جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۵۸ - ۰۱ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۰۴۶
دولت

نماینده مجلس: مهاجرین افغان در صورت ساماندهی، زندگی راحت‌تری در ایران خواهند داشت!

خبر مهم وزیر کشور درباره صدور کارت شناسایی برای مهاجران

مهاجران افغان,خبر مهم وزیر کشور درباره صدور کارت شناسایی برای مهاجران
احمد وحیدی وزیر کشور تاکید کرد که اتباع خارجی کارت ملی ندارند.

به گزارش ایسنا، احمد وحیدی درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر پیش بینی « ارائه کارت ملی اتباع بیگانه به مهاجران »، گفت: اتباع کارت ملی ندارند؛ بلکه شناسه‌ای برای آنها وجود دارد که همان مفهوم کد را دارد که اتباع با آن شناخته می‌شوند.

وی افزود: کارتی هم با عنوان کارت شناسایی برای آنها وجود دارد که باتوجه به وجود کارت‌های شناسایی متعدد برای اتباع خارجی، سازمان مهاجرت به دنبال این است که حتی المقدور کارت‌ها را واحد کند که بتوان مدیریت بهتری را اعمال کرد.

وزیر کشور تأکید کرد: این کار آغاز شده و بیش از یک میلیون نفر تاکنون کارتشان صادر شده است و کار درحال پیگیری و ادامه دارد تا بتوان کارت شناسایی واحدی را به اتباع ارائه بدهند.

نماینده مجلس: مهاجرین افغان در صورت ساماندهی، زندگی راحت‌تری در ایران خواهند داشت!

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان گفت: ضرورت دارد که لایحه تشکیل سازمان مهاجران اتباع خارجی که در نوبت کمیسیون باقی مانده است در دستور کار قرار گرفته و بررسی شود. در این لایحه، وظایف و مفاهیم تشریح و جهت پذیرش، ساماندهی، اسکان و تعیین و تکلیف مهاجرین و پناهجویان برنامه‌ریزی شده است.

شهباز حسن پور در گفت و گو با شفقنا در رابطه با مهاجرین افغان اظهار داشت: موج مهاجرین غیرقانونی و اتباع بیگانه، اذهان عمومی را مشغول کرده و موجب واکنش‌های زیادی چه از سوی مردم و چه از سمت مسئولین شده است و عمده ترین چالش‌ها هم به حضور مهاجرین کشور افغانستان باز می گردد.

وی ادامه داد: درخصوص مهاجرین غیرقانونی باید مطلع بود که این موضوع هم فرصت است و هم تهدید و نمی‌توان با عینک احساسی به مسأله نگاه کرد. چیزی که ما در روزهای گذشته به خصوص در فضای مجازی شاهد آن بودیم واکنش‌ها و اظهار نظرهایی عمدتاً از این قبیل بود که در هر دو سوی ماجرا شاهد اتخاذ مواضعی به دور از بلند اندیشی و پختگی هستیم.

نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رتبه ایران در میان کشورهای مهاجرپذیر، اظهار کرد: ما در بین کشورهای جهان از نظر مهاجرپذیری رتبه ۲۳ را داریم و به دلیل مهاجرت غیرقانونی آمار دقیقی وجود ندارد اما برآوردها نشان می‌دهد که حداقل پنج میلیون مهاجر افغانستانی در کشور حضور دارند؛ البته این آمار وزارت کشور است و با یک جستجو ساده در بین رسانه‌ها می‌توان مشاهده کرد که این آمار به مراتب می‌تواند بیشتر باشد و حتی تا هشت میلیون نفر هم تخمین زده می‌شود.

آقای حسن پور ادامه داد: سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران همواره بر این اساس است که بتواند از پناهجویان و به خصوص مردم شریف افغانستان میزبانی کند و سرزمینی امن و با شرایط خوب رفاهی را برای آنان فراهم آورد. ما همواره در رفتار خود به مراتب نشان داده‌ایم که در عمل و نه در حرف، یاری رسان آنها هستیم و خواهیم بود اما این بدان معنا نیست که بخواهیم مرزها را بدون هیچ نظارت و بازرسی باز بگذاریم و هیچ کنترلی بر ورود و خروج اتباع نداشته باشیم و تمام تبعات آن را به جان بخریم.

وی با اشاره به تبعات عدم ساماندهی مهاجرین در کشور، گفت: پذیرش بی حساب و کتاب مهاجرین تبعات گسترده امنیتی، اجتماعی، سیاسی و … به همراه دارد. در هیچ کجای دنیا نمی‌بینید که پذیرش مهاجر بدون یک چارچوب و شیوه‌نامه مشخص صورت بگیرد، حتی در کشورهای مدعی حقوق بشر ضوابطی برای این کار وجود دارد.

آقای حسن پور با تاکید بر ضرروت ساماندهی مهاجرین، گفت: ساماندهی مهاجرین بسیار ضروری است در غیراین صورت ما شاهد ناهنجاری‌ها و معضلات اجتماعی و حتی تهدیدهای جانی و مالی علیه شهروندان و اتفاقات ناگواری خواهیم بود که می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری برای شهروندان و جامعه به همراه داشته باشد. این موضوع حتی به ضرر خود مردم شریف افغانستان هم هست؛ زیرا در صورت ساماندهی، آنها نیز خواهند توانست زندگی راحت‌تری داشته باشند، از توانایی‌ها و استعدادهای خود به نحو بهتری استفاده کنند و برای پیشرفت خود برنامه‌ریزی داشته باشند.

وی در پایان با اشاره به «لایحه تشکیل سازمان مهاجران» خاطرنشان کرد: ضرورت دارد که لایحه تشکیل سازمان مهاجران اتباع خارجی که در نوبت کمیسیون باقی مانده است در دستور کار قرار گرفته و بررسی شود. در این لایحه، وظایف و مفاهیم تشریح و جهت پذیرش، ساماندهی، اسکان و تعیین و تکلیف مهاجرین و پناهجویان برنامه‌ریزی شده است.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش