چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
۰۸:۵۱ - ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۲۶۸۸
بین الملل

جمهوری خواهان پوپولیست می‌شوند

لیزچینی, نماینده ایالت وایومینگ
 لیز چنی، نماینده ایالت وایومینگ، روز سه‌‌شنبه در انتخابات مقدماتی جمهوری‌‌خواهان با قاطعیت از هریت هیگمن شکست خورد و رقابت را به نامزد مورد حمایت دونالد جی.ترامپ واگذار کرد؛ به‌‌گونه‌‌ای‌که می‌‌توان گفت او در یکی از پر هزینه‌‌ترین انتخابات‌‌های مقدماتی، در حالی شکست خورد که ترامپ به‌‌دنبال پاک‌‌سازی حزب جمهوری‌‌خواه از منتقدانش است و به نظر می‌‌رسد در گام اول موفق بوده است. چنی یکی از منتقدان سرسخت ترامپ در حزب فیل‌‌ها است. به نوشته روزنامه نیویورک‌‌تایمز، هیگمن که وکیل است، تا پیش از حمایت ترامپ، طرفداران اندکی داشت؛ اما با حمایت ترامپ توانست با بیش از ۳/ ۶۶درصد آرا، شکست سنگینی به دختر دیک چنی، معاون سابق رئیس‌‌جمهوری ایالات متحده تحمیل کند. لیز چنی در این انتخابات ۹/ ۲۸درصد آرا را به‌دست آورد.

از دست دادن چنی بسیار قابل پیش‌‌بینی بود. او صدای برجسته جمهوری‌‌خواهان مخالف ترامپ و نایب رئیس کمیته تحقیق درباره حمله ۶ژانویه به کنگره بود و این به آن معنی است که وی از سال آینده دیگر در کنگره حضور نخواهد داشت. او ترامپ را دشمن دموکراسی معرفی کرده بود و به اعتقاد ناظران سرسخت‌‌ترین منتقد ترامپ صدایش خاموش خواهد شد. چنی شکست خود را درست همان‌طور که آسوشیتدپرس پیش‌‌بینی کرده بود، پذیرفت و نشان داد که او در حال تعیین الگویی برای پذیرش اراده رای‌‌دهندگان است.

چنی در میان طرفدارانش که در فضای باز در مزرعه‌‌ای در کارزار انتخاباتی‌‌اش جمع شده بودند، گفت: «هریت هیگمن بیشترین آرا را در این مقدماتی کسب کرد - او برنده شد.» او که به تنهایی روی صحنه ایستاده بود، از آمریکایی‌‌ها درخواست کرد که با ترامپ و دیگرانی که شکست او در انتخابات ریاست‌‌جمهوری۲۰۲۰ را انکار می‌‌کنند، مقابله کنند. وی با بیان اینکه هیچ شهروند این جمهوری نظاره‌‌گر نیست، افزود: «ما نمی‌‌توانیم حقیقت را رها کنیم و یک ملت آزاد بمانیم.» هاگمن در کارزاری در شاین مدعی پیروزی شد و به چنی و دیگر نخبگان در واشنگتن ضربه زد. او گفت: «ما از کمیسیون ۶ ژانویه خسته شدیم. ما از لیز چنی خسته شدیم.»

دست رد بر سینه چنی از سوی رای‌دهندگان مقدماتی جمهوری‌‌خواه، نشان داد که آنها به‌‌دنبال تلافی کردن اقدامات کسانی هستند که آشکارا در برابر ترامپ تهاجمی بودند، حتی در شرایطی که رئیس‌جمهور سابق همچنان درگیر تحقیقات متعدد است. داده‌ها نشان می‌‌دهد که تنها دو تن از ۱۰جمهوری‌‌خواه مجلس نمایندگان که سال گذشته به استیضاح ترامپ رای دادند، به انتخابات سراسری پاییز امسال راه خواهند یافت. با این حال هیچ یک از این ۱۰ نفر، قد و قامت چنی را نداشتند که قبل از برکناری از رهبری جمهوری‌‌خواهان در مجلس نمایندگان در سال گذشته، به‌عنوان یک رهبر بالقوه در مجلس تلقی می‌‌شد.

 از دست دادن او، دو ماه پس از شکست بزرگ جورج‌پی از محافظه‌‌کاران سنتی دوران بوش و چنی برای رسیدن به کرسی دادستانی کل در تگزاس، نشان‌دهنده انتقال کامل و شاید نهایی حزب جمهوری‌‌خواه از محافظه کاری سنتی دوران بوش و چنی به پوپولیسم دونالد ترامپ است. با این حال رقابت‌‌های دیگری که روز سه‌شنبه برگزار شد، میزان این تحول را آشکار خواهد کرد. در آلاسکا، سناتور لیزا مورکوفسکی، یکی دیگر از دختران یک خانواده اصیل سیاسی محلی و یکی از هفت سناتور جمهوری‌‌خواه که به محکوم کردن ترامپ به اتهام تحریک شورش رای دادند، به رقابت کلی شیباکا، جمهوری‌‌خواه و از طرفداران ترامپ رفت. ترامپ نیز در انتخابات روز سه‌‌شنبه به‌شدت از او حمایت کرد. بر اساس آخرین داده‌های سی‌‌ان‌‌ان، این دو رقابت سختی با یکدیگر داشتند.

مورکوفسکی با ۷/ ۴۲درصد پیشتاز بود و شیباکا با ۴/ ۴۱درصد پشت سر او قرار داشت. با این نتایج سی‌‌ان‌‌ان پیش‌‌بینی می‌‌کند لیزا مورکوفسکیِ جمهوری‌‌خواه، کلی تشیباکا جمهوری‌‌خواه سابق و پاتریشیا چسبروی دموکرات، به همراه چهارمین نامزدی که برای کرسی سنای آمریکا در آلاسکا تعیین می‌‌شود، به انتخابات نوامبر راه پیدا کنند. در همین حال، سارا پی‌‌لین، فرماندار سابق در تلاش برای بازگشت سیاسی در یک انتخابات ویژه برای تنها کرسی مجلس ایالتی است.

ترامپ و متحدانش بهار و تابستان را صرف تبدیل انتخابات مقدماتی جمهوری‌‌خواهان به دعواهای تلخ سیاسی بودند که در آن وفاداری به رئیس‌‌جمهور سابق فاکتور اصلی به‌‌حساب می‌‌آمد. البته او برخی از نبردهای برجسته را از دست داد، از جمله در جورجیا، جایی که فرماندار برایان کمپ و براد رافنسپرگر، وزیر ایالتی، رقبای حامی ترامپ را پس زدند. اما در اکثر رقابت‌‌های کرسی آزاد، نامزدهای ترامپ پیروز شدند. در روز سه‌‌شنبه در وایومینگ، ترامپ که در روز ورود هیگمن به رقابت علیه چنی از او حمایت کرده بود، بزرگ‌ترین پیروزی خود را کسب کرد. چنی که اصرار داشت پیروز میدان خواهد شد؛ اما با یک شکست سخت از ادامه رقابت‌‌ها بازماند.

 استراتژی او - تلاش برای متقاعد کردن رای‌‌دهندگان جمهوری‌‌خواه در ایالتی که رئیس‌‌جمهور سابق با اختلاف ۴۳درصد در سال۲۰۲۰ برنده شد- نشان می‌‌دهد که او مسیر را اشتباه رفته و در نهایت هم به سقوط او منجر شد. همچنین آلاسکایی‌‌ها باید تصمیم بگیرند که مشتاق بازگشت سارا پی‌‌لین که یک‌‌بار هم نامزد معاون ریاست‌جمهوری شده بود، هستند یا نه؟ سارا پی‌‌لین هم در دور دوم انتخابات ویژه برای یک کرسی مجلس نمایندگان ایالتی شرکت می‌‌کند و هم در انتخابات مقدماتی برای یک دوره کامل خودش. سیستم رای‌‌گیری انتخابی در ایالت آلاسکا به چهار نفر برتر در انتخابات مقدماتی اجازه می‌‌دهد تا به رای‌‌گیری عمومی در نوامبر بروند.

پیروزی طرفداران ترامپ اما در آلاسکا و وایومینگ با واکنش ترامپ روبه‌رو شد. ترامپ در بیانیه‌‌ای پیروزی هایگمن را «نتیجه شگفت‌انگیز برای آمریکا» خواند و آن را مستلزم جشن گرفتن دانست؛ اما به سرعت چنی را هدف گرفت و با «کلمات توهین‌‌آمیز و تحقیرکننده» او را به باد انتقاد گرفت. با این حال چنی قول داده است که به مبارزه خود علیه رئیس‌‌جمهور سابق ادامه دهد و انتخابات مقدماتی را تنها به‌عنوان یک جبهه در یک جنگ سیاسی طولانی‌‌تر معرفی کرد که مصمم به پیروزی در آن ماراتن است.

آلاسکا چگونه به شیباکا رسید؟

به گزارش آسوشیتدپرس، سناتور لیزا مورکوفسکی از آلاسکا، یک جمهوری‌‌خواه میانه‌‌رو که به دنبال چهارمین دوره حضورش در واشنگتن است، به همراه رقیب اصلی‌‌اش، کلی شیباکا، در رقابت اولیه سنای این ایالت به انتخابات عمومی راه یافت. مورکوفسکی و شیباکا هر کدام آرای کافی برای حضور در انتخابات عمومی در پاییز را به‌دست آوردند. مورکوفسکی امیدوار است که از واکنش محافظه‌‌کاران به‌دلیل رای او در سنا برای محکوم کردن دونالد جی.ترامپ، رئیس‌‌جمهور سابق به اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ در امان بماند. با حدود ۵۰درصد آرای گزارش‌شده، مورکوفسکی و شیباکا هر کدام کمی بیش از ۴۰درصد آرا را به‌دست آوردند و شانه به شانه یکدیگر در حرکت هستند.

نزدیک‌ترین رقیب بعد از آنها تک رقمی شده است. آرا هنوز در حال شمارش است و دو نامزد دیگر نیز به‌عنوان بخشی از سیستم چهار نفره برتر ایالت به انتخابات عمومی راه پیدا می‌‌کنند. مورکوفسکی، ۶۵ ساله، تنها جمهوری‌‌خواه سنا در رای‌‌گیری امسال است که به محکومیت ترامپ در دادگاه استیضاحش رای داد. او درباره ناامیدی خود از تسلط ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه معترف است؛ هرچند که حمایت بازوی مبارزات انتخاباتی جمهوری‌‌خواهان سنا را همچنان حفظ کرده است.

لیزچینی, نماینده ایالت وایومینگ

آیا پی‌‌لین باز می‌‌گردد؟

سارا پی‌‌لین، فرماندار سابق آلاسکا به همراه دو رقیب اصلی خود در انتخابات نوامبر برای کرسی آزاد مجلس آلاسکا وارد رقابت شدند.مری پِلتولای دموکرا و نیک بیگیچِ جمهوری‌خواه از برجسته‌‌ترین منطقه متمایل به دموکرات‌‌ها در آلاسکا، با پی‌‌لین قرار است رقابت کنند. این سه نفر برای جانشینی دون یانگ، که در ماه مارس پس از ۵۰ سال خدمت به‌عنوان تنها نماینده کنگره آلاسکا درگذشت، رقابت می‌‌کنند.

با حدود ۵۰درصد آرای گزارش شده، پلتولا، یک قانون‌گذار سابق ایالتی و سارا پی‌‌لین شانه به شانه همدیگر در حرکت بودند و بیگیچ پشت سر آن دو قرار داشت. برگه رای ماه نوامبر شامل چهار نامزد تحت سیستم انتخاب رتبه‌‌بندی جدید آلاسکا خواهد بود؛ اما هویت نامزد چهارم هنوز مشخص نشده است. ۲۲رقیب در رای‌‌گیری اولیه حضور داشتند. سارا پی‌‌لین، پلتولا و بیگیچ نیز در انتخابات ویژه برای تکمیل دوره باقی‌مانده آقای یانگ به رقابت با یکدیگر رفتند؛ هرچند که نامزد سابق معاون رئیس‌‌جمهوری آمریکا، گفته که قصد دارد برای بعد از این دوره، مجددا نامزد شود و به‌‌نوعی خود را جانشین یانگ می‌‌داند.

  • 17
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش