پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
۱۶:۴۳ - ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۸۷۰
دولت

مرزهای عراق برای تردد زائران باز شد

وزیر کشور: تا این لحظه زوار ما امکان تشرف به عراق برای زیارت را ندارند / به مرز نروید!

آخرین وضعیت مرزهای عراق,سفر به عراق برای اربعین
وحیدی، وزیر کشور در رابطه با آخرین تصمیم گیری‌ها در خصوص راهپیمایی اربعین، برگزاری آن را منوط به آرامش در عراق دانست و گفت: رایزنی با مسئولان عراقی در این زمینه ادامه دارد.

احمد وحیدی وزیر کشور در رابطه با اینکه با توجه به اتفاقات اخیر بغداد و بیانیه سفارت ایران، راهپیمایی اربعین برگزار می‌شود: گفت البته ما امیدوار هستیم مسائل عراق به سرعت با اندیشه ورزی و عقلانیتی که آنجا به خرج داده خواهد شد، حل و فصل شود. کشور عراق کشور بسیار مهمی است و ملت عراق دوست و بردار ما هستند و ما یک ملت و امت مشترک هستیم.

وی ضمن ابراز نگرانی از وقایع پیش آمده در عراق، افزود: امیدوار هستیم با رفع و رجوع شدن مسائل عراق، در مسأله اربعین ما خللی وارد نشود.

وزیر کشور تاکید کرد: تا این لحظه زوار ما امکان تشرف به عراق برای زیارت را ندارند و به همین دلیل مرزها از ناحیه دولت عراق بسته شده و خواهش ما این است که زوار به مرز مراجعه نکنند.

وحیدی با بیان اینکه این موضوع به محض حل و رفع شدن، اطلاع رسانی خواهد شد، تصریح کرد: گفتگوی ما با مسئولان عراقی مرتب انجام می‌شود. از طریق سفارت و کنسولگری خود با برخی از دوستان در عراق صحبت داشتیم و باید منتظر بمانیم تا شاهد آرامش بیشتر در عراق باشیم تا بعد بتوانیم تصمیم گیری کنیم.

وی پیرامون اقدامات اخیر ستاد اربعین در رابطه با برگزاری راهپیمایی اربعین، افزود: ما و ستاد اربعین مرتب در این رابطه جلسه داریم و موضوعات مختلف بررسی می‌شود و در حال حاضر هم موضوعات دنبال می‌شود. کار در طرف ایران با شتاب و قدرت لازم دنبال می‌شود و بسترها و نیازهای منطقه و مرزها در حال فراهم شدن است.

وزیر کشور گفت: اتفاقات عراق در آماده سازی زمینه‌ها در ایران تأثیری ندارد. بحث حمل و نقل و موضوعات دیگر در دستور کار ما قرار دارد؛ مسأله خاصی نداریم مگر آنکه مشکلات ما با وزارت راه و نا آرامی‌های به وجود آمده حل و فصل شود.

اعلام وضعیت زائران در مرز‌های ایران و عراق/ به مرز نروید!

سییدمصطفی فاطمی با اشاره به تحولات و اتفاقات کشور عراق، اظهار کرد: ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر و ستاد مرکزی اربعین هماهنگی کامل با هم دارند و در این‌باره بین این دو دستگاه هماهنگی لازم برای ارائه خدمات شایسته به زائران صورت گرفته است.

آخرین وضعیت مرزهای عراق,سفر به عراق برای اربعین

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی افزود: درخواست ما از زائران این است که با توجه به اتفاقات کشور عراق تا اطلاع ثانوی از مراجعه به مرزهای استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام خودداری کنند تا شاهد ازدحام در مرزها نباشیم.

او همچنین گفت: به‌ منظور ارائه خدمات شایسته به زئران اربعین، پیش‌بینی اسکان موقت برای آن‌ها در مرزها انجام شده و تا این لحظه گزارشی درباره مشکلات زائران نداشتیم. خوشبختانه با کمک مردم و مسؤولان آرامش در مرزها برقرار است و زائران در سلامت کامل هستند.

فاطمی ادامه داد:‌ در هر سه استان که با کشور عراق مرز مشترک دارند، تمهیدات لازم اندیشیده شده و پیش‌بینی‌های لازم تدارک دیده شده است. ادارت کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سه استان خوزستان، کرمانشاه و ایلام در خدمت زائران هستند.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی همچنین گفت:‌ برنامه‌ریزی‌ها برای بازگشت آن دسته از زائرانی که قصد بازگشت به شهرهای خود را دارند انجام شده و وسائل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس به تعداد کافی در نظر گرفته شده است.

مرزهای شلمچه و چزابه آرام است/مشکلی برای اقامت و بازگشت نیست

محمدحسین ارسطوزاده ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان ـ‌ نیز از فراهم کردن ظرفیت اسکان موقت برای پنج میلیون نفر در نقاط مرزی این استان خبر داد و گفت: در حال حاضر هیچ مشکل امنیتی در مرزها نداریم و همه چیز روال عادی دارد و خدمات‌دهی موکب‌ها و پذیرایی و میزبانی از زائران اربعین در مرزهای استان ادامه دارد.

به گفته او، برای زائرانی که از قبل به مرزها مراجعه کرده‌اند، در مرز شلمچه برای اسکان چهارمیلیون نفر و در مرز چذابه برای یک میلیون نفر ظرفیت اقامت موقت در نظر گرفته شده که خدمات رایگان عرضه می‌کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان گفت: خوشبختانه زائران مشکلی در اقامت و نیز برای بازگشت ندارند و وسایل نقلیه عمومی برای بازگشت زائرانی که قصد برگشت به شهرهای خود را دارند، آماده‌سازی شده‌اند.

زائران از مرز مهران برگردند

فرزاد شریفی ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام ـ نیز گفت: مرز مهران به علت ناآرامی‌های شکل گرفته در کشور عراق از عصر روز گذشته، دوشنبه هفتم شهریورماه بسته شده است. به همین دلیل برخی از هموطنان در آن‌سوی مرز و تعدادی هم در داخل شهر مهران هستند که هیچ جای نگرانی نیست و امید است در چند روز آینده مرزها باز شود و عزیزان به زیارت عتبات عالیات مشرف شوند.

او با اشاره به تمهیدات لازم برای اسکان و اقامت زائران در نظر گرفته در مرز مهران، افزود: ۵۲ زائرسرای فعال، ۳۰ کمپینگ گردشگری، یک هتل و یک واحد اقامتی بین‌راهی در شهرستان مهران وجود دارد که آماده خدمات‌دهی به زوار اربعین هستند و جایی برای نگرانی درباره اسکان و اقامت زائرانی که هم‌اکنون در مرزها هستند، وجود ندارد.

شریفی یادآور شد: طبق مصوبه شورای امنیت ملی سامان‌دهی تمام زائران عتبات بر عهده سازمان حج و زیارت است که با توجه به مشکلات پیش آمده امنیت زوار وسامان‌دهی آن‌ها در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایلام همچنین گفت: با همکاری دستگاه‌های اجرایی، استان ایلام تا فردا ظهر چهارشنبه، نهم شهریورماه‌ میزبان زائران است، اما لازم است این عزیزان به استان‌ها و شهرستان‌های خود برگردند.

تا قبل از صدور دستورالعمل و مجوز به مرز خسروی نیایید

محمدرضا سهیلی ـ مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه ـ هم از زائران درخواست کرد با توجه به بسته شدن مرزهای ایران و عراق فعلا به خسروی مراجعه نکنند.

او افزود: طرح اسکان رایگان در قالب پویش هر خانه یک موکب که قبلا راه‌اندازی شده بود به قوت خود باقی است و آمادگی لازم برای اسکان رایگان زائران پس از رفع مشکل مرزی دارند.

روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی به نقل از سهیلی، شماره تلفن ۰۹۹۰۱۱۵۲۰۱۱ که به طرح اسکان رایگان اختصاص دارد، برای بعد از بازگشایی مرزها و آغاز تردد زائران، اعلام کرد.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه به زائران توصیه کرد: منتظر صدور دستورالعمل‌های جدید از طرف دستگاه‌ها و مسؤولان ذی‌ربط باشند و تا قبل از صدور مجوزهای لازم از مراجعه به مرزها خودداری کنند.

جواد واحدی ـ معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزات میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ـ نیز گفت که با دستور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تمام مدیران کل در پنج استان مرزی موظف شده‌اند تمام ظرفیت‌های اقامتی از قبیل مجتمع‌های گردشگری را برای ارائه خدمات به زائران به کار گیرند، به همین منظور تیم‌های نظارتی از سوی معاونت امور استان‌های این وزارتخانه به استان‌های مرزی اعزام شده‌اند.

مرزهای زمینی ایران و عراق از روز دوشنبه به دنبال نارآرامی و تحولات داخلی عراق، بسته شد. همچنین پروازهای ایران به سمت عراق به حالت تعلیق درآمد. سازمان حج و زیارت نیز از توقف اعزام‌های کاروانی خبر داده است.

تکمیلی:/

مرز خسروی و شلمچه باز شد

طبق اعلام مسئولان استانی و انتظامی، دو مرز شلمچه و خسروی که از عصر دیروز به‌خاطر ناآرامی‌های عراق بسته بود، بازگشایی شد.

تکمیلی۲:/

مرزهای عراق برای تردد زائران باز شد

رئیس سازمان گذرگاه‌های مرزی عراق از بازگشایی مرزهای این کشور برای عبور زائران خبر داد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رسمی عراق(واع)، عمر الوائلی، رئیس سازمان گذرگاه های مرزی عراق اعلام کرد که تردد زائران از مرزها از سرگرفته شده است.

پیش از این نیز پایگاه خبری بغداد الیوم اعلام کرد که فعالیت گذرگاه های مرزی عراق برای تردد زائران اربعین از سرگرفته شده است.

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۸
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش