جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
۲۰:۰۳ - ۰۷ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۷۱۱
بین الملل

کشور اژدها در چنبره اعتراضات کم‌سابقه

در چین چه خبر است؟ معترضان چه می‌خواهند؟

چین,اعتراضات در چین
به نظر می‌رسد عصبانیت و خشم مردم چین بعد از وقوع آتش‌سوزی در یک آپارتمان رخ داد. در اثر این آتش‌سوزی در غرب چین ۱۰ نفر کشته و ۹ نفر مجروح و ‌راهی بیمارستان شدند. این اتفاق خشم مردم را برانگیخت. زیرا ویدئوهایی منتشر شد که نشان می‌داد اقدامات مربوط به قرنطینه کووید-۱۹ مانع رسیدن آتش‌نشان‌ها و امدادگران به این ساختمان شده است.

به گزارش فراز، در پی جان باختن ۱۰ نفر در جریان آتش‌سوزی در یک بلوک آپارتمانی در شهر اورومچی چین، اعتراضات در چین علیه دولت شدت گرفت. در پی این آتش‌سوزی در روز پنج‌شنبه، مقامات محلی در ساعات اولیه روز شنبه یک کنفرانس خبری برگزار کردند و اعلام کردند تدابیر اتخاذ شده برای قرنطینه کووید_۱۹ مانعی برای دسترسی امدادگران و نیروهای آتش نشانی جهت نجات شهروندان گرفتار در این آتش سوزی نبوده است. اما کاربران در شبکه‌های اجتماعی این روایت را زیر سوال می‌برند و مرگ این افراد در آتش‌سوزی را به محدودیت‌های اعمال شده بر ساختمان‌های مسکونی نسبت می‌دهند.

مقام‌های چینی این موضوع را قویاً رد کرده‌اند. در یک موج فوق‌العاده نافرمانی مدنی در منطقه سین‌کیانگ در غرب چین و پکن پایتخت چین به‌دلیل تشدید قرنطینه کووید-۱۹، صدها نفر روز یکشنبه ششم آذر در شهر ووهان، محلی که برای اولین بار سه سال قبل این ویروس شناسایی شد، دست به اعتراضات خیابانی زدند. گروه‌هایی از مردم در تجمعاتی حدوداً ۱۰۰۰ نفره با روشن کردن شمع بصورت مسالمت‌آمیز در خیابان تجمع کردند. تظاهرکنندگان با در دست داشتن شمع‌، چراغ‌های قوه و کاغذهای آ چهار سفید‌، خواستار پایان قرنطینه‌ و تست‌های اجباری کرونا شدند. این اعتراضات در شهرهایی مانند ووهان و شانگهای به درگیری مردم با پلیس انجامید. به گزارش رویترز از قول شاهدان عینی، برخی معترضان توسط پلیس چین بازداشت شدند. در استان شرقی جیانگ‌سو نیز ده‌ها دانشجو برای عزاداری قربانیان آتش‌سوزی سین‌کیانگ تجمع کردند.

ویدئوهای منتشر شده از چین نشان می‌دهد که دانشجویان دانشگاه چینگ‌هوا با در دست داشتن کاغذهای سفید بدون نوشته، شعار می‌دهند: «این زندگی عادی نیست، کافی است، زندگی ما پیش از این، این‌گونه نبود.»

در جریان اعتراضات دانشجویان⁩ دو نفر از اساتید مدرسه خبرنگاری فودان در شانگهای جلوی پلیس ایستادند تا مانع دستگیری دانشجوها شوند.

چین,اعتراضات در چین

در یکی از ویدئوها شنیده می‌شود که یکی از کارمندان دانشگاه را تهدید می‌کند و می‌گوید: هزینه کاری که انجام دادید را می‌پردازید. روز شنبه، جمعیت در شانگهای در خیابان ارومچی میانی تجمع کردند. جمعیت حاضر در خیابان تحت تدابیر شدید امنیتی علیه حزب کمونیست چین و شی جین پینگ شعار می‌دادند. آنها می‌گفتند: «حزب کمونیست، استعفا! شی جین‌پینگ، استعفا!» شعار کناره‌گیری شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین از قدرت در حالی از سوی معترضان سر داده شد که او چند هفته پیش در کنگره حزب کمونیست برای سومین دوره پیاپی زمام امور را در چین در دست گرفت. در ویدیوهای دیگر نیز شنیده می‌شود که مردم شعار می‌دهند: «آزمایش پی‌سی‌آر نمی‌خواهیم، ما آزادی می‌خواهیم. آزادی، آزادی»

اعتراضات چگونه به اینجا رسید؟

ناامیدی از سیاست «کووید صفر» از آنجایی که بقیه کشورهای دنیا به زندگی عادی بازگشته‌اند، مردم چین هم‌چنان در معرض قرنطینه‌های شدید در مناطق مختلف از مغازه‌ها گرفته تا کل شهرها هستند. در حادثه واژگونی یک دستگاه اتوبوس در استان گوئیژو که شبانه مردم را به مرکز قرنطینه می‌برد، دست‌کم ۲۷ تن کشته شده و تعداد ۲۰ نفر دیگر نیز مصدوم شدند. چند روز قبل کارگران بزرگترین کارخانه مونتاژ آیفون جهان در شهر ژنگژو در چین نیز به دلیل سیاست‌های «کوید صفر»دست به اعتراض زدند. کارگران نگران آن هستند که با استفاده از خوابگاه‌های مورد استفاده کسانی که اخیرا مبتلا به کووید بوده‌اند، به این بیماری مبتلا شوند.

کاغذهای A4 سفید چیست؟

جمعیت معترض در چین برگه‌های کاغذ سفید در دست دارند؛ اقدامی که به‌طور سنتی در چین نشانه اعتراض علیه سانسور است. آنها شعار می‌دادند: «نیاز به حقوق بشر، نیاز به آزادی.» بسیاری از معترضان در شهرهای مختلف چین با در دست داشتن کاغذهای سفید و بدون نوشته در تجمع حضور پیدا می‌کنند و کاغذهای سفید به نماد این اعتراض‌ها تبدیل شده است. استفاده از کاغذهای سفید، ابتدا در هنگ‌کنگ به عنوان نمادی در برابر استبداد حزب کمونیست چین در اعتراضات رایج شده‌ بود و حالا در اعتراضات اخیر به سرزمین اصلی چین کشیده شده است. یکی از معترضان جوان در رودخانه لیانگما در پکن به رویترز گفت: «کاغذ سفید نشان دهنده هر چیزی است که ما می‌خواهیم بگوییم اما نمی‌توانیم بگوییم.»

چین,اعتراضات در چین

چه بر سر معترضان می آید؟

پلیس تعداد نامعلومی از معترضان از جمله حداقل یک خبرنگار خارجی را بازداشت کرده است. اعتراضات مردم در شب دوم تظاهرات در شانگهای با واکنش شدید پلیس روبرو شد و بی بی سی اعلام کرد که فیلمبردار آن در شانگهای، ادوارد لارنس، بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. یک شاهد محلی در گفت‌و‌گو با رویترز از بازداشت هفت معترض در شانگهای خبر داده و گفته است ما فقط خواهان حقوق اولیه انسانی خود هستیم. یک شاهد عینی دیگر نیز گفته است نمی‌داند چرا در حالی که اعتراضات مسالمت‌آمیز و بدون خشونت برگزار می‌شود، پلیس بدون دلیل دست به بازداشت می‌زند.

شاهد عینی دیگری گفته است کشورش را دوست دارد، اما دولتش را نه: «من می خواهم آزادانه به بیرون بروم، اما نمی‌توانم. سیاست کووید-۱۹ در کشور ما یک بازی است و مبنای علمی ندارد و از واقعیت دور است».

احتمالاً عواقب سنگینی برای کسانی که به عنوان معترض دستگیر می‌شوند وجود خواهد داشت.

 چرا این اعتراضات قابل توجه است؟

 ناظران گفته‌اند که این اعتراض‌ها شباهتی به آنچه در دهه‌های گذشته دیده‌اند، ندارد. پروفسور دالی یانگ، استاد علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو می‌گوید: این اعتراضات از نظر گستردگی و جمعیت واقعاً قابل توجه است. چونگ کیم وا، استاد پیشین علوم اجتماعی دانشگاه پلی‌‌تکنیک هنگ‌کنگ می‌گوید که هر چند این اعتراض‌ها گسترده هستند، اما بعید است به دولت مرکزی آسیبی برسانند. او به گاردین گفت که دولت از طریق استفاده از تاکتیک‌های مماشات و سرکوب، این اعتراض‌ها را خاموش می‌کند. او می‌گوید: «باید دید که آیا شعارهای ضد شی گسترش پیدا می‌کند یا نه؟ اما در این صورت هم شی جین‌پینگ مسوولیت استفاده بیش از اندازه از محدودیت‌های کرونا را برعهده دولت‌ها و مقام‌های محلی می‌اندازد.»

سانسور جام جهانی

یکی از مطالبات معترضین در این اعتراضات، مخالفت با سانسور است. معترضان در پکن خواهان آزادی بیان شدند. «ما آزادی سینما می‌خواهیم.  ما آزادی بیان می‌خواهیم. رسانه‌ها را پس دهید، روزنامه‌نگاری را به ما برگردانید.»

بازی‌‌های جام جهانی قطر برای مردم چین با ۳۰ ثانیه تاخیر برگزار می‌شود تا برخی تصاویر هواداران با ماسک برای پخش در تلویزیون این کشور سانسور شود. تصاویری که در آن هواداران در ورزشگاه بدون ماسک هستند، توسط تلویزیون چین سانسور می‌شود چرا که دولت چین همچنان محدودیت‌های سختگیرانه‌ای را در مورد کرونا اعمال کرده و نمی‌خواهند که با نشان دادن تصاویر هواداران بدون ماسک از این حیث روی هواداران تیمشان تاثیر بگذارند.

 بعد از این چه خواهد شد؟

علی‌‌رغم سخت‌گیری‌های شدید سه سال گذشته توسط دولت چین، همچنان چین یکی از اصلی‌ترین مراکز شیوع کرونا در جهان است.  اعتراضات در چین نادر نیست، اما گستردگی و گسترش این اعتراضات این‌بار قابل توجه است و خواست معترضان یعنی  پایان دادن به سیاست «کووید صفر» چیزی نیست که دولت در حال حاضر مایل به برآورده کردن آن باشد. اما روز یکشنبه، روزنامه خلق، ارگان حزب کمونیست در یادداشتی در صفحه یک خود تاکید کرد که سخت‌گیری‌های جاری کرونایی «به شکل تزلزل‌ناپذیر» ادامه پیدا خواهد کرد.

اکنون نگاه‌‌ها به این است که آیا اعتراضات در طول هفته ادامه می‌یابد و مقامات چگونه پاسخ خواهند داد.

  • 17
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
هیچی خوشی زده زیردلشون همینکه بتوان۲میلیاردجمعیت روسیرنگخ داشت وبه همشون شغل ومسکن دادشق القمره حکومت استعفابده همشون ازگرسنگی هم رومیخورندیامیمیرندعین قبل مائو
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
X