جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
۱۲:۱۰ - ۳۱ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۲۵۹۱
دولت

روحانی: قانون مجلس اجازه نداد تحریم‌ها را برداریم/ اعتراض، حق مردم خوزستان است

حسن روحانی,رئیس جمهور
رئیس جمهور در آئین افتتاح خط انتقال نفت گوره به جاسک، گفت: در چهارماه اول امسال تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی ما ارز تامین کرده برای دارو و کالاهای اساسی و با ارزی که در هفته های آینده تامین می شود ۶ میلیارد دلار دیگر برای کالاهای اساسی و دارو تامین می شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، حسن روحانی در پایان آیین افتتاح طرح‌های وزارت نفت در استان‌های بوشهر، فارس و هرمزگان طی سخنانی ضمن تبریک روز عرفه و عید قربان و عید سعید غدیر و درخواست از خداوند برای نزول شفاها و عنایات و برکات برای مردم ایران، منطقه و جهان، طی سخنانی گفت: افتتاح امروز یک افتتاح بسیار حائز اهمیت است شاید بگوییم مهمترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم است. این افتتاح یک پاسخ بسیار قوی در برابر توطئه گران و آمریکا و نسبت به همه آن هایی است که نسبت به آینده ایران به عنوان اینکه آینده پایدار نیست فکر می‌کنند، بود.

وی ادامه داد: دشمن وقتی خواست با ما وارد جنگ شود در دو زمینه نفت و صادرات نفت و بانک و نقل و انتقال پول وارد جنگ شد. البته تحریم‌ها زیاد و گسترده بود اما این دو نمونه بسیار تاثیرگذار بود و آن‌ها هم روی آن حساب کرده بودند که با مسدود کردن شریان نقل و انتقال مالی و مختل کردن صادرات نفت، احساس می کردند که ایران امکان ندارد که بتواند از ارزی برای تامین نیازمندی های خود استفاده کند.

رئیس جمهور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در ماه‌های نخست امسال، اظهار کرد: ما در همین مدت چهارماه اول امسال تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی ما ارز تامین کرده برای دارو و کالاهای اساسی و با ارزی که در هفته های آینده تامین می شود ۶ میلیارد دلار دیگر برای کالاهای اساسی و دارو تامین می شود. خب اگر کشور ارز نداشته باشد چطور می تواند کالاهای اساسی، نهاده‌های دامی، با توجه به خشکسالی گندم، دارو و حتی واکسن را وارد کند.

وی تصریح کرد: ما ۵۰۰ میلیون دلار پول اختصاص دادیم به خرید واکسن که الحمدلله واکسن ها وارد می‌شود و واکسن داخلی هم به بازار آمده و ما می‌توانیم بگوییم که در هفته پیش رو شرایط بهتری مشاهده خواهد شد. همچنین تاکنون بیش از ۹ میلیون نفر واکسن زده اند و روزانه ۳۰۰-۴۰۰ هزار نفر واکسیناسیون در حال انجام است. لذا ما می‌توانیم بگوییم به قول خودمان در مساله واکسیناسیون عمل کردیم.

روحانی در ادامه گفت: ما دو قول به مردم دادیم یکی در زمینه کرونا و دیگری در زمینه تحریم، که دولت در هر دو زمینه به مسئولیت خودش عمل کرده است. در زمینه کرونا با تزریق واکسن به همه افراد بالای ۶۵ سال و دارای بیماری زمینه‌ای، طی هفته‌های آتی به طور چشمگیری شاهد کاهش مرگ و میر و حتی ابتلا خواهیم بود. همچنین در حوزه تحریم هم ما کارهای لازم را انجام دادیم و این ها در گزارش وزیر امور خارجه به مجلس درج شده است.

روحانی با بیان اینکه کار بزرگ دیگری که ما از آبان سال ۹۹ انجام دادیم، یعنی چه سالی جهش تولید و چه سال پشتیبانی از تولید و مانع زدایی‌ها، نشان می‌دهد که علیرغم تحریم و فشار ما تنها به فکر تأمین مواد خوراکی و نیازهای ضروری مردم نبودیم و طرح‌های بزرگ و مهم توسعه را نیز ادامه خواهیم داد تا به نتیجه برسیم، گفت: طرح امروز که طرح ۲ میلیارد دلاری افتتاح شده است به دنیا اعلام می‌کند ما توان این کار را داریم. هم به لحاظ سرمایه گذاری که ۲ میلیارد آن اختصاص داده‌ایم و هم در زمینه صنعت نفت که برای ما و کشور بسیار مهم است و هم اینکه پایانه نفتی را متنوع کرده‌ایم و از تک پایانه‌ای خارج شده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ ما یک پایانه داشتیم، اگر مشکلی پیش می‌آمد صادرات نفت متوقف می‌شد؛ در آبان سال ۱۳۶۴ که اسکله تی ما در خارک بمباران شد، صادرات نفت به مدت دو هفته قطع شد. امروز ما اسکله جدیدی به وجود آوردیم که اتکاء به تک اسکله را از بین برد و بعد نیازمندی به خلیج فارس را نیز در صادرات نفت از بین بردیم و ایران می تواند نفت خودش را از دریای عمان نیز صادر کند و این برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد. خلیج فارس امتیازات و محدودیت‌ها و مسائل خودش را دارد و دریای عمان به اقیانوس و آب‌های آزاد مرتبط است. شرایط خیلی متفاوت است و همانطور که وزیر محترم نفت گفتند اگر یک کشتی بخواهد از پایانه جاست نفت بگیرد یا بخواهد از خارک نفت بگیرد این مسیر طولانی هزار کیلومتری باعث می‌شود ۱۰ روز زمان جابجا شود و زمان برای ما اهمیت دارد.

وی با تاکید بر اینکه مسائل ملی و راهبردی برای ما اهمیت دارد، گفت: در سال‌های آخر دولت یازدهم به مقام معظم رهبری گفتم ‌می‌خواهیم خط لوله را جاسک ببریم و نفت از دریای عمان صادر کنیم (که البته عملاً اجرای آن به سال ۹۷ موکول شد) ایشان همان زمان به ما گفتند که این استراتژیک‌ترین طرحی است که در دولت شما عمل می‌شود و این طرح راهبردی‌ترین طرح طرح جمهوری اسلامی ایران است که افتخار آن نصیب دولت دوازدهم و شرکت ملی نفت و وزارت نفت شده است. اینکه در تاریخ ایران که امروز روز آخر تیرماه ۱۴۰۰ ثبت می‌شود که نفت ایران از دریای عمان صادر شد و این مسئله بسیار مهمی است.

وی خاطرنشان کرد: کشور ما ایران علاوه بر اینکه دارای نفت گاز است و مجموعه نفت و گاز ما در منطقه بی‌نظیر است و به عنوان اولین کشوری هستیم که دارای مجموعه ای از نفت و گاز هستیم و منبع گازی در دنیا اول است؛ همیشه مردم جنوب کشور ما میزبان این تحولات عظیم و بزرگ در زمینه گاز و نفت و و مقدمات پتروشیمی در این منطقه، بنادر و حمل و نقل بوده اند و بار عظیمی بر دوش مردم عزیز بوده است از  سواحل مکران گرفته تا سواحل خلیج فارس و مخصوصاً دیار خوزستان دیاری که در جنگ تحمیلی ایستاد و مقاومت کرده و هشت سال از این سرزمین دفاع کرد. هشت سال از خرمشهر، آبادان، شوش، اندیمشک، دزفول و بستان تا هور ایستادگی، دفاع و مقاومت کرده است. از عملیات ثامن الائمه از مهر سال ۶۰ گرفته تا پیروزی خرمشهر در سال ۶۱ تا عملیات خیبر، بعد فاو والفجر ۸ کربلای ۴ و ۵ و این همه کاری که در این منطقه انجام گرفت.  مردم عزیز و خوب همیشه در صحنه بودند و همیشه برای انقلاب و آبادانی ایران بوده‌اند.

روحانی ادامه داد: کاری که دولت یازدهم و دوازدهم در این مقطع انجام داد برای فاضلاب و چه برای آب آشامیدنی کشاورزی این بود که ۲۹۵ هزار هکتار خوزستان کانال کشی، زهکشی شده و احیا شده است؛درآمد‌های آنها چند برابر و ارزش آنها بیش از ۱۰ برابر شده است، محصولات آنها چند برابر شده و همه برای این سرزمین تلاش کردند. خوزستان به عنوان قلب تپنده ایران برای همه ما مهم بوده است، همه تلاش کردیم. البته در سال خشکسالی و برخی از مشکلات که از دیرباز در این منطقه بوده و مردم را آزار و اذیت می‌کند. در این شرایط بسیار سخت زمانی که بارندگی کم می‌شوند و ۵۲ درصد بارندگی از سال قبل کمتر شده است و خشکسالی بی‌نظیر و همچنین افزایش دما دو و نیم درجه گرمتر از سال‌های گذشته در خرداد و اوایل تیرماه وجود داشت که برخی نیروگاه‌های کم‌آبی ما نمی توانست فعال شود. 

وی اظهار داشت: الحمدالله صنعت ما توسعه پیدا کرده آمار و ارقام نشان می‌دهد که صنعت ما امسال نسبت به پارسال ۱۰ درصد مصرف برقش بالاتر رفته است. وقتی در مصرف برق بالا می رود جای خوشحالی صنعت توسعه پیدا کرده است صنعت و توسعه پیدا کرده هم پارسال و امسال در همین سه ماهه اول توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است. کارهای دیگری از جمله ماینرها نیز بوده است که البته خلاف نیز داشتند و مجوز نداشتند که در تابستان این کار را می‌کردند همه چیز دست به دست هم داد. از سویی سدها نیز  کم آب بوده و آب آنها کمتر از معمول رها شده که این کم تر رها شدن آب برای خود کشاورزان عزیز است. این احتیاط برای پایان شهریور است. معیار سدها پایان شهریور است؛ منتها بارندگی فصل مهر ماه و سال جدید شروع می‌شود و پایان شهریور سخت‌ترین شرایط را در شهرها داریم. 

وی با بیان اینکه هیئتی به خوزستان اعزام و مشکلات بررسی شد، گفت: طرحی آورده شدکه البته از لحاظ مالی برای دولت سخت بود، اما کل طرح را در دولت تصویب کردیم و بلافاصله گفتن از هر جا ممکن این پول به استان پرداخت شود. همچنی دیروز به معاون اول دستور دادم که برای فردا خودش به خوزستان سفر کند و از نزدیک یک بار دیگر خوزستان را ببیند و اگر مشکلی است هم آنجا تصمیم‌گیری کند و اگر لازم است با من در تماس باشد. 

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه البته مردم خوزستان مردم هوشیار و بیدار و با تحمل بالایی هستند که سالها جنگ را تحمل کردند، ادامه داد: مردم خوزستان را باید از یک عده ای که گاهی شعار های نا درستی می‌دهند جدا کنیم؛ این چند صد نفر مردم خوزستان نیستند. ممکن است مردم معترض باشند و اعتراض در چارچوب اشکال ندارد که عده‌ای می‌گویند آب کم است، چرا کم است، آب را درست کنید، یا کسی ممکن است بگوید که مشکل فاضلاب داریم یا یا دام‌های ما مشکل دارند؛ این حق مردم است یعنی مردمی که در گرمای ۵۰ درجه زندگی می‌کند با کم‌آبی حق طبیعی آن ها است که سخن بگویند، حرف بزنند و اعتراض کنند و حتی در چارچوب مقررات به خیابان بیایند.

وی افزود: اما این وسط عده‌ای می‌خواهند سواستفاده کنند و یک فرد نا اهلی هم ممکن است و سلاح گرم استفاده کند و عزیز ما از بین برود. همه مردم خوزستان مردم عزیز ما هستند خواهش می کنم اگر مشکلی است از راه قانونی عمل کنیم و نگذاریم دشمنان ما خوشحال شوند، نگذاریم آنهایی که ضد ایران هستند از یک تظاهرات سوء استفاده کنند، مردم ما اینچنین خواهند بود و تکیه به بیداری و هوشیاری دارند و انشاءالله به خوبی از این مسئله عبور کنیم. دولت نیز با همه توان و همه قدرت و همه امکانات در خدمت مردم فهیم خوب و عزیز خوزستان خواهد بود.

  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
عکس پدرام شریفی با همسرش,فیلم های پدرام شریفی,عکس های پدرام شریفی بیوگرافی پدرام شریفی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تولد:۱۱ مرداد۱۳۶۶

زمینه فعالیت: بازیگر

محل تولد: تهران

سال های فعالیت: ۱۳۸۸- اکنون

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش