای همه ایرانیان انجام شود.

وی تاکید کرد: ارائه خدمات سلامت بدون تبعیض و حتی با تبعیض مثبت باید به سمت گروه‌های هدف انجام شود که اساسا اقشار ضعیف اقتصادی که در اولویت تزریق واکسن باشند، انجام خواهد شد. از قبیل عزیزان شاغل در خدمات شهرداری که شریف ترین اقشار اجتماعی هستند.

ربیعی خاطر نشان کرد: اساسا بحث عدالت سلامت برای دولت جدی است و براساس مبنای طرح سلامت که بیمه پایه را رایگان کردیم و در دسترس همگان قرار دادیم در مورد واکسیناسیون نیز روال همین است.

  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش