یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۱:۲۶ - ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۰۷۳
دولت

رئیسی به نیویورک می‌رود/وزیر نیرو برای پی گیری حقابه ایران به افغانستان

علی بهادری جهرمی در نشست خبری,اظهارات علی بهادری جهرمی در نشست خبری
سخنگوی دولت از آغاز برنامه‌ریزی‌ها برای حضور و سخنرانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خبر داد.

به گزارش ایرنا، «علی بهادری جهرمی» در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درباره حضور میدانی مسئولان در رسیدگی به سیل زدگان در جریان سیل های اخیر، گفت: دولت اعتقاد دارد حضور مسئولانه دولتمردان در صحنه مشکلات یک تکلیف و وظیفه برای مدیران اجرایی است و این دولت هرگز تماشاگر مشکلات مردم نیست و اعتقاد دارد برای حل مسائل باید در میدان عمل باشد.  

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا با وجود هشدارهای جدی درباره وقوع سیل اقدامات پیشگیرانه مورد توجه قرار نگرفته، تصریح کرد: تمام هشدارها داده شده بود و حتی اقدامات پیشگیرانه نیز صورت گرفته اما حجم بارش ها بالا بوده و سیل به راه افتاده است؛ توجه به اقدامات پیشگیرانه در این گونه حوادث نیازمند مشارکت همگانی است.

وی با بیان اینکه باید هشدارها نسبت به رخدادهایی چون سیل و زلزله را جدی تر گرفت، متذکر شد: حضور مسئولان در صحنه و تلاش برای مدیریت بحران و رسیدگی به سیل زدگان به موقع بوده که وجه تمایز این دولت با دولت های گذشته است و شاید این اقدام دولت مورد پسند کسانی که نگاه متفاوت برای حل مشکلات دارند نباشد اما دولت بر آن تأکید دارد.

بهادری جهرمی با عرض تسلیت به خانواده‌های جانباختگان حوادث سیل اخیر، از مقام معظم رهبری به خاطر صدور پیام در خصوص حضور به موقع مدیران اجرایی در صحنه مدیریت این بحران قدردانی کرد و آن را مایه دلگرمی مسئولان دولت در خدمتگزاری به مردم دانست.

سخنگوی دولت درباره برنامه ریزی دولت برای تعیین تکلیف کالاهای انباشته شده در گمرک و تسریع در ترخیص آنها گفت: از ابتدای فعالیت دولت کار جهادی و جهشی در وزارت اقتصاد برای ساماندهی این موضوع صورت گرفت و در هفته جاری سازوکارهای جدیدی در حوزه املاک تملیکی اتخاذ می‌شود.  

پرداخت ۲۱۷ هزار فقره وام فرزندآوری و بیش از ۳۲۰ هزار وام ازدواج

بهادری جهرمی درباره وام‌های اعطا شده از اول فروردین تا اول مرداد امسال گفت: ۲۱۷ هزار فقره وام فرزندآوری و ۳۲۰ هزار و ۶۵۸ فقره وام ازدواج به متقاضیان اعطا شده که مبلغ پرداختی وام ازدواج ۴۴۰ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی ادامه داد: در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اعطای خودرو به مادران مشمول این طرح هم تاکنون ۲۳۰ هزار خودرو به این مادران اختصاص داده شده که ثبت نام ۱۰۰ هزار نفر از آنها تکمیل شده است.

بهادری جهرمی در خصوص میزان تسهیلات پرداختی بانک ها اعلام کرد: از ابتدای بهمن سال گذشته و طی پنج ماه، بیش از ٣١ هزار فقره وام از طریق بانک های دولتی تخصیص داده شد.

مذاکره آیت الله رئیسی و اردوغان درباره حقآبه ایران از ارس

سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره پیگیری حقآبه ایران در قالب معاهدات قانونی از سوی وزیران خارجه و نیرو گفت: این موضوع در دست پیگیری است و به زودی وزیر نیرو به افغانستان سفر می کند و یکی از محورهای اصلی این سفر پیگیری تحقق حقآبه ایران از رود هیرمند است. 

بهادری جهرمی این را هم گفت که طرف افغانستانی حقوق آبی ایران از رود هیرمند را پذیرفته است و اختلاف دوطرف فقط درباره میزان ورودی آب است که ایران با جدیت موضوع را دنبال می کند. 

وی درباره اینکه آیا حقآبه ایران از رود ارس هم در دست پیگیری است یا نه، گفت: در این باره در سطح روسای جمهور ایران و ترکیه گفت و گو شد و قرار است وزیران نیروی دو کشور موضوع را دنبال کنند و سطح تلاش ها در حال عملیاتی شدن است.

قیمت برخی کالاها کاهش می یابد

سخنگوی دولت درباره اقدامات دولت برای نظارت و کنترل قیمت ها گفت: دولت مدیریت بازار و کنترل نرخ تورم را با جدیت دنبال می کند و شیب تورم هم در پی اصلاح نظام اقتصادی سیر نزولی یافته است.

بهادری جهرمی افزود: دولت هیچ افزایش قیمتی را بدون دلایل روشن و موجه نمی پذیرد؛ بلکه معتقدیم در برخی اقلام اصلی باید کاهش قیمت هم صورت بگیرد که این ابلاغ شده و هیچ افزایش قیمتی هم در دستور کار نیست.

رشد ۲۷درصدی صادرات به چین در ۴ ماه

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت درباره گفتگوی تلفنی یک ساعته روسای جمهور ایران و چین و آخرین اخبار مربوط به سند ۲۵ ساله همکاری‌های دو کشور، گفت: سند همکاری ایران و چین وارد فاز عملیاتی شده و یکی از محورهای اصلی گفت و گوی رئیس جمهور با همتای چینی نیز ابراز خرسندی از مسیر پیشرفت اجرای این سند بود.

وی با بیان اینکه سند ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، زیرساختی و انرژی به سرعت پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: در همین ۴ ماهه نخست سال، ارزش صادرات به چین رشد ۲۷ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل داشته و در بحث تجارت خارجی با این کشور هم شاهد رشد ۴۳ درصدی هستیم.

بهادری جهرمی همچنین گفت که «۱۰ یادداشت تفاهم در بخش‌های مختلف به منظور تسریع در اجرای سند ۲۵ ساله امضا شده است» و ادامه داد: «صادرات ما به چین ۵۸ درصد و در بخش کشاورزی هم ۴۸ درصد رشد داشته است».

وی در خصوص معرفی وزرای کار به مجلس و تعیین وزیر بازرگانی پس از ایجاد وزارتخانه با تفکیک حوزه بازرگانی از وزارت صمت، گفت: وزیر پیشنهادی کار در موعد قانونی خود معرفی خواهد شد اما برای معرفی وزیر بازرگانی هنوز وزارتخانه ای تشکیل نشده است.

سخنگوی دولت درباره دستورالعمل تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش گفت: ساماندهی کارمندان دولت، ارتباطی به تأمین نیروی انسانی آموزش و پرورش ندارد. در خصوص کارمندان دولتی سازمان اداری استخدامی طرحی را در دست دارد که کارمندان بهترین‌ جایابی را در ارکان‌ مختلف داشته باشند.

بهادری جهرمی ادامه داد: کمبود معلم از مسائل جدی آموزش و پرورش است و باید به گونه‌ای سعی شود که معلمان از مسیرهای خردمندانه، حرفه ای و عادلانه گزینش و جذب شوند تا ارتقای نظام آموزشی تضمین شود.

وی با بیان اینکه دولت در تأمین نیرو در نظام تعلیم و تربیت بر اساس نقشه راه مقام معظم رهبری عمل می کند، ادامه داد: انتظار این است که مجلس هم مسیر تعیین شده از سوی رهبری را در پیش بگیرد تا شاهد ورود نیروهای با کیفیت به آموزش و پرورش باشیم و اگر در میان‌ کارمندان دولت کسی شرایط معلمی را داشته باشد، محروم از این‌ مسیر نخواهند بود اما این‌ کار نیازمند لایحه و انجام کارشناسی های لازم است. 

سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست درباره اقدامات صورت گرفته برای بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان توضیح داد: پیرو دستور رئیس‌ جمهور برای پیگیری بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان و پس از برگزاری نشست‌های مکرر، معاون اول رئیس جمهور با نمایندگان بازنشستگان گفت و گو کرد و هیأت دولت هم اختیار خود برای تعیین تکلیف افزایش حقوق بازنشستگان را به وزرای عضو هیأت امنای سازمان بازنشستگی تأمین اجتماعی تفویض کرد.

علی بهادری جهرمی در پاسخ به این سوال که آیا پرداخت نقدی یارانه ادامه دارد و در صورت اختصاص کالابرگ مبنای محاسبه قیمت آن چگونه خواهد بود؟ توضیح داد: مجلس بر اجرایی کردن کالابرگ اصرار دارد و دولت در تلاش برای فراهم کردن زیرساخت‌های نهایی این موضوع است اما تا زمانی که زیرساخت‌های مناسبی وجود نداشته و امکان جبران برای مردم از طریق کالابرگ فراهم نباشد، پرداخت نقدی یارانه ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد که در طرح مجلس فقط کالاهای محدود اساسی و مستقیم برای اختصاص کالابرگ مطرح است؛ در صورتی که تأثیر قیمتی حذف ارز ترجیحی برای این کالاهای اساسی و مستقیم نخواهد بود. از طرفی در شیوه پرداخت نقدی مردم اختیار دارند که قدرت انتخاب گسترده‌تری داشته باشند و دولت هم اخیراً لایحه‌ای ارسال کرده تا مسأله شفاف تر باشد و نگاه مجلس هم روشن تر شود و این ابهام در شیوه جبران خسارت برای مردم مشخص شود.

رئیس شورای اطلاع رسانی دولت در پاسخ به سوالی دیگر که نمایندگان مجلس از ارائه کالابرگ در شهریور ماه سخن گفتند و آیا دولت این کار را انجام خواهد داد؟ گفت که مدیران اجرایی به محض ایجاد مقدمات طرح، آن را اعلام می‌کنند.

  • 11
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش